regimul Atckins

  •  
    • 35 mesaje
    18 Mar 2005, 20:38
    0 0
    ati auzit de regimul asta? e revolutionar , provine din state si..........papi numai lipide si cat mai putini carbohidrati....nu stiu prea multe dar verisoara mea a slabit 25 de kg.....eu ma blochez insa cand ma gandesc cate grasimi....voi ce ziceti?
  •  
    • 287 mesaje
    18 Mar 2005, 21:52
    0 0
    buna, am inceput si eu acest regim de cateva zile, e adevarat ca limitezi carbohidratii si mananci mai mult grasimi, teoria este ca organismul neprimind carbs foloseste grasime pentru energie si in consecinta slabesti, existe doua saptamani care se numesc de "introducere" unde ai voie sa mananci carne de pui, branza, fructe de mare, oua, margarina, sunca, un pic de salata verde dar doar salata, nu pui rosii si castraveti in ea, cafeaua nu este recomandata deorece ei sustin ca virgula cofeina stimuleaza pofta pentru dulce, se recomanada 2 litri de apa pe zi, ceaiuri de plante, 3 mese plus 2 gustari, ocazional se poate maca cate o jumatate de rosie mai mare sau 1 mica, e indicat sa se face si putina miscare, ei recomanda aerobicul. Eu am inceput de numai 2 zile, deocamdata nu am cine stie ce rezultate dar e prea devreme, o sa incerc sa tin aceasa dieta desi nu e usor mai ales pentru cei care nu sunt mari amatori de carne (se poate manca carne de porc sau vita) eu insa cred ca e mai bine sa se manance mai mult de pui. Nu se pot manca fructe deloc, nimic ce contine zahar (carbs). Am mai multe cunostinte care au slabit cu aceasta dieta, de aceea m-am hotarat sa incerc. Dupa primele 2 saptamani se introduc ceva legume fierte, o sa ma mai documentez, daca aveti intrebari nu ezitati. Va doresc sa slabiti atat cat vreti voi. Pe curand
  •  
    • 287 mesaje
    18 Mar 2005, 21:53
    0 0
    sa se faca, nu sa se face, scuze
  •  
    • 287 mesaje
    18 Mar 2005, 21:57
    0 0
    am uitat sa mentionez ca anumite persone care au tinut dieta atkins au avut niste reactii ale organismului mai neplacute, slabiciune, dureri de cap, moleseala, deci nu se potriveste oricui.
  •  
    • 16 mesaje
    19 Mar 2005, 11:06
    0 0
    si eu am tinut aceasta dieta si am slabit intr-o luna jumatate, 9 kg.Partea buna este ca m-am si mentinut un an.
  •  
    • 35 mesaje
    20 Mar 2005, 09:12
    0 0
    draga betsy....ma uimesti.. deci chiar merge! eu am incercat dar ma simteam cam....aiurea, sincer, simteam cum ma imbolnavesc de la atatea grasimi)) as incerca si eu dar verisoara mea ma tot innebuneste ca e greu si ca risc mult daca beau chiar si un pahar de suc. daca esti draguta, imi poti da,te rog ex de ce as putea manca intr-o zi din primele doua sapt si cat trebuie sa tin maxim: merci si succes in continuare
  •  
    • 35 mesaje
    20 Mar 2005, 09:14
    0 0
    draga AGM, ma bucur pt reusita ta.... imi poti spune te rog, cam ce mancai intr-o zi din primele doua saptamani si camcum te-ai simtit in timpul regimului? merci
  •  
    • 99 mesaje
    20 Mar 2005, 14:11
    0 0
    dragelor

    are acreva vreun doc cu ce se prevede la diata asta?

