De ce atatea femei singure?

  •  
    • 14418 mesaje
    11 Apr 2011, 22:52
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1410 mesaje
    11 Apr 2011, 22:55
    0 0
  •  
    • 227 mesaje
    11 Apr 2011, 23:05
    0 0
    Regino, e mai bine acuma?
  •  
    • 14418 mesaje
    11 Apr 2011, 23:24
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 227 mesaje
    11 Apr 2011, 23:26
    0 0
    Scuze Regina draga...
  •  
    • 14418 mesaje
    11 Apr 2011, 23:29
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 227 mesaje
    11 Apr 2011, 23:31
    0 0

    muy bien, mi reina


    Acest mesaj a fost editat de către diego_tristan: 11 Apr 2011, 23:32
  •  
    • 4811 mesaje
    12 Apr 2011, 01:03
    0 1
    diego_tristan said:
    ce tot va invartiti atata in jurul cozii... nicio femeie nu vrea sa fie singura. iar daca pt o perioada alege statutul asta este doar pt ca a dat numai peste cocalari si manelisti (in gandire si comportament).
    oricat de fitoasa ar fi o femeie, tot isi doreste sa fie cu cineva. dar in ziua de azi cam greu sa gasesti. sau poate ca nu stiti unde sa cautati.

     

     

    )))) Geez!daca ar exista numai barbati care gandesc atat de simplist ca tine,cu siguranta as prefera sa raman singura forever!

    Dupa cum am mai spus,de peste 5 luni experimentez statutul de femeie singura.Recunosc ca pana acum am stat vreo 8 ani in relatii care nu m au multumit suficient,cu barbati care nu erau exact ceea ce imi doream....dar nah,nu eram singura.

    De cand sunt singura simt ca m am schimbat enorm...si am tot iesit la o multime de intalniri...cu oameni cu probleme sau cu oameni extraordinar de ok,mult mai ok decat ce am avut.Si totusi,doresc sa mi conserv inca o perioada statutul de femeie singura.

    Asta nu inseamna ca nu ies la intalniri sau ca nu am parte de sex. Pur si simplu nu mai am chef sa construiesc,nu imi doresc deocamdata implicare si alte alea...pur si simplu sunt f relaxata.

    Nu cred ca sunt multe femei care sa si doreasca sa ramana singure pt totdeauna...Eu una nu mi doresc...dar deocamdata imi convine f tare situatia asta.

  •  
    • 4017 mesaje
    12 Apr 2011, 08:01
    2 0
    De ce atatea femei singure? Cred ca explicatia este mai mult sociologica decat individuala. Secolul 21 favorizeaza net profesiile care solicita. pe scara larga, preponderent calitati tipic feminine (teamwork, atentie la detaliu, disciplina in aplicarea unor proceduri stabilite) decat atuuri tipic masculine (individualism competitiv, asumare de riscuri in schimbarea regulilor prestabilite, forta fizica). Asta devenise evident inainte de criza, dar trend-ul este deplin confirmat in ultimii doi ani, cand s-a constatat ca peste 75% dintre cei care si-au pierdut job-urile sunt barbati, la noi si in lume. Rezultatul: tot mai multe femei care ar trebui sa-si asume rolul traditional rezervat barbatului sau sa ramana nemaritate. Dintre acestea, unele aleg sa devine amantele acelui procent de barbati de succes "traditionali" care ramane, altele sa intre in relatii in serie cu barbati cu care nu s-ar casatori, fiindca "nu corespund" iar un procent tot mai mare isi ofera familia non-traditionala: ele si copii facuti in afara casatoriei. V-am mai spus, cred, ca statisticile europene despre fenomenul asta (cu Romania in trend, in mod surprinzator pentru asa o tara "traditionalista) sunt uluitoare: creste tot mai mult procentul copiilor nascuti in afara casatoriei, la ritmul asta in vreo 10 ani va deveni majoritar.

    Ma gandesc la cele de mai sus si-mi musc limba de fiecare data cand imi vine sa emit indemanuri despre "mai scade si tu pretentiile mandro, ca pe an ce trece iti scade valoarea pe piata relatiilor" . Desi-s total adepta casatoriei, trebuie sa recunosc ca traim o superruptura intre valorile cu care am fost crescute si cele la care suntem obligate sa ne adaptam rapid or...
  •  
    • 9873 mesaje
    12 Apr 2011, 10:03
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3354 mesaje
    12 Apr 2011, 10:11
    0 0
    parca e taica-miu... el zicea cand eram singura:
    tine-te de cardul tau... adica de generatia mea... ca eu cam ramasesem in urma si cu facultatea - facuta dupa 9 ani - si cu relatiile...

    eu nu am considerat niciodata asa... nu te poti tine de card in orice situatie...

