regimul Atckins

  •  
    • 492 mesaje
    1 Apr 2005, 10:05
    0 0
    Raspund acum atit pentru Kitty, cit si pt Sosonia, dar si pentru oricine citeste acest subiect: legat de miscare.
    Pentru Laura, pina ajunge la o greutate cu 10 kg mai mica, mersul pe jos timp de 20 minute ZILNIC este super OK. Trebuie sa stiti ca atunci cind sunt multe kg peste, tot organismul, dar mai ales inima, sunt oricum suprasolicitate din cauza excesului de greutate. Deci, in aceasta situatie, efortul fizic intens poate da chiar rezultate rele. In plus, gimnastica (sa-i zicem asa generic) NU SLABESTE decit asociata cu o dieta adecvata. Altfel are un singur beneficiu: retonifica musculatura si o face mai apta sa consume energie, ceea ce nu este de loc de ici de colo. Nu vreau sa minimalizez contributia miscarii fizice. Ceea ce vreau sa spun este ca miscarea nu scade kg, decit in mica masura. Secretul (banal de altfel) este ca trebuie facut un echilibru intre consum si cheltuiala. Atita vreme cit vom minca cit 2 (...10), nici o miscare nu va duce la reducerea greutatii, pentru simplul motiv ca nu putem sa ne miscam, in concordanta, de 2 ... 10 ori mai mult. Ideal ar fi sa va gasiti un antrenor adevarat si o sala. Un antrenor adevarat stie totul despre fiecare om care ii intra in sala, ii stie nevoile si limitele si stie sa-l antreneze gradat in functie de aceste amanunte, eliminind astfel orice risc. Eu, spre exemplu, din anumite motive medicale, nu ma duc la sala, in schimb DANSEZ o jumatate de ora continuu pe zi. Este un mod minunat de a te misca.
  •  
    • 573 mesaje
    1 Apr 2005, 11:52
    0 0
    Mamaaaaaa nu-mi vine sa cred.Stati sa va explic!Am inceput Atkins pe 21 martie.Pe 28 dupa 1 saptamina m-am cintarit aveam cu 4,200 mai putin.Azi m-am cintarit iar ,acum si am cu inca 3,300 mai putin.Deci eu de pe 21 martie pina pe 1 aprilie am slabit 7,5 kg!!!!Va da-ti seama?
    Sa fetelor aveti dreptate cu operatia m-am razgindit si eu azi-noapte.Sosoiana nu sint din cluj,sint din bacau.Gasisem mai multe clinici din tara dar alesesem eu clujul.mica draga mea,vitmnine inca nu am luat ,imi trimite cineva(sint pe drum)din america care sint cele mai bune pe piata bla bla bla.Stiu ca gesesc si aici bune,dar daca tot mi le trimite cineva,nu mai cumpar si eu.Mai astept citeva zile.Sint asa de fericita,nici nu mai stiu ce ai mai intrebat!Am sarit de pe cintar si nu nimeream,sa dau telefoane,sa deschid calculatorul....Am sunat-o pe cristinatim nu raspunde,vroiam sa sun in america la cea care m-a convins sa ma apuc de atkins si nu e ora potrivita...Ahh nu mai stiam ce sa fac!Si pentru mine e o surpriza,ma asteptam sa mai fi dat 1kg si ceva de luni pina acum,e totusi vineri dimineata,adica sint praktik 4 zile!!Miscare am mai facut din cind in cind.Am eu un step`ar(nu stiu cum se scrie),adevarul e ca se munceste din greu la el.Va pup pe toate,traiasca atkins!Aveti incredere in "el"
  •  
    • 492 mesaje
    1 Apr 2005, 13:32
    0 0
    Laura, esti mare! Nu-ti sarbatori insa succesul cu o zi "regala"; mergi mai departe! Pe steper (vine de la cuvintul "step" care in engleza inseamna pas sau a pasi), daca asta iti face placere. Cred ca incet-incet trebuie sa introduci in regimul de viata si alte preocupari, cum ar fi cele legate de cosmetica proprie. Nu trebuie sa cheltuiesti tone de bani (nu-ti stiu statutul financiar), cu mijloace relativ modeste poti sa incepi "sa te dai la perie" si pe alte planuri, cum ar fi tenul, decolteul, burtica. Vrei sa comentam si despre acest subiect? Trebuie sa-ti spun ca preocuparile pentru aspect ajuta mult la "moralul soldatului".
