cum sa te descurci cu copiii

  •  
    • 157 mesaje
    26 Sep 2006, 16:59
    0 0
    dupa cum ati vazut, am avut timp sa scriu ceva mesaje azi,cea mare e la gradinita ptr 4 ore, si cea mica doarme...asa ca am putut sa citesc mesajele voastre si deja ma simt mult mai bine, va jur! si va multumesc inca o data evelor! nu credeam ca pe net as putea gasi persoane cu care as putea impartasi gandurile mele si de ce nu, sa-mi fac prietene.va pup pe toate si chiar as dori sa mai corespondam....cele care vor sa-mi scrie, adresa mea de e-mail e cdmusat1972@yahoo.com
  •  
    • 1260 mesaje
    27 Sep 2006, 05:18
    0 0
    doralinda, multumesc.
    cred ca mai ai adresa mea de e-mail, poti sa-mi scrii oricand.
    macar in week-end mai stau si eu pe net, acum ca vine iarna si nu mai plec prea des de-acasa.
    asa nu-mi place nici mie sa ma vad neglijata, nearanjata. dar este doar o perioada scurta in viata, pentru ca dupa ce mai cresc un pic fetitele, te vei putea aranja in timp ce ele se joaca impreuna (asta daca nu te apuca o lene, ca pe mine, cateodata).
    eu sunt mandra de mine ca mi-am luat duminica trecuta pentru mine. am stat toata dimineata in baie sa ma "infrumusetez", dupa cafeluta care mi-a luat o ora, bineinteles. apoi am mai stat pe chat, am mai citit, iar sotul a pregatit pranzul. stie ca fac urat, daca nu imi fac placerea, din cand in cand. vreau sa-ti spun ca parca toata saptamana imi este mai buna, mai luminoasa, iar eu am mai multa energie.
    iti doresc numai bine, tie si familiei tale, si sa aud vesti bune! sper sa gasesti o solutie sa ai timp numai pentru tine, cat de curand. te pup.
  •  
    • 2048 mesaje
    27 Sep 2006, 20:40
    0 0
    Special pt voi, dragele mele, o poezie frumoasa si plina de invataminte..

    Copii invata din ce traiesc - Dorothy Law Holte
    Daca un copil traieste in critica
    Va invata sa condamne.
    Daca un copil traieste in ostilitate
    Va invata sa lupte.
    Daca un copil traieste in ridicol
    Va invata sa fie rusinos.
    Daca un copil traieste in rusine
    Va invata sa fie vinovat.

    Daca un copil traieste in toleranta
    Va invata sa fie rabdator.
    Daca un copil va fi incurajat
    Va invata ce este increderea.
    Daca un copil traieste in lauda
    Va invata sa aprecieze.
    Daca un copil traieste in corectitudine
    Va invata ce este dreptatea.

    Daca un copil traieste in siguranta
    Va invata sa aiba incredere.
    Daca un copil traieste in armonie
    Va invata sa aprecieze.
    Daca un copil traieste in prietenie
    Va invata sa gaseasca dragoste in lume.
  •  
    • 157 mesaje
    28 Sep 2006, 01:50
    0 0
    BigSister...mi-a placut poezia, si are mult adevar!acum ca am citit-o , ma simt fff vinovata fata de fetita mea cea mare,as vrea sa va intreb ceva....e normal ca o mama sa mai dea cate o palma la fundulet sau peste manuta la copil?! azi, am certat-o si i-am dat si 2 palme, ptr ca nu vroia sa iasa din casa fara umbrela(tocmai am cumparat-o, si mereu cand are un lucru nou, il poarta cu ea), si incepuse sa urle pe scara blocului de se auzea din centru orasului!m-am simtit vinovata toata ziua, si-mi pare atat de rau acum, mereu ma simt aiurea dupa ce o cert, dar uneori ma scoate din minti!azi i-am luat pantofi noi(alege ea in magazin, daca eu vreau pe cei rosii sa zicem, incepe sa urle pana ii i-au pe cei care ii vrea ea) si a vrut sa-i poarte prin casa( ceea ce am lasat-o ca uneori nu am putere sa mai cert)pana cand am pus-o la culcare, avea pijamaua pe ea si vroia pantofii!!am lasat-o...deci, intrebarea mea e, e normal ca o mama sa se simta vinovata cand isi cearta sau ii da cate o palma copilului(bineinteles, sa nu omoare copilul in bataie)?!e gresit?!ce gandeste copilul dupa cearta?ma mai iubeste?!ma uraste?!incerc sa-mi aduc aminte de mine cand eram copil si ma certa mama, dar nu reusesc sa-mi amintesc la varsta de 2-3 ani...
