femei intretinute vs. femei independente

  •  
    • 603 mesaje
    9 Aug 2009, 19:12
    0 0
    Imi place sa fiu asa cum sunt, o femeie independenta dar sa am linga mine un iubit ca Florin Calinescu.
  •  
    • 459 mesaje
    9 Aug 2009, 21:05
    0 0
    Florin Calinescu stie ???
  •  
    • 686 mesaje
    9 Aug 2009, 21:54
    0 0
    Buna,n-am mai intrat si eu de mult pe aici(pe eva adik)

    Eu una nu stiu ce sa zic ca sunt
    Atunci cand l-am cunoscut pe sotul meu eram angajata undeva,el lucra la fel,de fapt lucra cu cineva din familia lui insa nu traia in puf.Apoi eu am plecat de acolo,el la fel(intamplator) si s-a gandit sa deschida o afacere.Am pus pe picioare firma,amandoi,eu ma ocup de la inceput de aproape tot desi nu stiam absolut nimic despre munca "la birou"Am invatat pe parcurs,acum pot sa zic ca ma descurc foarte bine,fac si niste cursuri in domeniul nostru.Eu nu ma trezesc la 7,muncesc acasa,uneori ma trezesc si pe la 10-11.Sunt de parere ca nu te poti lasa la mana barbatului,trebuie sa te gandesti singura la viitorul tau oricata incredere ai avea in el,chiar daca ti-e sot deja.
  •  
    • 2501 mesaje
    9 Aug 2009, 22:12
    0 0
    Servici=posibilitatea de a trai pe picioarele tale,ceva ce faci numai pentru tine indiferent de partenerul pe care-l ai alaturi.
    Bineinteles ca se schimba situatia atunci cand ai un copil,doi.Doar stiu ca si soru-mea sta tot acasa.Si,mai stiu,ca nu e usor sa stai acasa,oricat de tare miroase Chanel si Armani. Am observat la soru-mea niste chestii care ma pun pe ganduri.Cumva te plafonezi.Indiferent de cercul de prieteni pe care-l ai sau nu,indiferent de excursii si plimbari.Sunt totusi anumite situatii cu care nu intri in contact.
    Eu nu sunt de acord cu statul acasa,cu lipsa banului meu si neavand multumirea ca asa cum e,l-am castigat eu.
    Poate daca as avea un copil as gandi altfel.Dar tare mi-e frica ca seman cu mama la capitolul asta
    Mai vedem...
    Tataitza,servici=independenta.In momentul in care stiu ca ma pot descurca singura in viata sunt mai putin dependenta de cineva.De x sau de z.
    Stau cu el pentru ca-l iubesc,nu pentru ca ma intretine!Nu pentru ca aduce banul si eu ma multumesc la a gati si a-i creste un plod,doi! Nu ne mai iubim,la revedere.Dar,cand va pleca,stiu ca a doua zi ma voi trezi incontinuare la 8,ma voi machia si aranja pentru servici pentru ca la sfarsitul lunii sa imi intre suma de... in cont.
    Nu stiu...parerea mea este ca serviciul iti deschide multe usi si pe tine ca persoana te schimba in multe privinte.
  •  
    • 7743 mesaje
    10 Aug 2009, 09:06
    0 0
    sunt atatea femei care nu pot spune " nu mai vreau asa" pentru ca nu se pot intretine singure cu copiii....

    fetelor,realizati ca nimic nu este vesnic
    si nu faceti greseala sa va bazati pe barbat, nu trebuie sa depindeti financiar de un barbat

    se spunea ceva de genul..eu, intretinuta,miros a parfum de nustiucare...bine, bine , asa, si?
    o femeie independenta nu are bani de parfum?sau cum?care-i faza?


