Tenis

Premieră în tenisul românesc: Simona Halep este numărul 1 mondial în topul WTA!

Simona Halep este prima sportivă din România care urcă pe primul loc în topul WTA, după un meci contra letonei Jelena Ostapenko, în semifinalele turneului de la Beijing.
Charlie Hebdo o ia peste picior pe Simona Halep: O româncă a câştigat la Roland Garros - "Fier vechi, fier vechi"

Publicaţia franceză de satiră Charlie Hebdo a ironizat triumful Simonei Halep la turneul de la Roland Garros. 14 Iun 2018
Simona Halep s-a calificat a treia oară în finala de la Roland Garros

Românca s-a calificat, pentru al doilea an consecutiv, în finala turneului de la Roland Garros, joi, după ce a învins-o pe Garbine Muguruza Blanco (Spania), cu 6-1, 6-4. 7 Iun 2018
Serena Williams, naştere cu complicaţii: „Aproape că am murit“

Jucătoarea de tenis a mărturisit că naşterea fiicei sale a fost una cu complicaţii. Ea s-a declarat norocoasă că a avut o echipă de medici foarte buni.
Tare ca piatra: Serena Williams a terminat o cursă dură la 5 luni după ce a născut

Sportiva renumită pentru forţa ei fizică a terminat o cursă cu obstacole în care s-a târât prin noroi, la nici o jumătate de an după ce a devenit mamă.
Simona Halep, în finala Australian Open!

Simona Halep s-a calificat pentru prima dată în finala Australian Open după ce a învins-o joi pe Angelique Kerber.
15 lucruri uimitoare despre organismul uman

În fiecare zi apar noi studii şi descoperiri despre corpul omenesc, care continuă să ne surprindă prin complexitatea sa. Iată câteva lucruri uimitoare despre organismul uman!
Mariana Simionescu, personaj în filmul „Borg vs. McEnroe”: „E foarte dificil să fii pe margine, îţi trebuie o răbdare de oţel”

Vineri, 29 septembrie 2017, s-a lansat pe marile ecrane din România „Borg vs. McEnroe: Înfruntarea secolului”. Filmul priveşte adânc în sufletul marilor tenismeni, fiind copleşitor prin emoţiile şi tensiunea pe care le aduce spectatorului. Mariana Simionescu, acum în vârstă de 60...
Şarapova rupe tăcerea după scandalul de dopaj: „M-am simţit atât de mică!“

Rusoaica în vârstă de 30 de ani dezvăluie cum a găsit puterea de a reveni după suspendarea care era pe punctul de a-i lichida cariera.
Simona Halep, prima victorie din 2017

Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o, luni, cu scorul de 6-1, 3-6, 6-3, pe sportiva sârbă Jelena Jankovici, locul 54 WTA, în turul I al turneului de la Shenzhen.
Serena Williams, atacată fiindcă e bărbătoasă: Vedeta răspunde cu poze îndrăzneţe

Deseori e acuzată că are un fizic masculin şi că jocul său se bazează doar pe forţă. În replică, Serena a pozat în chiloţi, ca să arate că nu-i este ruşine cu corpul ei.
Andre Agassi, de nerecunoscut! Cum arată acum fostul sex simbol

Fostul tenisman, cândva unul dintre cei mai sexy bărbaţi, s-a schimbat mult în ultimii ani. La 46 de ani, el este de nerecunoscut.
Maria Şarapova, suspendată doi ani de Federaţia Internaţională de Tenis

Federaţia Internaţională de Tenis a anunţat că Maria Şarapova, fost lider al clasamentului WTA, a fost suspendată pe o perioadă de doi ani, după ce a fost depistată pozitiv cu Meldonium, în urma unui test antidoping susţinut, la începutul anului, la turneul de la Australian Open.
Femeile din România. De ce sunt sportive mai bune ca bărbaţii? 10 cauze

Handbalistele de la CSM Bucureşti sunt campioanele Europei, Simona Halep a câştigat la Madrid, iar în sferturi au fost prezente 4 jucătoare din ţară. De ce femeile din România sunt sportive mai bune ca bărbaţii?
Simona Halep, despre perioada dificilă din 2016: „Am fost foarte bolnavă“

Românca, locul 5 mondial, este încrezătoare înaintea debutului la turneul de la Miami şi crede că poate reedita perfomanţa din 2015, când a ajuns în semifinale, cu toate că recunoaşte că nu se află într-o formă la fel de bună ca anul trecut.
Simona Halep, învinsă de Serena Williams

Românca, deţinătoarea trofeului, a fost învinsă, joi, cu scorul de 6-4, 6-3, de americanca Serena Williams, locul 1 WTA, în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells, rezultat în urma căruia românca nu va pierde locul 5 în clasamentul WTA.
Simona Halep va juca împotriva Serenei Williams la Indian Wells

Românca, în prezent locul 5 WTA, a trecut, miercuri dimineaţă, de Barbora Strycova (Cehia, 37 WTA), cu scorul 6-3, 1-0 (abandon), în turneul de tenis de la Indian Wells, Statele Unite ale Americii, şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei, unde o va întâlni pe Serena...
Preţul minciunii. Şarapova, părăsită de sponsori după scandalul de dopaj

Nike, Tag Heuer şi Porsche renunţă la contractele cu jucătoarea de tenis după ce aceasta a recunoscut că a luat timp de 10 ani o substanţă interzisă.
Simona Halep îşi amână operaţia

Prezentă la Cluj-Napoca, pentru meciul de FED Cup contra Cehiei, jucătoarea de tenis a dezvăluit că intervenţia chirugicală pentru deviaţie de sept nu era urgentă.
Simona Halep, eliminată în primul tur de la Australian Open

Românca, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost eliminată în primul tur al Australian Open, după ce a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-4, 6-3, de chinezoaica Shuai Zhang, locul 133 WTA, sportivă venită din calificări.
Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Sydney

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 7-5, pe sportiva cehă Karolina Pliskova, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 5, calificându-se în semifinalele turneului de categorie Premier de la Sydney.