CLUBUL TIROIDA

  •  
    • 1 mesaje
    16 Dec 2009, 20:00
    2 0
    buna tuturor am 23 de ani si am fost diagnosticata cu hipertiroidism si am si trei noduli pe tiroida am inceput tratament cu metroprolol jumatate de pastiluta la pranz tyrnozol si eurovita antistrs dupa o luna de tyrozol mi/au scazut globulele albe la 3300 le/am intrerupt dupa am inceput timp de 3 saptamani predinson pt a creste leucocitele regim strict fara sare apoi am repetat analizele si erau 7900 la doar o saptamana dupa ce am renuntat la predison si am reluat tyrozol leucocitele erau din nou 4000 efortul meu de a manca fara sare 3 saptamani au fost in zadar doctorita mi/a spus ca fac leucopenie de la tyrozol si mi/a prescris propiltiouracil l/am gasit pe goldpharma am facut comanda acum astept sa vad cand vine am vazut ca e scum pisor dar ce sa fac si imi este teama ca am citit ca au murit persoane de la medicamentul asta imi este un pic frica sa iau ,voi ce spuneti a mai luat cineva?si apoi doctorita mi/a propus sa ma operz ,sper sa ajunga si sa incer dar cu noduli ce fac ufuf.la anul as vrea si eu un bebe si cred ca mai bine prefer sa iau eutirox toata viata decat sa stau cu o tiroida care nu vrea deloc sa functioneze si apoi ma simt groaznic sunt agitata tot timpul nu iau in greutae imi bate inima prea tare transpir mult nu ma simt deloc frumoasa,si apoi am mai fost si in italia la un control si cred ca ma voi opera acolo .
  •  
    • 1 mesaje
    3 Feb 2010, 16:19
    0 0
    buna ziua ,
    vreau sa ma operez .va rog sa mi si mie o adresa de mail sa putem vorbi
    multumesc
  •  
    • 1 mesaje
    10 Mar 2010, 10:02
    0 0
    Bună, am 29 de ani si am fost diagnosticata cu gusa endemica acum un an. Mi s-a spus ca e de gradul doi si ca ar fi bine sa fac un tratament cu Euthyrox. Am inceput tratamentul si m-am simtit bine, dar medicul mi-a spus ca va trebui sa-l iau si pe perioada sarcinii. Inca nu sunt insarcinata, sper sa raman in curand... Am periat forumul acesta, dar nu am mai gasit pe nimeni cu gusa endemica. E potrivit tratamentul cu Euthyroxm, mai ales ca toate analizele au iesit in paramtri normali ? E potrivit pe perioada sarcinii ? Va multumesc !!
  •  
    • 476 mesaje
    10 Mar 2010, 13:07
    0 1
    Analizele ti-au iesit bine pentru ca esti sub tratament; daca nu ieseau asa, trebuia sa intri in panica, se poate ajunge pana la operatie.
    Apoi, daca endocrinologul ti-a zis ca trebuie sa iei tratament si in perioada sarcinii, de ce esti asa de speraiata?
    Si eu voi lua tratament pe perioada sarcinii, dar nu pentru acelasi doagnostic. O dereglare a glandelor suprarenale si o hipertiroidie, daca nu scap de ea pana atunci...
  •  
    • 2 mesaje
    29 Iun 2010, 16:57
    0 0
    salut!eu am fost diagnosticata cu hipertiroidie,am toate simptomele care tin de acest diagnostic, mai putin scaderea in greutate.ba chiar, dimpotriva, m-am ingrasat in ultimul an cam cu 6 kg.am 1,74, cu 64 de kg in prezent.tratamentul cu metropolol si thyrozolil tin de aproape 2 luni, dar nicio schimbare...am renuntat la paine, sare, dar nu pot renunta la dulciuri,pe care le consum moderat(zilnic)...ce sa fac ca sa slabesc?...vreau sa am simptomul asta si eu...si doctorita se mira ca nu am slabit...ce e de facut!?
  •  
    • 2 mesaje
    29 Iun 2010, 17:00
    0 0
    am uitat sa imi mentionez varsta...am 24 de ani...
  •  
    • 189 mesaje
    29 Iul 2010, 09:38
    0 0
    Buna, am citit ce probleme aveti, va scriu deoarece ne-am confruntat in familie si noi cu asemenea problema. Mama a avut o tumoare mare de 5 cm, eu o indrumam zilnic la operatie, fiind cadru medical, am crezut ca e singura solutie sa nu oboseasca si sa nu se sufoce. Ea a refuzat operatia si chiar si punctia. O prietena ne-a recomandat microalge si am incercat. In 4 luni i-a disparut tumoarea , ebine. Acum le i-au si eu pt fibrom , sunt curioasa daca-mi trece deoarece de cand le iau sunt f bine. Despre cercetari puteti cit i la www.algae-facts.com 0767756300. Acum sunt convinsa ca inainte d e bisturiu se poate incerca si cu ceva natural, supliment nutritiv, fara contraindicatii. Eu am fost f sceptica, dar acum vazand mi-am schimbat parerea. Va doresc sanatate la toate Evele.
  •  
    • 5 mesaje
    11 Aug 2010, 15:34
    0 0
    Exista terapie naturista foarte eficienta-www.eco-logica.ro
  •  
    • 1 mesaje
    26 Sep 2010, 23:52
    2 1
    buna am 22 de ani 1 m 64 si 68 kg , la 15 ani aveam 51 d kg si de odata am inceput sa iau in greutate, nu manac mult,suroriile mele manaca mai mult ca mine si au o greutate de 51 d kg dulciuri nu manac, am migrene in 5 zile din 7 .Cineva mi-a spus ca se poate sa am cu glanda tiroida ceva din aceatsa cauza sa ma ingras fara sa mananc excesiv.Voi ce parere aveti?
  •  
    • 367 mesaje
    27 Sep 2010, 18:52
    0 0
    lldicuta,poate ne spui mai multe despre alge,de unde le-ai luat cat costa/dureaza tratamentul.
  •  
    • 189 mesaje
    28 Sep 2010, 16:16
    1 0
    Sunati-ma sau scrieti-mi la jeneildiko@gmail.com , va ajut cu placere.
  •  
    • 1040 mesaje
    18 Iun 2011, 13:50
    1 0

