cum sa te descurci cu copiii

  •  
    • 1272 mesaje
    12 Oct 2006, 14:03
    0 1
    nu, doralinda!

    se culca la 7(19:00 uhr), deoarece in cursul zilei nu prea doarme si se trezeste de vreo 3-4 ori pana dimineata la 6:00, doar ca nu plange noaptea. ii dau sa manance si se culca. problema e ca daca ma trezeste numai dorm imediat, deci dorm in total max.5 ore pe noapte!!!
    in cursul zilei cand doarme ea, 2-3 ori cate o jumatate de ora, alerg ca un robot sa fac si eu treburile casnice!

    acum am descoperit ca ii place sa se uite la tv. chir o jumatate de ora, uneori sta si se uita, rade si vorbeste in legea ei.

    pupici
  •  
    • 2312 mesaje
    12 Oct 2006, 15:02
    0 1
    Nici a mea nu adormea repede si nici nu dormea mult...dar de cand mananca completare doarme de la ora 21 pana la 6 dim.,cu mici exceptii,cateodata..
    dar am avut si un aliat..se cheama "ketof",se poate da pe o perioada lunga de timp,ii creste pofta de mancare,e si antialergic si are si efect sedativ .eu ii dau doar 1 ml,seara...se poate da si dimineata.
    asa ca nu mai ma doare capul...din pctul asta de vedere.Eu am alta problema..se pare ca e vegetariana domnisoara.
  •  
    • 2312 mesaje
    12 Oct 2006, 15:45
    0 0
    Si a mea vrea numai in brate iar cateodata trebuie s-o dansez vreo2 ore pana adoarme,dar i-am gasit leac.Ca sa nu ma mai enervez si ca sa si adoarma mai repede ,cateodata o mai pun in portbebe(in spate,ca pe ruxac) si-mi fac treaba...cantand.a mea reactioneaza la "nu mi-e frica de bau-bau" si la "Ratustele".in 15 min adoarme.ma duc sambata sa-i caut portbebe si sper ca s-o pot lasa in el si sa si stea..
  •  
    • 157 mesaje
    12 Oct 2006, 16:20
    0 0
    angelika...aha, deci ca a mea!
    si fetita mea se mai uita la tv cand se uita cea mare, sau rade cu cea mare, doar sa nu o lasi singura, ca incepe sa tipe...
    oana...buna. ce varsta are fetita ta?poti face treaba cu ea in portbebe?!si eu am 2 portbebe-uri, diferite modele, doar ca le folosesc cand ies afara....si ce e ''kefoc''?ti l-a recomandat pediatrul?pediatra mea, mi-a dat un sirop pe baza de plante ca sa se linisteasca, dar nici cu ala nu doarme, iar cat despre medicamente, mi-a zis sa-mi iau gandul ca nu-mi da asa ceva!
  •  
    • 2312 mesaje
    12 Oct 2006, 16:34
    0 0
    ketof ii zice,nu e pe baza de plante.mi l-a recomandat medicul deoarece eu stau la parter,aerul e mai umed iar fata mea are in permanenta nasucul infundat,stranuta...iar ca efecte secundare,doarme.Azi de ex,doctora de la salvare tot pe asta mi l-a prescris,pt alergie.Are mai multe intrebuintari si e inofensiv.e f.bun,dar unii doctori ,nu stiu de ce,se feresc sa prescrie medicamente care nu sunt pe baza de plante.Ce sa-ti zic ,nici pediatra fetei...nu da la toata lumea
    A mea cand o pun in portbebe tace,deoarece imi fac treaba cantand si dansand si ea e foarte fericita.Dar dupa 5 luni am pus-o in portbebe,a ta daca e prea mica..sa nu-si strice coloana,eu stiu..
  •  
    • 1934 mesaje
    12 Oct 2006, 16:34
    0 1
    ca sa scap de plansetele lui fimea m-am imunizat si faceam treaba in bucatarie.intai putin, la cateva zile cresteam perioada si tot asa.citisem asta in dr spock.a mers aveam senzatia ca trebuie sa-mi fac o poza in marime naturala si sa o pun langa patut.chiar glumeam in casa.de leganata nu am leganat-o niciodata. in schimb o adormeam in brate si o puneam in patut. sa auzi atunci urlete...ii dadeam un deget sa ma tina, sa ma simta, si in felul asta adormea.era deja in pat, nu mai trebuia sa o ridic si sa o pun. altadata, a venit asistenta la mine si am invitat-o la o cafea.copilul in tarc(avea cam 9 luni)la un moment dat, nu se mai auzea nimic in casa. mi s-a parut ciudat si cand m-am dus ea adormise.ce se intamplase?ii dadusem o salopeta de raiat mai colorata si s-a tot uitat pana a adormit.de atunci i-am tot dat salopeta...altadata eu afara cu o pritena(si ea cu copil)i se face foame,vin in casa sa-i fac biberonul.cand am coborat fimea dormea.eu o intreb ce i-a facut.iar ea imi spune;"am pus-o cu ochii in soare..."multe, multe nebunii am facut....
  •  
    • 2312 mesaje
    12 Oct 2006, 16:36
    0 0
    acum am citit ce prostie am scris...ma duc sa-i iau premergator ,ca portbebe are
  •  
    • 1934 mesaje
    12 Oct 2006, 16:36
    0 0
    ketoful este antialergic, iar ca efect secundar somnolenta.se mai da si la raceli, dar in principal este antialergic. si eu am in casa.
  •  
    • 157 mesaje
    12 Oct 2006, 16:43
    0 0
    oana...nu se intampla nimic cu coloana atat timp cat nu sta uitata acolo..in Franta, in general vezi toate mamicile cu bebe de 1 luna in portbebe, si in general portbebe e pana la 5-6-7 luni, depinde de greutate.
    despre ketof, nu cred ca se gaseste aici, poate ceva similar, dar farmaciile nu da medicamente fara reteta in general...ce marca e?e romanesc?
  •  
    • 2312 mesaje
    12 Oct 2006, 16:45
    0 0
    deci,ai inteles...!da-i capsuni si dupa aia imediat la doctor...poate asa i-o prescrie.ce mi-e ciuda pe doctorii astia care lasa copiii sa planga in loc sa le dea calmante...dar calmante bune nu tampenii pe baza de plante.Adica nu sunt total contra dar,totusi..
    Si nici nurofen nu-ti prescrie?sau paxeladine?ca astea nu sunt pe baza de plante?
  •  
    • 2312 mesaje
    12 Oct 2006, 16:47
    0 0
    cum se scoala fata o sa-l iau si-ti zic.(e in camera ei)
  •  
    • 157 mesaje
    12 Oct 2006, 16:49
    0 0
    happyline...nici a mea nu vrea leganata, doar in brate sau noaptea cand se trezeste ptr mam, ii place sa adoarma la san, sa ma simta....am incercat cu cea mare cand era bebe ceva, si anume ii puneam o bluza de a mea ii patut ca sa simta mirosul meu...nimic!!!si cea mica la fel e ca a ta, ma tine de deget, dar cand plec, se trezeste.cred ca am incercat si eu destule, jucarii deasupra patutului, muzica cu reflector pe tavan...treaba cu raiat-ul poate sa incerc.. va pup
  •  
    • 157 mesaje
    12 Oct 2006, 16:50
    0 0
    mersi oana...acum eu scriu cu ea in brate mancand...imagineaza-ti!
  •  
    • 157 mesaje
    12 Oct 2006, 16:52
    0 0
    nu vrea nici un medicament sa-mi dea ptr a dormi, doar un sirop pe baza de plante mi-a dat.
  •  
    • 1934 mesaje
    12 Oct 2006, 16:53
    0 0
    chicco are o tetina 3,2,1 ii spuneam eu si chiar asa sunt scrise cifrele pe ea.la 1 trage un pic, la2 mai mult si la 3 si mai mult.scrie pe cutie de la cate luni.eu foloseam 3 ptr laptele cu cereale seara, sa nu ma mai scoale.repezentanta este langa athene palace.o iei pe straduta care duce spre eva. este imediat pe partea stanga.eu m-am folosit super bine de chicco.sunt bune si jucariile in sensul ca nu se rup.trenuletul de ex. era langa biblioteca am calcat pe el si nu s-a spart.lucrurile sunt scumpe si nu i-am luat ptr ca ea crestea f mult.imi placeau, dar nu aruncam cu banii.

