femei intretinute vs. femei independente

  •  
    • 10876 mesaje
    11 Aug 2009, 09:23
    0 0
    Pai nu cer, am bani pe card, intr-adevar.
    Sunt convinsa ca toate femeile de pe acest forum si-au ales singure gresiile, mobilele si tot ce tine de casa.Curios, am stat cu muncitorii la un loc cind mi-au amenajt apartamnetul, am umblat de nebuna in tot orasu sa-mi gasesc ceva sa-mi placa, porma cata mobila, cauta tot ce tre intr-o casa.Si dupa juma de an de alergari si munci, vine sotul in casa si culmea, ii si place ce am facut.
    Da ce stiu eu, o inculta care doar atirna
  •  
    • 5188 mesaje
    11 Aug 2009, 09:31
    0 0
    io-s curioasa in ce categorie ma incadrez: stau acasa cu copii dar castig mai bine decat spune mohicanca ca are salarul muncind. incepand serviciul, ar trebui sa castig cu cel putin 20 de milioane mai mult decat iau cu legea cu 85 % pentru a putea plati bona si gradinita copiilor.

    cand voi reincepe serviciul, vreau sa-mi fac tzatzele. ceea ce o sa ma coste vreo 4000 de euro platiti mai mult din salariul sotului. atunci voi fi o intretinuta sau o independenta?
  •  
    • 8253 mesaje
    11 Aug 2009, 09:38
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5188 mesaje
    11 Aug 2009, 09:48
    0 0
    o sa pun o poza ca sa va dati seama de situatie

    ce vream sa spun e ca nu totul e alb si negru.
  •  
    • 8253 mesaje
    11 Aug 2009, 09:49
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1829 mesaje
    11 Aug 2009, 10:03
    0 0
    "La fel, invidiez timpul liber pe care il au tipele care stau acasa, este o viata mult mai lipsita de stres. Gandeste-te ca macar cafeaua apuci sa o bei gandindu-te la ale tale. "

    deci din fraza asta imi dau seama ca n-ai copii altfel n-ai mai invidia nimic, pt ca timp pt tine ai prea putin si cafeaua ti-o bei pe fuga....

    "Nu cred ca are rost sa se ia in calcul femeile cu copii mici, pana la 2-3 ani, e absurd sa nu stai acasa. Dar dupa aceea, deja e huzur. "

    si nu vad absurditatea in a nu sta acasa pana copilul are 2-3 ani.... eu mi-am reinceput munca cand bebe avea 8 luni....

    cum ziceam si ma repet : femeie casnica nu-i = cu femeie intretinuta..... amandoi muncesc dar intra un singur salar in casa, deci hai sa nu mai confundam merele cu perele....

    eu am ales ca ma intorc la munca pt a face si altceva si credeti sau nu acum pot sa zic ca am mai mult timp si pt mine....si al meu sot mi-a propus sa stau acasa si sa nu ma stresez, dar mie mi-e mai bine asa , in parte si pt ca lucrez cu jumate de norma, deci pot sa ma ocup si de bebe.....primele 8 luni dupa nastere, nu mai stiam ce zi e, ce luna, etc.... alergi din stanga-n dreapta de-ti vine rau si esti permanent lipsita de energie.....deci faceti copii intai, nu va luati bona si maid sau pe mama si apoi veniti aici si ziceti cate ore stati la cafea linistite si cat timp aveti pt voi.....
  •  
    • 649 mesaje
    11 Aug 2009, 11:38
    0 0
    O femeie somera de 8 luni , care-si cauta serviciu in zadar (macar apropiat pregatirii ei ) , si nu se vede nici macar o speranta la orizont ( atat de mica-i flacara !) , in ce categorie se incadreaza ?!
    Mentionez ca imi caut singura de lucru prin casa , ca sa nu inebunesc de plictiseala ! Am ajuns sa calc aproape toate rufele pe care le spal ( si sincer , stiti ca nu-i chiar nevoie s-o faci ) , ca sa am si eu o ocupatie ! Gatesc in fiecare zi , altceva ( chestie care cand lucram , se intampla o data la 2-3 zile - ma refer la felurile principale , de pranz ) si fac cate un desert la 2 zile , ca sa mai economisesc din banii care altadata se duceau pe prajituri si inghetate , si din care imprastiam pe la toata lumea, fara sa ma uit cat m-a costat ! Si ma simt atat de vinovata ca nu am de lucru , incat nu-mi mai cumpar nici o revista pentru sufletelul meu ! Si ma simt atat de p.rost ca trebuie sa-i spun sotului meu cat sa mai scoata de pe card , incat ma ia cu plans uneori ! El imi aduce de fiecare data chitanta aia de la card ( unde avem si o descoperire destul de marisoara ) , sa vad cati bani mai avem din salariul lui anterior , si ma simt groaznic , ca si cum ar trebui sa-mi dea socoteala la banii lui !
    Ce spui ultime_mohican , sa ma duc sa ma angajez menajera la un p.rost cu bani ( cam astia au bani , prin orasul meu ! ) , care nu stie nici cum il cheama , dar invarte euroii pe degete !