    Fetelor, vad ca nimeni n-a mai scris aici demult, dar as avea nevoie de sfaturi/pareri. Mi-au depistat probleme cu tiroida, mai exact e inflamata si se vad formatiuni de chisturi de 3-4mm. Deocamdata am fost doar la eco, la analizele de sange aflu miercuri rezultatul cand merg si la endocrinolog cu toate rezultatele sa vedem ce spune. Ati avut/aveti chisturi de genul asta? Ce inseamna? Trebuie punctie sa vada daca sunt benigne sau maligne sau sunt prea mici si nu e nevoie? multumesc anticipat!


    Acest mesaj a fost editat de către Purple_Rain: 18 Iun 2011, 13:52
  •  
    • 43 mesaje
    19 Iun 2011, 17:35
    0 0
    Buna, si eu am probleme cu noduli de 2 sau 3 mm. Eu personal nu iau nimic. Am facut un tratament homeopatic care mi-a reglat activitatea glandei pe moment. Am tiroidita autoimuna si gusa polinodurala. Eutyroxul nu face decat sa itit tina noduluii pe loc...daca ai noroc.  In rest medicina alopata nu rezolva problemele. Poti consulta un homeopat bun din orasul tau...si eventual sa iti faca o electrosomatograma...sa vada care iti sunt organele cu probleme...tiroida afecteaz multe chestii.
    Chiar, nu ai probleme ginecologice? La mine asa  o inceput... Totule sa iti cunosti boala si sa te obisnuiesti...dar repet homeopatia te poate ajuta mult!

    Multa sanatate!




    Purple_Rain said:

    Fetelor, vad ca nimeni n-a mai scris aici demult, dar as avea nevoie de sfaturi/pareri. Mi-au depistat probleme cu tiroida, mai exact e inflamata si se vad formatiuni de chisturi de 3-4mm. Deocamdata am fost doar la eco, la analizele de sange aflu miercuri rezultatul cand merg si la endocrinolog cu toate rezultatele sa vedem ce spune. Ati avut/aveti chisturi de genul asta? Ce inseamna? Trebuie punctie sa vada daca sunt benigne sau maligne sau sunt prea mici si nu e nevoie? multumesc anticipat!

  •  
    • 1040 mesaje
    20 Iun 2011, 01:32
    1 0
    Multumesc mult pentru raspuns! Am si probleme ginecologice, am ovare polichistice de 3 ani, am facut tratament cu diane 35 timp de 2 ani si jumatate si nimic... Cand le-am lasat anul trecut m-am ingrasat 12 kg in 3 luni si mi-a aparut par pe fata... Am fost la nutritionist si mi-a dat dieta, am fost si la sala si cu toate astea am continuat sa ma ingras galopant. De la 46 kg cat aveam, acum am 74... M-am gandit ca poate fi relationat cu tiroida, am fost la consultatie si m-au trimis la eco si analize. Deocamdata stiu doar de chisturi si tiroida marita, se si observa/simte la palpare. Miercuri aflu diagnosticul exact. O sa ma interesez de homeopat, nu sunt in tara, dar o sa merg in august si incerc sa aflu de cineva bun din Timisoara. Daca stie cineva pe forum si citeste, dati-mi va rog recomandari. Multumesc inca o data pentru sfaturi! Te pup 

