cum sa te descurci cu copiii

  •  
    • 856 mesaje
    6 Nov 2006, 12:59
    0 0
    buna angelika.azidimineta m-am inscris in grupul eva,si am vazut pozele tale.e foarte dulce cea mica si tare frumusica.te pup si sanatate.
  •  
    • 1272 mesaje
    6 Nov 2006, 14:34
    0 0
    mersi mult rodica.
    ai pus si tu poze cu baiatul tau? cum il cheama?
    chiar citesc de ceva timp postarile tale si m-au impresionat de fiecare data.
    pupici
  •  
    • 856 mesaje
    6 Nov 2006, 14:41
    0 0
    nu am pus poze dar daca vrei putem vb mai mult pe yahoo mes.trimite-mi email-ul tau,daca vrei si vb.te pup.
  •  
    • 1272 mesaje
    6 Nov 2006, 14:50
    0 0
    mi-ar face placere. e-mailul meu este : angelika.schusser@yahoo.de
  •  
    • 856 mesaje
    6 Nov 2006, 16:04
    0 0
    daca nu ai adresa .com la sfarsit nu pot sa te adaug in lista mea.poate ai gresit can ai scris .de
  •  
    • 1272 mesaje
    6 Nov 2006, 16:25
    0 0
    nu am gresit. adresa este cu .de, ci nu cu .com, si poti sa ma adaugi in lista ta, pt ca cei de acasa, din romania, au tot .com, si m-au adaugat in lista si vorbim
  •  
    • 856 mesaje
    6 Nov 2006, 16:26
    0 0
    am reusit....
  •  
    • 157 mesaje
    6 Nov 2006, 22:14
    0 0
    buna angelika...deja ma simt mult mai linistita, doar ca cea mica e inca obosita de pe drum, in plus e schimbarea aerului(in monaco e umiditate, aici e uscat), fusul orarului, drumul cu avionul, presiunea...toate astea au obosit-o f mult si acum ii ia mult timp pana sa adoarma saracuta, ochisorii ii sunt rosii de oboseala, dar pur si simplu nu poate adormi, dar azi deja a fost mai bine, s-a odihnit mai bine...
    am citit ca ai pozele cu puiul tau pe eva, unde si cum as putea sa le vad si eu?ce trebuie sa fac?
    te pup si numai bine
  •  
    • 1272 mesaje
    7 Nov 2006, 09:22
    0 0
    http://ph.groups.yahoo.com/group/fetele_eva/photos/browse/b87e

    doralinda aici am pozele cu anna, dar sunt numai 3.
    problema este ca trebuie sa te inregistrezi cu id-ul pe care il pe eva si vei primi acceptul de la administrator.
    aici gasesti pozele multor fete de pe eva.
  •  
    13 Nov 2006, 22:40
    0 0
    Si eu sant exact in situatia ta ,tot intr-o tara straina si tot cu 2 copii,un baiat de 2 ani si o bebelusa de 3 luni care de cateva zile maraie intruna caci ii ies dintisorii,Baiatul merge 8 ore la cresa particulara dar mie tot greu,caci ea nu doarme asa de bine pe ziua cam jumatate de ora dupa care gangaveste de imi ies creierii si ajung sa plang,noaptea e cosmar cateodata ,sotul e plecat cu afaceri asa ca m-am gandit sa o las si pe ea la cresa ca sa am pentru si doar mine 8 ore sau mai bine zis 7 ore ,caci drumul cu masina dus-intors e 20 min.
  •  
    • 2048 mesaje
    22 Nov 2006, 14:00
    0 0
    Impactul cuvintelor asupra celui mic


    Fiecare parinte isi iubeste copilul mai presus de orice pe lume, in privinta aceasta nu incape indoiala. Doar ca uneori, cand suntem nervosi sau iritati, spunem si ceea ce micutul n-ar trebui sa auda niciodata. Analog, in situatiile fericite, o lauda sosita in momentul oportun poate sa-l ajute in mod decisiv pe prichindel sa aiba o parere buna despre sine si sa aiba incredere in el. Care este, in realitate, impactul cuvintelor?

    Bineinteles ca micutul va face si boacane, altminteri nu ar fi copil, cum se spune. Si este firesc sa-l critici, mai ales daca l-ai avertizat in prealabil. Dar oricat ai fi de furioasa, nu-i spune niciodata "nu te mai iubesc, pentru ca ai fost obraznic!", ca sa dam numai un exemplu.

