regimul Atckins

  •  
    • 287 mesaje
    27 Mar 2005, 02:28
    0 0
    scuze pentru repetitie
  •  
    • 35 mesaje
    27 Mar 2005, 10:39
    0 0
    feteloooooooor succes mult si sa slabiti bine!
    eu am iesit din program desi sunt incantata si l-as fi tinut toata viata pt ca nu am suferit de foame DAR nu pot sa ii dau puiului meu numai proteine nu? trebuie sa ii dau diferite alimente ......ce sa va mai zapacesc? SUNT INSARCINATAAAA
    dar daca aveti o dieta pt gravide...
    va pup si va urez slabire grabnica
  •  
    • 287 mesaje
    27 Mar 2005, 19:03
    0 0
    felicitari cristina si sarcina usoara!!!
  •  
    • 573 mesaje
    27 Mar 2005, 21:26
    0 0
    Am 7 zile de atkins,tinut asa "la sange"si ma simt ametita,parca-s fi beata si cu ochii impaienjeniti,trebuie sa ma frec tot timpul la ochi!!Si foarte slabita ma simt.D`abia ma stapanesc sa nu ma cantaresc,initial asa mi-am propus...dupa 2 saptamani de atkins.Aaa si tremur!Daca nu resist cumva si ma cantaresc dimineata,o sa va spun cat am dat jos intr-o saptamana.Am facut si ceva miscare,de v`ro 3 ori.Va urez si voua succes!
  •  
    • 287 mesaje
    28 Mar 2005, 05:07
    0 0
    laura insemna ca organismul tau nu s-a adaptat schimbarii, am avut si eu asa o stare in a treia zi parca, insa dupa aia am fost ok, ma simt ceva mai obosita uneori dar nu asa grav. Vitamine iei? Daca te simti asa rau parerea mea este ca trebuie sa te opresti sau sa mai adaugi ceva carbs, dar tu faci asa cum crezi ca e mai bine pentru tine. Sper sa ai rezultatele pe care ti le doresti. Sa ne spui ce arata cantarul. Eu inca mai tin, vreau sa mai tin macar pana duminica, deci cam inca o saptamna. Am facut miscare si ieri si azi, si o sa fac in fiecare zi pana duminica. Bafta!
  •  
    • 35 mesaje
    28 Mar 2005, 08:58
    0 0
    laura eu zica ca tu nu iei multivitamine si de aceea te simti asa
    vezi ca sdunt in farmacii ! da fuga si cumpara si nu cumva sa nu tii toate etapele ca o sa il invat pe asta mic sa nu vb cu tine ca nu ai vrut sa tii atckins
    e normal sa te simti putin aiurea .....ia vitamine bea apaaaaaaaa si ia aer, ai sa vezi ca va fi bine! stiu ca poti !
    daca tu simti ca slabesti e ok! te pupic iubita! curaj
  •  
    • 573 mesaje
    28 Mar 2005, 19:49
    0 0
    Multumesc pentru sfaturi si incurajari fetelor!Dimineata nu am rezistat si m-am cantarit,deci dupa 7 zile incheiate de atkins si am 4,200kg mai putin.Cat despre vitamine,stiu ca am nevoie dar am si eu o pasarica...imi este frica ca ma ingras de la ele,ca nu am sa slabesc la fel de bine etc.Sa nu radeti de mine!!O sa ma tin in continuare de dieta,iar lunea viitoare am sa va spun iar ce zice cantarul.Succes!!
  •  
    • 573 mesaje
    30 Mar 2005, 19:23
    0 0
    Unde sinteti fetelor?((((
  •  
    • 573 mesaje
    30 Mar 2005, 19:41
    0 0
    Eu sint putin trista,in afara de mama care-mi spune ca am slabit si se vede,nu-mi mai spune nimeni!!Nu sint sigura daca ea chiar vede sau vrea sa ma incurajeze.Eeeeeeee cintarul vorbeste!!Inca 1-2 saptamini si o sa ma intrebe lumea cum am reusit,o sa-mi ceara gagicile dieta.Hehehe!Adevarul este ca m-am cam saturat de atita carne,imi este pofta de fructe,lapte,miere s.a.Imi este pofta de cite-o bere,mai ales la meciuri...o bere niste alune ceva...))