    nataroman said:
    Buna, si eu am probleme cu noduli de 2 sau 3 mm. Eu personal nu iau nimic. Am facut un tratament homeopatic care mi-a reglat activitatea glandei pe moment. Am tiroidita autoimuna si gusa polinodurala. Eutyroxul nu face decat sa itit tina noduluii pe loc...daca ai noroc.  In rest medicina alopata nu rezolva problemele. Poti consulta un homeopat bun din orasul tau...si eventual sa iti faca o electrosomatograma...sa vada care iti sunt organele cu probleme...tiroida afecteaz multe chestii.
    Chiar, nu ai probleme ginecologice? La mine asa  o inceput... Totule sa iti cunosti boala si sa te obisnuiesti...dar repet homeopatia te poate ajuta mult!

    Multa sanatate!




    Purple_Rain said:

    Fetelor, vad ca nimeni n-a mai scris aici demult, dar as avea nevoie de sfaturi/pareri. Mi-au depistat probleme cu tiroida, mai exact e inflamata si se vad formatiuni de chisturi de 3-4mm. Deocamdata am fost doar la eco, la analizele de sange aflu miercuri rezultatul cand merg si la endocrinolog cu toate rezultatele sa vedem ce spune. Ati avut/aveti chisturi de genul asta? Ce inseamna? Trebuie punctie sa vada daca sunt benigne sau maligne sau sunt prea mici si nu e nevoie? multumesc anticipat!

  •  
    • 43 mesaje
    20 Iun 2011, 15:49
    0 1
    Un homeopat bun in Timisoara este dr. Jurj Gheorghe...este chiar renumit! Nu stiu altceva despre el, eu sunt din Oradea! Cauta pe net referinte despre el si poate gasesti si un nr de tel. Programeaza-te din timp pt ca e mare coada la ei...incepe lumea sa ii caute pt ca medicina lopata nu prea mai functioneaza la ce boli apar!
  •  
    • 1040 mesaje
    22 Iun 2011, 02:56
    1 0
    Multumesc frumos! Astazi am luat rezultatele de la analize si sunt foarte proaste... Anticorpi in numar mai mare decat dublu, de unde deduc ca e autoimuna, posibil hashimoto, hipotiroidism, estradiol scazut, prolactina mare.. plus chisturile... Nu-mi vine sa cred! Maine merg la consultatie pentru diagnostic si medicamente. O sa ma interesez de programare la dr. Jurj Gheoghe, chiar am mare nevoie. Multa sanatate si multumesc pentru raspunsuri!
  •  
    • 6 mesaje
    12 Iul 2011, 16:38
    1 0
    si eu am avut probleme cu tiroida si le-am rezolvat foarte simplu.Zilnic am baut trei cesti de ceai de leustean si saptaminal mi-am aplic at o lipitoare pe git in dreptul tiroidei.
  •  
    • 43 mesaje
    12 Iul 2011, 19:35
    0 0
    radulescu33 said:
    si eu am avut probleme cu tiroida si le-am rezolvat foarte simplu.Zilnic am baut trei cesti de ceai de leustean si saptaminal mi-am aplic at o lipitoare pe git in dreptul tiroidei.
    si ai avut boala autoimuna sau doar o simpla disfunctie?
  •  
    • 1 mesaje
    27 Nov 2011, 17:34
    1 1
    Ma bucur pt. voi ca ati gasit kelpasanul(produs care am inteles ca este natural 100%). Ma intrebam daca nu stiti un produs similar si pt. hipertiroidism. Ar fi minunat si rog pe toti cei care au o informatie sa-mi dea de stire.
  •  
    • 43 mesaje
    30 Nov 2011, 17:55
    0 0
    ingerasul20 said:
    Ma bucur pt. voi ca ati gasit kelpasanul(produs care am inteles ca este natural 100%). Ma intrebam daca nu stiti un produs similar si pt. hipertiroidism. Ar fi minunat si rog pe toti cei care au o informatie sa-mi dea de stire.

     Un remediu pentru hipertirodism este ceaiul de roinita...cauta pe net informatii...

    Dar revin cu homeopatia....regleaza multe chestii!

    O chestie, asta ca sa va demosntrez ca am dreptate, eu aveam libidoul spre minus infinit si cred ca asta tot de la tiroida, si acum sunt ok ...Mi s-au dat niste remedii care sa imi normalizeze acest aspect al vietii!