    De asemenea, nu prelungi critica, intrucat nu vei rezolva nimic. Potrivit unor studii efectuate in strainatate, micutul nu va putea sa-ti acorde atentie decat maximum cinci-sase minute, dupa care creierul sau nu mai este in masura sa proceseze toate informatiile. In schimb, cu siguranta ii creezi angoase...

    In mod similar, ai putea avea temeri legate de alinturi si de rasfat in general. Nu cumva este prea mult, nu cumva risti ca micutul tau sa fie un razgaiat? Ei bine, nu este deloc obligatoriu sa se intample astfel. In primul rand, trebuie sa-ti respecti copilul (astfel se pun bazele respectului de sine) si sa scoti in evidenta in egala masura realizarile si micile sale esecuri. Numai in felul acesta va invata sa se aprecieze si sa stie de ce este capabil.

    Pentru ca tot vorbim de respect de sine, nu incuraja niciodata competitia intre frati. Contrar unei prejudecati destul de larg raspandite, nu vei reusi sa-i stimulezi astfel, ci, in cazul cel mai rau, sa-i starnesti unul impotriva celuilalt. Fratii nu trebuie sa se afle niciodata, in nici o circumstanta, de parti diferite ale baricadei, pentru ca ei sunt o echipa si astfel trebuie sa ramana.

    Copiii trebuie sa aiba intotdeauna la dispozitie cel putin doua variante dintre care sa poata alege; incurajeaza-l pe cel mic sa-si faca prieteni cat mai multi. Nu vorbi niciodata in termeni depreciativi despre acestia din urma in prezenta copilului; daca ti se pare ca acestia nu reprezinta un anturaj optim, procedeaza in asa fel incat sa eviti intalnirea lor.

