femei intretinute vs. femei independente

  •  
    • 2554 mesaje
    10 Aug 2009, 22:53
    0 0
    Eu cred ca unele persoane au fost subiective pe aici!

    Nu poti sa judeci o persoana pentru ca isi alege un tip/mod de viata doar pentru ca nu e ceea ce ti-ai ales tu.Poti emite o parere/opinie atunci cand ,de exemplu,cineva se plange ca lucreaza prea mult desi nu e nevoie de asta,sau ca una e casnica,nu ii place,situatia materiala nu-i permite prea multe dar nu face nimic pentru asta ci se vaieta pentru banii prea putini adusi de "bou"acasa!
    Depinde de fiecare,ceea ce isi alege,important e ca indiferent de situatie,persoana in cauza sa fie multumita!...mai greu e cand nu poti alege...si chiar nu poti sa faci nimic pentru a schimba ceva!
  •  
    • 10876 mesaje
    10 Aug 2009, 23:12
    0 0
    Me women, nu-mi aduc aminte sa te fi "jicnit " in frun fel.
    Ce te doare pe tine ca eu am ales sa stau acasa si sa-mi cresc copiii?
    Care e pb voastra de fapt, ca eu o lalai pina s-or marita?
    Da , duc gospodaria inj circa, eu fac cumparaturi, eu am grija de mama si bunica, eu duc familia in colo si incoace daca au nevoie, eu fac lectii, eu nu dorm noaptea ca nu ma lasa copiii sa dorm...Sa mai insirui?
    Stau cumva pe banii vostrii?Care e problema de fapt ca eu mi-am exprimat opinia?Adica daca eu nu muncesc sunt idioata sau cum?
    Jigniri de rahat, aiurea in tramvai.Si nu, nu toc molurile si nici nu port rochii de rahat ce nu ma avantajeaza.
    Atita timp cit familia mea e total de acord cu aceasta situatie, nu vad care e de fapt problema.
  •  
    • 10876 mesaje
    10 Aug 2009, 23:15
    0 0
    Adevaru e ca habar n-am unde se fac extensii de unghii, dar s-ar putea sa nu fi citit neam de neamul tau cite carti citi io, si nu de joc.
    Frate, mai ginditi si ceva mai departe.Daca stau acasa nu inseamna ca sunt o pitipoanca care atirna.Atirn de faptul ca am sanatatea distrusa ca eu fac totul.O zi nu-mi ajunge pentru cite am de facut.
  •  
    • 2323 mesaje
    11 Aug 2009, 00:04
    0 0
    Am "n" ani de muncă în spate şi pe cuvânt de nu tânjesc ca, măcar câteva luni să fiu "o întreţinută".

    Ah ce mi-aş dori să mă trezesc dimineaţa fără griji, singura mea grijă să fie să nu întârzi la Cella Center...

    Åži nu...nici gând să stau degeaba! Aş da curs pasiuni ce mă mistuie de ceva timp încoace, mă rog, una dintre ele, aceea legată de design interior. Cu alte cuvinte, i-aş întoarce prinţului casa cu fundu-n sus! Dixit! Aş schimba anual tapetul, mobilierul şi decoraţiunile interioare...Åži când aş termina cu casa din oraş, m-aş ocupa cu reşedinţa de la munte, mare...N-o are? No problem! Habar n-aveţi ce rabdare am când e vorba de vizionarea unor potenţiale case de vacanţă...

    Bine-nţeles că şi de petrecerea vacanţelor ar trebui să se ocupe cineva! Aşa că, iata-mă! Aici sunt! Locaţii cât mai exotice să fie. Åži cu cât mai multe reprize de shopping...

    Ufffff, dar deja am obosit enumerând câteva din multele activităţi cu care m-aş îndeletnici în postura de "întreţinută"...în plus, să cheltuieşti banii nu este chiar aşa simplu, credeţi-mă...

    Visuri taică, visuri...

