regimul Atckins

  •  
    • 573 mesaje
    14 Apr 2005, 09:42
    0 0
    Lucru dracului!!!M-am cintarit,nici un gram in minus!E tot ceva cu 800 la urma.
    De fapt vroiam sa va intreb altceva.Eu am parul negru(vopsit).Oare sA-mi fac suvite rosii?Sau e ca dracu?
  •  
    • 573 mesaje
    14 Apr 2005, 10:03
    0 0
    Vreau sa va mai intreb ceva.Eu mi-am cumparat calculatorul in noiembrie 2004.Bucurie mare pt. mine,am stat non-stop pe internet.Conectata fiind prin romtelecom.Prima factura mi-a venit 12 milioane.Am ramas socata.Imi venisera convorbiri cu olanda,finlanda.noua zeelanda...Am fost la romtelecom,am facut o reclamatie si mi-au spus ca o sa verifice ei ce s-a intimplat,trebuie sa achit pina una-alta,apoi imi restituie ei suma.Bun!Am venit acasa,am continuat,tot asa non-stop,bazata fiind ca nu are cum sa se mai intimple.Imi vine a 2 a factura 13 milioane.Plus o hirtie de la ei ca ...intr-adevar s-a vorbit la acele numere si trebuie sa achit.A durat ceva pina am achitat,erau sume imense.Deci am achitat,am parolat internationalul,nu am acces la...cu 0 nimic acum.Folosesc mobilul.Deci doar local vorbesc de pe fix.Am facut abonament de 7 euro prin ARtelecom.
    Urmatoarea factura imi vine 3,100,000 dintre care 2,100,000 majorari.Zic ok,probabil la sumele alea mari,intirziaseram...o fi,nici nu am mai sunat la 931 sa vad exact.In gindul meu multumita fiind ca terminaseram cu balamucul ala de sume mari.Acum imi vine iar factura 3,500,000.Convorbiri ASinternet.M-au disperat!Plus ca platesc 7 euro abonamentul,nu?Alte posibilitati nu am aici pt. a ma conecta,cablu de ex.Imi luaseram cablu de date si ma conectam prin mobil da` e f. scump.Banuiesc ca mai sint fete care se conecteaza prin romtelecom.Cum faceti voi?Probleme aveti de genul asta?Eu sint disperata.Ma gindeam ca poate imi puteti da vre-un sfat,vre-o idee.Multumesc ca a-ti avut rabdare sa cititi despre problema mea.
  •  
    • 573 mesaje
    14 Apr 2005, 10:06
    0 0
    Stiu ca nu are legatura cu ce discutam noi aici,dar nu am vrut sa mai deschid alt subiect pe forum.
  •  
    • 159 mesaje
    14 Apr 2005, 10:35
    0 0
    Laura , te cred ca esti in cea mai buna stare psihica, dar te rog eu nu dispera gandest-te la fapul ca ai slabit peste 8kg, eu am slabit 8 kg de din 1 februarie si pana ieri (deci m-am cantarit) si sunt extraordinar de fericita.Cu Atckins doar 2 kg am dat jos ( e drept nu l-am tinut la sange ca si tine, dar nici nu sunt mare prietena nici cu carnea nici cu ouale si ptr mine e si un pic scump sa-mi iau zilnic carne de pui)Deci amnitste-ti ca erai mai grasa inainte si ca acum ai de slabit mai putine kg decat la inceput si zine si aminteste-ti la ce greutate ai de gand sa ajungi si da-i bataie .Sper ca ti-ai stabilit un obiectiv realist de genul 20 de kg in 6 luni , nu???Nu mai vrei apa ia mananca tu ceva picant sau ceva ceapa din asta verde si vezi ce sete iti face(la mine functioneaza) ce sa zic de un mujdei... Cu romtelecomul nu pot sa zic nimic eu cred ca-s nasoli rau de tot si noi nu suntem conectati la ei, dar trebuie rezolvata situatia pune-ti tel sub supraveghere ameninta-i ca le faci reclamatie la protectia consumatorului da-i in judecata, serios asa ceva e inadmisibil!!!!!!!!!!!Te pup ,sa ne tii la curent!
