femei intretinute vs. femei independente

  •  
    • 1829 mesaje
    10 Aug 2009, 12:20
    0 0
    dikens poate barbatii acelor femei erau de acord ca ele sa stea acasa si bona sa aiba grija de copii...altfel si-ar fi trimis sotiile la munca sau n-ar fi acceptat sa aiba bone nu???

    inca ceva chiar si mamele care prefera sa o "lalaie " pana copilul se insoara , muncesc totusi... adica tin in spate gospodaria , si se ocupa in continuare de copii: dus-adus de la scoala,lectii, educatie, s.a.m.d......deci ea munceste in continuare, nu sta cu cracii-n sus si cu tigarea si cafeaua-n bot....alea de stau asa n-au copii inseamna, au maid, si barbat care nu accepta ca ele sa lucreze...de obicei bogatasii sunt asa , dar aia e alta categorie
  •  
    • 9899 mesaje
    10 Aug 2009, 12:32
    0 0
    Yo_Me, pe mine expresia asta "tin in spate gospodaria" ma face sa rad.
    Dar femeile alea care au si copii si muncesc cum dracu' "tin in spate gospodaria"?
    Hai mai!!!
    ce naiba, toti avem "gospodarii", toti muncim si avem copii si poate nu toti am avut bone si nici nu am stat 2 ani acasa cu copchiulul.
    Si nevasta-mea a crescut 2 copii de varste apropiate si a stat doar 4 luni acasa cu ei si a tinut si "gospodaria" de n-a ajuns o ruina si vad ca n-a murit nici ea, nici eu si nici plozii.
  •  
    • 10816 mesaje
    10 Aug 2009, 12:39
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1829 mesaje
    10 Aug 2009, 13:05
    0 0
    dikens in cazul tau lasa-ma sa cred ca ai facut jumi-juma cu sotia si la gospodarie, avand in vedere ca amandoi aveati servicii, altfel nu cred ca daca as intreba-o pe ea n-ar zice ca nu i-ar fi fost mai usor si bine si ei si copiilor vostri sa stea o perioada mai lunga acasa cu ei....
    pe vremea ta au fost alte timpuri...si parintii mei au muncit amandoi si faceau schimb invers si mai erau ajutati de parintii lor , frati, veri, etc....

    eu de ex sunt doar eu cu sotul si fetita aici, parintii ne sunt departe, prietenii fiecare cu ale lor si-n plus nu e ca in tara: hai vecina stai 2 ore cu copilu' meu ca maine stau io cu al tau.....sotul meu de ex are un serviciu foarte solicitant + ca orarul e de cam 12-14 ore pe zi cu o singura zi libera pe saptamana....daca eu n-as fi avut posibilitatea sa muncesc cu juma de norma probabil ca as fi stat mai mult acasa cu copila pt simplul fapt ca n-as fi vrut sa fie crescuta de bona, si deci n-as fi stat de putoare sau lene etc.... iar "statul" acasa e mai solicitant de multe ori ca 10 ore/zi de munca la serviciu...

    deci daca o familie isi perimita ca sotia sa stea acasa sa se ocupe de gospodarie si copii , fara sa aiba si un serviciu de unde sa vina stresata si fara energie pt copii de unde pana unde e o intretinuta???
  •  
    • 9899 mesaje
    10 Aug 2009, 13:54
    0 0
    Yo_Me, daca era dupa nevasta-mea se ducea la munca de a doua zi.
    Nu-i genul care sa stea acasa.
    Cat despre gospodarie...din tot ce comentati voi aici eu inteleg ca toate fetele din ziua de azi isi aleg barbati puturosi care nu fac nik pe acasa.
    Da, asa erau vremurile pe atunci, dar eu raman la parerea ca atunci era mai bine pentru copii din mai multe motive.
    In primul rand se obisnuia de mic cu diferite lucruri.
    De exemplu ai mei isi incalzeau mancare singuri pe la 7-8 ani cand veneau de la scoala.
    Ca sa nu mai spun ca nu-i i-a dus nimeni de manuta la scoala pana le-a crescut par la kur.
    Acuma vad dimineata bunicute care cara ditamai geanta la cate un handralete de nepot de 13-14 ani, umflat si rosu in obraji, da' el nu poate saracutul ca e mititel!!! si-l duce pana in clasa sa-l aseze in banca si sa-i arate unde-i pune pachetelul....
    Rau, foarte rau ii invata.
  •  
    • 6557 mesaje
    10 Aug 2009, 14:28
    0 0
    din punctul asta de vedere sunt complet de acord cu dikens
  •  
    • 2436 mesaje
    10 Aug 2009, 14:36
    0 0
    Dickens, si eu il duc pe al meu la scoala, si-i car ghiozdanul, care crede-ma, este foarte greu pentru un copil de clasa a I a.

