CLUBUL TIROIDA

  •  
    • 27 mesaje
    16 Feb 2007, 09:52
    0 0
    Ce faceti fetelor?Nu mai scrie nimeni...
  •  
    • 599 mesaje
    16 Feb 2007, 12:49
    0 0
    buna fetelor, ce maif aceti, cum va simtiti? eu ma simt f bine de cand am inceput tratamentul cu euthyrox de 75 si o groaza de vitamine si minerale, ma bucur ca am dat de o doctorita f buna, ca daca era sa ma tratez la Constanta, continuam cu insomniile, oboseala, moleseli si etc. Vroiam sa va intreb daca exista euthyrox de 75 de mg? ca mie farmacistele imi zic ca nu, altele ca da . va pup
  •  
    • 366 mesaje
    18 Feb 2007, 23:40
    0 0
    Feteloorr..,daca plec leneviti?exista euthytrox de 25,cred 50 ,75 si 100.numai probabil nu se comanda.sant franta de obosita,nu stiu pe unde sa iau dupa 3 zile.in orice caz a fost superb in Wiena,am sa va povestesc,acum ma culc imineata suna ceasul si ma duc cu fiul meu la control ,iar bat 100 de km./Arad dus-intors/si per pedis in oras.nu le mai simt...noapte buna
  •  
    • 366 mesaje
    21 Feb 2007, 16:01
    0 0
    fetelor,va simtiti bine.sper.Ma refer la acest timp variabil,si tacere numai bine
  •  
    • 188 mesaje
    23 Feb 2007, 23:07
    0 0
    Buna, fetelor! Ma inscriu si eu in club, cu o hipertiroidie. Am facut analizele saptamana trecuta, am tsh 0 si t4 0,82. doctorita era plecata din Bucuresti toata saptamana, ma duc luni sa-mi dea tratament.
    Am citit tot de pe topic, si as vrea sa va intreb de ce va feriti de operatie. Pana sa ajung la aceasta doctorita, mai fusesem la dr. Fica, de la Elias, si mai fusesem vazuta si de 3 generalisti. Toti acesti doctori mi-au explicat ca, odata ce a luat-o razna, tiroida nu mai reintra in parametri normali. Tratamentul o aduce, dar nu poate fi luat mai mult de doi ani. Doctorita la care am ajuns in final are un nume grecesc imposibil, pana acum doi ani a fost la Parhon, eu am gasit-o la INMAS. Culmea e ca si ea a fost operata, si asta mi-a dat avant sa ma apuc de treaba. Pana acum vreun an, am fost cea mai sanatoasa fiinta din lume, dar acum ceea ce ma supara cu adevarat sunt palpitatiile, si la electrocardiograma am avut o tahicardie de a inceput sa fluiere aparatul, iar tensiune a fost 18, de unde eu eram o hipotensiva tipica, avand maxima 9 de obicei.
    Mai e un lucru care ma necajeste: imi mai doresc un copil, incercam de vreo doi ani, si nu se intampla nimic; doctorii au zis ca e din cauza tiroidei. Chiar asa? E adevarat ca am si 39 de ani, nu mai e ca la 25, cand era de ajuns sa-si puna haina in cuier peste a mea si, gata, eram gravida! ...
  •  
    • 366 mesaje
    23 Feb 2007, 23:50
    0 0
    imi placi esti simpatica.te invidiez la 39vrei sa mai nasti,mie mi-au zis la 36 ca nu ar mai trebui.de ce fara operatie?eu personal nu am vrut si daca ai citit vezi ca am realizat/pana la cezariana,cand sa intors glanda.eu as incerca in locul tau paralel tratament natural.un sat daca iti da cel din sus sa nastiNormal,ai grija de forta luata sa nu fie din gat.eu si asta am reusit de 2 ori/nu ma laud,mi-a fost norocul si cel din sus/multe femei fac hiper.la nastere din nestiinta neindrumare sau ca nu se pot controla
  •  
    • 4487 mesaje
    24 Feb 2007, 09:50
    0 0
    stekill si eu sunt la aceeasi doctorita si se numeste Topalidis Pinelopi. Este o tipa deosebita si-si cunoaste ff. bine meseria.
    Si imi place de ea, ca nu se contrazice cu un alt doctor foarte bun, tot de la Spitalul militar, Diaconu, se numeste. Adica si doctorul asta este tot endocrinolog.
