CLUBUL TIROIDA

  •  
    • 366 mesaje
    7 Apr 2007, 01:21
    0 2
    fetelor!!ajutor!cele cu hipo.ati folosit Tiroidin concomitent cu euthyrox?

    Fie ca dragostea Domnului sa vegheze asupra ta de Paste si intotdeauna!
  •  
    • 105 mesaje
    10 Apr 2007, 16:23
    0 1
    Buna fetelor!!!

    Va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi!!!

    Cred ca sufar de hipotiroidism..

    Imi aduc aminte ca acum cativa ani am fost tratata cu Euthyrox si Iodin (cred) dar n-am mai continuat tratamentul..

    Acum ma confrunt cu o serie de stari pe care nu stiu daca sa le asociez tot cu boala asta sau nu..
    1. senzatie de sufocare (mai ales la efort)
    2. piele si par EXTREM de uscate (asta in conditia in care ma ung cu ulei de masline dupa fiecare dus)
    3. oboseala
    4. nervozitate..
    etc.

    Nici nu am un dr foarte bun..in sensul ca nu prea isi da interesul..si chiar nu stiu ce sa fac!!!!

    Am facut si analize de sange pt hormonii tiroidieni si cred ca sunt normale (nu am fost inca la dr ca sa mi le citeasca) dar totusi de unde provin starile astea???
    Am citit de curand ca este posibil sa suferi de hipotiroidism chiar daca iti ies valori normale la tsh, t4, ESTE ADEVARAT???

    Mi-au iesit valorile 1,96 la TSH si 1,23 la FREE T4.

    Va rog sa ma scuzati pentru mesajul voluminos!
    va multumesc mult!!!

    multa sanatate
  •  
    • 366 mesaje
    10 Apr 2007, 19:28
    0 1
    Ceau,Andra! Nu te lasa,este primul punct!
    vei putea invinge tu esti mai tare!-al doilea punct.valoarea TSHnu e chiar buna,vezi la analiza ar trebui sa-ti dea valorile normale intre,si ai analiza ta.de aici poti vedea diferenta.indiferentcum e medicul endocrinolog,dupa rezultat trebuie sa-ti dea tratament,adica doza de tiroxin in mg.in moment ce suferi de hipotiroidie,NU poti lasa tratamentul,se ia PE VIATA,exact asa am patit si eu,am lasat ca eram bine si dupa o luna am picat inapoi,de nu stiam cum sa ma adun.
  •  
    • 366 mesaje
    10 Apr 2007, 19:34
    0 0
    Nu stiu cum ai reusit sa scrii atat dar la mine nu mi-a permis,a trebuit sa reiau.pe langa tratamentul endocrinologului am facut un consult medicina alternativa,cu biorezonanta,am primit tratament naturist si cu cele doua am revenit.e unde esti ?nu a fost nici un deranj cu mesajul lung,defaptin acea idee am inventat clubul ca sa ne ajutam reciproc.noi santem medicii nostri in primul rand,si dupa experiente personale descoperim unele lucruri.astept sa revii,Eva
  •  
    • 1 mesaje
    11 Apr 2007, 01:01
    0 0
    Salutare...eu sunt noua pe aici!
    Numele meu este Oana si am 25 de ani. La 18 ani am fost diagnosticata cu o gusa parenchimatoasa. Eu observam o usoara umflatura la gat si aveam stari de dispnee. Mi s-a dat tratamanet cu euthyrox..pe care l-am urmat o periada. Contrar celor citite despre Euthyrox pe forumuri ..eu am slabit foarte mult de la Euthyrox.
    Vreo 4 ani nu am mai urmat tratamentul pana intr-o zi cand au reaparut simptomele si mi-am amintit de acele pastile . Le-am luat vreo 2 sapatamani nu stiu sigur daca ele ar fi principalul motiv, dar de atunci am inceput sa ma ingras ...acum am cu vreo 20 de kg peste greutatea normala ( am fost mereu mai grasutza...dar acum nu imi mai vine nici o haina) , umflatura a reaparut..si maine ma duc la endocrinolog!
  •  
    • 366 mesaje
    11 Apr 2007, 08:08
    0 0
    Oana draga,sper sa iasabine.in general supraponderarea aparedin cauza unui metabolism prost adica de la hipotiroidie.Te asteptam sa ne spui rezultatele,pana atunci numai bine,Eva
  •  
    • 105 mesaje
    11 Apr 2007, 09:19
    0 0
    Buna Eva!!!

    si multumesc mult pentru sfaturi..

    vad ca esti foarte bine informata..daca ai putea sa-mi impartasesti si mie din experienta ta..
    Nervozitatea e una dintre simptomele hipotiroidismului??? pt ca imi vine sa strang de gat pe toata lumea!!!

    Alta poblema care ma deranjeaza foarte mult este ca am pielea si parul extrem de uscate si nu reusesc sa gasesc un remediu..

