CLUBUL TIROIDA

  •  
    • 366 mesaje
    7 Feb 2007, 23:17
    0 0
    Cris_usa,scuze era sa uit,TSH-ul este baza sar este legat si T4.dar s-ar putea sa ai probleme cu alta glanda ex,renala sau suprarenala stiu pe cineva cine era in caz.se zicea ca e tiroida cadupa aprox 1 an sa fie cea mentionata (renal)ar trebui inca un control poate la alt endocrinolog fara a spune simptomele si boala-asa sepoate verifica
  •  
    • 173 mesaje
    8 Feb 2007, 00:05
    0 0
    Ma inscriu si eu in acest club,evi! Din pacate si eu am gusa difuza gr. 2, TSH e in limite si ca tratament iau jodid de 200 nu stiu cat e de bine cat e de rau.
    Nu mi s-a spus nici de hipo nici de hiper tiroidie. Iau cam de mult timp iod dar de ce nu-mi trece asta e intrebarea mea?

    Ce ma sfatuiti sa mai fac pe langa acest tratament? Merge si la mine treaba cu dragaica?
  •  
    • 366 mesaje
    8 Feb 2007, 08:29
    0 1
    Ceau Eli,probabil la tine e numai gusa problema,analize TSH ti-ai facut vreodata?cum sant analizele?sant normale?cred ca ai citit mai sus ca am avut si eu gusa,dar cu hipertiroidie,si mi-a disparut cum am descris.nu aveti in zona homeopat cu biorezonanta?ar fi interesant sa faci un conult,sa vezi ce iese.este un lucru interesant.iti scoate la iveala toate partile bolnave,si da tratament. mai vb. pe mess seara daca voi fi la-ndemana
  •  
    • 4487 mesaje
    8 Feb 2007, 09:12
    1 0
    evi nu ma supar, ca nu am de ce.
    nu am aceleasi simptome ca tine.
    Eu am fost diagnosticata cu gusa lobara dreapta. Lobul drept era de doua ori mai mare decat cel stang. Asta acum vreo 3-4 ani. Atunci mi-a facut scintigrama, ceea ce inseamna ca baga o solutie pe baza de radiatii in vena si..iti vede glanda tiroida cum este.
    Apoi in anii urmatori am facut doar ecografie. Cand nu am fost multumita de ceea ce imi spunea, ma duceam la Medicover, plateam, dar era aparatul mai bun. Deci, anul trecut sau acum doi ani aveam noduli si pe lobul stang si pe cel drept. anul asta, in ianuarie mi-am facut iar TSH-ul si ecografie la glanda. SURPRIZA: ambii lobi erau de aceeasi marime, iar nodulii sau mai dispersat. Nu-mi venea sa cred. Si eu intrerupsesem tratamentul de anul trecut din septembrie, ca-mi iesise TSH-ul bun.
    Acum nu mai fac nici un tratament, dar m-a dat peste cap anotimpul, pentru ca, din nefericire, cei care avem probleme cu glanda toroida, daca nu este anotimpul care trebuie, hormonii ne dau peste cap. Suntem mai sensibili decat ceilalti. Eu am luat in perioada asta, pentru ca am si insomnii, Lexotanil un sfert si am luat niste vitamine efeverscente.
    Mai aveam si palpitatii dureroase, care acum, mai sunt sau nu. depinde de...habar n-am ce.
    Va mai scriu, dar acum am un pic de treaba. revin.
  •  
    • 173 mesaje
    8 Feb 2007, 09:41
    1 0
    Neata evelor!O zi frumoasa azi la orizont, asta ca sa ne simtim bine.