    Stie cineva daca am voie sa maninc muraturi?
  •  
    • 8 mesaje
    30 Mar 2005, 20:06
    0 0
    daca tu esti multumita de reusita ta ce conteaza ca ceilalti nu iti zic nimic. bravo tie ca ai reusit . eu trebuie sa slabesc 10 kg dar nu am ambitie si sunt mai comoda din fire
  •  
    • 35 mesaje
    30 Mar 2005, 22:50
    0 0
    bravo laura!!!!!!!!!!!!!
    nu te lasa!
    fetelor voi? cum merge?
  •  
    • 573 mesaje
    30 Mar 2005, 23:27
    0 0
    Ai dreptate isheila.Stiu ca asa este dar mi-ar fi placut sa mai aud asa-n stinga si dreapta,mi s-ar fi marit ambitia!Te sfatuiesc sa incepi si tu aceasta dieta,intr-o luna sigur pierzi alea 10 kg.Eu vreau sa pierd 30,si le voi pierde!!!Cam 5 s-au dus.Ai mai tinut dieta asta?
  •  
    • 492 mesaje
    31 Mar 2005, 00:35
    0 0
    Draga Laura,
    Se impun cred citeva precizari din ambele directii:
    1) Cite kg trebuie sa dai jos: cinstit, pe fata, ce inaltime si cite kg ai? Ce virsta ai? Ce alte suferinte mai mult sau mai putin cronice ai? Te intreb asta pentru ca ai pomenit la un moment dat ceva despre 30 kg.
    2)A'propos de multivitamine: este obligatoriu sa iei; acest regim, mai ales in fazele initiale este puternic carential; singura spui ca ai avea chef de ceva fructe (de miere nici nu vreau sa-mi aduc aminte, iar de bere ... cf. unui reputat medic nutritionist roman 1 bere = 1 piine, asta d.p.d.v. al aportului de glucide, deci trage singura concluziile). Ai mai spus de asemenea ceva despre crampe musculare. Iti recomand sa iei Eurovitamultiminerale, care nu dau nici foame si nici nu stopeaza evolutia slabitului. Daca esti fumatoare sau diabetica situatia se schimba putin, ti-ar fi utile niste polivitamine care se numesc Diamel, ceva mai scumpicele dar adresate persoanelor cu predispozitie/sau cu diabet. Pt. fumat iti trebuie o cantitate mai mare de vit. C. Deasemenea, ti-ar fi util sa iei cel putin 1 capsula pe zi de Omega-3 (acizi grasi nesaturati), de genul Ulei de Somon (cred ca de la Harmony Line) sau Colestoil de la Aboca. Ai sa constati destul de repede ca toate starile astenice ti se vor diminua pina la disparitie. O DIETA SANATOASA NU TREBUIE SA-TI DEA STARI DE PACIENT SAU CONVALESCENT!!!!!!
    3) Starea de epuizare poate avea multiple cauze, dar sunt aproape sigura ca nu dormi 8 ore/zi, ceea ce .... Si mai sunt sigura ca ora ta de culcare nu este cel putin 23:00. Daca gresesc, trebuie sa mai facem sapaturi.
    Oricum sunt multe de luat in considerare cind vrei sa ai o BUNA performanta (vezi ca nu spun uimitoare).
    Intreaba-ma orice si, pe masura cunostintelor mele, am sa-ti raspund.