    Mă retrag la somn...şi ah! să nu uit să-mi pun ceasul să sune. 5.30. Că pe lângă duş, îmbracat, aranjat, trebuie să le mai prepar şi micul dejun teroriştilor
  •  
    • 5575 mesaje
    11 Aug 2009, 00:17
    0 0
    Miki, cred ca singura problema e ca si cele care au un job fac tot ce faci tu+trezit de la ora 5 sau chiar 4 in unele cazuri, mers la job 8-12 ore, venit acasa si reluat activitatile, eventual mai cara acasa si vreun dosar ramas neterminat, de care se apuca dupa ora 00, cad ai casei dorm si biata femeie apuca si ea sa se ocupe de ce are de facut la prima ora ziua urmatoare.
    Deci, esti o norocoasa. Mie mi-ar conveni ca toata existenta mea sa se invarta in jurul casei, familiei si copiilor. No stress.
  •  
    • 5575 mesaje
    11 Aug 2009, 00:19
    0 0
    Eu n-am mai avut timp sa citesc o carte de vreo 5 ani, singurele momente cand citesc sunt in maxi, cand plec la maica-mea.In rest, munca pe plantatie si gospodareala, ca daca nu le fac eu, nu le initiaza nimeni si stam ca in cocina.
  •  
    • 10876 mesaje
    11 Aug 2009, 00:29
    0 0
    Da mohicane, diferenta este ca alea au copiii la after school, aia au lectiile facute, au un barbat cu care poate isi impart treburile casei.
    Stii, am niste pretene, fete bune de altfel.Toate cu job.Nu stiu cum se face, dar niciuna nu stie unde se plateste o amarita de factura vodafone, cum trebuie citit contorul de apa calda, niciuna nu face cumparaturile singura din cora, niciuna nu-si mobileaza casa singura, niciuna nu isi amenajeaza apartamentul singura, niciuna nu se duce in service singura, niciuna n-a uitat sa-si puna fusta pe ea sub palton etc
    Vreti cariera?Bafta maxima.
    Dar nu mi se pare corect ca sa ridicularizati o femeie ce are grija de copiii ei, chiar si de liceu
  •  
    • 140 mesaje
    11 Aug 2009, 00:48
    0 0
    Eu nu-nteleg de ce personaje de p-aci, d-alea de se autoproclama independente si destepte, arunca atit venin asupra altora doar pentru ca nu trag la jugul serviciului remunerat lunar. Daca sunteti asa multumite in pielea voastra si va credeti superioare de unde atita venin, oare strugurii sunt acri? Ce va freaca grija ce face fiecare cu viata si in familia lui? Daca nu isi trimite nevasta la munca "boul", parca asa l-ati alintat voi generic pe barbatul care are sotie casnica, de intretine familia, ce va arde pe voi grija? Le puneti voi mincare pe masa, le platiti voi facturile, le imbracati voi copiii? Ce suflete caritabile mai sunteti, nu mai puteti trai de grija si de mila "boilor"!
    Atita ipocrizie si rautate rar mi-a fost dat sa vad! Frate, daca ar da norocul peste mine sa am atitia bani incit sa-mi permit sa nu mai semnez condica zilnic pe un salariu amarit, de nu as trindavi acasa cu o carte in mina, de nu m-as plimba prin toate tarile lumii, as gati doar de placere si cind am chef, as plati femeie sa-mi calce bulendrele ca sa ma scutesc de un stres, etc. De ce nu daca mi-as permite? Imi doresc dar nu am parte, asta nu inseamna acum ca devin lup moralist si-mi pute ceea ce nu-mi permit sau ca le urasc pe cele care au avut mai mult noroc si-si pot permite viata la care eu doar visez. Ne ridica cineva statuie ca avem seviciu? E cumva vreun titlu de glorie? Nu cumva muncim pentru binele si nevoile personale?
  •  
    • 5575 mesaje
    11 Aug 2009, 01:15
    0 0
