CLUBUL TIROIDA

  •  
    • 584 mesaje
    13 Feb 2007, 07:43
    0 0
    Sara, eu prima data am depistat nodulul cand aveam vreo 14 ani...am facut pe atunci tratament (dar nu mai tin minte cu ce, spre rusinea mea)...si nodulul s-a retras. In timpul sarcinii, dupa 11 ani, a reaparut nodulul + senzatia crunta de sufocare. Nu am putut atunci sa fac cine stie ce tratamente, am luat doar euthyrox. In sfarsit, vara trecuta am ajuns la operatie, pt ca intre timp nodulul avea chist inauntru si nu s-ar mai fi putut trata in nici un fel. Culmea e ca valorile TSH au fost normale la mine in toti acesti ani...diagnosticul meu a fost "gusa nodulo-chistica lob tiroidian drept; tetanie hipocalcemica"...
  •  
    • 366 mesaje
    13 Feb 2007, 08:26
    0 0
    Buna dimineata fetelor,nu va lasati!
    eu care incerc sa tin sufletul in voi...si eu ma las de multe ori dar asa ma ambitionez si eu.Dragamea,zic ca bine ai venit dar nu ma bucur ca ai probleme.preferam sa discutam numai la eve-40.
    Silv_s,bine ne-ai gasit!nu fi dezamagita!totusi spune-mi te rog concret ce probleme ai cu tiroida?nu spune de mama ta ...mor...pe aceea vreme cand am depistat pe mine hipo.am citit lucruri de acest gen din cauza NETRATARII,deci ai grija ce faci.Mama nu ia nici un remediu natural pt.memorie?ar putea lua macar spirulina,este buna ,si tiroxina?chiar operata ar trebui sa ieie.eu personal sant ANTI OPERARE,cred ca daca ar fi caz de a muri m-as opera doar.dar la mine nu e caz.ziceam fluturas,ca este botezat de medicina asa.
  •  
    • 366 mesaje
    14 Feb 2007, 09:22
    0 2
    Feteor ..unde santeti?ati disparut?speram ca voi gasi un nou mesaj..sant sub mine..nu ma pot concentra intens...si sant singura......caut un sprijin sa ma ridic,asta nu intelege numai cine este in caz...nici sotul,ca de ce plang in fata calc.cu program deschis nefacand nimic...
  •  
    • 4487 mesaje
    14 Feb 2007, 09:49
    0 0
    evi suntem aici, dar...fiecare, probabil are o treaba de facut. nu te intrista.
    uite, eu sunt pe aici si glanda merge, nu chiar grozav, ca sunt mai tot timpul nervoasa, dar incerc sa ma mai calmez cu Lexotanil. Altfel i-as bate pe toti.
    hai, nu mai fii trista.
    o zi buna, chiar daca afara ploua.
  •  
    • 584 mesaje
    14 Feb 2007, 10:16
    0 0
    Culmea e ca si eu (desi m-am operat si nici macar nu am avut dereglari hormonale) ma enervez foarte usor si cand ma enervez, ma sufoc, deodata nu mai pot respira...si asa este, nu te inteleg decat cei care patesc la fel!
  •  
    • 27 mesaje
    14 Feb 2007, 10:50
    0 0
    Evi nu mai fii trista.Incerca sa vezi lucrurile frumoase din jurul tau.Si ozi ploioasa poate fi frumoasa;si daca nu ar fi asemenea zile nu ne_am mai bucura de zilele senine.Trebuie sa fii fericita ca esti acum in fata calculatorului,chiar si singura.Sunt altii in situatii foarte grave in momentul de fata.Va pup si ginditi pozitiv
  •  
    • 366 mesaje
    14 Feb 2007, 14:00
    0 0
    Multumesc fetelor..stiu..dar simteam nevoiasa scot din mine..aseara m-am apucat de un program de contabilitate,a nu stiu catea oara,m-i s-a aratat si dupa 1 ora nu am mai stiut cum sa introduc datele...culmea
  •  
    • 476 mesaje
    14 Feb 2007, 15:30
    0 0
    Si eu sufar mai nou de tiroida. Pana acum faceam tratament pentru glandele suprarenale, dar a aparut si problema asta...
    Cert este ca ma enervez foarte repede si uneori nu-l mai suport nici chiar pe prietenul meu. De parinti nici nu mai vorbesc.
    Dar nu iau decat Eutyrox. Voua cine v-a recomandat Lexotanil, sau ce mai luati voi....
    Merci pentru eventualele raspunsuri.
    Apropos, ce alte simptome ai cand ti se deregleaza tiroida?
    Sau, de la ce se deregleaza?
    Merci
  •  
    • 4487 mesaje
    14 Feb 2007, 15:37
    0 0
    Saab, eu iau Lexotanil, ca mi l-a recomandat medicul endocrinolog. Am cerut ceva pentru a fii ceva mai nesimtita la servici, ca eram fff. stresata, si il mai iau si pe post de somnifer, ca am insomnii noaptea. dorm fff. prost si...asta ma mai adoarme. Dar nu iau decat un sfert de pastila, pt, ca pe perioada mai lunga da dependenta.
    Iar glanda tiroida....pur si simplu este mostenire genetica. Si asta se declanseaza la un moment dat, cand esti fff. stresat, sau ai nascut si ai facut efort mare, sau...sunt n. cazuri in care se poate declansa glanda tiroida.
    Va pup si...mai vorbim
  •  
    • 476 mesaje
    14 Feb 2007, 15:39
    0 0
    Merci, cecs.
