CLUBUL TIROIDA

  •  
    • 2 mesaje
    31 Iul 2008, 15:25
    4 4
    si eu sufar de hipotiroidie . Am avut si noduli si m-am operat dupa ce 3 medici m-au sfatuit s-o fac. Acum mai am doar un lob - o treime din tiroida. Iau zilnic l-tyroxin. Care-i diferenta intre asta si euthyrox?
  •  
    • 1131 mesaje
    2 Sep 2008, 11:54
    0 0
    Buna tuturor,

    grijile si problemele m-au facut sa descopar acest topic. Inca nu am fost la medic doar am facut analize pentur ca de cateva luni aveam tot mai multe simptome ciudate care m-au dus cu gandul la tiroida pana la urma. Eu am TSH normal si T4 mare. Oare asta ce inseamna? Am mari tulburari de memorie, ameteli, depresie, stari de nervozitate, uneori mi-e friga ca apoi imediat sa imi fie cald. Nu sunt grasa deloc. Nu tiu in care dintre variante ma inscriu si inca nu am gasit un mdic priceput in oras la noi. Dar simptomele ma termina. Ma gandeam sa incerc cu ceva naturist ca mi-e teama de hormoni dar incva nu am nici un diagnostic cert.
  •  
    11 Oct 2008, 14:37
    0 2
    buna ,si eu am hipotiroidism de vero 6 ani ,un an mi-au dat tratamentul gresit de am ajuns la urgente ,si atunci m-am hotarat sa iau boala in serios ,si am mers la o clinica particulara ,eu locuind in spania .am luat eutirox de 75mg doua pastile/zi.De pe data de 24 septembrie 2008,l-am lasat si am inceput sa iau KELPASAN ,un product vegetal marin pe baza de alge kelp,culese din oceanul pacific.firma care le produce se numeste A.Vogel.Pe data de 22 oct 08 am programare la medicul meu ,care nu stie ca eu am lasat eutiroxul si am inceput cu kelpasan.Eu ma simt bine ,am facut analizele de sange ,astept raspunsul .Nu mai pot sa iau eutiroxul deoarece am inceput sa ma umplu de par ,e din ce in ce mai negru ,iar pe burat eu nu am avut niciodata par iar acum am.Voi cum tineti boala sub control ? sotul meu spune ca totul pleaca de la psihic ,iar eu acum incerc sa lucrez la "cutiutza".Intru des in depresii si ies greu...am 28 de ani ,in curand 29,inca nu sunt mama,ceea ce ma macina foarte tare ...iar tot ceea ce am citit despre sarcina si hipotiroidism m-a cam speriat ...va pup pe toate si va doresc sanatate ! Gabici eu iti recomand sa iei ceva naturist ,eutiroxul,care e pe baza de hormoni ,nu este bun .eu l-am luat ani la rand si am vazur pe corpul meu ce inseamna eutirox! eu am ajuns de la 54 kg la 67 in scurt timp,si urcam ! asa ca a trebuit sa fac ceva : dieta si sport! acum mananc sanatos dimineata ,la pranz si seara ceva usor : salate,fara grasimi,fructe etc ma bucur ca am gasit acest forum !va pup pe toate si va doresc sanatate !
  •  
    • 62 mesaje
    12 Oct 2008, 13:15
    3 2
    ce bine ca sunteti!!!
    deprimant sa iei pastile pt tot restul vietii..dar...macar ma simt bine. hipotiroidie,descoperita din intamplare...aveam un nod in gat..atat. saptamana viitoare mi-am programat o vizita la un homeopat...sa vad ce-mi zice. iau euthyrox de 50. va pup! sanatate!
  •  
    • 62 mesaje
    12 Oct 2008, 13:21
    0 0
    am citit pe net despre acest medicament pe care il iei...pare interesant... multi spun ca nu exista tratament naturist pt dereglarile glandei tiroide..... offf!!! se vindeca hipotiroidia?? cred ca doar se trateaza,asa-i? (
  •  
    12 Oct 2008, 15:44
    2 0
    Gabici primul lucru pe care tre sa il faci e sa te duci la un medic endpocrinolog!!! nu e regula sa fii grasa,dc ai aceasta boala,poti sa iei kile in plus intr-adevar dc nu te ingrijesti! adresa mea de mess este:elenavioletacocos,cine vrea poate sa imi scrie si sa vb despre aceasta boala.Stiu ca e aiurea sa accepti ca ai boala,si ca in general cei care nu o au sau nu stiu despre ea,o vad ca pe o prostie,dar eu stiu ce inseamna!
  •  
    12 Oct 2008, 16:03
    1 0
    rovas26 sa te operezi nu inseamna sa scapi de boala ,de aceea eu am urmat sfatul medicului meu,si nu ma operez ,doar dc mi s-ar spune ca am cancer tiroidian as face-o .Eutiroxul si L-tyroxin sunt hormoni tiroidieni de sinteza care pot inlocui hormonii naturali.