    Ce simptome ai mai avut tu?

    te pup si inca o data iti multumesc mult!!!!!
  •  
    • 105 mesaje
    11 Apr 2007, 09:21
    0 0
    Sunt din Bucuresti EVA.

    pup
  •  
    • 11 mesaje
    12 Apr 2007, 12:15
    0 0
    Buna,sunt din Constanta si as vrea sa stiu daca a fost cineva la medicul de la Sanmarina.As vrea sa stiu si eu cum este,un nume,un nr.de tel,etc
  •  
    • 366 mesaje
    13 Apr 2007, 08:48
    0 1
    Andra hai raziu pic nu te enerva mereu,acum citind mi-am adus aminte de o prostioara din copilarie"calmo calmo paciento nu facento medicamento pur cacacio permanento"nu sant chiar asa de desteapta,acu-s 24 de ani am avut hipertiroidie,si dupa cezariana,s-a intors tiroida mea,invers.sincer iti spun m-a daramat,si am momente cand simt si un blocaj mental...citesc sau ascult ,inteleg si nu pricep,parca ar fi intr-o limba straina.am experienta mea pentru mine sa zic asa ,ca intotdeauna sant atenta cese intampla in interiorul meu.si eu eram f.nervoasa si sensibila,am luat capsulele de sunatoare seara 1/,60 de zile/atat era in cutie si m-am linistit.am obicei sa "pescuiesc"pe naturaplant-citesc n prospecte de la produse naturale mai si consum din ele,asa am dat si de sunatoare,si mai am obicei sa intru pe forum-cand citesc problemele altora ma linistesc ,sant altii si cu probleme mai mari,iaucuraj siambitie ,ca eu sant bine.
  •  
    • 827 mesaje
    13 Apr 2007, 11:28
    2 0
    am facut si eu tsh-ul si t4, t4 e normal insa tsh e 0.45, deci hipertiroidism. este grav?
  •  
    • 366 mesaje
    14 Apr 2007, 20:21
    0 0
    Andra tu ai posibilitatea sa mergi direct la Naturaplant si sa cumperi produse naturiste.sant destule pt.tiroida si precis vei primi sfaturi.
  •  
    • 366 mesaje
    14 Apr 2007, 20:23
    0 0
    Alessia nu cred sa fie asa de grav.La analiza nu ai trecute si valorile medii intre+si-?de aici poti deduce cum esti.dar sa te tii de tratament daca ai e cam indelungat
  •  
    • 27 mesaje
    15 Apr 2007, 00:10
    1 0
    buna evelor.Am si eu o intrebare;cum pot ajunge la dr. Constantin Dumitrache.Multumesc anticipat
  •  
    • 599 mesaje
    15 Apr 2007, 21:23
    1 0
    Eu am fost la sanmarina la medicul cucu care vine de la Bucuresti In cta, dar nu mi s-a parut deloc bun, in primul rand ca incearca sa-ti dea tot felul de explicatii stiintifice, nu sa incerce sa-ti explice pe intelesul tau, in al doilea rand ca te cheama pana la urma tot la Buc pt un set de analize deoarece are incredere mai mare in cei de acolo, eu tot la Bucuresti merg la un medic de acolo si te sfatuiesc si pe tine sa faci acelasi lucru.
  •  
    • 11 mesaje
    19 Apr 2007, 09:09
    1 0
    Buna,
    Si in Bucuresti la ce spital si la ce medic mergi?
  •  
    • 476 mesaje
    19 Apr 2007, 11:02
    0 0
    In Bucuresti cel mai bun spital este Parhon. Mergi cu incredere. Daca ai recomandare de la medicul de familie, este gratuit.
    Sanatate!
  •  
    • 5 mesaje
    28 Apr 2007, 15:54
    0 0
    buna! pentru distiroidii va pot recomanda: aloe vera gel/berry/bits n'peaches, nature min, forever royal jelly,fields of greens. sunt foarte eficiente.un tratament de 2-3 luni(makr de proba) si un regim alimentar fara produse congelate,prelucrate..in fine..cat mai natural si obligatoriu fara carne,alcool,tutun,cafea.
    iar pentru migrene recomand tot produse pe baza de aloe vera(o planta cu puteri magice de vindecare,cu multe calitati): aloe vera gel pentru uz intern iar pt uz extern: aloe heat lotion care atenueaza durerea. pentru detalii si pt achizitionarea produselor contactati-ma la adresa de mail: andreea_me_89@yahoo.com.va astept cu placere!
  •  
    • 366 mesaje
    8 Mai 2007, 14:28
    0 1
    Andreea multumim,dar cred ca aceste produse nu sant pentru oameni saraci....nu contrazic eficienta lor,dar au un pret ...nicicum rezonabil.
  •  
    • 15 mesaje
    8 Mai 2007, 15:34
    0 0
    Buna.Eu am hipotiroida, dar o tratez de vreo 3 ani jumatate.Imi fac control medical la 3 luni si analize la jumatate de an.Pana acum am reusit sa reduc din tiroida, dar problema este ca am inca foarte multi aniticorpi care imi fac problemute.Am toti hormonii dati peste cap, menstra data peste cap, dar o reglez prin anticonceptionale.Eu sper sa scap de chinul asta cu pastilutele in fiecare zi, ca m-am cam saturat.Oricum , am mare noroc ca nu mi s-a instlat boala pentru ca am tratat-o de la bun inceput. V-am pupat pa