CLUBUL TIROIDA

  •  
    • 32 mesaje
    9 Feb 2007, 09:47
    0 0
    fetelor, dar faptul ca-s mai tot timpul ametita, acum ceva timp aveam si o greata continua, am si dureri f puternice de cap (si pana acum vreo 3 saptamani eu nu prea stiam ce-i aia durere de cap)si, nu stiu cum sa ma exprim, am asa o stare continua de rau (uneori aproape ca nu-mi pot folosi mainile, picioarele, nu pot vorbi etc.)- toate astea au vreo legatura cu tiroida?
  •  
    • 366 mesaje
    9 Feb 2007, 14:46
    0 0
    tot cei posibil.dar poate fi si altceva...cum stai cu calcemia si aportul de vitamine?totusi nu-i de joaca.ia-ti extraveral sau capsule de sunatoare.poate si de la nervi si nervii de la *fluturas*
  •  
    • 267 mesaje
    9 Feb 2007, 14:47
    0 0
    sa stii k si eu am astfel de simptome. eu am zis ca-i de la tratament si de la oboseala.dar ce mi-i si cu oboseala asta...fie ca stau toata ziua in casa, fie ca umblu pe drumuri, eu tot obosita sunt...
  •  
    • 173 mesaje
    9 Feb 2007, 14:52
    0 0
    Eu stiu ca tiroida da o stare de oboseala asta trebuie spusa endocrinologului ceva trebuie schimbat in tratament.Si sa nu neglijati controlul la medic este foarte important in bunul mers al vindecarii.
  •  
    • 32 mesaje
    9 Feb 2007, 15:34
    0 0
    calcemia e pe undeva pe la 9.4, iar despre celelalte vitamine nu stiu - cred ca o sa incerc sunatoarea si poate ca nici niste magneziu nu ar strica. evi la ce "fluturas" te referi?
  •  
    • 32 mesaje
    9 Feb 2007, 16:29
    0 0
    fetelor, voi unde mi-ati recomanda sa merg? la ce medic/clinica?
  •  
    • 57 mesaje
    9 Feb 2007, 20:39
    0 0
    tsh= hormon tireotrop are rol sa regleze secretia de hormoni tiroidieni prin ceea ce se cheama feed-back negativ( adica daca ei scad in organism el creste --asa se intampla in hipotiroidie, iar daca ei sunt in cantitate mare el scade---in hipertiroidie) de obicei si T3 si T4 cresc sau scad concomitent (asta din cate am citit eu, acum endocrinologul o sa te lamureasca mult mai bine, caci glandele endocrine sunt toate legate intre ele functioneaza ca o orchestra asa ca daca unu o ia rara o simti repede) de obicei se dozeaza Tsh si fT4= fractia libera a T4 caci nu ambii hormoni sunt activi in aceeasi masura T3 fiind mult mai putin activ decat T4 caci de fapt T4 este produs prin niste reactii din T3 si pastilutele care le luati pt hipotiroidie sunt de fapt analogi ai acestui hormon....
  •  
    • 57 mesaje
    9 Feb 2007, 20:47
    0 0
    evi mersi mult pt acest club...caci asa cum au mai spus evele e o boala in care echilibrul fluturasilor face foarte mult si de multe ori face mai bine decat toata medicatia cardiaca si cea"pt bunadispozitie" puse la un loc...eu am descoperit in anul 2 de faculatate ca sunt fericita posesoare a unei tiroidite autoimune( anticorpii erau pe la 120 000 ca ii speriasem pe cei de la laborator ) momentan in stadiu de eutiroidie asa ca o verific la 6 luni si chiar daca e greu la inceput usor usor invatam sa traim cu ea si sincer de 4 ani de zile(ca atat a trecut de la diagnostic) ma simt f bine iau suplimente nutritive cu calciu si magneziu si ceva vitamine si sper sa treaca cat mai mult timp pana o sa evolueze in hiper sai hipo...va urez multa sanatate si liniste...
  •  
    • 366 mesaje
    9 Feb 2007, 22:32
    0 0
    Va pup fetelor,santeti dragute.nu am merit si multumiri nu am de ce primi.era un moment cand citind atatea despre*FLUTURAS*
    adicA TIROIDA dauneaza atat noua femeilor.am trecut faze bune rele grele si mi-am dat seama de multe ori un cuvant bun poate vindeca,unzambet poate trezi sperante....imi place sa ajut oamenilor;
    cunosc fazele psihice a boliio gramada de maruntisuri care framinta/va rog descrieri medicala sitermeni nu cereti ca nici nu le inteleg.ma scuzati trebuie sa plec ,a venit iubitul sot din delegatie.numai bine va doresc.