    L-THYROXIN
    1 comprimat L-Thyroxin 100 Berlin-Chemie contine: 100 mg levotiroxina sodica.

    Indicatii:
    Hipotiroidie de orice etiologie; toate formele de carenta de hormoni tiroidieni; dupa o strumectomie, ca profilaxie a recidivei; gusa benigna eutiroidiana, medicatie de sustinere, in timpul administrarii de antitiroidiene, din cursul unui tratament destinat unei hipertiroidii, dupa obtinerea statusului eutiroidian (nu si in caz de sarcina); tratament supresor si substitutiv al unei guse maligne (in mod special dupa strumectomie); test de supresie tiroidiana.

    EUTHYROX 25, 50, 100, 150, 200 Compozitie:
    1 tableta contine 25 g/ 50 g/ 100 g/ 150 g/ 200 g levotiroxina sodica.

    Indicatii:
    Gusa eutiroidiana; profilaxia recidivelor dupa tiroidectomie; hipotiroidie; terapie simultana in caz de tratament al hipertiroidiei cu antitiroidiene de sinteza, dupa obtinerea eutiroidiei metabolice; adenocarcinomul tiroidian (dupa tiroidectomie) - cu exceptia preparatului Euthyrox 25. nu stiu cat de mult te-am lamurit ,dar dc ai nevoie de ceva am lasat id unde ma poti contacta Va doresc multa sanatate tuturor!
  •  
    • 4 mesaje
    13 Oct 2008, 09:37
    0 2
    am pirdut o sarcina la 4luni cred ka din kauza hipotiroidei.am luat trat k euthyrox25,pe la 3luni kate o pastila pe zi dimineata.akum vreau sa raman iar gravida k ne dorim un bebe kat mai curand.cine ma poate ajuta,va rog
  •  
    • 4 mesaje
    13 Oct 2008, 09:40
    0 0
    intru mai greu p aici astept pareri si sfaturi pe adr d mes mihaela_butelie@yahoo.com
  •  
    • 91 mesaje
    14 Oct 2008, 19:27
    0 0
    Desi tirziu,vin si eu sa va dezvalui din experienta mea,in problemele tiroidei.In urma cu 10 ani am suferit o operatie,o histerectomie ,iar dupa un an de la operatie am avut unele probleme de sanatate,.In urma analizelor am fost diagnosticata cu hipotiroidism ,aveam si nodulide dimensiuni mari.Am inceput tratamentul recomandat de medic,regim igieno-dietetic,miscare.,dar parca tot nu era totul ok.Am auzit de un medic bun care facea acupunctura,am mers si eu.De atunci de 2 ori pe an fac,10 sau 12 sedinte si nu mai am nimic.Nu mai iau medicamente,nu am dureri mari de oase,si sint ok.va recomand cu drag sa incercati.Si multa rugaciune.Credinta in Dumnezeu ,o credinta neclintita,pt ca asta ajuta cu adevarat. Crede ti ma, am experimentat de toate, am 53 de ani,si am ajuns la concluzia ca fara D zeu sintem pirduti.Daca am avea incredere si ne am incredinta viata in mina LUI alta ar fi viata fiecaruia dintre noi.Va imbratisez cu drag si doresc sa auzim numai de bine.M.N
  •  
    • 1 mesaje
    20 Feb 2009, 17:18
    0 1
    salut fetelor,si eu am hipotiroida de 5 ani si am luat THYRO-4 0,1mg si nu se mai gaseste,voi nu stiti ce sa iau in locul lui?
  •  
    • 23 mesaje
    21 Feb 2009, 13:39
    2 0
    Buna.
    Eu tot am avut aciasta problema,si un nodul am avut cu diametru de 3mm.Dar MULTUMESC LUI DUMNEZEU ca m-am tratat..Am urmat un tratament cu eutirox si fara nici un efect,pina medicul mi-a recomandat pastile KELP,acu la moment sunt bine.
    MULTA SANATATE.
  •  
    • 1 mesaje
    21 Feb 2009, 17:30
    1 0
    Buna ziua,
    Eu sunt nou pe acest site,si vreau sa va zic ca mi se pare foarte interesant.
    Eu am boala basedow de vreo 5 luni ,la inceput am slabit 5 kg iar dupa 4 luni de luat thyrozol de 10 ml am aflat ca am luat in greutate 7 kg cu toate ca e glanda hipertiroidizata am inceput sa ma ingras in loc sa slabesc.
    Si acum caut o dieta care sa ma ajute sa slabesc si cu un pic de fitness sa reusesc sa dau jos aceste kilograme puse in plus deoarece sunt si mica de inaltime si arat ca un butoias.
    Poate cineva sa ma indrumeze ce as putea face pt problema mea?
    Va multumesc anticipat.
    SANATATE MULTA!
  •  
    • 4 mesaje
    21 Feb 2009, 18:44
    0 0
    salut!am o hipotiroidie pe care am neglijat-o si acum am ajuns la dr.in sfarsit si ma chemat intr-o saptamana la parhon ptr analize, a zis ca ma tine 3 zile internata si vroiam sa va intreb cam care e tariful care se practica pt dr. in spitalul asta cand te cheama sa iti faca analize , daca stiti careva .multumesc mult.kiss
  •  
    • 1 mesaje
    17 Iul 2009, 10:43
    3 0
    Salut. Dupa o luna de tratament cu tyrozol 1 pastila si jumatate de 10 mg) si propranolol (3 pastile pe zi de 10 mg) am reuzit sa am un Ft4 normal. Daca la primele analize Ft4 era de 40,7 pmol/l (normal 10-2, iar Tsh il aveam 0,001 (normal0,4-4,6). Asta in luna iunie.
    Acuma in iulie am FT4 15,5, iar Tsh 0,005.
    Fetelor , stie cineva de ce Ft4 e in limite normale, iar Tsh-ul a crescut dar foarte putin.