    Mult noroc si succes la mamici si sa fiti sanatosi si fericiti cu totii!!
  •  
    • 1934 mesaje
    22 Nov 2006, 14:17
    0 0
    ai dreptate. eu acum sunt in mijlocul"unei confruntari".este pedepsita ca nu ne asculta, vine cu argumente pro si NU CEDEZ.in fiecare seara ii spunem de spalat si pijama si nu ne intelege. tot ce vrea face. asa ca este pedepsita la capitolul "fara afara o zi".azi i-am amintit de ce este pedepsita cand mi-a spus ca vrea afara.
  •  
    • 157 mesaje
    22 Nov 2006, 17:38
    0 0
    madeleia....buna, eu sunt acum ceva mai bine, caci am venit la soacra si mai ma ajuta si ea...si fetitei mele cele mici i-a iesit deja un dintisor la doar 4 luni si 3 sapt, si acum se pare ca ii iese si al 2-lea la doar 1 sapt dupa! i-am cumparat si transat care se leagana cu baterie si asa ( cateodata) adoarme leganata si nu mai e nevoie sa o legan eu, iar seara ii pun si un supozitor de paracetamol ptr durerea de dinti si asa pot dormi si eu pana dimineata pana la 6-7!!nu-mi vine sa cred ca am reusit sa-i fac si programul ptr masa, la 22-23.00 e ultimul biberon pana dimineata, si am inceput si pureul de legume.
    dar tu esti mai fericita decat mine, ptr ca poti lasa la cresa copii 8 ore, eu doar pe cea mare si doar de 2 ori pe sapt si doar cate 3-4 ore.
    unde locuiesti( daca pot intreba).
    te pup si sa-ti traiasca puisorii!
  •  
    • 157 mesaje
    22 Nov 2006, 18:49
    0 0
    BigSister....mersi ptr sfaturi, ai dreptate, si 95% din ceea ce ai scris fac deja, o incurajez, o rasfat cand face o fapta buna, etc...dar uneori, si cred ca multe eve imi da dreptate, nu ma mai tin nervii...bine, acum am ajutor in sfarsit si sunt mult mai degajata, am mai mult timp sa ma ocup de cea mare asa cum vrea...
    ceea ce ai scris e din experienta, sau lucrezi in breasla?! sau ai gasit materialul undeva?ptr ca tot ceea ce ai scris e f frumos si logic.ai copii?
    te pup si mersi
  •  
    • 2048 mesaje
    23 Nov 2006, 16:42
    0 0
    Dora, iti raspund pe scurt la ce m-ai intrebat.. pt ca tu cred ca ai citit sau nu te-am vazut pe la dragoste, probabile esti mai noua pe forum si nu stii nimic despre mine...
    Deci nu sint scrise de mine sfaturile anterioare, este chiar un articol preluat integral de pe eva si l-am postat aici.. si ma bucur ca v-a fost de folos..
    Eu sint barbat, fac 36 de ani in curind, am 2 copii, 2 baieti de 11 ani si jumatate si 8 ani si jumatate, care sint departe de mine, intr-o tara nordica, mai precis Suedia, sint acolo de un an si jumatate unde s-a casatorit fosta sotie acum 2 ani si le este foarte bine acolo, adaptindu-se excelent si la mediu, cu limba pe care au invatat-o foarte repede si la mediul de societate de acolo.. stiu foarte multe despre copii si din experienta proprie, din ce am aflat din jur si din ce mai citesc prin carti sau pe diverse forumuri.. ador copiii si ma simt foarte mindru de baietii mei si sper sa mai am peste 2-3 ani inca o fetita sau poate 2 gemene.. cine stie??
  •  
    • 619 mesaje
    23 Nov 2006, 17:00
    0 0
    BigS, si daca ies "gemeni"?
  •  
    • 157 mesaje
    25 Nov 2006, 16:44
    0 0
    BigS,mersi ptr raspuns. mi se pare ciudat ca un barbat sa stea si sa discute pe forum unde de obicei sunt femei!cum de tu citesti asa ceva?!
    da, intr-adevar sunt noua pe forum, si ma bucur ca am descoperit acest site, mi-a fost de ajutor!si in plus, fiind departe de tara, asa pot tine intr-un fel legatura cu ceea ce e in tara, si nu numai, dar vorbesc si limba, caci unde ma aflu eu, nu sunt romani, sau nu stiu eu....
    sa-ti traiasca copiii, si poate iti va da Dumnezeu si o fetita!banuiesc ca te-ai recasatorit.
  •  
    1 Dec 2006, 22:21
    0 0
    Eu locuiesc in Spania dar santem originari din Suedia,in Spania e clima buna si mai ales in zona unde locuim noi in timp ce in Suedia e frig in adevaratul sens al cuvantului.Dar acuma mie mult mai bine caci a venit sora mea la mine si ma ajuta cu micuta.Asa ca am timp pentru mine destul
  •  
    • 2312 mesaje
    1 Dec 2006, 23:46
    0 0
    Eu n-am mai scris de mult pe topicul asta, dar v-am vazut acum pe prima pagina si v-am citit sa vad ce mai faceti.Vreau sa va zic ca danuta mea mai are un pic si merge..de fapt merge tinuta de manute, e tot timpul in picioare in tarc, in schimb ce ma ingrijoreaza e ca la 7 luni si jumatate nu i-a dat nici un dinte si vad ca nici nu da semne!!!
    Eu tot astept, astept de altfel sa zica si ea mama...ea..nimic.
    cat trebuie sa mai astept oare?
    In rest e f cuminte, adoarme singura, eu vin doar s-o invelesc, doarme toata noapte..de mancat cam face nazuri, de altfel a facut intotdeauna nazuri..mai ales la carne.Va pup si va doresc sanatate la ingerasi!!
  •  
    • 157 mesaje
    2 Dec 2006, 00:20
    0 0
    oana....da, ai dreptate, nu prea mai scriu mamici pe topicul asta.
    esti o fericita!!!!!doarme singura fetita ta?!a mea, cea mare abia de la 1 an jum a inceput sa doarma singura, adica sa o pup, sa-i zic somn usor si sa inchid usa fara ca ea sa tipe!in schimb cea mica, uneori e de ajuns sa ma simta langa ea in pat cu mana mea sa o ating, si adoarme, iar uneori e nevoie sa o legan 1 ora ptr a adormi(are 5 luni jum)..in legatura cu dintisorii, deja la 4 luni si 3 sapt a avut primul dintisor, acum are 2, si se pare ca in curand vor iesi si sus..stiu e devreme, dar asta e, i-au iesit...la cea mare, primul dintisor a iesit cam pe la 5 luni jum-6 luni....
    cat despre de zis mama...nu-ti face griji, va spune cand se va simti ea pregatita!e cam devreme inca 7 luni....
    despre mers, a mea nu a mers de-a busulea pana la 10 luni, si imediat la 2 sapt a inceput sa mearga singura..pur si simplu nu a vrut sa mearga busulea, si am incercat sa o fac, dar asa cum am mai zis, cand se va simti ea pregatita, o va face!
    P.S. cum mai e cu umiditatea?
    te pup si curaj cand vor iesi dintii, caci vei face nopti albe...sau poate nu