CLUBUL TIROIDA

  •  
    • 366 mesaje
    10 Mai 2007, 09:41
    0 0
    Ralukutza,vad ca e pace si liniste.fetele "hiberneaza"sau nu au probleme.cat despre pastilute ce sa-ti zic,nu e o problema deosebita,considera fapta in sine.tiroida functionand lent nu produce tiroxinul suficient in organism si o complectezi oral.asta este realitatea.stiu ca nu te incalzeste faptul,dar eu de mai mult de 6 ani iau pastilutele,si v-a trebui sa traiesc cu ele o viata.nu fi pesimista.trebuie sa ai crez in tine si in puterea ta.
  •  
    • 11 mesaje
    10 Mai 2007, 19:35
    0 0
    salutare la toaa lumea din club .sper sa ma primiti si pe mine....stiam ca sa infiint da nu am cautat niciodata,Spunea cineva anterior ca hibernam ...ce sa hibernam ,luam pastiluta cea de toate zilele)euthirox)si mergem tiris ...grabis ...mai departe .As dori sa imi spuneti si mie daca metabol e un medicament naturist sau unu de sinteza si daca se poate lua dupa prospect sau trebuie sa merg la doctor ......nustiu cum sintei voi da la mine e un chin sa merg la doctor fie el si de medicina naturista.Am uitat sa va spun ca sint hipotiroidism (tiroida mea nu mai functioneaza de loc )va doresc sanatate multa
  •  
    • 366 mesaje
    13 Mai 2007, 09:31
    0 1
    Bine ne-ai gasit Pachita!hibernarea inseamna NEpostare-vreau sa zic.referitor la intrebarea ta,am trecut pe naturaplant,pentru a ma documenta un pic.nu mi-a fost chiar clara situatia cu Metabol,si eu stateam pe ganduri.tiroida mea "mai"functioneaza(30%)dar nici eu nu sant multumita.mi-am reglat doza de euthyrox dela sine asta iarna,l-am marit cu 25mg.si ma simteam mai bine,intre timp am cumparat Tiroidin,care este clar pt.hipo,in comparatie cu Metabol care este si -si(hipo-hiper)ceea ce m-i se pare ciudat ,mai ales dif.de pret.84-19,5ron.e diferenta?dupa 1 sapt buna mi-am facut analizele,si mi-a iesit hiper aproape,am ramas mirata.bineinteles endocrinoloaga mea a tras concluzia ca de la supradozaj este,si ca aceste suplimente alimentare nu sant numai bani aruncati,nu fac nimic.stii acesti medici intotdeauna vor fi "dusmani"eu am urmat si tratament naturist cu consult biorezonanta,si dr,asta m-a pus pe picioare,deci in concluzie cred in natura,orice ar zice medicina "chimista"ti-as sugera sa incerci COENZIMA Q IN ULEI DE CATINAvarianta normala sau forte,cum crezi la buzunar,sauTIROIDINsant naturale si am curaj sa t-i le recomand fara control medicalpoti lua si SPIRULINA,este bun pt.organism.Acum nu stiu concret pentruce simptome doresi.eu maconfrunt la ora actuala de o greutate imensa,si pt.acest lucru mi-a prescris coenzima dar nu mi-a ajutat la scadere in greutate/se pare ca o fac din multe motive.te pup,sanatate,Eva
  •  
    • 293 mesaje
    15 Mai 2007, 15:31
    0 2
    Eu una nu prea am inteles...am fost diagnosticata cu noduli....si gusa nu'de care, in fine. Am urmat tratament cu tyrozol -20mg, 10 mg. Cert este ca nu ma simt bine,nu prea iau in greutate,am insuficienta respiratorie, obosesc,am zile cand sunt f ametita.Medicul la care ma tratez este asa de aglomerat incat f grau pot obtine o programre ( vroiam sa-i arat analizele care sunt peste limite normale cu mult).Nu am inteles despre ce e vb. : hipo sau hiper in cazul meu.....va citeam si mi-am adus aminte de problema mea.
  •  
    • 366 mesaje
    16 Mai 2007, 11:01
    0 0
    Scumpa mea daca nu prea iei din greutate si te sufoci/este de la gusa defapt/pare sa fie hiper.dar te rog scrie-ne rezultatul de la TSH si te ajutamdaca rezultatul este-atunci hiper.dar gusata este interna sau externa?se vede pe dinafara?ai gatul mai gros decat inainte?ti-a prescris extraveral?daca nu incearca sa faci rost/nu stiu daca se mai da fara reteta/si scrie-ne ce medicamente ai mai primit.de unde esti?poate cineva dintre noi poate sa-ti ofere un endocrinolog bun
  •  
    • 366 mesaje
    16 Mai 2007, 11:02
    1 0
    Scumpa mea daca nu prea iei din greutate si te sufoci/este de la gusa defapt/pare sa fie hiper.dar te rog scrie-ne rezultatul de la TSH si te ajutamdaca rezultatul este-atunci hiper.dar gusata este interna sau externa?se vede pe dinafara?ai gatul mai gros decat inainte?ti-a prescris extraveral?daca nu incearca sa faci rost/nu stiu daca se mai da fara reteta/si scrie-ne ce medicamente ai mai primit.de unde esti?poate cineva dintre noi poate sa-ti ofere un endocrinolog bun,scie te rog raspuns la CLUBUL TIROIDA,il vei gasi mai jos poate pe la pag 3-4-5-
  •  
    • 293 mesaje
    16 Mai 2007, 13:38
    0 0
    La urmatoarea postare scriu si valorile iesite la analize. Doar tyrozol am luat pana acum. Sunt din br.Cand voi avea timp(cat mai repede) merg sa mai repet analizele.De vazut, nu se observa nimic la gatul meu, cred ca gusa este interna. Va multumesc!