  •  
    • 159 mesaje
    14 Apr 2005, 10:43
    0 0
    Laura inca ceva cu suvitele alea rosii vezi ce faci, si eu eram bruneta si am avut si eu si suvite rosii mie imi statea ca ca la mama padurii.Dar te rog sa incerci daca nu iti place se pot acoperiEu am trecut acum la un castaniu foarte inchis dar nu e chiar negru nu ma prinde asa bine ca negrul dar par mult mai tanara(adevarul e ca sotul meu e saten deschis si are aceeasi varsa cu mine , nu e cu 6 luni mai mic si are o fata de licean asa ca eu cu buclele mele negre si cu un ten super alb eram ca si matuse-sa)
  •  
    • 492 mesaje
    14 Apr 2005, 13:41
    0 0
    Laura draga, daca nu ai efectuat convorbiri cu strainatatea, trebuie sa dai in judecata Romtelecom-ul, sau macar sa te interesezi la Politie daca nu cumva trebuie sa depui reclamatie acolo. Numai dupa un astfel de demers, se face o cercetare la numerele de telefon apelate, deci o ancheta. Au mai existat astfel de cazuri (tot legate de Romtelecom) si s-au rezolvat pe cale judecatoreasca. Atentie! Acum ti-au venit 13 milioane, dar poti sa ai surprize mult mai mari. Regula jocului este ca intii platesti si dupa aia te judeci si-ti recuperezi sumele nedatorate. Fa ceva, nu te lasa prostita de acest Romtelecom care, dupa ce ca ofera servicii de mizerie, este scump si te si pune in situatii ca cele expuse de tine. In alta ordine de idei, poti sa te conectezi la Internet prin orice alta companie care ofera astfel de servicii, fara legatura cu cablul telefonic si fara necesitatea de a avea un telefon mobil. In ce oras locuiesti?
  •  
    • 3636 mesaje
    14 Apr 2005, 13:49
    0 0
    sa stii ca am mai auzit de chestia asta, o prietena de-a mea la fel a patit si nu a reusit sa faca nimic, nici nu a insistat, la ea fiind vb de o suma mult mai mica, dar si aia pe nedrept. asa ca ea a renuntat la serviciile lor. de exemplu eu am netul acasa prin astral , cu cablu si abonament si platesc in jur de 1 mil. pe luna, bine, nu stau nici f mult pe net. ideea e ca astralul are o serie de oferte pt fiecare, eu am abonamentul trafic, 600 mega inclusi iar ce depasesti vine 1 cent pe mega. e super convenabil.
  •  
    • 8 mesaje
    14 Apr 2005, 13:53
    0 0
    Imi dati si mie reteta exacta cu ce sa incep cu ce sa termin ca vreau si eu sa o incerc,va rog
  •  
    • 573 mesaje
    14 Apr 2005, 21:24
    0 0
    Sosoina ai dreptate cu mincatul picant,m-am gindit si eu dar am neglijat.Nu disper sa sti,dar nici bine nu-mi vine atunci cind ma urc pe cintar si nu vad nici o schimbare.Este a 2 a oara,mai astept.Pina la urma trebuie sa cedeze.Despre suvite ai dreptate,se pot acoperi imediat.
    Mica,nici nu vreau sa ma gindesc ce ar insemna un proces cu romtelecomul.Am avut cam multe in ultimul timp si mi s-a cam acrit.Oricum,mai astept o factura doua si apoi vad eu.Locuiesc intr-un oras mic si departe de centru,e mai complicat sa ajunga la mine cei cu firmele astea,am vorbit eu cu ei.Missulica,nici cu astralul nu am facut nimic.Am vorbit cu ei din decembrie,au spus ca acum in 2005 incep sa faca conectari la internet aici in zona,dar...nimic deocamdata!
    Cri,poti incepe cu piept de pui,salata,oua...eu asa am inceput.
    Irsi,eu stiu ca virgula cascavalul de oricefel e bun la atkins.Si omleta la fel.
    Chiar asa,apropo de brinzeturi,am in casa cas,urda si brinza burduf,oare din care pot minca?Dar rosii?Rosiile au multe carbohidrate?Ce zici mica?
  •  
    • 573 mesaje
    14 Apr 2005, 22:00
    0 0
    Mai fetelor,ati vazut "dincolo" la discutia despre xenical,ce spun?M-au spart,cica au slabit "cu kilogramele" luind unele REGENON,altele REDUCTIL .Stiti ceva despre aceste medicamente?Oare sa iau si eu?))))))))
    La atkins "merge"?
    O sa merg la o farmacie maine sa vad ce scrie in prospecte.
    Va sarut cu drag.
    Unde sinteti?
  •  
    • 492 mesaje
    15 Apr 2005, 10:32
    0 0
    Buna Simina, bine ai venit printre noi! Nu, nu sunt psiholog, dar sunt probabil mai atenta la oameni si la viata si, poate asa, am reusitsa-mi creez un sistem de valori si de protectie in acelasi timp, care ma fereste intr-o buna masura de deziluzii. Fiecare experienta, fie ea buna sau rea, trebuie putin studiata si, dupa un timp, ai sa realizezi ca exista o suma de tipare comportamentale care te fac sa intelegi totul (nu neaparat sa accepti) si sa poti sa si prevezi cursa ulterioara a evenimentelor. Sigur, poate sa-ti para simplista explicatia, dar, realitatea este ca suntem mereu teribil de agitati de ziua de miine si "neglijam" sa mai privim la noi si la cei din jur in mai mare profunzime. Nu sunt o habotnica religioasa, dar cred cu tarie ca Dumnezeu are o socoteala cu noi de fiecare data, ca necunoscute ne sunt caile sale, dar ca descoperim logica fiecarei intimplari, mai curind sau mai tirziu. Ideea ca fiecare intimplare este o lectie de viata si un pas spre inteleptire ma ajuta sa nu ma mai "incrincenez" pe fiecare moment si sa ma dau un pas inapoi gindindu-ma la semnificatia lui si la motivul real pentru care mi s-a intimplat cutare lucru.