    astept sa-mi raspundeti...va pup pe toate
  •  
    • 856 mesaje
    28 Sep 2006, 09:38
    0 0
    eu imi aduc aminte ca sufeream enorm de mult canb ma mai batea mama.sunt o fire foarte sensibila si baiatul imi seamana foarte mult.si eu ,din pacate,i-am dat peste manuta de 2 ori.dar vazandu-i reactia,am jurat ca nu o sa-l mai bat.e un copil bun si intelege cu vorba buna,chiar daca are numai un an si 5 luni.
    e normal sa fie si rasfatati un pic,sa ai momente cand nu te mai intelegi cu ei.dar cu calm trec si momentele astea.
    si mai e ceva.parca tu ai si un bebe mai mic,nu?daca da,e normal ca a intervenit un pic de gelozie din partea celei mari.iar daca e asa gandeste-te ca poate face aceste lucruri ca sa-ti atraga atentia.asadar imparte-ti dragostea pentru amandoua.te pup
  •  
    • 157 mesaje
    30 Sep 2006, 14:34
    0 0
    rodi_ca, iti multumesc...ai dreptate, si stiu asta, dar din cauza ca nu ma odihnesc cum trebuie, sunt f nervoasa, si stiu ca nu e vina lor.....mi-am zis ca de acum incolo, daca cea mare se rasfata si nu vrea sa asculte, o pun la ea in camera si o las sa se linisteasca singura..cred ca e cea mai buna solutie
  •  
    • 1260 mesaje
    30 Sep 2006, 18:24
    0 0
    asa fac si eu doralinda. ii trimit pe fiecare in camera lui, sa planga sau sa strige pana le trece. asa ne trec nervii la toti.
    cateodata, totusi ma lasa si pe mine nervii, si strig la ei.
    intr-o zi, chiar le-am dat cate 2 palme, eram in masina, eu conduceam, si mereu se cearta, se iau chiar la inghiontiri, si fac asa un scandal, iar pe mine nici nu ma baga in seama cand le spun sa inceteze ca nu pot conduce. in ziua aia eram probabil mai obosita, cert este ca n-am mai suportat, am intrat pe o straduta laterala (necirculata), am tras pe dreapta si le-am ars cate 2 la fiecare. sa vezi ce liniste a fost pana acasa, nici musca n-am mai auzit-o. si chiar nu mi-a parut rau de ce am facut, ca am si eu o limita.
  •  
    • 2487 mesaje
    2 Oct 2006, 16:00
    0 0
    doralinda,este normal sa te simti vinovata ca o atingi, mai rau ar fi sa nu te simti asa,dar poti evita genul asta de confruntare daca atunci cind a inceput cu circul in magazin o iei de mina si mergeti acasa fara sa cumperi nimic nu trebuie nici macar sa te uiti in directia ei,la iesirea din magazin te apleci la nivelul ei si calma ii explici ca pt ca nu este cuminte si ascultatoare mergeti acasa, chiar daca plinge trebuie sa fi ferma e vorba de cine e in control daca cedezi un pic pretentiile se maresc.E dur dar este eficace, mai e un truc cu copii mici si magazinele, acasa scrie o lista cu ce cumparati si explica ca nu puteti sa va abateti de la ea , citeste produsele si daile sa le aseze ea in cos,e ca un joc pt amindoua se va simti bagata in seama si importanta,pt. ca are atentia ta.
  •  
    • 10816 mesaje
    2 Oct 2006, 16:21
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 157 mesaje
    3 Oct 2006, 22:53
    0 0
    buna pescarush.... m-ai facut sa zambesc de situatia ta, mi-a placut, si ai dreptate!iti vine sa crezi ca am ajuns la 62 kg( de la 65) in 2 saptamani fara sa fac dieta?!crede-ma ca mananc si dulceata( e preferata mea de visine), si inghetata, orice mancare, adevarul ca am grija la cantitate, dar am slabit datorita noptilor si zilelor nedormite, am ajuns sa iau pastile ptr durere de cap, si ptr 2 zile nici lapte nu am mai avut ptr bebe, a trebuit sa-i dau biberon, dar acum a revenit....am avut niste zile f grele...acum a inceput sa o doara dintisorii, stiu e devreme, are doar 3 luni, dar uite ca sunt si exceptii...ma rog mereu la Dumnezeu sa-mi dea putere sa nu le cert sau sa tip si rabdare.acum au racit amandoua, le curge nasul, nu au febra, asta e bine...e grea meseria de mama, dar e cea mai frumoasa!
    te pup pescarush
    P.S. am vazut topicul tau pe forum despre casnicie din intamplare, sincer, imi pare f rau sa aud asta...si pari atat de destinsa, ca si cum nu ai probleme, cred ca esti o fire puternica.
    te pup si mult curaj in continuare!
