cum sa te descurci cu copiii

  •  
    • 157 mesaje
    6 Oct 2006, 01:03
    0 0
    buna bim....azi ma simt minunat, in sfarsit am avut o noapte linistita si dupa amiaza la fel, am putut dormi toate 3 bine..se pare ca sunt dintisorii la aia mica care nu-i da pace, mi-a zis si pediatrul, ca va avea 2 zile durere, apoi se va mai calma un pic, si tot asa...cea mare, nu e problema, adoarme singura, doar daca vrea sa faca nazuri nu doarme, si nu-i pot citi ptr ca o culc pe cea mica care vrea leganata, asa ca cea mare adoarme singura, dar inca puti si dopa aia voi avea timp sa-i citesc povesti, o voi lasa pe soacra sa stea cu cea mica...am gasit un site interesant care are o multime de povesti si cantece si am imprimat destule( aici unde sunt nu gasesc carti in limba romana,dar site-ul e bun).
    B6, am mai auzit dar e bine sa iau acum cand alaptez?! voi intreba farmacistul.oricum, se vede cand sunt odihnita, am chef orice, m-am jucat cu cea mare, am facut puzle, am ras cu cea mica...de-ar fi asa mai des, ar fi perfect, totul e odihna!
    iti multumesc ptr urare bim, tot acolo va avea loc si botezul lui aia mica la inceput de decembrie.
    te pup
  •  
    • 2312 mesaje
    6 Oct 2006, 02:10
    0 0
    asa era si a mea ..nu o adormeam bine ca se si trezea cand o puneam in pat.Pana m-am prins ce are.Adica eu nu aveam lapte suficient,adica fata crestea dar doar800,600,700,500/luna.Asa ca de la cinci luni ii dau completare biberon(deocamdata nu a lasat sanul) iar acum fata mea doarme noaptea de n-am treaba si nu se mai trezeste cand o pun in pat.Precizez ca pana la 2-3 luni trebuia sa dorm cu ea in brate(eu ziceam ca din cauza colicilor...iar ei saracuta ii era foame),apoi i-am diversificat mancarea,dar tot nu-i ajungea asa ca adormea axtrem de greu,trebuia sa o las sa doarma pe mine 1h si apoi s-o pun in pat,iar de la 5 luni i-am dat si biberonul..adica seara suge din ambii sani dupa care m-ai papa 100-150 ml lapte,si doarme fata mea de la 21-30 pana la 6 dimineata.incearca macar o data sa vezi daca nu cumva o mai papa.
  •  
    • 2312 mesaje
    6 Oct 2006, 02:17
    0 0
    si..cum sa-i dea dintii la 3 luni?E adevarat ca incep s-o manance dar chiar sa nu doarma noaptea din cauza lor?Asta mai pe la 6 luni.Amea are 6 luni,deja se vede locul unde o sa-i apara,o deranjaza,dar noaptea doarme,sa stii.
  •  
    • 157 mesaje
    6 Oct 2006, 12:23
    0 0
    oana....am lapte suficient, i-a bine in greutate,multumesc lui dumnezeu, da laptele pe afara, doar uneori, f rar asta, nu am avut din cauza oboselii si i-am dat biberon...am incercat sa-i dau si azi dimineata biberon ptr ca m-a trezit ieri din 2 in 2 ore si nu ptr sa manance, doar sa adoarma la san, asa ii place, dar e greu asa, deci nu avrut biberonul sub nici o forma, doar o data a mancat cam 60 g ca ii era foame si chiar nu aveam lapte...dar am zis ca o voi lasa seara mai multe ore pana sa manance apoi ii dau biberon si la urma san, asa mi-a zis si pediatru..
    in legatura cu dintisorii, crede-ma e adevarat, intreaba pediatrul tau, cea mare a mea primul dinte a iesit la 5 luni, iar acum cea mica cam pe la 4 luni mi-a zis pediatru ca va iesi primul dintisor, o chiar doare, cand ii dau calmant, sta linistita si chiar doarme bine, dar nu vreau sa ii dau des, iar cand nu-i dau, isi pune saracuta amandoua manutele in gurita si le roade bine...
  •  
    • 2487 mesaje
    6 Oct 2006, 14:57
    0 0