    Nu stiu, eu nu cunosc tipe care sa nu stie sa plateasca o factura. Eu cunosc in schimb foarte multe femei care lucreaza cot la cot cu mine, unele mai au un pic si se pensioneaza, sotii au job-ul bune dpdv al salariilor, dar nu le ajuta cu mai nimic. Isi mobileaza singure casa, umbla ca disperatele prin toate supermarcheturile si fac cumapaturi, si-au construit casa singure aproape, ca sotii pleaca in delegatii si se intorc peste o saptamana sau mai multe. Unele, spre norocul lor, au copiii mari, altele vin la munca dimineata cu jumate de ora mai tarziu ca tre sa ii duca la gradinita sau la scoala, care se deschide la 8 si nu ii pot lasa pe strada sa astepte. Nu stiu ce prietene ai tu, dar cele pe care le cunosc eu sunt constranse de imprejurari sa lucreze, indiferent de cati bani iau sotii, au copiii la gradinite cu program prelungit, nu au soacre sa le ajute. imagineaza-ti cand ne cheama la munca la 3 noaptea, cum lasa ele totul si pleca. Sau cand dormim cate 2 nopti la munca, pt ca nu sunt oameni destui sa faca treaba, si ajungem acasa in 4 labe, visam la dush si la patul ala ca la un bulgare de aur. Nu vreau sa ma gandesc cand o sa am eu copil cum va fi, pt ca nici mama nici soacra nu sunt aproape, programul de la job e de kkt si nu am unde sa plec si sa iau cel putin aceiasi bani, iar sotul lucreaza 12 ore in ture, 4 zile de noapte si 4 zi,iar in rest se odihneste ca e terminat.
    Eu nu am nimic cu cele casnice, dimpotriva, le invidiez, mi se pare un noroc fantastic. Dar recunosc ca nu as renunta la job pt a fi casnica. Imi place ceea ce fac, chiar daca m-am cam saturat de atatia ani, si cat o sa pot sau pana gasesc ceva mai bun,voi continua.
    La fel, invidiez timpul liber pe care il au tipele care stau acasa, este o viata mult mai lipsita de stres. Gandeste-te ca macar cafeaua apuci sa o bei gandindu-te la ale tale.
    Nu cred ca are rost sa se ia in calcul femeile cu copii mici, pana la 2-3 ani, e absurd sa nu stai acasa. Dar dupa aceea, deja e huzur.
  •  
    • 5575 mesaje
    11 Aug 2009, 01:25
    0 0
    Intelegi, deci ca nu se pune problema "vreti cariera?bafta maxima" cat timp traim in Romania.Nevoile sunt mari, salariile sunt cele care sunt, si daca nu ai pile, oricat incerci sa te inalti, vin altii cu spate si iti iau locul cuvenit. Vrei-nu vrei, tre sa te trezesti dimineata si sa te tarasti la job; vrei -nu vrei, tre sa tragi de tine cand nu mai poti, ca sa nu-ti taie 10% din salariu ca nu ai lucrat la fel de bine ca anul trecut; eu, spre exemplu, nu imi permit sa zic "de azi, ma intretii, sunt casnica, nu mai am ce cauta la serviciu", pt ca ar insemna 25 mil in casa in minus, ceea ce inseamna foarte mult.Acum, cu blestemata asta de criza, tre sa tragem de noi sa muncim pana nu mai putem ca sa nu ne anunte ca ne dau afara, tre sa ne facem indispensabili. Peste toate astea, vine si norocul sa faci o munca de care esti pasionata, asta asa, ca bonus.
    Vreau cariera, dar daca as avea de ales, as sta toata ziua cu dansa-n sus sau in jos, m-as plimba la supermarchet, dupa mobile, termopane, alte prostii care sunt totusi distractive, tre sa recunoastem, m-am plimba la mama de cate ori vrea muschiu'meu, nu o data la 2 luni, cand nu sunt de serviciu in week-end; programari la coafoare, la salon la masaj etc.In lipsa la toate astea, peste 5 ore, va trebui sa bag inca o cana de cafea, sa imi iau hartoagele si sa ma car la munca. yupiii, ce placere fabuloasa!
  •  
    • 5575 mesaje
    11 Aug 2009, 01:37
    0 0
    Inca o chestie si ma reapuc de treaba: pe mine ma enerveaza la culme sa atarn asa, aiurea, de unul, sa fiu la mana lui. Imi place sa am banul meu, casa mea, sa nu dau nimanui socoteala daca luna asta am chef sa imi iau nu stiu ce toala, pt ca e munca mea, ma bucur de banii castigati si gata. Pusul banilor deoparte pt zile negre iar e o treaba. Eu sunt un om mai paranoic de fel si imi place sa fiu acoperita, sa nu ma trezesc cu fundu-n balta cand am nevoie, motiv pt care traiasca FSB-ul. Sunt banii mei de iesit cu fetele la un suc, de cumparat nu stiu ce, de dat maica-mii cand nu-i ajung ai ei, de platit facultati, mastere etc. Pai daca eram casnica si faceam masterul, cred ca imi spargea omul capul cand auzea ca am de dat 18 mil la facultate. OMG! Imi place sa stau pe picioarele mele,sa nu accept rahaturi de la nimeni, daca iubitului nu ii convine ceva sau ma ia la pumni intr-o zi, sanatate si virtute, nu depind de el, nu ne leaga decat un act care se poate desface cu un pic de vointa. Acum, fiecare gandeste din perspectiva lui.