  •  
    • 573 mesaje
    15 Apr 2005, 19:03
    0 0
    Simina,caut si nu mai gasesc brosura aia de la romtelecom.Dar nu am acces la international sau mobil,la tot ce e cu zero.Ceva cu 917 sau 977 am parolat.Na,ca nici nu mai stiu daca vreau sa ridic parola!Iar acum la inernet ma conectez prin0870111111.Parca asa.Deci cu 0 totusi,dracu mai stie.Eu daca vreau sa formez acum international,interurban sau mobil imi spune:"nu aveti acces la acest serviciu"
    Copiii mei nu aveau cum sa nimereasca prefixurile la toata europa!Plus ca nu au obiceiul de a se juca la telefon.Dar simina daca tu lucrezi la romtelecom,in afara de abonamentul de 7 euro pe care-l platesc,ce sint sumele alea care-mi vin?Adica "convorbiri AS Internet?",adsica milioane?Eu abonamentul il am facut la ARtelecom.Vroiam sa spun,in afara de abonament,se mai plateste ceva?E,cam varza in capul meu acum ca am o problema,dar cred ca ai inteles tu de fapt ce vroiam sa te rog sa-mi spui.
  •  
    • 573 mesaje
    15 Apr 2005, 23:17
    0 0
    Draga simina multumesc pt.relatii.Abonamentul este "confort 60",in sfirsit...hai sa vorbim de-ale noastre.`Ai ma,cu dieta e simplu si stiti ceva fetelor,asa m-am obisnuit...nu mai simt nevoia sa maninc ce nu am voie.Cind imi este foame ma duc la frigider,intr-un mod f. natural si lejer,imi iau ce mi-a intrat deja in reflex,maninc,ATENTIE din ce in ce mai putin si totul e frumos!
    Simina,de ce tot "ii tragi "cu pestele?
    Daca nu poti...no problem, poti minca in schimb oricefel de carne.Atkins spune chiar si porc,dar eu totusi nu te sfatuiesc,eu una nu pun gura pe porc.Eu sigur am mai dat ceva jos pt. ca simtCe fericita sint!
  •  
    • 573 mesaje
    15 Apr 2005, 23:21
    0 0
    Simina,poti bea cafea,eu am baut ...m-am spart!E adevarat fara zahar beau eu.Am ceva zahar pt.atkins,este dulce dar are un gust ciudat si nu-mi place.Da,in apa mai pun si eu citeodata lamaie,e ok.
  •  
    • 573 mesaje
    15 Apr 2005, 23:25
    0 0
    Eu cred ca 4,000,000 este mult.
    De fapt,doar bona sau si ceva menaj?
    Daca doar bona este mult.Parerea mea...
  •  
    • 492 mesaje
    16 Apr 2005, 00:09
    0 0
    Simina draga,
    S-o luam pe rind: Pentru detalii despre ce ai si nu ai voie, du-te te rog pe prima pagina a acestui capitol - "Dieta Atkins" - unde vei gasi o prima interventie a mea, in care explicam destul de explicit ce si cum, inclusiv un exemplu de meniu zilnic. Daca nu-ti place pestele, vorba Laurei, da-l in m...a, ai o gramada de alternative: porc slab (file, muschiulet), pui (in special piept, dar despielitat), vita, carne de ovina, orice carne, incl. mezeluri, dar mai rarut, pentru ca au o gramada de sare si amelioratori, care nu fac nici un bine sanatatii. Sarea trebuie mult diminuata pentru ca ea contribuie in mod direct la greutatea noastra, prin retentia masiva de apa pe care o produce. Foloseste, in loc de sare, orice condiment, inclusiv lamie, mustar. Lamiie sigur ca poti folosi, si la apa, si la salate si peste gratare, dar nu in exces. Ideal, pentru o slabire si o purificare a tractului digestiv, ar fi bine daca ati bea apa fiarta, fierbinte cit suportati, in care ati stors 1/2 lamiie, din 1/2 in 1/2 de ora (metoda Ayurveda, realmente sanatoasa si .... ajutatoare la slabit). Nu trebuie bauta o cantitate mare deodata, citeva inghitituri. Pentru asta ar fi bine sa aveti un termos la indemina, ca sa nu tot stati sa fierbeti apa de cite ori aveti nevoie.
