regimul Atckins

  •  
    • 492 mesaje
    10 Apr 2005, 10:19
    0 0
    Sosoina draga, buna dimineata si tie! La Atkins NU faina, oricit de putina. Ca sa te ajut, am sa-ti dau doua retete de spanac delicioase si care nu contravin principiilor Atkins.
    1) Spanac oparit si tocat. Separat, intr-un vas de teflon de preferinta, ca sa nu folosim multa grasime, caleste o ceapa, fara sa o arzi. Adauga putina apa, lasa ceapa sa mai fiarba putin, apoi adauga spanacul si lasa sa se mai inabuse 10 min. Adauga 2 linguri de smintina si putin usturoi pisat. Mai lasa 10 min. si totul este gata.
    2) Spanac oparit si tocat. Aceeasi ceapa inabusita, adauga spanacul, usturoi si 1/4 cescuta de vin alb.
    Suplimentar: poti adauga 2-3 legaturi de stevie oparita si tocata; da un gust mai rafinat. Sau, 1-2 legaturi de leurda tocata, lasata sa fiarba impreuna cu spanacul.
    Leurda este o planta "frunzoasa", care are gust de usturoi. O gasesti de obicei in piata la cei/cele care vind urzici. Sa-mi spui daca ai experimentat vreuna din retete si daca ti-a placut.
  •  
    • 159 mesaje
    10 Apr 2005, 12:32
    0 0
    multumesc mult mica, e a 2-a oara cand intreb si nimeni nu zicea nimic , credeam ca e suparata lumea pe mine. te pup mii de multumiri
  •  
    • 492 mesaje
    10 Apr 2005, 12:50
    0 0
    Aici nu cred ca e pe suparatelea. Doar ca, si eu si celelalte mai facem cite ceva intre timp, iar mai revenim la computer, iar ne mai ducem in alta directie. That's life! In principiu, nu numai acest site, ci si celelalte, functioneaza pe principiul "intreaba si ti se va raspunde", in limita timpului disponibil.
  •  
    • 159 mesaje
    10 Apr 2005, 15:57
    0 0
    glumeam!!!!!!!!!!!!!fetelor am fost 2 ore cu bicicleta si sunt franta , imi trebuie mai multa miscare , parca am 100 de ani , au ras fetele de mine de s-au spart . va pup !!!
  •  
    • 573 mesaje
    10 Apr 2005, 16:38
    0 0
    Bunaziua prietenele mele dragi!
    Krolyna si eu tot luni,adica dimineata ma voi cintari.Sa vedem,nu ma astept la cine stie ce rezultat spectaculos pt. ca eu vr`o 2 zile am trisat,saptamina asta.Sosoina,mica are dreptate in legatura cu faina si laptele in spanac.Si mai are dreptate si cu "amestecatura" din blender,dar cred ca krolyna nu se bazeaza pe atckins,ea se tine de alta "reteta" dar daca-i merge ...de ce nu?Important e sa de-a jos.
    Va sarut dragelor!
  •  
    • 573 mesaje
    10 Apr 2005, 16:40
    0 1
    sosoina,te-ai tinut bine 2 ore,ce spui tu?!Bravo!
  •  
    • 159 mesaje
    10 Apr 2005, 16:50
    0 0
    Azi e bine, vedem maine daca pot umbla.Saptana trecuta am venit aproape in fiecare zi pe jos de la sreviciu si probabil ca va fi acceptabila febra musculara de care coi avea parte.
  •  
    • 207 mesaje
    10 Apr 2005, 21:20
    0 0
    diana_eu sunt din iasi si aici preturile la inot sunt cam asha: 800.000 un abonament cu instructor care include 8 sedinte (aproximativ 1 h si 30 min./sedinta)sau 750.000 un abonament fara instructor(2h/sedinta)Pa pa
  •  
    • 7 mesaje
    10 Apr 2005, 23:24
    0 0
    Mica2 iti dau totala dreptate ca la Atkins nu e voie ce am baut eu dar sa va zic motivul din ce cauza am schimbat putin.Am citit la nutritie si zicea ca organismul are nevoie de proteine,carbohidrati si minerale ca sa se mentina si dupa ce slabesti.Si dupa ce tzi o dieta si incepi sa manci si carbohidratzi sigur vei pune inapoi cateva kg.De aceea eu mam gandit puzin si la asta.Eu am slabit 10 lbs mancand orice putin si des.si alea nu leam mai pus inapoi pana in ziua de azi doar ca mai am de dat jos si vreau sa le dau cu cap.
  •  
    • 573 mesaje
    10 Apr 2005, 23:29
    0 0
    Fetelor ininte de-a ma culca vreau sa va urez o noua saptamina plina de lucruri frumoase. Va sarut si bafta la slabit in saptamina ce vine!!