  •  
    • 157 mesaje
    3 Oct 2006, 22:58
    0 0
    bim73....buna si mersi ptr sfat, dar crezi ca pot fi calma cand nu dorm noaptea, cand am 1001 de lucruri de facut?! as vrea eu, imi iubesc mult fetitele, nu vreau sa le cert, dar uneori ajung la disperare(nu se intampla des, multumesc lui Dumnezeu)!
    despre lista, nu plec din casa fara ea, si procedez exact asa cum ai zis si tu si merge, ma ajuta, ii place, doar ca asa cum am mai zis inainte, nu am tot timpul rabdare...stii cum e intr-un magazin carrefour, imagineaza-ti ca fac cumparaturile cu amandoua fetite, si daca incepe si urla aia mica....te pup si mersi
  •  
    • 157 mesaje
    3 Oct 2006, 23:03
    0 0
    dalia05...e frumos ce ai scris..eu sunt unica la parinti si nu am experienta cu frati, dar ce e cert, e ca fetita cea mare o iubeste in felul ei pe micuta, o pupa mereu, o mangaie, dimineata cand ne trezim daca plec din camera si nu i-au si bebe cu mine, ma striga ca sa o iau in sufragerie, sau nu lasa persoane straine sa puna mana pe ea, o protejeaza in felul ei, si are doar 2 ani si 2 luni, deci nu mi-e frica ca nu se impaca cu ea...cu mine a fost geloasa si facea si mai face nazuri ptr ca ma vede f des cu bebe in brate si vrea si ea, stiu ca inca e un bebelus si ea in felul ei...dar ma dispera uneori!..
    te pup si iti doresc si tie ca viitorii tai copii sa-ti semene!( banuiesc ca nu ai deocamdata)
  •  
    • 1260 mesaje
    4 Oct 2006, 00:44
    0 0
    doralinda, din pacate nu sunt destinsa deloc. din contra, chiar foarte stresata. incerc doar sa-mi las problemele personale acasa, cand merg la servici (si chiar reusesc), si mai ales, incerc din rasputeri sa nu ma descarc pe copii. in general, sunt copii buni, dar, ca orice copii... mai fac si boacane. au foarte multa energie, in special cel mic si nu e usor, dupa 10-11 ore de servici si alte probleme, sa-ti pastrezi intotdeauna calmul.
    sa stii ca si ai mei sunt gelosi unul pe celalalt, chiar si daca discut cu unul, imediat vine si celalalt sa-mi atraga atentia cu ceva, sau daca il pup pe unul dintre ei, cu siguranta si al 2-lea apare rapid. dar, zic eu, e o gelozie in sensul bun. altfel, cand eu nu sunt cu ei, cel mare are grija de cel mic, este foarte responsabil, si dupa cum vad eu, este un model pentru cel mic. vei vedea ca asa vor fi si fetitele tale, cand cresc.
    sa stii ca nu este neobisnuit sa le iasa dintii de la 3-4 luni, este ceva normal. cunosc perioada aia de nesomn, dar trece, ca toate celelalte. ti-am spus ca vei slabi fara nici un fel de dieta incearca doar sa nu te stresezi din orice, fii mai nepasatoare (nu ma intelege gresit, ma refer la maruntisuri pentru care nu merita sa ne enervam), mai ales pana alaptezi. cu putin exercitiu de vointa, se poate! si apoi, iti va prinde bine si mai incolo.
    te pup si eu.
    multa sanantae la fetite!
  •  
    • 856 mesaje
    4 Oct 2006, 09:47
    0 0
    draga doralinda,cunosc perioada cu dintisorii.este foarte grea.baiatul meu a slabit 2 kg din cauza lor.si mai avem vreo 10 de asteptat.acum are 1an si 5 luni.mai doarme toata noaptea,dar pana la 7-8 luni am avut chin mare.zioa nu dormeam si noaptea dormeam cateva ore.
    e, greu sa fii mamica dar e si frumos.asa ca ,iti urez sanatate celor mici(si noi am fost raciti,toata familia)si mult curaj.pupici
  •  
    • 157 mesaje
    4 Oct 2006, 15:25
    0 0
    rodi_ca...buna, si noi suntem raciti, din cauza asta nici nu pot dormi bine fetitele, au nasul infundat.
