femei intretinute vs. femei independente

  •  
    • 10876 mesaje
    11 Aug 2009, 16:08
    0 0
    bine, nu stau sa ma disculp, dintre toate am avut curajul sa recunosc ca da, sunt intretinuta si uite ca imi place.
    Mi-a sarit tandara ca s-a etichetat, casnica-parazita.
    Cite din cele care muncesc n-ar da naibii jobul sa isi petreaca mai mult timp cu copiii ei?Cite n-au plins nopti ca tre sa-i ceara boului bani sa-si ia o bluza, ele fiind salariate?
    da-o dreaq de maimuta, era doar o discutie, nu sa clasificam:aia e curva, aia e intretinuta, aia e amarita etc.
    Si daca una chiar nu face decit coafoare si masaje, care-i baiu?face pa banii vostri?
    mai era anu trecut discutia aia cu care e mama si care nu e, care a degenerat la fel.sa va demonstrez?
  •  
    • 9899 mesaje
    11 Aug 2009, 16:12
    0 0
    Bre Miki, ce te strofoci asa?
    la tine-i alta povestea.
    Mai ales ca barbac'tu e plecat mai mereu.
    Lumea se referea la alte chestii pe aici.
    Iar me-wo probabil nu stia cum sta situatia cu tine.
  •  
    • 10876 mesaje
    11 Aug 2009, 16:12
    0 0
    pai am presupus me_w ca daca zici ca esti veche, stii ce e pe aici.
    taman daia te-ai inselat ceva in presupunerile tale referitoare la adresa mea.
    in trei cuvinte, doi copii, ii cresc singura, bani pe card destui, fac tot ce se poate face.isi vad tatal joia si primavara, taman daia am renuntat la tot eu ca sa ma vada macar pe mine.Nu ca asi fi fro aparitie de senzatie.
  •  
    • 4811 mesaje
    11 Aug 2009, 16:12
    0 0
    Miki,sincer acu...daca as putea fi in locul tipei de-am povestit mai sus,cu sponsorul,mi-as baga picioarele in ea de cariera si as sta sa-l fac pe-ala de bani,mi-as pune si deoparte sa nu-mi fie frica ca-mi da ala cu piciorul.As fi cea mai fericita!
    N-o fac pe ipocrita,mi-ar placea rau sa fiu intretinuta la modul asta!
  •  
    svf
    • 5173 mesaje
    11 Aug 2009, 16:13
    0 0
    hai mey miki, gata.
    uite, eu pe bune, daca nu m-am saturat de asa zisul "serviciu" care nu mi-a adus nici o satisfactie pana la ora actuala... de acum incolo, nici atat. uneori te invidiez ca poti sta acasa. am 16 ani de munca in spate, si ce folos. cariera? poate aia de piatra. pensie?
    la ce stil de viata ducem, eu stiu daca mai apuc anii de pensie? 65 , cica...
  •  
    • 10876 mesaje
    11 Aug 2009, 16:17
    0 0
    gata, m-am certat destul aici, ma doare gitu de cit am urlat si de la anconda aia de mi-o baga pe git.
    ma duc sa ma cert pe alt topic, de acolo poate plek si cu doo peste ochi
  •  
    • 3216 mesaje
    11 Aug 2009, 16:23
    0 0
    bre, se exista si pensie anticipata
    io deja mi-am calculat-o, am sanse s-o apuc pe aia

    cat despre serviciu, as zice "rau cu rau dar mai rau fara rau".
    imi aduc aminte cum eram in perioada cat am stat in ingrijire copil, mai aveam putin si ma suiam pe pereti.
    cand m-au chemat inapoi, intai am plans ca vai, bebeul meu, insa dupa cateva zile m-am simtit alt om.
  •  
    • 5188 mesaje
    11 Aug 2009, 16:40
    0 0
    toate ca toate da' io dau 4000 de euro pe tzitzi sau nu? e cam scump da' cica atata e la un doftor bun.
  •  
    • 476 mesaje
    11 Aug 2009, 16:45
    0 0
    tarfele alea de care povestiti voi nu-s ma casnice sau intretinute,sunt tarfe.





    miki nush cu ce se ocupa barbac-tu,dar sincer saracul putea sa nu se insoare,inteleg ca vine o data pe an?

