femei intretinute vs. femei independente

  •  
    • 1829 mesaje
    11 Aug 2009, 13:52
    0 0
    exact cimbri
  •  
    • 9899 mesaje
    11 Aug 2009, 13:53
    0 0
    Cimbrishor, da ai dreptate cu pensia.
    Femeile care nu se gandesc la asta sunt inconstiente.
    Daca-si platesc cotizatia la pensie e ok, dar daca nu e nashpa.
    Tre' sa te gandesti ca orice se poate intampla pe lumea asta si poate veni o zi cand chiar ai nevoie de amarata aia de pensie.
  •  
    • 10816 mesaje
    11 Aug 2009, 13:55
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 476 mesaje
    11 Aug 2009, 13:56
    0 0
    dar nu cere nimeni explicatii femeilor casnice,ele vad ca se simt datoare sa le ofere.
    si ''casnice'' nu-i un cuvant potrivit,imi pare si mie ca nu orice casnica e intretinuta,vedeti ca destule femei isi cauta serviciu si nu gasesc,deci stau acasa fara voia lor,sau au probleme de sanatate,doamne fereste,sau copil mic..etc.

    discutia era despre alt gen de eve,se stiu ele prea bine.si voi,eve cu job,stati cuminti si nu le invidiati fetelor..ca uite ele sunt genul care-l cauta pe barbat in telefon,in buzunar,in portofel..afla,li se pare,se deprima..etc
  •  
    • 7673 mesaje
    11 Aug 2009, 13:58
    0 0
    sa fiu draguta si sa-i raspund lui women
    eu cu sotul ,am plecat cum se zice de la lingura(cei ce ma cunosc de pe eve imi stiu povestea),cand a inceput sa castige binisor,nu mi-am batut joc de bani,pt ca nu stiam ce va fi maine(de felul meu sunt foarte economa),usor ,usor ,ne-am facut propria afacere si chiar daca castigurile au fost uriase eu tot strangareata eram ,chiar daca nu am muncit la propriu,dar imi ajut sotul foarte mult atunci cand am timp si pot......acum ai inteles?
  •  
    • 9899 mesaje
    11 Aug 2009, 14:01
    0 0
    "...discutia era despre alt gen de eve,se stiu ele prea bine.si voi,eve cu job,stati cuminti si nu le invidiati fetelor..ca uite ele sunt genul care-l cauta pe barbat in telefon,in buzunar,in portofel..afla,li se pare,se deprima..etc"



  •  
    • 1829 mesaje
    11 Aug 2009, 14:03
    0 0
    dikens eu asta incercam sa zic ca femeile din zilele noastre nu se mai omoara sa faca 1000 de lucruri odata...adica daca au un serviciu solicitant, isi angajeaza un maid sa le faca curat si ele isi petrec mai mult timp cu familia cand sunt libere, de unde = nexam frustrari, reprosuri cum ca cine ce face, si de ce nu face , etc ....nu mai intra in criza ca nu mai stie pe unde sa scoata camasa cu atatea pe cap .....

    sau contrariul aleg sa se ocupe de familie si copii si lasa serviciul pt o perioada sau pt toata viata...cine poate sa judece pe cineva, fiecare isi face alegerile in viata cum vrea...e de bine, e de rau??? cui ii pasa???