    azi m-am hotarat sa merg sa cumpar un balansoar cu baterii, care se pune bebe si e leganat, ptr ca nu mai rezist altfel...azi sunt ca un zombi, de cateva nopti nu dorm, ma doare capul ingrozitor, nici pofta de mancare nu mai am, si scriu cu o mana ptr ca cu cealalta tin bebe!deci merg sa cumpar balansoarul ca sa doarma acolo, sper sa nu dau banii aiurea
    va pup
  •  
    • 2487 mesaje
    4 Oct 2006, 15:54
    0 0
    Buna doralinda,stiu ca sfatul meu parea rece si calculat dar trebuie sa gasesti in tine energia de care ai nevoie,e greu sa fi calma cind bebe plinge si cea mare te trage de pantaloni si vrea atentie,dar stiu din experienta ca un copil care este certat prea mult devine neincrezator in fortele propri si dependent de parinti,si mai e ceva ,fica ta cea mare sa obijnuit sa fie bagata in seama cind face prostiute,stie sigur ca atunci atentia ta e indreptata asupra ei,de aceea te sfatuiam sa o ignori cind face urit,dar o poti lauda de fiecare data cind te ajuta si o poti saruta si tine in brate,asa ii dovedesti ca o iubesti si pe ea ,acum chiar daca nu crezi ea se simte singura caci nu te mai are numai pt. ea.I-mi pare rau ca sunt bonlaviare, sper ca cea mica sa acepte leaganul si sa nu te chinuie prea mult cu dintisori,incearca sa cauti un pic de liniste in tine ,caci cu tine calma si ele vor fi mai cuminti,curaj si sanatate.
  •  
    • 10816 mesaje
    4 Oct 2006, 16:52
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 157 mesaje
    5 Oct 2006, 00:42
    0 0
    buna dalia05...aveam impresia ca esti f tanara, din cauza asta am crezut ca nu ai copii...scuze si sa-ti traiasca!
    ai dreptate, toate evele au dreptate, dar pur si simplu nu ma pot controla, ma enervez si tip..spre exemplu azi, am incercat sa dorm de 4 ori, nu am reusit, si m-am simtit toata ziua epuizata...am gasit balansoarul de care care scriam ca vreau, dar nu e confortabil, e ca un scaun, credeam ca se intinde si poate adormi bebe acolo...nu l-am luat.
    dalia, din pacate sunt singura aici, nu mama, nu soacra, nici macar prietene, nu locuiesc in tara, si aici unde sunt nu am avut timp sa-mi fac prietene, deci trebuie sa merg la cumparaturi cu copiii, si sotul nu poate sta cu ele, cu una poate, dar nu prea mult si f rar ptr ca lucreaza mult..deci, cam asta e
  •  
    • 157 mesaje
    5 Oct 2006, 00:49
    0 0
    buna bim73...stiu ca daca eu sunt calma, sunt si ele, am observat asta, dar mi-e asa de greu, ma gandeam sa caut vreun ceai care sa ma linisteasca, sa nu mai fiu nervoasa....o sarut tot timpul si o tin in brate pe cea mare, dar face care orice copil nazuri, si mai ales cand le pun sa doarma, dorm in aceiasi camera, si in general una adoarme inaintea celeilalte, si daca se intampla ca cea mare sa fie treaza, atunci iese scandal, ptr ca mereu ma striga, plange fara motiv, adica ma vrea acolo in camera, ba vrea sa dau drumul la o jucarie care canta si reflecta pe pereti, tot chestii de astea incat o trezeste pe cea mica, si atunci ma apuca nervii, ptr ca imi ia mult sa o adorm pe cea mica!
    am incercat sa le culc separat si dupa aia sa o mut pe cea mica in camera, dar se trezeste imediat ce o las jos, atunci nu te apuca disperarea?!
    trebuie sa mai am rabdare inca 1 luna, apoi mergem la soacra( care locuieste si ea in alta tara) pana dupa sarbatori, asa o sa mai treaca din greu si bebe va fi mai mare..dar pana atunci...
    te pup si multumesc ptr urarile de bine
  •  
    • 2487 mesaje
    5 Oct 2006, 12:21
    0 0
    buna dora, cred ca iti este foarte greu ,simti ca esti singura,e super greu pt. sunt mici amindoua.Incearca cu cea mare in loc de jucarele la culcare sa citesti povesti, apoi sa stai pe marginea patului fara sa ii vorbesti pina adoarme ,iar daca continua cu plinsetul eu zic sa o adormi intr-o alta camera si apoi sa o duci in patutul ei, de ceaiuri de linistire nu stiu dar un compex de vitamine cu magneziu si B6 poate te ajuta,e bine ca apelezi la ajutorul soacrei caci vei avea o perioda de respiro in care sa te linistesti .Incearca sa il implici si pe sotul tau in cresterea fetelor sa te ajute sa o culci pe cea mare seara,la baita si la plimbare nu de alta dar legatura lui cu ele este mai strinsa asa .I-ti doresc ca luna asta sa zboare ca vintul si sa ai parte de vacanta frumoasa.