    tot el spunea: daca nu esti in card, vin alte carduri din urma si te dau la o parte... in timp...
    ca vin alte fete nemaritate din urma si iau barbatii disponibili...
    chestia e ca genaratia mea - 67 -68 a fost compusa majoritar din fete...

    era inevitabil ca un procent din ele sa ramana singure... sotul meu este din alta generatie, nu din a mea...

    la fratele meu de exemplu, genaratia 71-72, echipele erau echilibrate...

    si din cauza asta, nu au prea fost cazuri de fete nemaritate, iar cele mai multe sunt cuplate cu colegi de generatie - aceeasi varsta...

    eu cred ca are importanta si asta... procentul de baieti si fete dintr-o anumita perioada...
  •  
    • 8403 mesaje
    12 Apr 2011, 10:19
    0 0

    cred ca pana la urma, totul se reduce la realism.
    dupa cateva experiente- traite sau vazute la altele, femeile realizeaza instinctiv ce merita si ce nu intr-o relatie. si probabil ca asteapta sa se maturizeze barbatii intre timp sau cauta printre cei mai mari. care insa, fie sunt casatoriti, fie cauta mai mici decat ei, fie sunt preocupati sa fie si ei singuri, ocupati cu o cariera.

     

    eu mereu am mers pe ideea "totul sau nimic". preferam s afiu singura decat implicata intr-o relatie care simteam intuitiv ca nu ar merge.si cand, de gura altora ma implicam, aruncam totul in aer dupa o perioada de timp.

     

    pana cand totul a decurs natural, fara un efort anume.


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 12 Apr 2011, 10:21
  •  
    • 4009 mesaje
    12 Apr 2011, 10:37
    0 0
    pentru ca classy a deschis o alta portita a explicatiilor, va recomand sa cititi si asta http://www.qmagazine.ro/articole/7547/demografia-iubirii-revolutie-sau-razboi.html E lung articolul dar merita si ofera destule explicatii
  •  
    • 5188 mesaje
    12 Apr 2011, 13:00
    1 0
    bun. si daca-s o femeie singura, cum sa fac sa gasesc un om normal? e f greu. mergi la serviciu de dimineata pana seara, cum poti gasi un barbat?
  •  
    svf
    • 5173 mesaje
    12 Apr 2011, 13:03
    0 0
    Stai pe eva.
  •  
    • 227 mesaje
    12 Apr 2011, 13:35
    0 0

    Angelie, sfatul meu este sa te conservi si de acum inainte ca sa nu ii strici si rostul altuia fiindca, la peste 30 de ani cat ai, inca nu stii ce vrei.
    Lasa filosofiile de Dambovita si mai bine uita-te la o explicatie de bun simt si corecta pe care a postat-o Congo.


    Acest mesaj a fost editat de către diego_tristan: 12 Apr 2011, 14:26
  •  
    • 4009 mesaje
    12 Apr 2011, 14:21
    0 0

    eu cred ca femeile care se bat cu pumnul in piept de cat de relaxate si bine se simt singure pe o perioada lunga, ascund o problema. Evident, nu sustin relatiile cu barbati nepotriviti... in cazul asta mai bine singura. Dar, pana la urma, toti de dorim un suflet care sa ne astepte acasa si sa ne pune un zambet pe fatza, oricat de amazoane am fi noi.

  •  
    • 4811 mesaje
    12 Apr 2011, 14:57
    0 0
    ) Diego dragul meu...In primul randca am sub 30 de ani si in alt doilea rand,daca te referi la explicatia lui Congo referitoare la faptul ca e greu sa intalnesti barbati...ei bine pt mine nu e asa greu.
    Momentan ies la intalniri cu 2 tipi,ambii par ff ok pana acum.Dar nu imi propun sa ma implic si da,o s-o mai spun inc ao sata,deocamdata mi e f bine asa,singura,pt o perioada.

    In rest,sunteti ff simpatici!!
  •  
    • 4811 mesaje
    12 Apr 2011, 14:57
    0 0
    ) Diego dragul meu...In primul randca am sub 30 de ani si in alt doilea rand,daca te referi la explicatia lui Congo referitoare la faptul ca e greu sa intalnesti barbati...ei bine pt mine nu e asa greu.
    Momentan ies la intalniri cu 2 tipi,ambii par ff ok pana acum.Dar nu imi propun sa ma implic si da,o s-o mai spun inc ao sata,deocamdata mi e f bine asa,singura,pt o perioada.

    In rest,sunteti ff simpatici!!
  •  
    • 7967 mesaje
    12 Apr 2011, 15:00
    0 0
    Bai Anjie, ce esti mah asa egoista? pai fetele se vaita de singuratate si tu-ti revendicasi doi?