    Nu am o stare generala proasta, singurul motiv pt care am mers la analize e faptul ca sunt foarte slaba,la inaltimea de 1,76 am 50 kg. Nu am pus nimic pe mine dupa acest tratament de o luna, desi vreau mult sa ma ingras. Va pup.
  •  
    • 2 mesaje
    17 Iul 2009, 18:59
    1 0
    si eu am hipertiroidie de cativa ani.ideea e ca am avut o perioada in care mi-am revenit pentru cateva luni dupa care iar m-am dereglat.nu o mai suport.acum iau un tratament care se pare ca da rezultate la mine pe care pot sa il iau si in timpul sarcinii(imi doresc tare mult un bebe).medicul mi-a spus ca dc voi continua si p e perioada sarcinii cu tratamentul nu va fi nici o problema.asa ca fetelor se poate si putem sa avem o viata normala chiar daca avem o disfunctie tiroidiana.sa ne auzim cu bine!va pup,bafta
  •  
    • 2 mesaje
    17 Iul 2009, 19:03
    0 0
    transpiratia excesiva este un simptom de hipertiroidie,pe langa multe altele.consulta un endocrinolog.bafta!
  •  
    • 476 mesaje
    30 Iul 2009, 15:53
    0 0
    Pentru Alinka87: o sa iei in grautate, dar nu imediat. Important este sa te tii de tratament, si sa mergi regulat la control.
    Slabisem si eu rapid, vreo 4-5 ok, mancand chiar foarte bine...Am aflat ca am hipertiroidie; am facut tratament cu Tyrozol, diferite doze (la inceput mai mult apoi mai putin) si am inceput sa iau in greutate progresiv. Cam dupa 3 saptamani de tratamant, 1-2 kg. Acum, dupa 5 luni mi-am revenit. Tratamentul trebuie sa il mai iau doar pana in septembrie.
    Atat. Rabdare si sanatate iti doresc!
  •  
    • 1 mesaje
    1 Aug 2009, 20:32
    2 0
    imi spuneti va rog de unde se poate procura propycil,am mare nevoie de el pt ca sant insarcinata.
  •  
    • 3 mesaje
    22 Sep 2009, 13:21
    1 0
    si eu am aceeasi pb ca a Elenei.mi s-a recomandat propiltiouracil si sunt insarcinata.in general, pe net am citit ca are efecte asupra bebelusului desi medicul m-a asigurat ca nu are.a mai luat cineva pana acum ? va multumesc