    iarta-ma oana, dar tu vrei sa o pui in premergator de la 6 luni?nu este prea devreme?mie asistenta mi-a spus sa o pun dupa 9 luni ptr ca-si curbeaza picioarele.nu de asta nu am pus-o, intr-adevar mi-a fost frica, dar am zis ca are o viata intreaga sa mearga, sa nu o fortez.in scimb,am pus-o in scaunelul de masina de la 2 luni.la inceput putin ptr ca vroiam sa vada si altceva, sa ma mai lase si pe mine...
  •  
    • 157 mesaje
    12 Oct 2006, 17:01
    0 0
    happyline...tot ce tine de puericultura am de la chicco, sterilizator, de incalzit biberoane, biberoane, jucarii, accesorii de mancare, scaun masina, carut, premergator...absolut tot, ptr ca Chicco e firma italiana si noi locuim in vecinatate, doar 20 km de primul orasel italian, si de acolo mi-am facut toate cumparaturile, crede-ma nu exista ceva care sa nu am chicco, intr-adevar, ptr mine e cea mai buna marca, si Avent la fel!
  •  
    • 1934 mesaje
    12 Oct 2006, 17:02
    0 0
    doralinda e greu, dar frumos. ca sa mai scap dai casa ii faceam laptele la termosul-biberon. tot de la chicco.sau ii luam un borcanel de hipp dupa mine, imediat ce manca ieseam di casa si mergeam toti 4 si ne plimbam. pe cuvant cand ieseam din casa te rog sa ma crezi ca-mi era indiferent daca o iau in dreapta sau in stanga, numai sa ajung la o prietena sau la un magazin sa ma relaxez(cand puteam sa fiu singura...)O SA VA MAI SPUN DE PERIPETIILE MELE...
  •  
    • 157 mesaje
    12 Oct 2006, 17:03
    0 0
    se pare ca celei mici ii place computerul....sta si se uita la ecran f interesata...
  •  
    • 157 mesaje
    12 Oct 2006, 17:06
    1 0
    ai dreptate happyline, oricat de obosita, daca ies din casa ma simt deja mult mai bine, chiar daca dupa aia sunt moarta de oboseala?ai 2 copii?ce varsta au?cred ca o sa ies si eu peste putin, acum doarme cea mare dar ma duc sa o trezesc.
  •  
    • 2312 mesaje
    12 Oct 2006, 17:13
    0 0
    s-a trezit asta mica asa ca mai vb...mai incolo.Deci pe cutie scrie ca contine ketotifen1mg/5ml.deci asta e substanta activa.