    Are numai la romana , in afara de abecedar , o culegere, 2 caiete tip, si 2 caiete speciale.....

    plus ca in afara de romana , mai are si matematica unde are tot asa de multe, cand are desen...nu -ti mai spun cate car...

    si eu nu-l pot lasa singur sa vina acasa...are 3 intersectii foarte mari si periculoase de traversat, unde se intampla cam des accidente....asa ca nu condamna bunicii/parintii care cara ghiozdanele copiilor/nepotilor

    pe vremea mea, era simplu : cartea si caietul, acum....o mie si una de prostii!


    eu sunt de parere ca femeia trebuie sa aiba jobul ei, castiga mult, putin viata este imprevizibila nu stii ce-ti ofera!

    cel mai bine este sa fii tu independenta! nu condam pe cele care au renuntat la servici pentru a creste copii, au mult de munca...tot respectul pentru ele



    sincer, uneori imi doresc muult de tot sa stau acasa...mai ales cand tipa boss!
  •  
    • 9899 mesaje
    10 Aug 2009, 14:40
    0 0
    leiahope, copiii mei nu au facut scoala pe vremea lui Pazvante.
    Tot dupa 90 au facut-o si tot multe carti aveau.
    Dar sa mor io de m-am dus sa-i car lui vlajganul de fiu-miu ghiozdanul pana i-au crescut mustati.
    Si ai mei traversau intersectii dar le-am explicat si le-am aratat ce si cum cu semafoarele.
    Ce-i asa mare lucru sa deosebesti verde de rosu?
    Daca intr-o zi tu sau sotul sau bunicii nu vor mai putea sa-l duca la scoala ce-o sa faca?
    Sta acasa pe vatrai pana se gaseste cineva sa-l duca la scoala?
    Copiii trebuie invatati de mici sa se descurce, sa stie ce vor si sa fie constienti ca nu li se cuvine totul pe tava.
    De aia in occident sau in America plozii alora isi asuma responsabilitati de la 15 ani si ai nostri nu reusesc nici la 30.
    Asteapta sa le tot dea parintii ca doar de aia i-au facut.
  •  
    • 2436 mesaje
    10 Aug 2009, 14:41
    0 0
    Acum am vazut ca era vorba de copii de 13-14 ani!
  •  
    • 2436 mesaje
    10 Aug 2009, 14:42
    0 0
    Dickens, era sa ma omoare pe trecerea de pietoni, pe culoarea verde cu politist in intersectie...si eram cu pustiul de mana, mergeam la scoala!

