cum sa te descurci cu copiii

  •  
    • 2312 mesaje
    2 Dec 2006, 00:28
    0 0
    pai acum e aerul f uscat, de cand au dat drumul la caldura, sunt 28 grade la ea noaptea..ca nu pot lasa geamul deschis peste noapte.Pun vase cu apa dar degeaba..e f cald.Doarme danuta singura de la 3 luni..de cand nu mai are colici.e f cuminte, dar si eu m-am ferit s-o rasfat.Acum parca nici n-am copil, o las singurica in tarc(din lemn, 2/2) si se joaca in legea ei cu jucariile(are mai mult de 20 de jucarii), gongane la ele..Doamne, mi-e asa draga cand o vad..nici n-o deranjez.Uneori mi-e ciuda ca nu ma lasa s-o strang in brate,s-o pupacesc..are personalitate, deh!Profit si eu cand o scot afara..ca nu luam jucariile cu noi, o dau in leagan(din ala cu bara in fata..ca nu se tine prea bine)..dar acasa ma ignora total cand vede jucariile.
    I-ai inceput diversificarea la fetita ta?cum merge?
  •  
    • 157 mesaje
    2 Dec 2006, 16:26
    0 0
    buna oana.....ale mele fetite, vor tot timpul in brate, si pot recunoaste ca imi place mult, mai ales cand cea mare ma strange tare de gat!!!!!simt o bucurie enorma, chiar daca uneori e greu si sunt obosita de tinut ata in brate...eh, ce sa-i faci...acum avem ocazia sa ne strangem copiii la piept, ptr ca apoi cand vor creste, le vor strange altii
    in legatura cu mancarea celei mici, am inceput de 10 zile, ii place la nebunie, si mananca cam 200gr la pranz, peste vreo2 sapt voi incepe sa-i dau si fructei branza de vaci(cea topita), acum mananca doar piure de legume, le diversific in fiecare zi ca sa nu se plictiseasca si sa vad ce-i place...
    nu e cam cald 28 grade ptr bebe?!de obicei se tine maxim 24 grade....mananca bine a ta?ce ii dai acum sa pape?
    te pup
  •  
    • 157 mesaje
    2 Dec 2006, 16:44
    0 0
    oana, ai poze cu fetita ta?mi-ar placea sa o vad..ma mira mult ca se joaca si doarme singura!!e un ingeras atunci...nu ca ale mele nu ar fi..
  •  
    • 2312 mesaje
    2 Dec 2006, 20:29
    0 0
    Am dar nu stiu de ce dar nu pot face album pe fetele_eva..mi-am sters un album si acum nu mai pot pune altul.Stiu ca e mult 28 grade dar n-am repartitoare la calorifere si nici nu pot lasa geamul deschis noaptea.O sa mai incerc sa pun poze..nu stiu de ce nu pot.daca erai din Rom iti trimiteam pe yahoo dar asa nu cred ca merge...
  •  
    • 157 mesaje
    3 Dec 2006, 11:17
    0 0
    oana...nu conteaza daca nu sunt din rom...pe yahoo imi poti trimite...adresa mea e cdmusat1972@yahoo.com si putem vorbi si pe messenger daca vrei
    te pup
  •  
    • 2312 mesaje
    8 Ian 2007, 08:45
    0 0
    Am adus topicul pe prima pagina deoarece am o problema si nu stiu cum s-o rezolv.Pana acum fata mea a baut Milumil 2 iar de cand a implinit 8 luni am combinat pachetul care mai ramasese cu Nun junior(pt copii de peste 1 an)..nu se mai satura si se trezea peste noapte..ultima masa fiind cea de lapte.Dupa ce am terminat tot Milumil 2 pe care-l aveam i-am cumparat milumil 3 si..nu-i place..bea doar 1/2 din cantitatea pe care o bea de obicei.Oare ce sa fac?De ieri sunt o mamica disperata..nu-i problema, mancare imi mananca dar Dr mi-a zis ca ii trebuie cel putin 400ml lapte zilnic la varsta ei..
  •  
    • 1272 mesaje
    8 Ian 2007, 09:27
    0 0
    oana incearca si alt sortiment de lapte! nu stiu ce lapte exista in romania, dar cred ca sunt mai multe in afara de milumil!
    problema este ca si copii, ca si noi adultii au zile cand mananca mai bine, alte cand mananca mai putin.
    poate ii ies dintisorii! inarmeazata cu rabdare si incearca si alte variante de lapte!
  •  
    • 2312 mesaje
    8 Ian 2007, 11:28
    0 0
    Am fost plecata sa-i iau lapte..dorna..la recomandarea unei mamici.Sper sa-l ia.Nu e praf.Dintii deja i-au dat..2..mananca mancare la greu, problema a aparut exact in mom in care i-am schimbat laptele.Diseara ii fac un amestec 50-50%, apoi..daca nici asa nu vrea ii dau numai dorna.Are multe proteina asta de vaca..de asta vroiam sa evit..acum sa vad daac vrea sa-l ia.
  •  
    • 1272 mesaje
    8 Ian 2007, 13:26
    0 0
    nu stiu cum e in romania, dar aici nu se recomanda laptele de vaca pt copii pana la un an. aici se zice ca laptele de vaca contine minerale pe care rinichii copiilor nu le pot face inca fata!
    nu stiu ce sa zic. scriu si eu din cele citite pe net si de la medicii de la noi.
    bafta multa!
  •  
    • 2312 mesaje
    21 Mar 2007, 15:17
    0 0
    Tot eu..cu probleme.
    I-am luat Danutei periuta de dinti si pasta..pt bebei.N-am citit pe ea ce scrie decat acasa(scria ca e pt bebelusi) si am vazut ca contine fluor..cantitate mica.(de la vademecum)
    Acum nu stiu ce sa fac..s-o folosesc?Azi am fost sa caut fara fluor si n-am gasit pe nicaieri..chiar nu stiu ce sa fac..nici cum s-o spal pe dintisori(are 4 ), de cate ori pe zi..Help!
  •  
    • 1272 mesaje
    21 Mar 2007, 16:46
    0 0
    ce daca contine fluor? vademecum este o firma renumita. eu zic sa o folosesti.
  •  
    • 1272 mesaje
    21 Mar 2007, 16:46
    0 0
    ce daca contine fluor? vademecum este o firma renumita. eu zic sa o folosesti.