    io am amice neveste de navigator de exemplu,unele muncesc ca nu le cade nici un galon,le apreciez ca deshi au bani nu stau dejeaba,dar altele-s cuconet cuconet.
  •  
    • 4811 mesaje
    11 Aug 2009, 16:53
    0 0
    Me_woman,asa tarfa as vrea sa fiu si io,jur.
    Tatal prietenei mele e navigator.Mama-fosta sportiva de performanta,n-a muncit niciodata.O streseaza pe prietena mea in fiecare secunda,o suna de 156 de ori pe zi.
  •  
    • 476 mesaje
    11 Aug 2009, 17:34
    0 0
    s-o fi ticnit de plictiseala.cat era fie-sa mica ishi zicea ca are treaba.acu fie-sa e mare,dar ma-sa colege de job nu,pretine posibil nu ca deh,d-na a avut parale si pretine poate nu gasea pe masura..si iaca ma-sa e singura de-acuma si o freaca pe fie-sa.
  •  
    • 4811 mesaje
    11 Aug 2009, 17:53
    0 0
    Eh,nici chiar asa!
    E o femeie ff ok,n-are fitze de mare snoaba.E nevasta de navigator,nu de magnat rus,pana la urma! Mie una,imi place mult de ea.
    Are prietene da' nah,cat te pot tine ocupata si prietenele?Ca au fiecare treburile lor.Si e drept,cat era ea mica avea grija de viata ei.Acu ca a crescut si o evita cat poate ca e f cicalitoare,nu prea mai are ocupatie.
  •  
    • 476 mesaje
    11 Aug 2009, 17:59
    0 0
    vad jobul ca solutie necesara pt ocuparea mintii in cazul ei si a multora

    dar nu zici ca sunt o gramada de neveste de navigator care mai fac si scene de gelozie ca se duc necajitii aia cu fruna in frun port..de parca ei ar avea mari oferte pe mare ori porturi,nu ele pe uscat
  •  
    • 4811 mesaje
    11 Aug 2009, 18:00
    0 0
    Si cred ca pana la urma e f important si cat castiga sotul si cu ce nivel de trai suntem noi obisnuiti.
    Sa ai un sot care castiga 15 milioane pe luna si sa stai acasa,e sinucidere curata.Daca insa locuiesti la tara si nu-ti doresti prea multe de la viata,poti incerca sa te descurci stand acasa,cu salariul sotului si cu ce mai cresti prin gospodarie.Totul e relativ.
    Azi l-am intrebat pe al meu iubit daca,avand fff multi bani,m-ar lasa sa stau acasa.Mi-a zis razand ca,cu toata activitatea mea de coafor si mall,as innebuni si l-as innebuni si pe el.
    Da' de barbatii intretinuti ce spuneti?Nu prea va surade ideea,nu?
  •  
    • 476 mesaje
    11 Aug 2009, 18:23
    0 0
    exact,e o chestiune de alegere.io indiferent car mi-ar castiga barbatul,acasa nu as sta,mentionez ca eu castig dublu decat barbata-miu,sa nu credeti ca apreciaza asta,pentru ca asa a fost mereu si s-a invatzat cu sistemulba chiar in mod sigur il enerveaza,pt ca nu cred ca a recunoscut asta in fatza cuiva vreodata.

    miki e purtatoare de card,banii sunt multi,situatia o fi fost mereu asa si barbata-su s-a obisnuit cu sistemul,treaba lor.pe mine nimeni si nimic nu m-ar convinge sa ma ocup exclusiv de casa,nici daca maine castig la loto.o scoala de ce am facut?
    poate multe nu au studii,deshi e greu de crezut,daca au bani,azi,fac ce facultate doresc ele,oferta e larga,te duci sa te inscrii si un pic pe la examene,ramane timp berechet de pretzioasa gospodarie.ziceam ca poate nu au studii,sau au studii din astea la frecvetza nefrecventabila,ca sa aibe o diploma,si nu le da nimeni un job de doamne-ajuta.
  •  
    • 10876 mesaje
    11 Aug 2009, 21:21
    0 0
    Pina sa fiu purtatoare de card, eram purtatoare de suflet amarit.Eram amariti, cind ni s-a nascut primul copil, au facut pretenii cheta si ne-au luat de toate.
    M-au dat afara de ziua mea, gravida fiiind in doo luni.Dupa ce bebe a facut 6 luni, am gasit de munca ok, dar putin timp, perioada determinata.
    am muncit iarasi, putini bani, n-a contat asta, munceam.Situatia incepea sa fie mai ok.Mi-am deschis porma firma.Sa va spun ca nu-mi mai vedeam copilul decit seara cind eram nervoasa ca nu gaseam loc de parcare si fata era adormita?
    da, produceam destui bani pt romanica in 2006, cam 80 milioane pe luna, dupa plata chiriei si a angajatilor.
    ramasai iar gravida, deja stresul era imens, firma, copil pe drum, copilul celalalt nu ma mai vedea neam.
    Si am vindut firma.Acu cel de-al doilea are 2 juma.
    ce sa fac, sa ma duc sa muncesc?Fata mare daca nu fac eu lectii cu ea, o scap din mina.tatal si-l vad rar.Nu stiu, macar sa am multumirea sufleteasac ca sunt mereu linga ele.
    da, am renuntat la cariera pentru a fi cu copiii.Nu stiu, eu simt ca e bine.Cit, nu stiu
  •  
    • 7743 mesaje
    11 Aug 2009, 22:08
    0 0
    mikizda, nu trebuie sa te justifici atat
    cine te cunoaste, te respecta,cine nu, nu te va crede, oricum
    ai facut foarte bine cum ai facut;daca tu esti multumita,cu sufletul impacat, e ok

