CLUBUL TIROIDA

  •  
    • 202 mesaje
    8 Feb 2007, 19:19
    0 0
    Si am uitat sa mai spun ca, asa cum spunea si Sara, la intreruperea tratamentului cu thyrozol, simptomele revin. Oricum, tirozol-ul este un medicament care se administreaza numai in hipertiroidie pentru ca este un blocant de hormon tiroidian. Mie imi explica dr., ca sa fie mai pe intelesul meu, sa imi imaginez ca tiroida mea arunca cu hormoni si tirozol-ul mai blocheaza din ei. Din pacate, nu se poate administra toata viata precum Euthyroxul in hipotiroidie. Mie mi s-a oferit ca alternativa la operatie tratamentul cu iod radioactiv. Si am refuzat categoric sa ma supun radiatiilor periodic, sa stau izolata cate 10-14 zile in urma sedintelor pentru ca as fi fost radioactiva si cate si mai cate alte efecte adverse. In prezent ma simt foarte bine, nu am nici un fel de interdictie pe nici un plan, tot ce trebuie sa fac este sa imi controlez periodic Tsh-ul. Oricum, mie cei de la Parhon mi s-au parut niste profesionisti.
  •  
    • 27 mesaje
    8 Feb 2007, 19:48
    0 2
    Asa stiu si eu -Tirozolul nu se ia toata viata.TEO cum ai ajuns sa te operezi?A fost o operatie grea?
  •  
    • 202 mesaje
    8 Feb 2007, 20:08
    1 0
    Asa cum spuneam si in mesajul anterior, acesta a fost sfatul medicului. In primul rand mi s-a spus de la bun inceput ca, in cele mai multe cazuri, hipertiroidia are indicatii chirurgicale. In al doilea rand mai era si problema tirozolului care nu putea fi administrat toata viata si, o data cu intreruperea lui, simptomele reveneau. Si, sincer iti spun, ma cam saturasem de starile de rau pe care le aveam. Am purtat o discutie foarte serioasa cu dr., mi s-a explicat care sunt posibilitatile, ce presupune operatia, care sunt posibilele efecte adverse ale lipsei tiroidei (care de fapt nu prea sunt), ce presupune amanarea operatiei si cat de tare poate afecta tiroida intregul organism. Sigur ca nici eu nu eram adepta cutitului dar decat sa ma supun riscului de a ma pricopsi cu tot felul de alte boli, mult mai grave, am preferat sa ma operez. Plus ca in hipertiroidia polinodulara exista riscul cancerului tiroidian. Multumesc lui Dumnezeu ca rezultatele biopsiei au fost bune si ca am intervenit la timp.Asa incat, trebuie cantarit, ca de obicei, raportul risc-beneficiu. Operatia nu este deloc dificila iar recuperarea este rapida (eu in 5 zile am fost acasa, am mai fost la control la o luna de la operatie cand am luat si rezultatul biopsiei iar acum nu mai fac altceva decat sa imi verific periodic Tsh-ul si, in functie de valorile lui, sa reglez doza de Euthyrox. Si asta pentru ca mai am totusi un sfert din glanda care isi urmeaza functia in mod natural).Sper ca te-am putut ajuta cu ceva. Iti urez multa sanatate. Tuturor, de altfel fiindca stiu ce fel de stari dubioase poate sa dea tiroida.Va pup
  •  
    • 27 mesaje
    8 Feb 2007, 20:20
    0 0
    Multumesc tare mult pt.informatii.Imi pare bine pt tine ca esti ok;Am auzit si de cazuri operate care au in continoare probleme.Cat timp ai facut tratam. cu tirozol?Ai avut efecte secundare?
  •  
    • 202 mesaje
    8 Feb 2007, 20:26
    0 0
    Tratament cu tirozol nu am facut foarte mult timp pt. ca ma ingrasasem ingrozitor si pentru ca mi s-a spus, de la bun inceput, ca dupa intreruperea lui simptomele revin. In paralel cu tratamentul cu tirozol am luat si extraveral si o solutie (picaturi) dar nu imi aduc aminte cum se numeste. Si am luat si aspacardin pentru ca incepusem sa am palpitatii.Am avut reactii adverse de le tirozol in sensul ca m-am ingrasat foarte rau si mi-a crescut destul de tare gusa. Din nefericire, nici acum nu s-a retras 100% dar oricum, arat mult mai bine. Mi se umflase gatul ingrozitor, facusem parca un cordon de carne in jurul gatului.
  •  
    • 366 mesaje
    8 Feb 2007, 21:49
    1 0
    pt.Sara,
    va pup pe toate! incerc sara sa-ti raspund mai concret,desi in mare am scris,dar stiu cunte framinta treaba.am 42 impliniti,la 36 am nascut al treilea copil,erau mici probleme (transversa placenta pleviana varice..nu le-am bagat de seama)dupa nastere adica cezariana,cam 2 luni in loc sa slabesc am luat-o inainte cu edeme cu tot ca-mi dadeam seama ce este.am fost la consult cu diagnostic in mana.m-i sau legat si trompele,unii ziceau ca poate fi cauza ,ginecoloaga nu aproba.endocrinoloaga insa da ca poate fi o reactie a tratamentuluidin trecut-ea m-a tratat cu hiper.era chestia explozia cu cernobil.aveam 20..si chiar nu retin anul,incepeam sa ma agit mai mult palpitatii inima-n gatslabire destul de brusca,ochi "beliti',cei in tema deja cunos cochii specifici,acestei boli NU?
    n-a internat drept in spital am stat aproape 2 sapt.analiza m-a pus si la un aparat nu mai retin cum se numea ere pt.metabol.am avut tratament vre-o 2 ani propranolol carbimazol-parca,si extraveral.in anii 80 a aparut cartea lui JOSE SILVA autocontrol(eu am tradus din maghiara)am gasit in carte titlu original: THE SILVA MIND CONTROL METHOD,editat 1977.era sprijinul meu,am avut putere probabil vointa era dominatoare.acum m-am lasat si numai simt puteri,din pacateceea ce am citit din primul moment de hipotiroidie m-a speriat si m-a dezamagit de viata.in urma netratamentariipoti sa devii "prost"ca si un nestiut,scuze dar nu-ti pot explica cum vreau.m-i s-a saracit vocabularul in romana decand numai lucrez.....