  •  
    • 459 mesaje
    11 Aug 2009, 07:19
    0 0
    Eu, momentan, stau acasa cu copilul, desi barbatul meu nu are cine stie ce salariu. Fetita are 6 ani. Veti spune ca este mare.
    Dar, chiar daca un copil este la gradinita cu program prelungit, tot va avea episoade cu imbolnaviri : raceli sau alte boli molipsitoare, luate de copiii din gadinita. Nu are cine sa ma ajute, asa ca am preferat sa fiu alaturi de ea, sa o ingrijesc ori de cate ori are nevoie.
    Satisfactia mea este ca am un copil sanatos, nici slab, dar nici gras, careia ii ofer toata dragostea si atentia mea in permanenta.
    Sa nu credeti ca este usor sa stai acasa. E infinit mai greu decat daca ai avea serviciu. Cea mai placuta perioada a mea, a fost cand m-am intors la serviciu cand fetita avea 8 luni. Persoana care o ingrijea acasa, s-a ocupat atat de bine de ea, incat a facut bietul copil dubla pneumonie. Noroc ca are doctora buna si a scapat fara sechele copilasul meu. Doua luni am lucrat, apoi, fortata de asemenea imprejurari, mi-am dat demisia si am hotarat impreuna cu sotul, sa raman cu ea acasa.
    Din toamna, insa, dupa ce va incepe gradinita, voi purcede la cautarea unui loc de munca. De fapt mai multe, fiindca voi lucra pe cont propriu.
  •  
    • 4811 mesaje
    11 Aug 2009, 07:49
    0 0
    Ultimul_mohican,io-s una din femeile care nu stiu unde sa plateasca o factura (in afara de cea de telefonie mobila,proprie si personala,pe care o platesc in secret,pt ca daca i-as da-o lui s-o plateasca,ar face atac de cord instantaneu).In rest,habar n-am ce tb platit intr-o casa.Nu ma intereseaza.Cotizez cu partea mea dar de partea tehnica se ocupa el.La supermarket si in service nu ma duc singura..de ce m-as duce daca poate sa vina si el sa m-ajute?
    Mancare fac destul de des,in fiecare zi daca am timp,dar o fac din pasiune.Curatenie - o data la o saptamana,ca nu e nevoie de mai mult.Stiu ca n-am copii si nu pot intelege,dar parca nu prea as fi de acord cu cele care spun ca e mai greu sa stai acasa sa-ti cresti copiii decat sa ai o cariera.
    Eu in ultima saptamana,de exemplu,tot ce-am facut a fost sa ma duc la job si sa dorm.Nici n-am mancat o data acasa,am dormit si-atat.
    Este absolut normal ca toti sa ne dorim sa stam degeaba in loc sa ne chinuim cu un job care ne freaca nervii.Cui naiba nu i-ar placea sa-si ocupe tot tp cu programari la salon,sedinte de shopping,filme,carti si cafele cu prietenele?Eu una stiu sigur ca m-as putea obisnui cu asta . Am cateodata mai multe zile libere si cam asta fac...dar o fac cu satisfactia de a stii ca banii de-i cheltuiesc sunt ai mei si numa ai mei.
    Daca mi-ar veni de undeva o suma de bani lunar,nu de la un barbat,daca as avea o renta lunara de minim 1000 euro pt care nu tb sa dau socoteala,as sta cu cea mai mare placere acasa.
    Dar sa atarn la un barbat,fie el iubirea vietii mele,printul pe cal alb,cel de nu ma va dezamagi niciodata...no way!Cum sa mai am io tupeu sa-i dau cu oalele-n cap daca apoi tb sa astept sa-mi dea bani de tigari?
  •  
    • 459 mesaje
    11 Aug 2009, 08:18
    0 0
    Cand viata ta se invarte numai in jurul copilului si a discutiilor despre copii, simti ca ti se ridica parul in cap de atata monotonie.