    Multa sanatate, eu nu sunt de operat si...deocamdata nu mai fac tratament. Ma duc prin martie, aprilie si o sa-mi fac iar analizele, sa vad cum stau cu ele.
    In rest, ma simt ceva mai bine decat la inceputul anului.
    Va pup si va doresc la toate multa sanatate si, daca sunteti de operat, operati-va, daca nu...nu va operati.
  •  
    • 8 mesaje
    24 Feb 2007, 20:57
    0 0
    Buna seara fetelor,eu sint noua aici si sper di suflet sa ma ajutati cu ceva inf.admistrative. Nu sint din Buc. si as vrea sa merg la Parhon, ma banui cu ceva probleme tiroidiene. Cum se face, cu programare, trimitere, sau se poate si fara, la fata locului? Stiti un dr. bun si in alt spital sau cabinet? Sint cam panicata pentru ca am sufocari dese, lipsa de aer, sint si la o virsta cam susceptibila de transformari hormonale, am 44ani, am slabit 5kg intr-o luna, am o candida la nivel buco-faringian rebela
    la tratament, din cite am citit nemernica asta de candida o poate lua razna si din cauza unei proaste functionari tiroidiene. Am facut analize si TSH0.91, T40.46,T32.12. Profesorul din Cta la care am fost, din palpare si eco, mi-a spus ca n-am nimic, dar eu mi-am facut analizele si cred ca trebuie sa insist, mai ales ca in tablou exista si un uter fibromatos. Va multumesc si astept ajutorul vostru si pareri! O seara vesela!
  •  
    • 27 mesaje
    24 Feb 2007, 21:38
    0 0
    STEKILL-am auzit de cazuri de hiper care s-au vindecat.Eu fac tratam. de 4 ani iar dr.nu a fost pt. operatie pana acum.S-ar putea abia acm sa-mi propuna operatia.Probleme cu anxitatea sau diferite fobii aveti?
  •  
    • 366 mesaje
    25 Feb 2007, 08:58
    0 0
    Da e drept din hiper se poate vindeca/stiu din experienta/daca aveti vointa putere si gandire +.proasta info ...din hipo nu poti,moartea este moarte,addica a tiroidei.duminica placuta va doresc
  •  
    • 599 mesaje
    25 Feb 2007, 14:05
    0 0
    adriana44 la ce medic ai fost in Cta? si eu am hipotiroidie am fost mai intai la Simion si pe urma direct la Buc ca nu m-am simtit deloc bine cu tratamentul emdicului Simion, oricum medicii di Cta sunt varza, acum am inteles ca a venit un emdic de la Parhon la Sanmarina de pe bd Mamamaia, langa Kallos, este bun cica si vine o data pe sapt, as vrea sa merg si eu la el in caz ca nu mai prind programarea de la Buc.
  •  
    • 8 mesaje
    25 Feb 2007, 19:29
    0 0
    buna seara extravaganza, am fost la circo care mi-a spus ca n-am nimic, ca sint obosita, ca trebuie sa fac o pauza, etc., chestii de consolare. la banii pe care i-am lasat acolo trebuia sa ma consoleze, nu? nu mi-a dat sa fac analize de singe, astea le-am facut eu, ca sa vad. La mine problema a debutat cu lipsa de aer, urita si mai apoi cu o ciuperca la nivel buco-faringian, care imi da mare bataie de cap,aparent n-ar avea legatura cu tiroida. ciuperca e candida de la augmentin. si cu asta o intreaga patanie, cu doctorii astia de aici. vreau sa plec la buc.saptamina asta, si as vrea sa ajung si la parhon. ce stii,e cu programare? trebuie sa vorbesc mai intii de a pleca? e cu trimitere, cum se plateste? adica se poate cu banii jos? tu te confrunti cu stari de sufocare?eu am si slabit 5kg intr-o luna, am pielea f. uscata, destul de des nod in git, un uter fibromats si batai de inima accelerate uneori, acum vad ca nici nu mi-a venit ciclu la ziua asteptata, nu din cauza de reproducere... presupun ca tu esti mai tinara ca mine, dar oricum iti multumesc
    pt. contact si-mi face placere sa ne sustinem. apropo ce stii despre intrarea la parhon?