  •  
    • 207 mesaje
    31 Mar 2005, 15:20
    0 0
    Salut Eu sunt noua pe aici si am vazut comentariile voastre referitoare la dieta Atkins. Ma gandeam ca eu nu stiu daca as putea sa o tin pt. ca de obicei mananc neregulat dar mai ales nu pot manca dimineata Aaa...si mai este o problema...mama mea e casnica si gateste zilnic mancaruri care mie imi plac si de la care nu ma pot abtine...Cum credeti ca as putea sa dau si eu jos 10 kg? V-am pupat Pa
  •  
    • 492 mesaje
    31 Mar 2005, 17:21
    0 0
    Kitty, las-o pe mama sa gateasca, daca ei ii face placere. Dar, incearca s-o convingi ca vrei si tu sa fii fata faina. In definitiv, ceea ce ar trebui gatit pt tine este destul de simplu. A'propos de tentatii: nu e mama cea mai vinovata; tentatii sunt la tot pasul, cu si fara mame. Problema este daca tu ai nevoie si vrei cu adevarat sa scapi de cele 1`0 kg pe care consideri ca le ai in exces. Cite kg ai acum?
  •  
    • 573 mesaje
    31 Mar 2005, 19:00
    0 0
    Draga mica,esti o dulce si-o draguta.Am (aveam)100 kg si 1,75.Vezi?Eram disperata,trebuia sa dau jos urgent!Sint fericita ca am gasit puterea si ambitia,ma chinuiam de f. mult timp.Cu diabetul nu am probleme,iar de fumat...fumez mult.Vad ca resist in continuare,azi am vazut in bucatarie o multime de mancaruri si vreau sa va spun ca nu m-a tentat NIMIC,m-am dus,mi-am mincat bucata mea de pui la gratar si am iesit fara nici un fel de problema.Simt ca pot!!Nu ma mai simt rau,ma simt chiar energica si binedispusa.Sa va mai spun ce-am facut azi:am gasit o clinica din cluj,care se numeste Clinica Medestet,unde se face ABDOMINOPLASTIE si mi-am facut o programare.Daca-mi mai fac si o operatie sa scot grasimile de pe burta...o sa mai scap de citeva kilograme bune.O sa scap de tot ce am in aceasta zona.Cam 90% sint hotarita,nu stiu ce sa fac totusi.Voi ce ma sfatuiti?
  •  
    • 492 mesaje
    31 Mar 2005, 23:24
    0 0
    Draga Laura,
    Sa continuam. Nu spun ca sunt putine kg, dar nu esti un caz disperat, desigur in functie de ambitia ta. A'propos de plastii: trebuie sa stii ca la o abdomenoplastie nu se scot f. multe chilograme: poate 2-3, depinzind si de marimea stratului adipos. Deocamdata nu te-as sfatui, chiar de loc. Trebuie sa stii ca este o operatie complexa care implica anestezie generala (de obicei), decuparea ombilicului si repozitionarea lui (deci o cicatrice care nu este chiar invizibila), o perioada de recuperare de aprox. 2 luni, un prim an in care expunerea la soare ar trebui sa lipseasca, discomfort major la miscare pe o perioada care depinde mult de la un caz la altul si ... mai sunt o multime de chestii de discutat. Aceasta, si NICI O ALTA PLASTIE, nu rezolva problema reala a obezitatii. Gindeste-te ca orice corp are o armonie naturala a lui, aproape indiferent de nr. de kg. Deci ce scoti dintr-un loc produce un usor dezechilibru morfologic. Oricum, apelul la plastie ar trebui sa vina dupa ce slabesti pina la greutatea normala si abia apoi, daca pielea nu reuseste sa-si recistige tonicitatea, deci ramine un surplus major, abia atunci se recurge la operatie, in situatia in care surplusul de piele se constituie intr-un element handicapant. Nu vreau sa te descurajez, dar nu as sfatui pe nimeni sa sara cu mare usurinta la chirurgie: o operatie, oricit de bine este executata, este o operatie. Nu-ti chinui corpul cu astfel de interventii care sunt teribil de tentante din cauza reclamei care li se face. Sa revenim mai bine la metodele noastre mai blajine, care ne sunt si mult mai la indemina si care pot avea mare succes. Tu ai obtinut un rezultat remarcabil dar nu esti constanta: te gindesti deja la o alta metoda de a scapa de kg care ti se pare ca este mai comoda, dar nu este asa. Asculta-ma si n-o sa regreti: tine-te de o singura dieta, iar Atkins este una dintre cele mai eficiente si mai suportabile; poate si trebuie sa devina chiar un stil de alimentatie pe viata. Nenorocirea este ca multa lume (geloasa as spune) contesta aceasta dieta si pun in circa ei un sac de neadevaruri, care nu au nici fundament stiintific si care denota si o maniera diletanta de a aborda textul cartii. Nu mi-ai spus insa inca nimic de povestea cu vitaminele. Astept sa-mi spui ce ai decis.