    buna dora, povesti in rom. gasesti si in varianta electronica,cauta cu google ,nu stiu daca ai www.trafic.ro acolo unde esti dar prin el dai de o gramada de adrese de aici in ro., la femei sunt site-uri de copii si multe lucruri legate de cresterea lor sanatoasa.Da, e mai bine sa intrebi daca poti lua magne -B6 medicul, e mai sigur asa.Sper sa aveti sarbatoare frumoasa si cadouri multe si deosebite pt botezul celei mici si tie multe zile bune.Pupici.
  •  
    • 2487 mesaje
    6 Oct 2006, 15:43
    0 0
    Buna, am gasit citeva adrese de net cu povesti,www.parinti.com, www.romanianvoice.com, www.angelfire.com sper sa te ajute.Pupici.
  •  
    • 157 mesaje
    9 Oct 2006, 16:09
    0 0
    buna bim73...e bun site-ul roumanianvoice, are si momente umoristice cu amza pelea...mersi, celalalt cu parint.com il stiam, e chiar f bun, de acolo am luat povesti...
    in ultimile zile am fost f stresata si neodihnita si ca urmare nu am mai avut lapte la san decat f putin, deci am incercat sa-i dau biberon, nu vrea sub nici o forma sa i-a biberonul, cred ca am facut pana acum 5-6 sticlute, dar nimic, cauta ssanul, nu stiu ce sa mai fac ptr ca noaptea ma trezeste la fiecare 3 ore!am observat ca daca sunt odihnita, am lapte suficient si doarme mai mult fetita, dar cum mai tot timpul sunt in picioare....stiti cumva vreun truc care sa o faca sa i-a biberonul?!
    va multumesc evelor!
  •  
    • 157 mesaje
    9 Oct 2006, 16:16
    0 0
    inca i ''mica'' problema....nu-i mai place probabil pozitia.. la sanul drept si nu vrea sa suga, asadar de vreo 10 zile, am un san mai mic si unul mai mare...si evident nu mai am lapte la sanul drept...ce pot face?
    va multumesc
  •  
    • 2312 mesaje
    9 Oct 2006, 16:33
    0 0
    exact la fel a facut si a mea,cand era mai obosita si mai flamanda ii dadeam sa suga de la stangul(pe stangul nu-l vroia),apoi o mutam pe dreptul.Acum jonglez cand cu unul ,cand cu altul cand cu biberonul..Si la fel ca si tine imi scadea mult laptele cand eram obosita.Dar de la 5 luni ea vroia sa pape din ce in ce mai mult...nu-mi mai ajungea de loc laptele.Daca vrei s-o inveti la biberon ia-i de ala anatomic,cu scurgere f lenta ca sa n-o intarci.Daca ai sfarcuri mici ia-i de la chicco,daca nu ,sunt bune si cele de la nuk
  •  
    • 856 mesaje
    10 Oct 2006, 09:39
    0 0
    buna dori.parerea mea e ca in momentul in care ti-a luat biberonul,sa o intarci.daca tu esti agitata si obosita toata starea ta i se transmite celei mici prin lapte.iar daca ii dai dintr-un singur piept nu are rost sa-i mai dai.cat despre biberon incearca cu alt lapte praf,e posibil sa nu-i placa laptele.sau incearca cu altceva.cu canita speciala pt ei de exemplu.nu dispera ca nu primeste biberon.incearca toate variantele.eu asa am facut.te pup
  •  
    • 157 mesaje
    10 Oct 2006, 17:26
    0 0
    buna oana si rodi.....va multumesc ptr sfaturi.
    o sa intreb pediatru sa-mi recomande alt lapte...biberon chico am, doar tetine trebuie sa gasesc, o sa incerc si variantele astea....pe cea mare am intarcat-o la 5 luni ptr ca nu sugea mult si dupa aia nu am mai avut lapte.
    ptr canita nu prea mica?!totusi se pare ca se satura doar cu un san, mai cere iar papa dupa 3-4 ore...voi vedea cand merg la pediatru cat a luat in greutate...
    va multumesc inca o data..va pup
  •  
    • 856 mesaje
    10 Oct 2006, 19:15
    0 0
    daca ea poate bea din canita(sunt canite speciale pt ei,cu supapa sau fara)nu ezita sa incerci.te pup.
    de unde esti tu?
  •  
    • 1272 mesaje
    10 Oct 2006, 20:50
    0 0
    doralinda, i-mi da seama cat de greu i-ti e.
    si eu am o fetita de 4 luni, si sunt singura, doar cu sotul meu, care lucreaza toata ziua, si sunt tot inntr-o tara straina!
    dar cu 2! Da cred ca e greu!