  •  
    • 366 mesaje
    11 Feb 2007, 09:01
    0 0
    fetelor ce se intimpla?nu mai dati un semn de viata?spuneti macar ca santeti bine
  •  
    • 4487 mesaje
    11 Feb 2007, 10:11
    0 0
    evi, eu...sunt bine.
    va citesc tot timpul, asa ca...nu scapati de mine, nici daca vreti.
    Si eu am nervi, si stiu ca sunt de la...nice cuvant "fluturas". dar...iau Lexotanil, un sfert de pastiluta si...ma mai calmez. Altfel, as lua pe toata lumea la bataie, plus ca pastilele astea le folosesc si pe post de somnifere, ca am insomnii. Deocamdata...atat despre situatia mea actuala. va pup.
    si o zi cat mai buna si fara nervi.
  •  
    • 584 mesaje
    11 Feb 2007, 12:57
    0 0
    Intru si eu in clubul vostru, eu m-am operat acum 6 luni, am avut un nodul f urat pe lobul drept, mi-au extirpat si lobul, asa incat acum mai am doar juma' de fluture .
  •  
    • 366 mesaje
    11 Feb 2007, 16:20
    1 1
    salutare fetelor.nu am timp dar va scriu repede am citit cateva lucruri in naturaplant ca remedii naturale.1.pt.hipertiroidie eztract de muguri de sanger si Nervosedin C.
    2.pt.hipotiroidie cafea exclus-nustiu daca eu reusesc-se inlocuieste cu 2 cani ceai verde/zi,tinctura de gentiana 1lg.pe zi/10 zilepe luna/3 luni
    va pup numai bine,EVI
  •  
    • 27 mesaje
    11 Feb 2007, 20:32
    0 0
    Bun venit noilor colege de suferinta!Ralu imi poti povesti mai multe despre tratam.facute inainte de operatie,cum a decurs operatia si de cat timp ai prob. cu tiroida?Ai hipo sau hiper?Am mai stresat cateva eve dar sunt in situatia cand nu stiu cum e mai bine...fac tratam.de f mult timp si...Va pup
  •  
    • 27 mesaje
    12 Feb 2007, 17:49
    0 1
    fetelor pe unde sunteti?Nu mai scrie nimeni?
  •  
    • 366 mesaje
    12 Feb 2007, 19:53
    0 0
    PE AICI sARA,se pare liniste.eu va urmaresc chiar daca nu am timp intotdeauna sa scriu.mai pescuiesc raspunsuri pe naturaplant.am facut o invutatie pt.intrare in club unei"doamne"care a postat deosebit pe forum naturaplant,probl.tiroida dar vad ca nimic.poate inca nu a citit.mi-a parut simpatica si sufletista.ar fi de a noastra.ce ziceti?
  •  
    • 366 mesaje
    12 Feb 2007, 19:54
    0 0
    Sara ai citit remediile nat.ce am insirat.erau recomandate de un homeopat.
  •  
    • 351 mesaje
    12 Feb 2007, 20:47
    0 0
    Buna,fetelor!Sunt o ''fericita ''posesoare de noduli tiroidieni.Ma poate ajuta vreuna din voi cu un doctor homeopat in Cluj?
  •  
    • 27 mesaje
    12 Feb 2007, 21:22
    1 0
    EVI-am citit ce ai scris insa nu stiu ce sa fac...cu remediile naturiste DRAGA povestestene mai multe despre tine.Va pup
  •  
    • 432 mesaje
    12 Feb 2007, 22:44
    0 0
    Asta nu mai e fluture...e liliac!
    Si eu am aceasta problema...si sunt tanara,dar am tratat-o cu indiferenta pana acum...nu prea suport pastilele si am luat euthirox scurte perioade...
    Cunosc parhonul..la vreo 2 doctori am fost printre care si marele Dumitrache (parca asa il cheama ) insa mi-a lasat un gust amar rau...i-am zis ca am probleme cu gruetatea si mi-a dat regenon....nu mi-a placut de nici o culoare...alti doctori pe care ii puteti recomanda mai stiti?Ca din martie incep sa lucrez si nu stiu cum sa scap de oboseala desi stau in casa si dorm...ma trezesc tot obosita si am si licenta la vara...asa ca am nevoie de tot ajutorul posibil.
    Parca tu ziceai evi cat de pacatos este "liliacul" asta incat ajungi sa numai stii de tine...uite ca mama mea e in situatia asta...i s-a declansat dupa nasterea mea, a fost operata...si de atunci are alte probleme...e ca o leguma practic, numai tine minte nimic...e ca un robotel.
    Dar...sa auzim numai de bine fetelor! O saptamana usoara!