  •  
    • 27 mesaje
    8 Feb 2007, 22:01
    1 0
    mersi TEO
  •  
    • 27 mesaje
    8 Feb 2007, 22:49
    0 0
    Pt.ELI Eram sigura ca ma intelegi si imi vei raspunde cu detalii.Esti o draguta.
  •  
    • 27 mesaje
    8 Feb 2007, 22:51
    0 0
    EVI nu eli,SCUZE
  •  
    • 173 mesaje
    8 Feb 2007, 23:38
    0 0
    CECS intr-adevar analiza de TSH mi-a iesit buna de doua ori dar de ce nu scapi de gusa daca iau iodul de atata timp? Intr-un timp luam numai de 100 apoi iar de 200 tot control si ecografie acum sper sa fie mai bine cand ma duc la eco in martie.
    Dar am observat ca atunci cand ma enervez simt pur si simplu cu mana ca se mareste.
    Evi- sa fie oare numai in mintea mea asta sau chiar se mareste asa pe loc?
  •  
    • 366 mesaje
    9 Feb 2007, 01:32
    0 0
    uite cum am citit,tot mai sigur mi se pare ca o ai pe baza nervoasa chiar daca nu ti-au spus.crezi ca ai credinta si putere?
    eu pe acea vreme am zis -de gatul meu nu se prinde nimeni cu cutit,cum aparu-se asa v-a disparea>ma trezeam si meditam acumeste mare si incercam sa vizualizez ca incepe sa scada>...sant nebuna asa-i?
    dar uite s-a intimplat !!!
  •  
    • 366 mesaje
    9 Feb 2007, 01:35
    0 0
    Extravaganza nici nutrebuie sa te sperii.eutirox sau oricare este doar complectarea prin "gura"deoarece nefunctionand tiroida 100% nu-l produce suficient si destul va pup,o tai in pat
  •  
    • 32 mesaje
    9 Feb 2007, 08:45
    0 0
    Buna fetelor! As dori, daca se poate, sa ma ajutati si pe mine. Tocmai am luat rezultatele pt T3 si T4 si am vazut ca T3 este cu mult sub limita inferioara.Ce inseamna asta, ca eu deja m-am cam speriat? Multumesc mult pt raspunsurile pe care le voi primi.
  •  
    • 29 mesaje
    9 Feb 2007, 08:45
    1 0
    Si eu am hipertiroidism nodular si intrebarea mea este daca pot face copil fara sa transmit boala la copil,si daca ma pot vindeca si eu vreodata.Va multumesc si daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri exacte sua tratamenta naturiste pe care le-ati incercat va rog sa imi scrieti la "carmenpopdaniela@yahoo.de"
  •  
    • 366 mesaje
    9 Feb 2007, 09:09
    0 0
    Carisma,si eu dupa hiper am nascut.nu este transmisibila.o opinie:la nastere din punctul meu de vedere oricum trebuie sa fii atenta,dar iti recomand daca ajungi la nastere sa nu te fortezi din gat fii concentrata ceea ce faci si nu-ti va perovoca probleme.la multi apar probleme de tiroida de la nastere care se pot trata dar de ce sa nu le eviti?sanatate si bafta!de tratamente naturiste poti citi pe formula AS
  •  
    • 366 mesaje
    9 Feb 2007, 09:11
    0 0
    Bidinia imipare rau nu cunosc valorile T3si T4,poate fetele care mai sant prezente.nu te speria niciodata!!!nu aduce bine.
  •  
    • 32 mesaje
    9 Feb 2007, 09:24
    0 0
    Multumesc evi pt incurajari.Dar nu ma pot abtine sa nu am o stare tare proasta.Eu astept totusi...poate ca una dintre fete stie despre ce este vorba.
  •  
    • 366 mesaje
    9 Feb 2007, 09:35
    0 0
    Stii ca cel mai mare dusman este stresul?pt. tiroida nervii? nu te lasa! eu asa scapat-am de multe prin gandire pozitiva.va pup,plec la munca
  •  
    • 27 mesaje
    9 Feb 2007, 09:38
    0 0
    eu am ramas insarcinata avind hipertiroidie,am luat tratam.in timpul sarcinii-Propiltiouracil-doza minima.Sarcina a decurs ok,am nasut prin cezariana iar lui bebe a 3-azi dupa nastere i s-au facut analize horm.si totul este ok.Ma rog la Dumnezeu si pe viitor sa fie bine.
  •  
    • 32 mesaje
    9 Feb 2007, 09:39
    0 0
    offffffffff, si chiar sunt foarte nervoasa in ultimul timp...cu motiv, fara motiv, din orice imi sare tandara - nici nu ma mai recunosc, pt ca eu eram o fire f calma, cu greu ma puteai scoate din ale mele.