    am 20 kg in plus si alte diete nu au dat rezultate

    mercic

    maca
    p.s. daca aveti docs, pls, trimiteti la mariamagdalena23@gmail.com
  •  
    • 287 mesaje
    20 Mar 2005, 17:54
    0 0
    e adevarat ca este o cura greu de tinut pentru ca nu ai prea multe variante. Cam asa poti manca intr-o zi:
    mic dejun : 2 oua jumari sau fierte tari, 2-3 felii sunca sau 2-3 felii cascaval. Dejun: carne de pui, vita porc la gratar cu o salata micuta (pui doar salata verede cu putin ulei si otet) Cina: salata de ton (ton din conserva in apa nu in ulei) pui un pic de piper si sare si o lingurita de smantana. Cam asta e ideea, 2 litri de apa pe zi obligatoriu. Sper sa-ti fie de folos aceste informatii. Eu ma apuc serios de luni, pentru ca ma apucasem in timpul sapatamanii si am trisat deja, de luni vreau sa tin "ca la carte". Trebuie sa recunosc ca mi-a trecut prin cap ca s-ar putea ca tinand cura asta sa ma ingras in loc sa slabesc din cauza atator grasimi, dar daca pentru atata lume a functionat insemna ca trebuie sa functioneze si pentru mine. Inca ceva, dieta poate da constipatie, lipsa fibrelor determina acesta reactie, inercati sa beti ceaiuri. Va doresc suces si va voi spune cum decurg lucrurilein cazul meu, sper sa mai tina cineva dintre voi acasta cura ca sa putem schimba idei.
  •  
    • 492 mesaje
    20 Mar 2005, 22:52
    0 0
    Minimalist si doar partial adevarat. Dieta Atkins este mult mai complexa si da intradevar rezultate. Are mai multe etape, pe parcursul carora slabesti remarcabil si te si adaptezi treptat la un regim normal alimentar. Cind spun normal, asta nu inseamna ca dupa ce slabesti "n" kg, poti sa spui: "gata, am slabit cit mi-am pus in gind, acum pot sa ma pun pe mincat". De altfel, asta este necazul tuturor celor care-si imagineaza ca revenirea la o greutate normala este doar o faza, care poate fi apoi urmata de orice excese. CINE ARE TENDINTA LA INGRASARE, O VA AVEA TOATA VIATA!!!! Deci, cred ca este bine sa va schimbati mentalitatea despre alimentatie in general si nu pe perioade.
    Va dau deocamdata prima faza a regimului Atkins. Alimente permise: carne (de orice fel, fiarta sau la gratar), oua (nelimitat, omlete - de preferat pe teflon, deci fara prajeala in grasime, sau fierte), brinzeturi "tari": cascaval, telemea; salate din tot ce e verde (3 boluri/zi), nu numai din salata verde: salata, castraveti, ceapa verde, usturoi, ardei gras verde/galben _nu rosu -, varza, spanac, urzici, stevie, loboda, fasole verde, brocoli, avocado, ciuperci; telina (morcovi NU in prima etapa)+ toate verdeturile pe care vi le doriti: patrunjel, marar, leustean, tarhon, leurda, hazmatuchi.
    Salatele se pot asezona cu orice condiment + ulei de masline + zeama de lamiie/otet. Aici intra si maioneza.
    Apa: min. 2 l/zi.
    Multivitamine: 1 cap./zi, vit. E 1//zi., Omega 3 1 cap/zi.
    Alte bauturi: ceai, cafea, indulcite cu edulcorant.
    NU: tot ce e "alb": zahar, piine, paste, cartofi, fasole uscata, humus, tahina, + mazare, linte, bob. Cred ca va dati seama ca de prajituri, inghetate, produse de patiserie nici nu poate fi vorba.
    De preferat: 4 mese/zi, micsorate cantitativ (caloriile totusi conteaza).
    Exemplu de meniu:
    Mic dejun: Omleta din 2 oua + 2 felii sunca + 1 ceai verde + 1 cafea.
    Prinz: carne + salata sau legume sote
    Gustare ora 16:00: 50 g cascaval + 1 bol salata.
    Cina: de preferat, nu mai tirziu de ora 19:00: carne + salata sau legume sote.
    Apa se bea intre mese.
  •  
    • 492 mesaje
    20 Mar 2005, 23:01
    0 0
    Am uitat sa mai adaug ceva: in prima faza nu sunt admise fructele, indiferent de care (au continut ridicat de fructoza; tot ce se termina in - oza, are continut mai mult sau mai putin ridicat de glucide).