    evelor, cititi un articol fain, aici

    http://www.personalitatealfa.com/blog/un-alt-pas-simplu-pentru-a-deveni-un-sclav-modern-al-familiei-si-al-relatiei-tale-de-cuplu/
  •  
    • 172 mesaje
    10 Aug 2009, 10:05
    0 0
    Mileidiiiiii de ke nu poztezi ji aci?????
    k u ejti zuperintretzinuta de sarakul barbatu tau
    aia mai mare inttretinuta e Mileidiiiiiiii
    nai avut nik de schris aci Mileidiiiiiii??????
  •  
    • 172 mesaje
    10 Aug 2009, 10:06
    0 0
    Mileidiiiiii de ke nu poztezi ji aci?????
    k u ejti zuperintretzinuta de sarakul barbatu tau
    aia mai mare inttretinuta e Mileidiiiiiiii
    nai avut nik de schris aci Mileidiiiiiii??????
  •  
    • 172 mesaje
    10 Aug 2009, 10:06
    0 0
    Mileidiiiiii de ke nu poztezi ji aci?????
    k u ejti zuperintretzinuta de sarakul barbatu tau
    aia mai mare inttretinuta e Mileidiiiiiiii
    nai avut nik de schris aci Mileidiiiiiii??????
  •  
    • 1829 mesaje
    10 Aug 2009, 10:25
    0 0
    buhu, daca esti o femeie activa si-ti place sa fii independenta crede-ma ca nici avand un copil n-o sa te schimbi, cel putin la mine asa s-a intamplat...... eu am stat acasa vreo 8 luni dupa nastere si nu eram convinsa dupa astea 8 luni ca as vrea sa ma reintorc la munca.... s-a dovedit a fi cea mai buna decizie pt mine ca si persoana.... incepusem sa ma plafonez si ajunsesem sa fac shopping toata ziua din plictiseala, sa vorbesc doar despre bebe, sa iau pranzul cu mamici, etc..... m-am reintors la lucru cu gandul ca daca nu ma readaptez , raman cu bebe acasa.... m-am reintegrat atat de usor si repede ceva de sperit si e super sa vorbesti si despre altceva decat scutece, dintisori, mancarica etc...

    nu aduc eu multi bani acasa (lucrez cu juma de norma acum) in comparatie cu husbandu' si nici nu era asta scopul cand m-am reintors, ci acela de a face si altceva decat a fi sotie si mama si e super asa....+ ca am si eu independenta financiara, ca de shopping tot nu m-am lasat si nu-mi vine sa cheltui din banii lu' barbatu-mio pe toale si pantofi....vorba aia nu se stie niciodata ce ajungem in viata si n-as vrea sa mi le ia inapoi ..deci da optez pt independenta

    aaaa si inca ceva: dupa mine nu prea putem vorbi de intretinut cand vorbim de o mama care sta acasa cu copii...eu vad mai degraba ca amandoi muncesc, dar intra un singur salar in casa......adica femeia are mult mai multe de facut acasa decat daca ar merge la munca + ca se trezeste dimineata mult mai devreme decat daca ar fi trebuit sa mearga la munca.... numai barbatii incuiati considera ca femeia "sta" acasa...
  •  
    • 3337 mesaje
    10 Aug 2009, 10:26
    0 0
    sa stiti ca eu unul; am conuscut tipe care prefera sa munceasca si sa nu atarne. se mai schimba treaba
    pitipoancele sunt ataranatoare. daca faci o scoala si gandesti un pic...nu prea ai cumsa iti doresti sa zaci inutil.
  •  
    • 476 mesaje
    10 Aug 2009, 11:39
    0 0
    alo,coryna71,de unde ai pus tu fato bani deoparte,pt zile negre,daca nu ai muncit o zi? aud?

    si prietena ta mikizda,care cica s-a maritat amarata,dar dupa aia s-a schimbat situatia materiala si nu tre sa munceasca..auzi tu ce minune s-a intamplat fetei...brava bre!