    eu am avut norocul de parinti care mi-au fost alaturi,alta solutie nu aveam, atunci, si mi l-au crescut cum trebuie
    mama a fost mama pentru cel mare..sa-ti spun cat de rar il vedeam? n-are rost
    abia la fata am inteles cate momente am pierdut, dar asta e pretul ce trebuie platit

    iar cariera e importanta atata timp cat nu distruge viata de familie!
    pentru mine sunt pe locuri diferite
    si totusi trebuie sa gasim un echilibru intre ele...pentru ca viata ne ofera surprize, mereu
    nu am nimic nici cu intretinute, nici cu independentele sau alte categorii... fiecare isi face viata cum crede , cum e mai bine pentru ea....ce am dorit eu sa subliniez e linistea ce ti-o ofera siguranta banului, acest rau necesar...

    zicala bani albi pentru zile negre e mereu de actualitate...si am mai spus,multe femei rabda , nu pot spune STOP pentru ca nu au aceasta siguranta...

    iar in caz de divort, citez

    pag. 44, Dreptul familiei, Filipescu - " S-a decis ca munca depusa in gospodarie si pentru cresterea copiilor este o componenta a contributiei unuia sau a ambilor soti la dobandirea bunurilor comune si se apreciaza in ansamblul probelor ce se administreaza pentru >stabilirea aportului fiecarui sot"
    dupa cum spui tu ar insemna ca femeia care a fost casnica si s-a ingrijit doar de gospodarie si de copii sa beneficieze de 1/2 din bunurile dobandite in timpul casatoriei, chair daca sotul a avut un salariu foarte mare. Nu poti sa spui ca daca un sot are 50 mil salariu, iar celalalt 3 mil, dar s-a ocupat de gospodarie si de cresterea copiilor, imparti in doua parti egale bunurile comune. Munca femeii in gospodarie e evaluata in functie de salariul pe care sotii l-ar fi platit unei menajere si bone pe care le-ar fi angajat daca femeia nu se putea ocupa de copii.
    la stabilirea contributiei fiecarui sot la dobandirea bunurilor comune se va tine seama si de aceasta munca depusa de sotie, dar nu inseamna ca fiecare sot va lua jumatate."
  •  
    • 459 mesaje
    12 Aug 2009, 08:37
    0 0
    postat de: dikens la data: 2009-08-11 13:50

    """"allinta
    Si tu crezi ca forta mea fizica mai mare decat a ei arunca rufele mai vanjos in masina de spalat?
    Sau ca eu pot apasa fierul de calcat sa iasa pe partea cealalta a camasii?
    Eu n-am zis ca stau de pomana dar ce exemple as putea sa dau?
    Ca duc gunoiul?
    Ca strang masa?
    Ca tund iarba sau ca schimb becurile cand se ard?
    Sau ca repar tevile?
    Mi se par penibile lucrurile astea si consider ca toata lumea le face.""""

    dikens, daca este atat de usor sa speli rufe, sa calci, sa faci mancare samd, atunci, eu iti propun sa faceti toate treburile astea cu randul : cand tu, cand sotia.
    Ei, ce zici ?
    Un bec se arde mult mai rar, decat se spala rufe si se face mancare.
  •  
    • 459 mesaje
    12 Aug 2009, 08:57
    0 0
    postat de: me_woman la data: 2009-08-11 17:59

    """"vad jobul ca solutie necesara pt ocuparea mintii in cazul ei si a multora""""

    Mare adevar ai spus.
  •  
    • 476 mesaje
    12 Aug 2009, 10:01
    0 0
    miki,sa iti traiasca copiii.daca tu ai putut sa renunti la job,ok.eu nu as putea.una e sa muncesti mai putin,astfel incat sa vezi si de copkii,una e sa nu mai lucri deloc.
    deocamdata pt mine e esential fizic si psihic e sa plec dimineatza dupe treburi.cand o fi copkil,va fi o a2a treaba esentiala.deci nu unica.
    e doar parerea mea.

    sper sa nu mai polemizam.