    smecherii nu tin cont de culoare!
  •  
    • 459 mesaje
    10 Aug 2009, 14:43
    0 0
    Bravo, dikens, ca poti fi atat de detasat in problema cresterii copiiilor !
    Eu, din pacate, nu sunt asa, desi mi-as dori. Tot mai sper ca, pe masura ce creste fii-mea, sa mai ma relaxez si eu...
  •  
    • 9899 mesaje
    10 Aug 2009, 14:49
    0 0
    allinta, eu dar si nevasta-mea din fericire ne-am gandit ca nu le facem niciun bine daca-i cautam in coarne pana la amin.
    Aveam o colega de birou care-i dadea lu fii-sa sa manance cu lingurita pana pe la 12 ani sau mai mult, ca altfel nu manca, insa stia sa-si faca unghiile. Si o spala pe cap cand era studenta deja si-i calca si spala si dupa ce s-a maritat.
    O alta colega o culca pe fii-sa in acelasi pat cu ea si barbac'su si fata era in clasa a treia.
    Ma apucau nervii cand auzeam.
    Tot lor le faci rau daca-i bibilesti prea mult.
  •  
    • 2436 mesaje
    10 Aug 2009, 14:51
    0 0
    De acord cu Dickens....exista o limita in toate! De cele mai multe ori, noi parintii gresim in educatia copiilor, din prea multa dragoste le facem inconstient rau.
  •  
    • 686 mesaje
    10 Aug 2009, 14:57
    0 0
    leia sunt de acord cu tine in leg.cu trecerile si smecherii
    Pe de alta parte eu una n-am inteles prea bine despre ce era vorba,femeile intretinute care cer cu nerusinare nu stiu cate zeci de milioane pentru o geanta,care nu pun mana pe o carpa sa stearga praful ca deh..unghiile false..,care vor numai cluburi de fite,care vor sa manance numai la restaurant cu "iubi"...(si lista poate continua) SAU femeile care stau acasa cu un copil mic??Bineinteles ca sunt si unele care profita de pe urma acestui fapt dar in cazul asta cred ca sotul e de vina ca accepta.In alta ordine de idei am prietene care au stat acasa cu bebe cam pana pe la vreun an,ma gandesc ca e bine totusi sa stea o vreme cu mamica lui,sa se obisnuiasca cu ea,nu sa-l lasi in grija nu stiu cui mereu.Parerea mea.
  •  
    • 1829 mesaje
    10 Aug 2009, 15:00
    0 0
    dikens iti dau dreptate la faptul ca unii parinti/bunici exagereaza in a-i proteja prea mult pe copii, dar in ziua de astazi cand sunt atatia pedofili si atatea cazuri de disparitii de copii poti sa-i condamni ca nu-i lasa sa mearga singuri la scoala.....

    si eu copil fiind mergeam singura la scoala si aveam cheia la gat de la 8 ani si aveam grija de fratiorul mai mic, dar nu mai traim timpurile de altadata unde vecina da un ochi si la tine daca totu-i in regula..... eu de ex (daca mai stau p-aci pana atunci)si sa vreau nu-mi voi putea lasa copila sa mearga singura la scoala pt ca n-are cum: aici copii sunt luati din fata imobilului/casei de catre autobuze de la scola unde merg care au supraveghetori in afara de sofer....e exagerat???? probabil ca da, dar asa e aici, probabil ca s-au intamplat unele incidente de au pus supraveghetori..... si eu m-am dat cu bicicleta fara casca si genuncheri si alte cele si n-am mai murit daca mi-am belit genunchii, etc, dar probabil ca la fiica mea va trebui sa-i pun altfel ma vor considera ceilalti parinti, un parinte inconstient, nu???

    si nu dikens barbatii de astazi nu cred ca-s mai puturosi, dar lucreaza mai multe ore care vin cu stressul si responsabilitatile aferente, iar cand vin acasa vor sa se relaxeze si sa profite de familie linistiti si nu sa puna mana pe aspirator, cand isi permit sa plateasca un maid si doamne-ajuta.....
  •  
    • 459 mesaje
    10 Aug 2009, 15:15
    0 0
    dikens, fii-mea mananca singura de la 3,5 ani, doarme singurica, dar eu ma refer la faptul ca ai trimis copiii singuri la scoala. Si le-ai pus cheia de gat, avand incredere ca se vor descurca si nu li se va intampla nimic rau.
    Felicitari !
  •  
    • 9899 mesaje
    10 Aug 2009, 15:31
    0 0
    Pai uite ca nu li s-a intamplat si acuma sunt mari bine merci.
    Mai tare ma gandesc acum la pericole decat ma gandeam atunci, pentru ca acum sunt mari si teribilisti si, nah, invata oul pe gaina
    Daca am trai toti cu drobul deasupra capul unde am ajunge?
  •  
    • 459 mesaje
    10 Aug 2009, 15:43
    0 0
    Ai dreptate.
  •  
    • 476 mesaje
    10 Aug 2009, 21:55
    0 0
    dickens..prea noua nu-s nici io fratioare.thanx pt aprecieri,si eu te respect si te apreciez f mult.
    bre evelor,o femeie care shade cu copilul cateva luni,hai 1 an /poate mai si alapteaza/ nu-i frate intretinuta,nu la asta m-am referit,dar pesemne stiti voi bine,insa v-ati simtit atacate si ati sarit fuga....ideea e ca pe unele le uita bunul dumnezeu acasa,ca deh...de aia s-au maritat,boul sa traga,ele sa mearga la mall...pentru lamuriri suplimentare,cititi din noul postul meu anterior...
  •  
    • 8253 mesaje
    10 Aug 2009, 21:59
    0 0
    Mesaj şters de administrator