  •  
    • 573 mesaje
    1 Apr 2005, 18:05
    0 0
    Asa este mica.Vreau sa-ti spun ca de la primele 2-3 kilograme date jos,mai bine zis de cind am inceput sa simt ca slabesc am inceput sa am astfel de preocupari)Cit despre sarbatorit nuuuuu!!Nu am de gind,mai am treaba multa.Sti ce am uitat sa va spun?Asa cum am spus nu mai am ameteli etc tot ce spusesem.Am o stare de nervi...tip,urlu la toata lumea si ce e mai grav nu mai am rabdare sa-mi ascult copiii,sa le citesc,sa facem temele s a m d.Nu suport pe nimeni sa aud vorbind,vreau doar liniste.Oricine,orice spune ma scoate din sarite!!Hmm...sper sa-mi treaca repede.Parca ma intrebase cineva citi ani am.Am 35.Va pup!
  •  
    • 492 mesaje
    1 Apr 2005, 23:05
    0 0
    Draga Laura, daca asta te ajuta cu ceva, cred ca aceasta stare de nervozitate poate avea mai multe cauze, printre care unele se leaga si de faptul ca fericirea de a fi dat un numar important de kg jos (dar nu toate cite ar trebui), iti da un soi se surexcitare; ai vrea sa te vezi mindra la capatul drumului. Este un soi de nerabdare si o temere, ascunsa destul de bine in subconstient, ca n-o sa ajungi niciodata la capatul acestui drum, ca IARASI, pe la mijloc o sa cedezi. Atentie: primul prag serios va fi momentul de "platou", atunci cind, desi nu calci pe delaturi, cintarul nu mai vrea sa se mai miste. Sa nu te cuprinda abandonul in aceste momente. Ar fi o mare greseala. Slabitul nu va merge la fel de spectaculos tot timpul. Este si normal. De obicei, se sta mai mult pe o greutate mai mica pe care ai stat un timp mai indelungat in viata ta. Organismul are o anumita "memorie redundanta".
    Pe de alta parte, poate traiesti un moment in care ai vrea sa fii putin lasata in pace sa te mai ocupi si de tine. Toate persoanele din jurul unei femei sunt niste mici vampiri energetici. Cred ca nu-ti spun o noutate: toata lumea VREA ceva de la tine. Asta pentru ca femeia/mama este cea de care depind toti, pentru ca asa s-au obisnuit. Nu este nimic rau in asta, asa decurge existenta umana de mult prea multa vreme ca sa mai facem noi aici filosofie de doi bani. Dar citeodata zau ca te apuca dorul de o pauza in toate astea. Iar acum, pe linga ceilalti, VREI si tu ceva de la tine. Vrei sa te schimbi, sa te simti bine in pielea ta, sa nu mai ai mici/mari compelxe, VREI PUTIN TIMP SI PENTRU TINE, vrei sa te rasfete si pe tine ceilalti. Ei, oferta este in general nu prea generoasa, asa ca, draga mea, IUBESTE-TE tu pe tine si da-ti momente de rasfat. Sunt sigura ca le meriti, dar nu astepta sa-ti fie oferite, ia-ti-le singura. Ma injuri pentru ce-ti spun? Sper ca nu.
  •  
    • 573 mesaje
    2 Apr 2005, 00:17
    0 0
    Cum sa te injur?Nu stiu nici eu ce simt,ce vreau si crede-ma nu e genul meu.Stiu doar ca vreau sa fiu lasata-n pace,m-as urca in masina si as tot pleca.Nu-mi gasesc locul.Stiu ca o sa trec repede peste asta.Nici nu am nici o prietena,sti?Parca viata mea e prea ...sablon asa,sti?Azi am rezistat foarte bine,am mincat pui+salata de varza(eu tot timpul asta am mincat doar salata de varza),2 oua cafeaua fara zahar si apa si ceauiul meu verde din fiecare seara cu lamaie.Fizic ma simt ok.Iar inainte de culcare o sa fac vr`un sfert de ora miscare la aparatul meu.Si uite asa a mai trecut o zi.Am un ditamai calendarul pe birou numar zilele,fac socoteli:)parca sint nebuna.La biroul asta staaaau toata ziua.Ma apuc de treaba,o las la jumate,ma duc la mama ,ma enervez repede o sterg...orice as vrea sa fac,las repede si iar vin la birou,deschid calculatorul,ma plictisesc repede si aici,inchid si o iau de la cap.Prca sint sarita de pe fix.Ma culc la 4-5 dimineata.Nu stiu ce-i cu mine!!Nici sa stau la vre-un film nu mai am rabdare.Eeeeee `ai ca scriu numai prosti!Va pup
  •  
    • 492 mesaje
    2 Apr 2005, 11:15
    0 0
    Laura, acum stiu: nu dormi suficient si nici in intervalul orar cel mai odihnitor. Incearca sa te culci pe la 23:00 si sa te trezesti la 07:00. Maninca din 3 in 3 ore (nu din 2/2 sau 4/4). Acesta este intervalul in care organismul intra in alerta de infometare (este o problema de glicemie, prea lung de explicat acum), iar in acest stadiu organismul se simte in pericol si "retine" tot, chiar si apa, de teama ca mai tirziu nu va mai avea resurse. Iti spun pe scurt un program zilnic de 1400 calorii:
    Ora 07:00 - M.dejun = 300 cal.