    In legatura cu tendinta posibila spre constipatie: aceasta se datoreaza in prima faza cantitatii mici de fibre alimentare. Pentru remediere, cautati pastile de fibre la Plafare sau farmacii, sau, si mai bine, consumati la salate 2 linguri de seminte de in macinate (in risnita de cafea), pe care le gasiti tot la magazinele de plante.V-ar putea deasemenea ajuta ceaiul chinezesc antiadipos chinezesc (cutie patrata verde, cu holograma pe ea).Sper ca tot ce v-am scris sa va fie de folos. Astept si rezultatele voastre.
  •  
    • 35 mesaje
    21 Mar 2005, 08:22
    0 0
    betsy draga mea...SUCCES!!!!!! eu nu pot sa o tin sau in fine....apt asta incerc ceva cu otet de mere si verdeturi...am chisturi si ma tratez naturist de ele asa ca trebuie sa pap tot felul de "furaje", si.. asa ca Fulga(vacuta de la tv).....bafta..... sper sa ma apuc si eu de cura asta dar de lunea viitoare .....poate te mai trag de limba sa vad ce ai mancat o sapt intreaga si sa vad kg in minus.....nu fac teste pe tine dar ma incurajez alaturi de tine! bafta si nu trisa!
  •  
    • 35 mesaje
    21 Mar 2005, 08:34
    0 0
    Feteloooor! paieu m-am razgandit, pt ca este 8 30, luni, si pt ca nu am baut dexcat cafea....atazi ma apuc de atxkins fara sa mai comentez..... Mica2 multam tare de tot pt sfaturi! sper sa fim bune eleve si peste 2 sapt sa ne dai si faza 2 ! am observat ca tot ce trebuie sa iau in regimul naturist pt chisturi am voie si in atckins deci:la treaba" posterior gras si mare ce sunt|)))))))))))))
    Betsy draga mea ai colega de suferinta!
    pls mai zi-mi si mie ce mananci ca parca nu am inspiratie sau.....mai bine zis mi- frica sa nu incurc borcanele
    va pup
  •  
    • 492 mesaje
    21 Mar 2005, 10:17
    0 0
    Buna dimineata!
    Dragele mele, pentru cele care stiu engleza, va dau site-ul pe care gasiti in linii mari totul despre Atkins: www.atkins.com. Este util pentru ca va da liste de alimente permise si interzise, precum si descrierea destul de detailata a fiecarei faze. Totodata exista si o zona a retetelor, care de care mai delicioase. Desigur, site-ul isi face si reclama la produse gata preparate, dar, la o citire atenta, va veti da seama ca puteti tine dieta si in absenta acestor produse, care sunt de fapt niste substituti de mese, mai ales pentru persoanele grabite sau care nu au timp pentru prepararea meselor.
    Gasiti acolo mai multe "tools" care va vor face sa intelegeti ce si cum in problema regimurilor cu carbohidrati redusi, sau hiperproteice. Atentie insa pentru persoanele care au probleme renale (calculi renali). Acestea trebuie sa bea min. 4 litri (!!!!) de apa pe zi pentru a evita depunerile si pentru a "spala" rinichii continuu. Rinichii bolnavi nu sunt mari iubitori de proteine.In legatura cu aportul ridicat de grasimi pe care il reclama si o colega de-a noastra de suferinta, acesta este un mit fals. Atkins nu este o dieta a grasimilor! Nu va opreste nimeni sa reduceti consumul de carne de porc si sa-l sporiti pe cel de pasare slaba sau peste. Pe de alta parte, nu toate grasimile sunt malefice. De-a dreptul benefice sunt cele nesaturate, adica uleiurile (in special cel de masline si de in, care insa nu se folosesc la gatit, ci numai la salate). Spicuind din alte informatii utile gasite in cartea care sta la baza dietei, feriti-va de grasimile "hidrogenate" sau partial "hidrogenate", adica cele continute in margarine. Preferati linistite untul margarinei. De asemenea, reduceti consumul de sare, care este principalul factor de retentie a apei in organism, retentie care desigur nu ajuta slabirea. Avantajul dietelor hiperproteice este cel al slabirii marcate, fara pierdere de masa musculara.
    Deocamdata atit. Mai vorbim.