    daca inainte femeia se vroia a fi Superwomen, in ziua de azi femeia gandeste din ce in ce mai mult ca nu i se ridica statuie daca ea le face pe toate si alege ori asa , ori asa
    ori pe amandoua dar cu jumate de masura....
  •  
    • 15749 mesaje
    11 Aug 2009, 14:04
    0 0
    Da ,culmea ca nici nu se gandeste sa plateasca vreun CAS ceva...P.roasta nu-i deloc si e unsa cu toate alifiile si nici nu mai e la prima tinerete.Are ea un "ce" al ei care reuseste sa legumeasca barbatii cu care intra in contact.
    Deci...femeie intretinuta!
  •  
    • 7673 mesaje
    11 Aug 2009, 14:05
    0 0
    salutare,diki
    ai o parere gresita daca tu crezi ca e normal ca barbatul sa schimbe becul,sa tunda iarba....etc
    cumnatul meu,inafara de faptul ca lucreaza,desi lucreaza si sora mea,nu face absolut nimic ,sora-mea umbla cu surubelnita,cu ciocanul...etc ,mai nou nici numai sofeaza,o face tot ea ,asa ca........
  •  
    • 7673 mesaje
    11 Aug 2009, 14:08
    0 0
    cimbri,sa-neleg ca eu nu sunt intretininuta?
    eu cotizez la o pensie privata
  •  
    • 10816 mesaje
    11 Aug 2009, 14:12
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 476 mesaje
    11 Aug 2009, 14:12
    0 0
    bre si tie iti stie forumu' povestea?
  •  
    • 15749 mesaje
    11 Aug 2009, 14:14
    0 0
    Dalia, iti spun eu ca trebuie sa ai stomac tare sa te poti culca cu sponsorul ei si sa mai si simulezi eventual ca adori chestia asta...
    Las',mai bine ca mine, saraca si cinstita si-o sa si-mi ridice statuie de r.ahat zmeu' meu dupa ce n-oi mai fi
  •  
    • 3216 mesaje
    11 Aug 2009, 14:14
    0 0
    mda... majoritatea parerilor expuse aici imi par super-subiective.
    fiecare crede sau se face a crede ca pozitia ei e cea mai cea...
    nu inteleg de ce trebuie sa va justificati si sa dati exemple, in pus nu vad rostul etalarii vietii personale pe eva.ro.
    da' ma rog...

    si eu fac parte din categoria "prefer sa stau pe picioarele mele".
    dintr-un simplu calcul de prudenta: sa am acoperire in caz de rau...
    si spunand "rau" nu ma gandesc ca m-ar lasa barbatu' sau ceva de genul.
    dar viata e uneori tare nedreapta, si s-o gandesti pe aia mie nu mi se poate intampla asta" e una dintre cele mai mari greseli pe care le poti face.
  •  
    • 10816 mesaje
    11 Aug 2009, 14:14
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7673 mesaje
    11 Aug 2009, 14:15
    0 0
  •  
    • 480 mesaje
    11 Aug 2009, 14:19
    0 0
    Salutare tuturor!
    Eu pledez pentru a avea o slujba care, evident, sa iti aduca si un venit!
    Acea munca remunerata poate fi facuta si de acasa, nu are importanta, dar sa vina banutul tau, muncit de tine. Cred ca tine si de felul omului, de gradul de acceptare a unei situatii date. Poti sa fii casnica si sa te simti implinita sau, dimpotriva, sa ai regretele tale, nu neaparat marturisite sau justificate...
    Imi amintesc ca am avut acum vreo doi ani ceva probleme de sanatate si am fost nevoita sa stau in concediu medical, dupa o internare, inca 2 saptamani. Mi-a fost tare greu, dimineata ma uitam pe fereastra la oamenii care se indreptau spre serviciu, grabiti, somnorosi sau obositi...si totusi ii invidiam. Eu...parca eram scoasa din circuitul social... Ar fi trebuit sa ma bucur de zilele acelea, mai ales ca programul meu de lucru era de 10-11 ore zilnic. Dar mi-a fost tare greu.
    Nu cred ca e usor sa stai acasa, chiar daca banii nu iti lipsesc. Undeva, intr-un colt de suflet tanjesti dupa o...socializare profesionala...
  •  
    • 3216 mesaje
    11 Aug 2009, 14:24
    0 0
    bre, dintre situatiile evelor care s-au recunoscut a fi casnice, eu as vrea sa intreb: cate stau acasa de voie, ca n-au chef sa mearga la munca, si cate de nevoie, pentru ca asta a fost solutia cea mai buna pentru familie?

    cred ca asa trebuie pusa problema: intretinuta e aia care se complace in a fi sponsorizata si freaca pisoiu' toata ziua.
    restu' nu.
  •  
    • 10816 mesaje
    11 Aug 2009, 14:28
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 480 mesaje
    11 Aug 2009, 14:29
    0 0
    mai e ceva...
    De curand, in procesele de partaj, se aplica legea contributiei majoritare a sotilor... Chiar daca sotia a ramas cu doi copii pe drumuri, DAR sotul dovedeste ca a castigat mai bine in cei X ani de mariaj, el primeste procentul barosan... Nu mai conteaza ca femeia a stat acasa sa aiba grija de copii vreo doi ani...ca a trudit pentru familie...din contra, este defavorizata in proces... Si stiu prea bine ce vorbesc. Este trist...