  •  
    • 492 mesaje
    31 Mar 2005, 23:36
    0 0
    Laura draga,
    Am uitat sa-ti dau un sfat important: MASOARA-TE! Ia-ti circumferintele principale: bust, talie, solduri, coapse, brate, git. La distanta de doua saptamini. Am sa-ti spun si de ce: ai sa constati la un moment dat ca acul cintarului nu mai vrea sa se miste (perioada asta de platou poate dura de la citeva zile la luni), eveniment care ar putea deveni descurajant si ar putea sa-l arunce pe orice muritor de rind in mrejele abandonului dietei, cu rezultat direct in napustirea asupra tuturor mincarurilor care au fost restrictionate din bune motive. Ce urmeaza de aici, nu trebuie sa-ti mai povestesc. Dar noi nu suntem oameni de rind, nu-i asa? Bref, kg nu mai vor sa scada, dar simti totusi ca esti din ce in ce mai supla. Nu este nici un mister cu pitici: daca mai adaugi la proteine si putin exercitiu fizic iti maresti masa musculara neteda; muschii sunt mult mai grei decit tesutul adipos, astfel ca, desi la cintar stai pe loc, in fapt slabesti in continuare din zona grasa, ceea ce ne si intereseaza. Cresterea "muschilor sai" mai inseamna si un alt fapt pozitiv: ei sunt marii consumatori de energie, deci indirect de mincare. Putina lume face o distinctie clara intre scaderea in greutate si scaderea stratului adipos, fara pierderea masei musculare. Dupa ce primesc un semn de la tine, iti mai vind un pont. Nu pot sa scriu un roman intr-un singur mesaj.
  •  
    • 207 mesaje
    1 Apr 2005, 00:13
    0 0
    mica2 acum am 67 kg.la o inaltime de 1 69. Momentan nu tin nici o dieta dar mai nou merg la piscina si se pare ca incepe sa dea rezultate Pa pa
  •  
    • 159 mesaje
    1 Apr 2005, 01:02
    0 0
    draga mea laura6999 felicitari pentru rezultat.eu incerc acum un alt regim ,dar asta nu are importanta, ceea ce vreau sa spun e ca mica2 are dreptate nu te apuca de scos kg cu bisturiul !!!!!!!!!!!! ai rabdare, cum ai putut atata timp(banuiesc ca nu ai pus peste noapte 30 de kg)mai asteapta pana in toamna si continua regimul asta, asa ca la carte cu carne dar si salate (vezi sunt permise destule)si bea neaparat cei 2 LITRI DE APA, iti va fi si mai bine si mai usor si fi draguta incearca putina miscare.pentru inceput plimba-te minimun 30-40 de minute pe zi sau macar la 2 zile.iti mai recomand 1-2 masaje pe saptamana (general)si vei vedea ce rezultate frumoase vor fi !!!!!!esti din Cluj?daca da si vrei sa te duci la masaj o sa ma interesez unde e un maseur bun si convenabil la buzunar. cati ani ai?(daca nu sunt prea indiscreta?)spor !!!!!!!!!