    Ora 10:00 - Gustare = 100 cal.
    Ora 13:00 - Prinz = 30 cal.
    Ora 16:00 - Gustare 100 cal.
    Ora 19:00 - Cina = 300 cal.
  •  
    • 159 mesaje
    2 Apr 2005, 23:08
    0 0
    laura esti beton, fato!!!!!!!!!!!zeci de mii de felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!cand vad ce ai reusit ma bate gandul de un atkins , ca eu auzisem, vorba micai2, vrute si nevrute ca e foarte nesanatoasa si m-am speriat (eu am problem marisoare cu circulatia ,un pic cu inima)si nu face nimic omul sa-si strice sanatate ptr 8-9 kg in minus da zau ca ma apuc de studiat regimul pas cu pas si va zic marea hotarare. in ceea e priveste plimbarea de 20 de minute zic ca e bine venita , te ajuta sa te si relaxezi, iei o gura de aer proastat de primavara si miscarea aia puternica pe cand ajungi pe la 80(zic eu)dar cu copii nu-i bine sa fii repezita si apucat ca sunt ce ai mai de pret pe lumea asta si eu cred ca ar trebui sa fi multumita si impacata cu tine pentru ceea ce ai realizat si sa faci bine sa emani calm si fericire in jur chiar daca te dai o tura pe miserupism pasiv.ce zici incerc? te rog eu!!si sa vezi daca nu te simti mai bine . nu ai prietene nu-i nimic fa-ti ca esti tanara si ai vreme nu 10 1 da buna . cati ani au copii tai ? daca sunt marisori poate reusesti sa te distrezi cu ei," distrezi" am zis nu stresezi intr-un parc de distractii . si vezi cu masajul ala de relaxare ca face minuni!!!!!!!!!!!!!Te pup si mai vb (si eu sunt cam apuca si tare directa , da ne intlegem noi cumva) si va rog ziceti-mi si mie despre avantajele si dezavantajele acestui regim ! pupici la toata gasca!!!!!!!!!!!!
  •  
    • 573 mesaje
    2 Apr 2005, 23:16
    0 0
    Draga sosoina,stai sa vezi luni cred ca o sa am 10 kg date jos.O sa va spun exact atunci.Am citit despre atkins ca in prima faza se slabeste intre 6-20 kg.Balamucu`simt ca-mi treceAm avut fel de fel de faze de cind cu dieta asta!Copiii mei au 7 si 4 anisori.Incearca,intr-un timp asa de scurt totusi nu poti sa-ti paradesti asa de mult sanatatea ma gindesc.Eu am de gind sa tin asta prima faza mai mult de 14 zile,adica si de luni incolo.Ce ziceti,o fi nasol?
  •  
    • 159 mesaje
    2 Apr 2005, 23:26
    0 0
    cat dureaza prima faza ?eu am aici scris 1-2 saptamani+22 de puncte si tu ai tinut-o pe nr de puncte sau doar ai respectata alimentele permise si mepermise. e voie in perioada asta salata verde, castraveti , varza, adica tot ce inseamna legume verzi? la mine zice salata verde cu telina , muraturi si masline . e in regula?
  •  
    • 573 mesaje
    2 Apr 2005, 23:37
    0 0
    sosoina,dute la diete.ro si gasesti despre atkins.te pup
  •  
    • 492 mesaje
    3 Apr 2005, 03:31
    0 0
    Dragelor, trecerea la faza II a dietei se face prin adaugarea de cca. 5 g carbohidrati/zi la cele 20 g din prima faza a dietei. Aceste 5 g. ar putea fi 1 bol de salata in plus, fata de cele trei admise anterior, sau, folosite ca gustare, 1 mar mic (sau 1/2 dintr-un mar mare), 1/2 cescuta de cafea cu fructe de padure, sau miezul de la 10 nuci/fistic/migdale, care pot fi presate si peste salate. Veti continua sa slabiti. De fapt, trecerile la mai multi carbohidrati se fac din 5 in 5 g/zi, prag nou ce trebuie mentinut cel putin 1 saptamina. Practic, cantitatea de carbohidrati pe care organismul vostru o tolereaza fara ingrasare se constata in timp. Asa se si face reintoarcerea la o alimentatie normala, cu conservarea kg. pierdute in timpul dietei.
  •  
    • 573 mesaje
    3 Apr 2005, 10:58
    0 0
    Aha!Multumim mica.