    voi sunteti specimentele alea ridicole care tocesc pragul mallului,va faceti de rahat purtand rochii care va vin ingrozitor numa ca sa fiti la moda..hai succesuri!
    nu mi-as da cariera pe o existentza din asta,in orice cerc de intelectuali intri,cand apare cate o aglae care chiar daca e data cu parfum,tot glae este, toata lumea nu stie cum sa se indeparteze cat mai repede,ca risca altfel sa intre intr-o discutie plina de intelighientza despre reduceri la mall,extensii de unghii si par,restaurantul din centru,si alte chestii de-astea culturale..
    si nush care eva zicea ca astea miros a prajeala..nu neaparat,sa stiti ca astazi,in vremurile astea,tipele-s deshtepte,au si bona si menajera-pariez ca o sa-mi zica acush invidioasa- nu-i bai,si eu chem o doamna care imi face curat,fiecare tre sa manance o paine,nu?dar nu as renunta in veci la cariera mea..de ce sa astept sa faca barbata-miu bani,eu nu-s in stare,sau ce? fetelor motive de rahat ca nu muncesc ca sa ma ocup de casa..fiti voi serioase..glagorie sa fie,ca o femeie capabila se imparte si in 7..cand nu te-a dus capul sa faci mare lucru,de ce sa nu spui ca te ocupi de casa,nu?au toata ziua la dispozitie,intrbati-le cand au deschis o carte ultima oara-de citit vorbim acum,da?
    poi cate dintre voi care aveti un job si copil,10 minute seara tot cititi cate ceva,iaca aveti timp si pentru asta.toate prietene leme lucreaza si vad ca mai au timp si sa se ingrijeasca ,si sa se cultive,si nu le cade nici o tresa.
    am zis!
    sa vedeti acum reactii pe intretinute!!!!!!
  •  
    • 9899 mesaje
    10 Aug 2009, 11:47
    0 0
    me_woman
    Esti tare!
    Ia zi, tu esti mai veche pe aici ca a uitat moshu' ?
    Bravo tie!
    Tot respectul de la mine!
  •  
    • 8253 mesaje
    10 Aug 2009, 11:50
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1829 mesaje
    10 Aug 2009, 11:57
    0 0
    me_women nu-s o "intretinuta", dar totusi te contrazic.... o femeie care alege sa stea cu copilul acasa nu e o aglae si nici nu "sta" acasa....nu stiu daca tu ai copii dar sa stii ca "statul" acasa te solicita mai mult decat un serviciu poate....

    uite iti dau un exemplu de o zi obisnuita cand stateam acasa:
    ma trezea copila la 6 dimineata (asta pe la 6-7 luni , inainte se trezea la 4 dimi), o schimbam ii dadeam mancare, ne jucam, o puneam la culcare de dimineata....dupa ce adormea facem curat in toata casa, n-veam timp nici sa beau cafeaua ca lumea...apoi mancare pt mine si pt bebe la pranz....apoi plimbare sau facut cumparaturi, apoi o puneam iarasi la culcare de dupa-masa, in timpul asta puneam o masina la spalat si/sau calcam hainele uscate, apoi bebe se trezea ne jucam, cina si iarasi somn... sotul intre timp vine acasa si de cele mai multe ori el facea mancare (eram epuizata), se juca cu cea mica cat facem si eu o baie si ma relaxam, sta cu ea cand am programari la coafor/doctor etc....si eu am avut noroc ca a mea dormea si ziua si noatea bine, alte mamici n-au norocul asta....

    deci dupa cum ziceam o mama care alege sa stea acasa cu copilul are mai multe sarcini decat daca ar fi la serviciu poate....nu vad de ce esti atat de inversunata impotriva lor, pana la urma fiecare alege cum vrea sa traiasca si femeia care "sta" acasa de fapt munceste doar ca nu este si platita pt asta, deci dupa tine e intretiunta???
  •  
    • 8253 mesaje
    10 Aug 2009, 12:00
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9899 mesaje
    10 Aug 2009, 12:01
    0 0
    Bre, una e sa stai acasa cu copilul pana la 2 ani, hai 3 si alta e sa o lalai pana se insoara.
    Si dupa aceea stai ca tre' sa cresti nepotii
  •  
    svf
    • 5173 mesaje
    10 Aug 2009, 12:04
    0 0
    Bre, pana la urma e optiunea fiecaruia/fiecareia, hai sa nu ne mai kkm pe noi.
  •  
    • 9899 mesaje
    10 Aug 2009, 12:08
    0 0
    Da bre, e optiunea fiecareia.
    Depinde cum hotarasc (ea si sotul).
    Insa am cunoscut persoane care, pentru ca barbatul aducea bani kklau, stateau acasa de lene si mai aveau si bone la tzanci.
    Pe alea nu le pot suporta.
  •  
    • 1829 mesaje
    10 Aug 2009, 12:12
    0 0
    mersi de lamuriri dili ...
    eu m-am simtit sa dau explicatii pt ca poate nu are copii si nu stie cum e....si eu inainte sa am copii ma gandeam ce misto e de femeile care aleg sa stea acasa cu ei: nu tre sa fie la program, nu trebuie sa se trezeasca dimineata, etc si-am vazut mai apoi ca nu e asa...imi invidiam cateodata barbatul ca mergea la munca.... in sensul ca el stia tot ce are de facut , eu in schimb ma confrutam zi de zi aproape cu sitatii neprevazute si nu stiam daca e ok sau nu, etc.....
  •  
    • 8253 mesaje
    10 Aug 2009, 12:14
    0 0
    Mesaj şters de administrator