    Evi, cum am zis am facut analize de TSH, care mi-au iesit bune in limitele normale, de doua ori au iesit bune dar persista gusa asta de care sunt hotarata sa scap odata.acum cu iodid nu mi-a mai crescut dar nici nu mai scade. In rest probleme mari nu simt de aici dar mie frica sa nu dau in hipo de la atata iod.CE zici ce sa fac?
  •  
    • 4487 mesaje
    8 Feb 2007, 11:07
    0 0
    14eli, daca TSH-ul a iesit in limite normale, nu ai de ce sa-ti faci griji pentru iod. Dar, ca sa fii mai linistita, poti sa te duci la Parhon si sa faci o analiza care se numeste IODIREMIE si vezi daca este mare nivelul de iod in sange. Iar asta se ia la un sumar de urina.
    Iar cu mine....cam atat. deocamdata sunt bine, cu oarecare variatii de ameteli, dureri de cap, de inima, dar ff. rar si cam atat.
    Din cei 5 ani de tratamant, 4 ani au fost cu tratament in fiecare zi.
    Vroiam sa va mai spun ceva. Eu nu am tolerat Tyroxina, pentru ca mi-a dat niste dureri de inima de am zis ca mor. Pentru asta mi-a dat sa iau Aspacardin 10 zile pe luna sau Metropolol tot timpul. Asa ca am revenit la Euthyrox, pe care il tolerez mult mai bine.
  •  
    • 27 mesaje
    8 Feb 2007, 13:14
    0 1
    fetelor stiti persoane care s-au vindecat/operat de hipertiroidie?Fac tratam. de 5 ani si nu reusesc sa o vindec
  •  
    • 4487 mesaje
    8 Feb 2007, 13:19
    0 0
    sara, daca nu esti de operatie, nu o fa. pentru ca...are si aia un rol acolo. Daca iti spune medicul ca este de operat, atunci...opereaza-te. daca nu, nu te opera. Asta este parerea mea.
  •  
    • 27 mesaje
    8 Feb 2007, 13:38
    0 0
    am deja 5 ani de tratam. cu tirozol.In prospect spune ca se face tratam.max 2 ani.Sanatate multa
  •  
    • 4487 mesaje
    8 Feb 2007, 13:42
    0 0
    sara, tratamentul se face pentru toata viata in unele cazuri. deci...nu te stresa. vezi cum stai cu TSH-ul si....dupa aceea vezi ce spune medicul. ok? sanatate si tie.
  •  
    • 309 mesaje
    8 Feb 2007, 15:29
    1 0
    Buna,fetelor,care v-ati facut recent analizele,cam cat costa toate cele?M-ar interesa si pe mine sa stiu cu aproximatie cam cati bani imi trebuiesc.Nu sunt din buc si aici la noi nu am incredere in analize.
  •  
    • 4487 mesaje
    8 Feb 2007, 15:34
    0 0
    lenti, daca imi spui mai cu aproximatie ce fel de analize te intereseaza, pot sa dau tel. la Medicover sau poti sa suni tu..si intrebi ce vrei. Dar acum...cum ti se pare. Unii zic ca este scump, altii nu prea. deci...cum vrei. uite o sa-ti dau nr. de tel. si suna-i tu. ok? 021.310.44.10 sau la laborator 021.315.09.15 Asta-i centrul de pe Plevnei. sanatate.
  •  
    • 309 mesaje
    8 Feb 2007, 15:41
    0 0
    Mersi,frumos,hai sa-ti spun cum sta treaba:fetita mea are 17 ani si nu mai creste in inaltime si e tare slabutaare si extrasistole ventriculare si tensiune mica,si tot citind pe-aici,banuiesc ca are o dereglare,ceva.Nu am fost la endocrinolog pt ca aici vine unul cand si cand si nu stiu despre ce e vorba.Acolo ofera si consultatii?
  •  
    • 27 mesaje
    8 Feb 2007, 16:13
    0 0
    nu stiam ca se poate face tratam. cu tirozol toata viata.Esti sigura?
  •  
    • 267 mesaje
    8 Feb 2007, 16:29
    0 0
    of,of,of...ce am pierdut daca nu am intrat cateva zile pe forum.pt cele care nu stiu, eu am hipertiroidie! am 20 de ani,iar problema e descoperita de pe la 16-17. am facut tratament cu mai bine de un an si jumatate, tsh-ul a revenit la valorile normale si am intrerupt tratamentul la indicatia medicului.mi-am repetat analizele o data la 6 luni si dupa aproape doi ani in care totul a fost ok, acum sunt cu tsh-ul la pamant!0,003...evident k iar iau tratament(tyrozol,propranolol si calmepan).cam atat pt "introducerea" mea.am mai vb cu cateva dintre voi pe un topic trecut...va pup
  •  
    • 366 mesaje
    8 Feb 2007, 18:43
    0 1
    bine v-am gasit fetelor,am citit nuotati.LENTI eu as duce fica mea prima data la un medic naturist sau de PREFERAT la un consult cu biorezonanta.scuzati-ma ca peste tot spun treaba asta ca popa-n biserica pe tatal-nostru.este un consult simplu pt.pacient dar complex.eu am trecut de fazele cu hiper si acum sufar de hipo 50%din cauza tratamentelor hiper.a trecut vre-o 20 ani dar si atunci.sant o gramnada de tratamente cu produse homeopatice,care nu au efecte secundare,ca pe multe astea ne omoara.
    operatiei spun personal NU SI NU,numai in caz de forta majora.
  •  
    • 27 mesaje
    8 Feb 2007, 18:50
    0 0
    pacatoasa tiroida asta.Poate ne ajuta cineva care a putut-o tine sub control cu:gandirea pozitiva si autocontrol
  •  
    • 27 mesaje
    8 Feb 2007, 18:57
    0 0
    EVI ne poti da amanunte despre perioada de hipertiroidie?Cati ani aveai?Cat timp ai luat tratam si ce tratam.?Ce simptome aveai?Dupa cat timp a trecut la hipo?Multumesc anticipat.
  •  
    • 4487 mesaje
    8 Feb 2007, 18:59
    1 0
    sara sunt foarte sigura in privinta tratamentului pe toata viata.
    lenti, da. se ofera si consultatii acolo, dar...platesti.
    nicky eu sufar cu glanda...de la vreo 14 ani. am facut tratament cu niste pastilute de iod, apoi am intrerupt, apoi iar m-am apucat si tot asa. Deci...o duc de mult timp. acum isi face mai mult de cap.
    evi...am facut biorezonanta. am fost ffff. dezamagita. trebuia sa-mi spuna de migrene si...nu mi-a spus nimic. dar mi-a spus de altceva, care s-a dovedit fals. pt. ca am facut analiza respectiva si..nu era nimic. In schimb isi promoveaza medicamentele care sunt ffff. scumpe. Nu neg, ca nu sunt bune, dar...daca nu esti membru le iei ff. scump. Iar in privinta operatiei...si eu sunt impotriva. Mai bine cu ea, decat fara. decat daca nu se mai poate....asta este. operatie.
  •  
    • 202 mesaje
    8 Feb 2007, 19:05
    0 0
    Din spusele medicului care m-a operat pe mine, dr. Bogdan Stanescu de la Parhon (coleg cu d-na dr.Adina Ghemigian si sotul acesteia), in nici un caz nu se poate face tratament cu tirozol toata viata. Este absolut interzis si periculos. Scrie de altfel si in prospectul medicamentului. Se poate face tratament cu Euthyrox toata viata, ceea ce este cu totul altceva.Pupici.