    Este firesc sa nu intelegeti, cele care nu au copii, de ce nu este usor sa fii acasa 24 din 24 numai cu copilul. Cand ai serviciu, pe langa munca, mai spui o gluma, mai ceri un sfat, mai auzi o barfa; ce mai, discuti cu adultii despre adulti.
    Daca nu as fi lucrat si eu cand era fii-mea bebe, mai-mai ca v-as fi dat dreptate. Dar asa, cand stiu cat de mult mi-a placut sa ma duc la serviciu, iar cand veneam acasa faceam mancare, spalam, calcam, curatenie ( la toate ma ajuta si sotul ), permite-ti-mi sa va spun ca vorbiti in necunostinta de cauza.
    Eram obosita franta, dar era minunat ca aveam banul meu si evadam din casa. Viata mea era imbogatita prin serviciul pe care il aveam si il iubeam, fiindca faceam meseria care imi place si acum, si la care nu voi renunta niciodata.
  •  
    • 10876 mesaje
    11 Aug 2009, 08:19
    0 0
    Sunt tare curioasa cind mai au timp femeile alea, sa mai isi construiasca si case daca sunt la job.Juma din forum imi stie povestea, asa ca nu ma justific in fata nimanui.
    Am spus doar ca mi se pare deplasat sa comentati faptul ca o femeie sta acasa.
    N-am spus un momenet ca ma sparg prin coafoare, moluri, nci ca-mi beau cafeaua linistita.
    Si poate femeile de pe acest forum au boi acasa, ultima oara cind controlai nu vazui ca asi avea un bou acasa pe care il storc de bani.
    Nu atirn la bani de tigari, tampoane etc.
    Aseara, dupa ce citi reactiile vehemente cum ca eu si alte doamne suntem putori care ne complacem in huzurit, nu, parca asa era, mi-am intrebat iubitul daca are ceva impotriva sa ma duc sa muncesc.
    lasind la o parte faptul ca n-asi avea unde sa-mi las copilul dupa orele de scoala, s-a uitat la mine si m-a intrebat care e de fapt ideea si ce-mi lipseste.
    Eu, sincer, nu vad atirnarea.
    daca stateam toata ziua pe taraf tv, cafele, manele, sosele si momele si o frecam aiurea, poate asa aveati dreptul sa spuneti ca sunt o atirnatoare.
    Pina atunci, avind in vedere ca totul fac singura, putina indulgenta n-ar strica nimanui.
    a, apropo de fetele care se pling ca au iubiti care le trateaza cu spatele, ca gasesc sms bizare in telefoanele lor, ca sotul a plecat in delegatie cu secretara, nu, si alea sunt stupide ca accepta asa ceva de la bou.
    Fetele alea chiar sufera, n-au nevoie de rautati gratuite din partea vostra.
    O zi cit mai buna
  •  
    • 10876 mesaje
    11 Aug 2009, 08:22
    0 0
    Cine a zis ca dau socoteala daca freau sa-mi iua o haina?Cine a zis ca nu avem pusi deoparte bani pentru zile negre?Cine a zis ca stau mucles si n-am nici un drept?Cine a zis ca discutiile mele se invirt in jurul copiilor?
    Se vede ca nu stiti cu cine stati de vorba dragele mele.
    Stitit ce mai ma intreb, daca femeile alea care sunt wonder women si le fac pe toate, au si sustinerea sotului lor in tot ce vor sa intreprinda.Curios, orice am vrut sa fac , sotul meu mi-a stat alaturi indiferent de consecinte
    Come on, suntem in anii 2010
  •  
    • 15749 mesaje
    11 Aug 2009, 08:39
    0 0
    Eu am o mare dilema,cintindu-va pe voi nu stiu in ce categorie sa ma incadrez.... lucrez mai mult acasa (aici ma bag la categoria femeie independenta), am grija de acareturi (aici intru la categoria casnica),am biznisu' meu,numa' ca fara consort ar muri afacerea...deci? Unde intru ca mi-ati amestecat lectiile in cap de tot?
    Sunt o semi-dependenta-independenta?
  •  
    • 7673 mesaje
    11 Aug 2009, 09:00
    0 0
    la categoria SUPERFEMEI
  •  
    • 2323 mesaje
    11 Aug 2009, 09:12
    0 0
    Păi, Miki, zdă-Miki, tu eşti mai independentă decât oricine, zău de nu.