    Urasc sa stau acasa !
    Chipurile , am banul meu ( somaj=500 de lei) , dar nu pot decat sa-l dau pe vreo doua facturi !
    Toti stramba din nas cand vad ca ai 44 de ani ! Indiferent ce studii ai !
    Si tampitii aia din conducerea tarii vor sa mareasca varsta de pensionare a femeii la 65 de ani !

    Ma apuca disperarea !
  •  
    • 361 mesaje
    11 Aug 2009, 12:33
    0 0
    Depinde ce servici ai (servici sau loc de munca, nu job). Si depinde ce fel de sot ai, cati bani sunt in casa... Dar, in general, e preferabil sa fii intretinuta, desi societatea nu prea accepta ... oare din invidie (strugurii sunt acri, spune vulpea)?
  •  
    • 476 mesaje
    11 Aug 2009, 12:56
    0 0
    bre miki dar ce te-ai mai ofuscat..zici ca juma de forum iti stie povestea,eu nu o stiu,si daca e adevarat ce spui,foarte rau ca iti expui viatza la sute de eve/avi-cam atat ar fi juma de forum,nu?simti nevoia sa te justifici..sau ce?

    o eva,dili..si ea e artagoasa.

    eu mi-am spus parerea mea si nu o retractez.vad ca mai sunt si altii de acord cu mine.si eu am fost crescuta de o mama care a avut serviciu,mai am un frate,amandoi am facut o facultate-in vremurile in care facultatea era adevarata,deci nimic gen spiru haret,si gaptul ca mama noastra a muncit nu a dus la haioasa noastra crestere,ba dimpotriva.dau timpul inapoi si in mod cert m-as fi simtit tare rau daca atunci cand ma intreba cineva cu ce se ocupa mama,as fi raspuns cu statul acasa.fiti serioase....nu mai bagati la inaintare gospodaria ca si o femeie cu job/cariera se ocupa,atat cat poate,daca nu are eficientza,angajeaza o femeie pt ajutor.

    lucrez cu oamenii si recunosc de la usa o femeie care se ocupa cu nimic concret.
  •  
    • 476 mesaje
    11 Aug 2009, 13:06
    0 0
    am respect deosebit pt evele care isi cauta job.e un moment haios economic si e greu pt ele sa gaseasca o oferta...va urez succes.ele categoric nu intra la categoria de care discutam-asta este parerea mea.evident,nici proaspetele mamici.
    nu ca as imparti eu lumea muiereasca la 3,dar am vrut sa fiu clara,ca vad se interpreteaza orice cuvant..
  •  
    • 8253 mesaje
    11 Aug 2009, 13:08
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 476 mesaje
    11 Aug 2009, 13:16
    0 0
    la refec vaz ca ma luashi tu bre,care nu reprezinti lumea.
    si da,le-am nominalizat pentru ca ele si-au sustinut cel mai mult cauza,plecand de aici,mi-am sustinut-o pe a mea.unde vezi razbelul?
    fratioare da' stiu ca sunteti plictisite..
  •  
    • 9899 mesaje
    11 Aug 2009, 13:23
    0 0
    Bre, eu nu inteleg si pace
    Adica o femeie care lucreaza are casa imputita?
    Sau umbla cu haine nespalate?
    Sau moare de foame?
    Ce pana mea inseamna asta?
    Adica aia care sta acasa trage din greu da aia care lucreaza nu?
    Pai sa va pap eu gurita voastra, noi n-am avut niciodata menajera, sau bucatareasa si uite ca n-am murit.
    Seara cand ajungem amandoi acasa, in jur de 19-20, facem repede ceva de crapelnita.
    Adica doamna face ca eu habar nu am, eu ma ocup de udat flori si alte alea prin gradina, manca, bem un sprit...etc
    Sambata dimineata avem program de cumparaturi si apoi de spalat si daca mai e timp pe seara de un gratar cu prietenii, iar duminica de aspirator si alte kkturi.
    Din toate astea eu ma ocup de gratarul de sambata, de gradina si uneori mai adun aiureli de prin casa, in rest face nevasta-mea.
    Deci eu nu inteleg care-i treaba cu dusul gospodariei in spate?
    Si avem nene ditamai casoiul de 300 mp si ditamai gradina, si o gramada de rufe de spalat, calcat si mancam si noi ca toti oamenii si muncim...bla bla bla
  •  
    • 476 mesaje
    11 Aug 2009, 13:33
    0 0
    dickens-ule te invidiez rau pt gradina ...zau.
  •  
    • 1829 mesaje
    11 Aug 2009, 13:36
    0 0
    n-o zis nimeni ca moare de la nimic si nici ca o femeie care are servici n-are haine curate sau casa-i pute.... s-a inceput de la a arunca cu noroi in femeile casnice cum ca "stau " acasa si-si pun extensii la unghii etc......ceea ce nu e deloc asa, si s-a deviat la altele si dupa indelungi explicatii nu se pricepe un lucru: femeia casnica nu-i o intretinuta si pana la urma urmei nu trebuie sa de-a explicatii nimanui de ceea ce ea si sotul au decis ca e mai bine pt familiile lor!!!