  •  
    • 144 mesaje
    3 Apr 2005, 16:17
    0 0
    Buna fetelor, m -ati convins, tin si eu dieta de luni. sper ca ma primiti si pe mine. Va rog frumos daca puteti sa mai scrieti retete ca nu prea ma pricep. sper sa nu imi fie rau, ca eu am lipsa de calciu si putin anemie. Dar vreau sa slabesc cam 5 kg neaprat. Am 1.68 si 55kg la 20 ani. Dieta asta mi s-a parut cea mai potrivita pt ca mananci destul de mult. Eu nu pot sa plec la cursuri daca nu mananc dimineata.
  •  
    • 8 mesaje
    3 Apr 2005, 18:36
    0 0
    laura esti tare.FELICITARI! vreau si eu sa ma apuc de regim dar nu ma pricep la retete.daca imi poate zice si mie cineva citeva retete sau alimente pe care ai voie sa le maninci ma apuc si eu . multumesc anticipat pentru ele!adresa mea este sheila@zappmobile.ro sau 0722680825-0788478003
  •  
    • 8 mesaje
    3 Apr 2005, 18:46
    0 0
    laura abia acum am citit mesajul cu clinica si mie imi pare o prostie in momentul acesta.eu am 34 ani 1,73 cm si....83 kg(faptul ca am doi copii si de aceea m-am ingrast este o scuza).eu nu maninc mult dar atunci toata ziua rontai cite ceva(covrigei,fursecuri....)si nu fac deloc miscare.alerg toata ziua cu masina.asa ca te sfatuiesc sa lasi bisturiul si sa te tii de regim pentru ca poti.eu nu am ambitie.cred ca daca ar fi cineva care mi-ar da numai ce am voie sa maninc as reusi si eu
  •  
    • 492 mesaje
    3 Apr 2005, 20:12
    0 0
    Va dau citeva retete care sa va insenineze zilele:
    MIC DEJUN
    1) 3-5 ciuperci calite rapid in tigaie de teflon care doar se unge cu ulei, citeva cozi de ceapa verde, peste care se toarna doua oua batute cu putina sare si piper.
    2) 2 felii de jambon taiate marunt, usor calite, peste care se toarna o omleta de doua oua.
    3) doua linguri de fasole verde fiarta (sau spanac), calita cu citeva cozi de ceapa verde si citeva feliute de ardei gras verde, peste care se toarna doua oua batute cu cel mult 1 lingurita de parmesan/cascaval.
    4) 100 g brinza vaci, frecata cu 1 lingura de sana/iaurt, ardei gras, marar, putina sare.
    CAFEA/CEAI FARA ZAHAR, SAU CU ZAHARINA (cea mai buna de pe piata mi se pare Sucrazit).

    GUSTARE ORA 10:00 - 50 G BRINZA

    PRINZ ORA 13:00:
    1) 1 friptura de marimea unui pachet de carti de joc, 1 castronel de legume gatite, 1 castronel de salata verde, cu ridichi, ceapa si usturoi verde, ardei gras, marar, 1 lingura de maioneza.

    GUSTARE ORA 16:00
    1) 2 FELII SUNCA/2 cremwursti de pasare
    2) 30 g brinza/cascaval + 10 masline verzi,

    CINA ORA 19:00
    Peste fript/rasol + salata asortata. Se poate folosi si ton din conserva, in suc propriu, sau creveti. Nu uitati masura pachetului de carti.

    IN REST: MULTA APA! (SI MAI PUTINA SARE).
  •  
    • 159 mesaje
    4 Apr 2005, 00:06
    0 0
    isheila draga, eu cred ca esti numai bine, e drept ca depinde de la corp la corp (fiecare poate sa aiba un format mai putin avantajos sau mai avantajos)dar de ex. sora mea la 16 ani are 52 de kg la 1.70 si crede-ma arat beton si mai e si model la o casa de moda.
    eu cred, sincer ,ca un regim in adevaratul sena al cuvantului e prea mult pentru tine
  •  
    • 492 mesaje
    4 Apr 2005, 20:05
    0 0
    Laura, unde esti? Asteptam sa vad unde ai ajuns dupa doua saptamini. S-a intimplat ceva?
  •  
    • 42 mesaje
    4 Apr 2005, 20:48
    0 0
    Am tinut si eu regimul Atkins. Am reusit sa tin doar o sapt. in care am slabit 3 kg, dar le-am pus imediat la loc + inca. Ar trebui tinut mancatul in frau toata viata cu reteta asta si nu e recomandata celor care au colesterol ridicat. Mie mi-au iesit muuuuuuuuuulte puncte albe pe fata. Zicea cineva ca depinde de organism si avea mare dreptate. DIntre toate retetele alegeti ceea ce vi se potriveste atat organismului cat si stilului de viata.