  •  
    • 599 mesaje
    25 Feb 2007, 20:41
    0 0
    Nu te mai duce la Circo ca eu un mare bou la Parhon trebuie sa-ti faci programare si poti palti cu banii jos ca sa te bage mai rpd, daca vrei cu trimitere dureaza mai mult pana te duci acolo, dar eu zic sa nu te duci la parhon pt ca sunt cazuri f grave si sa nu speri, mai bine ai merge la cineva cu abinet particular, eu asa am facut. Acum, cum crezi. Eu aveam starile urmatoare: moleseala, slabiciune, oboseala, insomnii, agitatie, atac de panica, simteam ca nu ma satur de aer dar asta mai rar, transpiratie la plame si talpi, ritm accelerat al inimii, nu aveam chef de viata, pielea uscata, chist ovarina de 3 cm si cam atat. De cand fac tratament ma simt bine, trebuie sa merg si eu sapt viitoare s-ami repet TSH-ul si ATPO sa vad cum mai sunt si sa merg din nou la Buc. Sanatate
  •  
    • 8 mesaje
    26 Feb 2007, 07:47
    0 0
    extravaganza, iubita mea eu am avut atacuri mari de panica de la debutul crizelor, la sf.lunii ianuarie si in prezent ma apuca, dar am mai pus-o si pe seama nenorocitei asteia de candida buco-faringiana pe care si in prezent o tratez, mai nou cu nizoral, dar se vede treaba ca nu e numai de la ea. de asemenea am avut descarcari mari de transpiratie la miini si talpi. ce sa mai vorbim de chef de viata, nu prea am, de dorinte sexuale nici vorba de citeva luni bune incoace si daca stau sa ma gindesc, de citiva ani nu prea mai ma inghesuie gindurile basca oboseala nejustificata. si slabitul asta rapid, ieri m-am urcat pe cintar si am mai dat un chil in cond. in care maninc. ai vreun medic bun la care mergi in Buc.? crezi ca-mi poti spune eventual si cabinetul? oricum saptamiona asta am de gind sa merg la cantacuzino pt. vaccin candida. multumesc tare mult. o saptamina buna!
  •  
    • 188 mesaje
    26 Feb 2007, 10:24
    0 1
    Va multumesc, fetelor! Acuma, sincer, eu sunt cam transanta de felul meu, nu imi place sa lungesc treaba cand am o problema, plus ca am incredere in doctorita. Mi se pare logic ce spune. Nu am mari simptome, in afara de cele cardio-vasculare, nu am pierdut in greutate (dar sunt uscata de cand ma stiu), nu am stari ciudate, dar intotdeauna am fost de un optimism monstruos, si dorm de rup patul. Una peste alta nu ma simt bolnava; poate ca de asta am si aceasta atitudine "Ma duc sa-mi scot un neg" si nu am fost vreodata tare in autosugestie. Va multumesc mult pentru raspunsuri!
  •  
    • 599 mesaje
    26 Feb 2007, 10:37
    0 0
    da am o doctorita f buna, se numeste adina ghemigian , are cabinetul medical unde face si analize pe str. carol davila, nr 50 , tel 410.19.72, iar nr de la Parhon unde lucreaza daca vrei sa te duci la cosult acolo este 3179118 cu prefixul de Buc in fata nr de tel.
  •  
    • 8 mesaje
    26 Feb 2007, 14:59
    0 0
    extravaganza, mersi mult. am si luat legatura, dar e plecata din tara saptamina asta. la Parhon e cam in ceata treaba, cica fac consultatii in fiecare zi de la ora 8 am., dar e cu locuri limitate, 15 bonuri de ordine/zi. o sa vad, oricum mersi mult. o zi buna.
  •  
    • 8 mesaje
    26 Feb 2007, 16:10
    0 0
    cit despre doctorul care vine la sammarina, am auzit si eu de el,dar nu stiu cit este de bun, ei zic ca este de la
    Parhon, asa o fi, dar eu nu l-am regasit pe site-ul institutului. poate nu sint trecuti toti doctorii, nu stiu ce sa zic. nu stiu pe nimeni care sa se fi tratat la el si pe forum n-am intilnit pe nimeni care sa zica ceva, poate de aici inainte... pa, ne mai "auzim" sanatate tuturor
  •  
    • 599 mesaje
    26 Feb 2007, 18:33
    0 0
    Si eu am sunat la doctorita sa ma programez si mi-a spus sa sunt de pe 5 martie ca sa imi fac programare pt luna martie. Doctorita este f buna poti sa te duci cu cea mai mare incredere, iar sotul dumneaei opereaza, este medic chirurg endocrinolog. F multi pacienti are mai ales din tara
  •  
    • 27 mesaje
    27 Feb 2007, 12:01
    0 0
    modificari pe ekg aveti