    apropo dikens tu consideri ca daca faci gratar sambata si duminica si aduni kkturi de prin casa ocazional imparti munca cu sotia jumi-juma
  •  
    • 8253 mesaje
    11 Aug 2009, 13:37
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 459 mesaje
    11 Aug 2009, 13:44
    0 0
    """"apropo dikens tu consideri ca daca faci gratar sambata si duminica si aduni kkturi de prin casa ocazional imparti munca cu sotia jumi-juma""""

    Mda, iata o mostra de gandire a barbatului roman.
    Eu am stabilit clar cu barbata-miu ca treaba in casa se va imparti la doi, mai ales ca un barbat este de 10 ori mai puternic, fizic, decat o femeie.
    Este absolut revoltator ca femeia sa munceasca pe branci, iar barbatul doar sa se prefaca ca face si el ceva.
    Spunea cineva ca, desi are serviciu, este obligata sa-i ceara sotului voie sa-si cumpere ceva pt ea. Pai schimba politica : de ce numai el sa aiba dreptul sa-si cumpere diverse scule si tu nu-ti poti cumpara o bluza care iti place ?!
  •  
    • 9899 mesaje
    11 Aug 2009, 13:45
    0 0
    Yo-Me, n-am zis asta.
    Am recunoscut ca nu fac mare lucru, decat atunci cand nevasta-mea e plecata peste mari si tari si nu pot sa astept sa vina ea sa stranga dupa mine.
    Plus ca noi avem copii mari si fiecare isi face curatenie la el in camera altfel n-au decat sa stea sa le ajunga guniul pana la gat ca nu le face nimeni.

    Si apropo, nevasta-mea nu are extensii de unghii dar are niste caiele frate de zici ca si le face/pune in fiecare zi.
    Insa exista manusi si pentru bucatarie si pentru gradina...
  •  
    • 15749 mesaje
    11 Aug 2009, 13:48
    0 0
    Din punctul meu de vedere a fi o femeie intretinuta inseamna asa: prietena mea care sta acasa de vreo 20'j da ani ca are un sponsor intr-o tara straineza si care-i vireaza lunar 2000 euro in cont si vine o data la 2-3 luni, i-o trage vreo 3 zile si tot asa...Ea ramane acasa cu copilul ei (cea mai buna justificare) care nu-i si al lui, cu cordaciul ei roman si se duce la coafor, masaj, manichiura, etc...si n-a muncit o zi si i se rupe de munca si de vremurile cand va trebui sa manace o pensie!
    Asta-i muiere intretinuta!
  •  
    • 9899 mesaje
    11 Aug 2009, 13:50
    0 0
    allinta
    Si tu crezi ca forta mea fizica mai mare decat a ei arunca rufele mai vanjos in masina de spalat?
    Sau ca eu pot apasa fierul de calcat sa iasa pe partea cealalta a camasii?
    Eu n-am zis ca stau de pomana dar ce exemple as putea sa dau?
    Ca duc gunoiul?
    Ca strang masa?
    Ca tund iarba sau ca schimb becurile cand se ard?
    Sau ca repar tevile?
    Mi se par penibile lucrurile astea si consider ca toata lumea le face.