    e bine ca invat si eu de la voi!

    si fetita mea doarme doar max.20-30 minute un somn, de 2-3 ori pe zi, in schimb adoarme seara la 7. Pe de o parte ma bucur, caci pot face si eu treaba, in perioada asta, de la 7 pana ne ducem la culcare.
    e greu, caci vrea numai in brate, si treaba fac pe apucate in cursul zilei.
    tot ca fata ta, nu vrea biberonul, laptele praf, si nici suzeta!!!
    e bine ca am aflat de canita. o sa ma duc sa caut! mi-ar place sa bea si ea putina completare. ea vrea cam des sa mannace, si seara se trezeste de 2-3 ori. ziua nu pot dormi!
    te inteleg ca-ti este greu!

    numai bine!
  •  
    • 157 mesaje
    11 Oct 2006, 16:57
    0 0
    angelika..buna, vad ca descrierea ta se aseamana mult cu a mea! e exact asa cum ai scris, doar ca e dublu....de unde esti?sau unde locuiesti mai bine zis.o sa incerc si eu canita, nu am gasit azi, in scimb am luat alte tipuri de tetine ptr biberon...te pup si mult curaj!
    sa-mi zici daca merge la tine cu canita, sunt curioasa
  •  
    • 157 mesaje
    11 Oct 2006, 16:58
    0 0
    buna rodi...sunt din constanta dar locuiesc in Monaco, si cateva luni pe an in Grecia.tu de unde esti?
    te pup
  •  
    • 1272 mesaje
    11 Oct 2006, 19:16
    0 0
    doralinda, eu locuiesc in austria!

    o sa cumpar canita si o sa incerc. azi i-am dat 20 ml completare cu LINGURITA si a mancat atat de frumos, fara sa se murdareasca!biberon nu vrea!

    eu ma gandeam, ca la al doilea copil e mai usor. ai mai multa experienta, dar vad ca nu e asa, dupa cum citesc la tine!
    e greu, dar mai tarziu o sa fii fericita, si o sa vezi ca s-a meritat!
  •  
    • 856 mesaje
    12 Oct 2006, 09:30
    0 0
    buna dori.eu sunt din braila.lanoi deocamdata e bine.bebe doarme noaptea,mananca,aproape tot timpul.acum se uita la desene animate.te pup.si sper ca sunteti si voi mai bine.cum ati trecut de raceala?pupici la toti.
  •  
    • 157 mesaje
    12 Oct 2006, 13:53
    0 0
    buna angelika...si eu am crezut ca la al 2-lea e mai usor, intr-adevar am mai multa experienta, nu mai ma sperii asa usor la cea mai mica raceala, e greu ptr ca cealalta mare face nazuri din cauza ca ma vede cu cea mica si e geloasa, nu ma asculta, trebuie sa-i zic ceva de 10 ori si ma enervez, asta e problema, ca nu am timp nici sa fac o baie ca lumea!dar asa cum ai zis si tu, o sa treaca...am si eu o prietena din Bucuresti care e casatorita in Austria si e insarcinata in luna 7-a cred, dar nu stiu in ce oras, stiu ca e undeva in munti..
    buna idee cu lingutita, o sa incerc dar nu cred ca o sa mearga...nici ceai nu vrea, nici apa....am vorbit cu pediatra si mi-a zis sa incerc alt lapte...voi vedea
    te pup
  •  
    • 157 mesaje
    12 Oct 2006, 13:56
    0 0
    angelika..ai zis ca fetita ta doarme de la 7 seara...nu se mai trezeste toata seara sau noaptea pana a doua zi?! esti o fericita!!!! am adormit-o si eu aseara pe la 7, dar la 22.30 s-a trezit si nu a mai dormit pana la 00.30, iar eu eram moarta de oboseala!!!!
  •  
    • 157 mesaje
    12 Oct 2006, 13:59
    0 0
    buna rodi...mersi de intrebare, a trecut raceala, doar nasul le era infunfat dar le-am dat spray si sirop si supozitoare si a trecut intr-o saptamana. aici vremea e f schimbatoare, adica dimineata pe la 10 poate fi 16 C, si pe la pranz sa fie 25, iar apoi pe la ora 14.00 sa fie aer si asa racesti f usor, te prinde curentul..