    Apropos, la ce medic endocrinolog te tratezi?
    Eu merg la parhon la Dumitrache.
    Esti din Bucuresti?
  •  
    • 366 mesaje
    14 Feb 2007, 16:12
    0 0
    bine ai venit Sab.concret ce probl.ai cu tiroida?ca si calmant ti-as recomanda sa treci la naturaplant si sa-ti iei ex.caps.sunatoare(Favisan)pe mine m-a ajuta mult,si nu depind,nu are efecte secundare ca si chimicalele.daca esti din bc,e si mai usor
  •  
    • 445 mesaje
    14 Feb 2007, 16:27
    0 0
    A luat cineva euthyrox in timpul sarcinii? La cat timp va faceti analizele?
  •  
    • 476 mesaje
    14 Feb 2007, 16:48
    0 0
    Sincer, nu stiu exact ce problema am cu tiroida. Sunt pacienta prof Dumitrache de 12 ani; el doar ma vede si imi si da tratament. Daca e ceva in neregula ii spun daca nu...
  •  
    • 4487 mesaje
    14 Feb 2007, 19:21
    1 0
    sab2006, scuze ca raspund cam greu. da, sunt din Bucuresti. Eu sunt la medicul Topalidis. este...grecoaica dupa nume. este o tipa extraordinara. Rar medic ca ea. Si nici nu o mai schimb cu absolut nimeni.
    Antilopa-Bongo poti sa iei pe sarcina euthirox, dar...hai sa-ti spun ce scrie in prospect. In timpul sarcinei si a perioadei de lactatie ete importanta administrarea cu consecventa a hormonilor tiroidieni.In timpul gravidatii nu este indicata asocierea hormonilor tiroidieni cu antitiroidiene de sinteza in tratamentul hipertiroidei, deoarece asocierea de levotiroxina(adica euthyroxul) poate face necesara cresterea dozei de antitiroidiene de sinteza. Fata de levotiroxina, antitiroidienele de sinteza trec prin placenta la fat pot provoca acestuia o hipofunctie tiroidiana. Adica antitiroidienii de sinteza este Tiroxina si alte pastile de genul asta, care sunt hormoni de sinteza, nu ai voie sa-i iei in asociatie cu euthyroxul.
    sper ca te-am lamurit.
    iar analizele este bine sa le faci din 3 in 3 luni. Sau depinde cand te cheama medicul.
  •  
    • 584 mesaje
    14 Feb 2007, 19:32
    0 0
    Antilopa_Bongo, eu am luat Euthyrox in timpul sarcinii si nu am avut nici un fel de probleme de la el. Am luat insa f putin, parca juma de pastila pe zi....nu mai tin minte...M-am simtit mult mai bine (nu m-am mai sufocat), iar sarcina a decurs f bine, deci poti lua fara grija, dar numai la sfatul medicului, cantitatea pe care ti-o spune el, si numai dupa ce vei cere acordul si ginecologului care are grija de tine. Ca sa fii sigura!
  •  
    • 445 mesaje
    14 Feb 2007, 20:13
    0 0
    Multumesc pentru sfaturi. Nu e inca vorba despre vreo sarcina la mine. Despre euthyrox da, iau de vreo 10 ani(tiroidita autoimuna cu gusa polinodulara). Prietena mea si-a descoperit hipotiroidia abia acum, in a treia luna de sarcina. Medicul ei i-a spus sa ia 150 mg pe zi, ceea ce e enorm, asa ca am sfatuit-o sa mearga si la altcineva. Oricum, ma linisteste faptul ca sunt persoane care nu au avut probleme in timpul sarcinii sub tratamentul cu euthyrox. Multumesc mult!
  •  
    • 366 mesaje
    14 Feb 2007, 22:59
    0 0
    Antilopa..nu m-i se pare enorm de mult 150mg.de tiroxina pe zi.si eu atat iau.asta depinde de gradul in care *cat mai lucreaza*tiroida.a mea e gata 70-80%.
    sa nu uitam ca este o complectare orala ceea ce nu se produce in oganism.
  •  
    • 445 mesaje
    15 Feb 2007, 09:48
    1 0
    Era vorba de 150 mg pe zi pentru tratament de lunga durata. Euthyroxul se ia in doze mai mici, pe o perioada indelungata si de aceea mi s-a parut mult. Sa vedem, poate ca intr-adevar la ea asa e nevoie.
  •  
    • 476 mesaje
    15 Feb 2007, 09:55
    0 0
    Personal, nu stiu exact cum e cu Eutyroxul.
    Insa va pot spune cate ceva despre tratamentul de substitutie; eu sufar si de insuficienta cortico-suprarenala si iau Astonin H zilnic de aproape 12 ani. In mod normal, daca iei cortizon si mananci sarat te umfli, dar la mine, fiindca glandele suprarenale nu secreta sufucient cortizon nu am nici o problema; mananc sarat normal. Si ma simt excelent;
    Sigur ca si cu tiroida este la fel; daca esti hipo tot tratament de substitutie este...
    Mie mi-a zis Dumitrache ca voi lua Astonin H si atunci cand voi fi insarcinata, fara nici un fel de risc.
    Va doresc multa sanatate tuturor!
  •  
    • 366 mesaje
    15 Feb 2007, 14:52
    0 0
    Va pup fetelor,aveti grija de voi .saptamina asta voi lipsi nereauzim saptamana viitoare.weekand placut