  •  
    • 492 mesaje
    21 Mar 2005, 10:26
    0 0
    Mi-am mai amintit ceva: probabil ca multe veti fi tentate sa apelati si la mezeluri. Nu este cea mai fericita alegere din mai multe puncte de vedere: contin sare multa, o gramada de conservanti si "amelioratori de gust" si SOIA, care, desi este considerata o "carne" vegetala, are un procent mare de carbohidrati (este de fapt o fasole). In cazul in care totusi doriti sa consumati mezeluri, apelati la sunca presata, kaiser (puteti sa-i taiati partile grase), jambon, deci acele mezeluri "netocate", unde puteti vedea compozitia intreaga. Dintre cele tocate, cele mai potrivite par a fi tot cremwurstii si parizerul.
    Pentru cele care vor sa consume mai putine grasimi, va sfatuiesc sa folositi carnea de pasare indepartind pielea si grasimile evidente, inainte de gatire.
    O veste buna: MICI puteti minca in nestire.
  •  
    • 573 mesaje
    21 Mar 2005, 19:21
    0 0
    cristinatim,ai posteriorul foarte dragalas,precum matizul tau cel rosu)))))))))Ce coincidenta,azi am inceput si eu aceasta dieta si sint foarte optimista.Ma si simt plina de vointa de data asta.Stiati sa si Piedone a slabit 33kg cu atckins?A povestit la Teo.Intr-un an 33kg.Va doresc succes la toate si va pup!!
  •  
    • 287 mesaje
    21 Mar 2005, 22:28
    0 0
    buna, m-am apucat de azi asa cum am promis, mi-am cumparat si o carte in care sunt date cele 4 faze si in care iti spun ce poti manca in fiecare faza, are si pagini de jurnal unde trebuie sa-ti scri in fiecare zi ce ai mancat si ce ai baut plus ce activitate fizica ai facut. Iata ce scrie in aceasta carte la faza inati, numita si "introducere": se pot manca urmatoarele : branza (mozzarela, cascaval, barnza crema, branza de oaie, blue cheese) legume: salata verde, castravete, andive, telina, ciuperci, ardei, spanac, ridichi, asparagus, broccoli, varza, vinete, ceapa, rosie, conopida, dovleac, zucchini (adica dovlecei parca), patrunjel, se folesesc urmatoarele tipuri de ulei : de masline, floare soarelui, soia, susan si de asemnea unt (se recomnada sa se evite margarina), bauturi : apa, apa minerala, ceai di cafea ce nu contin cafeina, sifon si mai zic ei aici diet soda made with sucralose (splenda), suc de lamaie maxim 3 lingurite pe zi, nu se pot consuma bauturi alcoolice. Carene de orice fel, sunca, in cazul mezelurilor trebuie sa va uitati pe continut pentru ca sunt anumite mezeleri care contin zahar. Alte reguli: nu sariti mesele ( 5 mese micute sau 3 mese principale) nu lasati sa treaca mai mult de 6 ore intre mese, nu mancati mai mult de 20 grame carbas/zi, nu mancati fructe, paste, cartofi, orez, paine, nu mancati alune sau seminte de nici un fel in aceasta faza, nu mancate lactate in afara de branza, unt sau smantana, manaca cand ti-e foame dar nu manca pana nu mai poti, folositi indulcitori, beti cel putin 8 pahare de apa pe zi, luati un suplimet zilnic ce contine multivitamine si minerale incluzand potasiu, magneziu si calciu.De asemenea ca si gustare se pot manca 10-20 masline pe zi sau o jumatate de avocado mic. Am uitat sa pun oua in lista de mai sus. Cam asta am eu aici. Sper sa rezit macar o saptamana cu acesta dieta si va doresc si voua sa reusiti si sper sa scieti si voi despre cum evolueaza lucrurile zi de zi, bafta!
  •  
    • 287 mesaje
    21 Mar 2005, 22:31
    0 0
    scuzati daca am mancat cateva litere pe ici pe colo, din cauza dietei ...
  •  
    • 287 mesaje
    21 Mar 2005, 22:51
    0 0
    draga mica2 sper ca nu te-am suparat prea tare cu minimalismul meu, incercam doar sa ajut.
  •  
    • 287 mesaje
    21 Mar 2005, 22:54
    0 0
    draga cirstina, ma bucur ca poti incepe dieta si sper sa ne incurajam una pe alta, o sa te informez despre rezultatele mele, pe curand.