    Eu, să-mi fie cu iertare, pe femeile cu serviciu, soţ şi copii, adică aşa cam ca mine, numai independente nu le văd. Mai degrabă sclave pe plantaţie

    ÃŽn plus, Miki, nu cred că tu eşti pusă-n postura să ceri bani de ceva (ai bani pe card, nu?, card alimentat de husband) în schimb numai eu ştiu de câte ori a trebuit să cer aprobare ca să cumpăr nu ştiu ce kkt şi bine-nţeles că a trebuit să ţin cont de părerea inculpatului, chiar de plăteam din banii câştigaţi de mine.

    Apoi întrebaţi-mă de câte ori m-a consultat el când şi-a mai luat câte-o minunăţie "tehnică", a n-a,
    şi fără de care, vă daţi seama...murea de n-o avea. Aşa am ajuns să mut prin casă, dintr-o parte în alta, nu înainte de a le şterge de praf, tot felul de aparate pe care nici nu-mi mai amintesc când le-am folosit ultima oară, poate şi din lipsa timpului. Că deh! o bună parte a zilei o petrec la serviciu, să câştig amărâţi ăia de bani care-mi creează o vagă iluzie de independenţă în caz de...
  •  
    • 5188 mesaje
    11 Aug 2009, 09:20
    0 0
    daca ar fi sa aleg intre intretinuta si independenta, n-as alege niciuna din cele 2 categorii.

    ce inseamna intretinuta? o femeie care stoarce barbatu' de bani si sta acasa, nu?

    ce inseamna o femeie independenta? aia care munceste si nu depinde de barbat, nu? io depind f mult de el, mai ales emotional. n-as putea trai fara sot.

    ca spuneti ca roata se poate intoarce si-i mai bine sa ai venitul tau, ma tem ca nu ma intereseaza acest aspect. nu ma intereseaza ca se poate intampla sa nu mai fim impreuna, eu ma bucur ca suntem impreuna si ne iubim

    ahhh, daca vorbim de altceva decat de venit, de anumite satisfactii sa stii ca ai si tu viata ta, dincolo de familie si copii, atunci e altceva. la fel cum o femeie care alege sa stea acasa e motivata de dorinta de a-si creste copii si a se bucura de ei in fiecare clipa.