  •  
    • 144 mesaje
    10 Apr 2005, 23:52
    0 0
    Am tinut si eu saptamana asta dieta, dar nu a avut efecte spectaculoase, nu pot sa zic ca nu am slabit ca se vede pe blugi si la burta se vede, dar ma asteptam sa slabesc mult mai mult. Din pacate nu am cantar aici si nu pot sa stiu cat am slabit.
    O sa mai tin inca o saptamana 2 prima faza.
    Este obligatoriu sa tin si a 2 faza? Ma gadeam sa nu mai tin pt ca m-am cam saturat de carne.
  •  
    • 7 mesaje
    11 Apr 2005, 06:48
    0 0
    Laura nu imi vine sa cred,nu am mai avut rabdare si m-ma masurat cu centimentrul azi dimineata -2 centimetri.Yessssssssssssssss Sper sa o tzin tot asa,tu cum esti te-ai cantarit?Eu ti-as sugera sa te masori si cu centimetrul.Maine o sa ma cantaresc sa vad cat am dat jos,doar ca la mine am cantar pe lbs.Bafta la toate!!!
  •  
    • 573 mesaje
    11 Apr 2005, 08:17
    0 0
    Hehe krolyna bravo!
    Eu m-am cintarit adineauri si...nici un gram in minus sau in plus!!Cintarul e electronic,asa ca stiu exact.A "incremenit" si nu mai vrea sa coboare.
    Oricum o sa continui.
    Dar hai sa vad partea plina a paharului,bine ca e asa,pt. ca 2 zile am trisat saptamina care a trecut.Bine ca nu e mai mult cu v`re-un kg ca muream.
    Diana,daca ai tinut 7 zile dieta,mai tine inca 7 si apoi cauta un cintar.Parerea mea.
    Va pup.
  •  
    • 159 mesaje
    11 Apr 2005, 10:06
    0 0
    Laura daca a incremenit cantarul incearca sa bei mai multa apa ajuta enorm eu pot sa nu mananc numai chiar frunze, daca nu beau apa multa multa nimic.Eu mi-am propus 3 l pe zi.Sa sti ca te ajuta si dupa regim sa nu te mai ingrasi(daca bei in continuare ,bineinteles)Am slabit acum 3 ani 10 cm in talie si atata timp cat am baut apa multa zi de zi nu am pus nici unul inapoi, si mancam de toate da nu asa cantitati mari.Deci ma duc la mama sa ma cantaresc inainte de a ajunge la munca si pana duminica nu ma mai apropiu de cantar ca sa fie surpriza placuta ??? Va pup fetelor sa aveti o zi superba !!!!!!!!!!!!!
  •  
    • 159 mesaje
    11 Apr 2005, 10:55
    0 0
    mi-e pofta de iaurt !!!!!!!!nu e voie in faza 1, asa? la mine zice ca nu, da mai sper!!!
  •  
    • 573 mesaje
    11 Apr 2005, 12:02
    0 0
    Asa stiu si eu sosoina ca iaurt nu e voie.
    Asa sa faci,sa nu te mai cintaresti saptamina asta.O sa incerc sa beau mai multa apa,recunosc,au fost zile cind n-am baut nici 2l.Pa!
  •  
    • 573 mesaje
    11 Apr 2005, 12:09
    0 0
    Am uitat sa va intreb,ce parere aveti despre masajul pt.slabit?Sa incep oare sa-mi fac?M-ar ajuta?Sau imi pierd timpul si banii?Zilnic oare sa-mi fac?
    Voi ce sfat imi dati?Sau mai bine zis,ce parere aveti despre masaj?Ajuta?
  •  
    • 144 mesaje
    11 Apr 2005, 14:54
    0 0
    Eu cred ca ajuta foarte mult masajul.
    Eu mi-am cumparat un aparat de la Philips foarte bun, care aspira pielea si o maseaza. Si vreau sa ma duc sa fac si electrostimulare dar sa mai fac rost de bani.
    Am inteles ca si lipotomia ar ajuta foarte mult. Ar trebui sa ma duc la un salon sa ma interesez exact ca m-ar tenta.
  •  
    • 573 mesaje
    11 Apr 2005, 14:58
    0 0
    E scump aparatul diana?Spune-mi si mie te rog,cit a costat.Banuiesc ca-l si folosesti,cum este?
  •  
    • 573 mesaje
    11 Apr 2005, 15:12
    0 0
    Am uitat sa va spun.Mi-au ajuns vitaminele din US,zahar pt.cafea (imi amarisem sufletul si inima)si ce credeti ca mi-au mai trimis?Dulciuri!!
    Scrie pe toate astea ATKINS.
    Scrie calori 0,zahar 0,carbohidrate 0,colesterol 0 etc.Toate 0.
    Nu cred ca o sa pun gura pe ele totusi.Mai bine lasa...ma gindesc.Toate sint cu ciocolata
    Si pe zahar scrie ATKINS ,ala am sa-l folosesc ca nu mai rezist cu amaraciunea de cafea.Eu si fumez si nu pot fara cafea.Oare sa maninc v`ro ciocolata?)