  •  
    • 492 mesaje
    16 Apr 2005, 00:19
    0 0
    Am uitat sa spun ca apa asta fiarta cu lamiie este "basca", ca sa zic asa, fata de cei 2-2,5 l pe care trebuie sa-i beti zilnic.
    Si acum sa vorbesc putin si cu Laura: cred ca stiu de ce nu mai scazi la cintar - gura pacatosului ..... Ai spus mai devreme ca maninci din ce in ce mai putin. WRONG! (Rau!), cum spune chinezul ala de american. Digerarea alimentelor implica un efort al intregului organism, deci este un consum de calorii. Maninci mai putin, il supui pe domnul organism la un efort mai mic. Pe de alta parte il bagi in stare de alerta: "baieti, puneti mina pe lopeti! asta nu-mi mai da suficient de mincare, deci vin zile grele, ia sa economisim la depozite ceva pentru zile negre"; si uite asa, acest organism ciudat cu care nu ne mai intelegem, nu mai vrea sa slabeasca, ci, din contra stocheaza. V-am mai spus: 1400 cal./zi este un minim. In plus, nu uitati de cele 5 mese /zi (3 principale + 2 gustari, din care masa de prinz trebuie sa fie cea mai consistenta si luata de obicei in jurul orei 12, ora la care organismul nostru este "codat" sa digere cit mai bine). Deci, Laura draga, s-ar putea ca, in mod paradoxal, sa maninci prea putin pentru a mai si slabi.Cum la telefonie nu ma pricep neam, inchei aici si va astept sa-mi mai spuneti una alta.
  •  
    • 573 mesaje
    16 Apr 2005, 10:09
    0 0
    )))))))))))))))))))))))))))))))))))
    Sint fericita,s-a miscat cintarul,am cu 600 gr mai putin!!Simina ficatei ai voie,asa stiu eu.Mica de apa fiarta cu lamaie nu stiam,o sa-mi fac si eu.Eu beam ceaiul verde asa,nu e tot-una oare?
    Va pup,ma grabesc dar nu puteam sa plec fara sa va spun bucuria mea cu cintarul.Spor la slabit.Maninc mai putin pt. ca ma satur imediat,nu pot mai mult vad.Atit imi cere organismul.Doamne,ce zile frumoase traieSC!Acum o luna...imi pierdusem orice speranta ba eram chiar disperata.Aprinsesem candela intr-o seara si m-am rugat la Dumnezeu sa ma ajute.A doua zi,cineva a inceput sa-mi spuna despre atkins,sa incep.Fara sa stie starea mea de disperare.Asa putere A avut asupra mea...nu pot sa va spun.Cineva care de ani de zile imi tot spunea despre atkins.A fost o minune de la Dumnezeu.Dumnezeu ma iubeste!!!!
  •  
    • 492 mesaje
    16 Apr 2005, 10:39
    0 0
    Simina, sigur ca ai voie si oua fierte. Eu am dat doar un exemplu de meniu zilnic, dar se pot face variatiuni intr-un numar infinit. Pune-ti imaginatia la contributie. Sigur ca ai voie ficatei: am spus orice fel de carne. Poti sa maninci si slanina. Problema este ca acesta este un regim de viata, de sanatate si apoi de slabire. Deci nu alege variantele cu cea mai mare cantitate de grasime, decit in mod ocazional. Adica, menajeaza-ti ficatul. Nu toate grasimile au acelasi grad de nocivitate: cele mai putin bune sunt cele saturate, de origine animala. Cele benefice sunt de origine vegetala, in speta uleiurile, cu preponderenta uleiul de masline si de in. In orice caz trebuie spus un NU hotarit grasimilor hidrogenate, de tip margarina (chiar daca aceasta este de origine vegetala). Cit despre ficat (organe in general), trebuie mincat mai rar, deoarece are un continut de colesterol ridicat.
    Sosoino, citeste mai cu atentie si mai "aplicat" ce-am tot macanit noi pe acest subiect si vei intelege. Nu este nimic greu. Cit despre bona .... mai bine gateste-ti singura, mai ales ca nu sunt retete ultra-complicate. Bona s-ar putea sa aiba niscai initiative (nu de rea credinta, dar din ignoranta) de a pune ceva faina la un sos, sau putin zahar (ca n-o fi foc!) etc., care ti-ar putea sabota rezultatele.
  •  
    • 492 mesaje
    16 Apr 2005, 10:41
    0 0
    Sorry, te-am botezat: ti-am spus la un moment dat Sosoino (!), in loc de Simina. Iti sunt datoare un miel virtual.