  •  
    • 293 mesaje
    16 Mai 2007, 13:43
    0 0
    Ah...si ce era mai important am uitat sa scriu: este mostenire de la mama care s-a operat in urma cu multi ani(parca Bazedof spunea mama ca se numea forma de tiroida pe care o avea, sper ca am scris bine).
  •  
    • 293 mesaje
    16 Mai 2007, 17:54
    0 0
    Am gasit analizele, deci: FT4 este 30.8 (10.0-28.0) si TSH 0.055 (0.465- 4.680). Am mai rasfoit pag. si m-am cam speriat ca eu numai tirozol am luat( ce mi-a prescris medicul)...sapt. asta imi fac o programare, indiferent daca sunt program. peste o luna.
  •  
    • 366 mesaje
    16 Mai 2007, 23:35
    0 0
    Buna Andrada,ciudate analize.nu prea sant dereglari drastice,mie m-i se pare ca e mai mult de la gusa toata treaba.gusa-basedov(f)cam aceeasi.nu ai remarcat situatia gusei int.sau ext.poate era mai bine sa astepti sau sa schimbi medicul daca esti cu semnul intrebarii.oricum sa nu te gandesti la cutit!stii eu pe acea vreme ziceam:cum aparu-se asa sa dispara!poate am avut si noroc,dar ambitie maxima,si ex,.autosugestie zilnic.sanatate!
  •  
    • 293 mesaje
    17 Mai 2007, 07:51
    0 0
    Multumesc Evi! La toata lumea sanatate!
  •  
    • 15 mesaje
    17 Mai 2007, 19:15
    0 0
    Am si eu o intrebare. Eu de 4 ani ma tratez la Institutul Parhon, la un medic pediatru.Acum am 18 ani, si tot urmez tratament pentru hipotiroida. Credeti ca este cazul sa-mi schimb doctorul, care sa nu fie pediatru? Totusi, am crescut si eu...
  •  
    • 366 mesaje
    18 Mai 2007, 10:58
    0 0
    Ralukutza,cred ca da ai dreptate ar fi cazul sa te indrepti la un endocrinolog,dar ar fi bine dupaun set de analize(TSH,T4)si cu cele vechi sa mergi,cand v-a fi caz.depinde cand ti-ai facut analize ultima data,sau cand v-a fi cazul din nou.Toamna?
  •  
    • 15 mesaje
    18 Mai 2007, 15:05
    1 0
    Pai ultimele analize pe care mi le-am facut au fost acum maxim 3 luni. Si medicul a spus ca au iesit foarte bine. Eu nu am avut niciodata boala instalata. Dar am tratat-o cu L-Thyroxin de la inceput. Doar ca mi-a schimbat cantitatea. Am avut 50-75-100 mg, depinde de perioada anului. Eu m-am simtit bine, dar nu stiu daca este cazul sa ma mut la un doctor pt adulti, sau sa raman la pediatrul care aproape m-a vindecat....
  •  
    • 476 mesaje
    18 Mai 2007, 17:41
    0 0
    Din pacate pentru tine Ralukuta, am o veste proasta. Tratamentul pentru tiroida se face toata viata...
    Si eu ma tratez la PArhon, si din pacate, tratamentele hormonale se fac toata viata.
  •  
    • 15 mesaje
    18 Mai 2007, 20:19
    2 0
    Deci sa inteleg ca trebuie sa-mi schimb medicul... Si ma sfatuiti sa fac si un set de analize inainte? Ce medic imi recomandati? Eu am fost odata la Dr. Popa, pentru ca medicul meu era in concediu. Sa imi fac analizele recomandate de medicul nou? Si cum trec de la un medic la altul? Trebuie sa fac ceva anume?
  •  
    • 366 mesaje
    19 Mai 2007, 15:41
    1 1
    Scumpa mea eu ti-as dori din suflet "vindecarea"dar ar fi o minune.hipotiroidia nu se vindeca..e ca si un pui mort care ai dori sa invie.tiroxina trebuie,si este totul ok.mai asteapta sa raspunda evele careau fost la parhon.analize oricum e recomandat sa facitoamna/atunci se regleaza doza pe iarna.numai bine
  •  
    • 242 mesaje
    29 Mai 2007, 15:20
    0 0
    Am o intrebare daca ai cu tiroida aceasta doare? si cand spun asta ma refer la oasele gatului in zona aceea cam pe unde au au barbatii marul lui adam, am observat ca ma doare mai ales cand imi intind gatul si simt asa o apasare asta in urma unor nopti nedormite, obosesla, stres. Am cautat pe internet si la ce m as incadra ar fi hipertiroidia pt ca sunt mai slaba nu grasa, dar ma incadrez si la anxietate simtomele seamana mult, va rog sa mi spuneti daca ati avut astfel de dureri la gat, pe net zice de probleme la inghitire in cazul hipertiroidei eu nu am asa ceva.
    Multumesc.
  •  
    • 366 mesaje
    2 Iun 2007, 01:11
    0 0
    Daca nu ai diagnosticul,ar fi bine sa faci un consult.Eu una am avut de 20 de ani hiper cu gusa dar nu pot spune ca m-au durut oasele.Acum am trecut pe cealalta parte sa nu fie viata prea monotona...,sant cu hipo si cu ++++de greutate,dar nici acum nu am dureri
  •  
    • 15 mesaje
    10 Iun 2007, 14:54
    4 0
    Va rog mult de tot spuneti-mi si mie nume de doctori endocrinologi foarte buni din cadrul spitalului Parhon, Bucuresti.Multumesc