cum sa te descurci cu copiii

  •  
    • 157 mesaje
    22 Sep 2006, 13:55
    0 0
    buna evelor....am ajuns la disperare, ma enervez din orice, tip, si nu vreau asta, din acest motiv va cer niste sfaturi...
    am 2 fetite, una de 2 ani si cealalta de 3 luni, sunt singura(cu sotul doar, dar el lucreaza),de dimineata pana seara tarziu nu am timp nici sa gatesc, numai zic timp ptr mine...cand urla una, apoi cealalta, sau amandoua in acelasi timp, una doarme si cealalta o trezeste si invers, cea mare e geloasa, face nazuri, cea mica vrea doar in brate...sincer nu stiu ce sa mai fac, ma gandeam sa aduc o fata sa stea 3-4 ore cu ele pe saptamana, asa pot sa ma destind si eu, sa ma calmez...ce ziceti?
    va multumesc
  •  
    • 2825 mesaje
    22 Sep 2006, 13:56
    0 0
    Dar mama, soacra?
  •  
    • 157 mesaje
    22 Sep 2006, 14:29
    0 0
    pe mama nu o mai am, a murit inainte de a ma casatori(6 ani), iar soacra nu locuieste la noi, si e cam departe, in alta tara, si e in varsta, are 77 ani(bine ca nu-i dai anii, se tine foarte bine) si nu prea are rabdare, cu cea mare ramane ptr ca se intelege cu ea, cu bebe, nu, ptr ca ii e frica zice ea, ca daca plange nu are ce sa-i faca, si eu am nevoie mai mult sa fiu ajutata cu cea mica.....problema e ca o adorm tinand-o in brate dar cand o pun in patut, se trezeste, si iar o luam de la capat cu urlete...asa ca o las sa planga jum de ora ca sa oboseasca si dupa aia o ridic, dar nu intotdeauna am rabdare si mai am si alte lucruri de facut
  •  
    • 157 mesaje
    22 Sep 2006, 14:46
    0 0
    ce sa zic, m-a ajutat, a venit cand am nascut si a ramas cam 1 luna, dar a trebuit sa plece, vom merge noi la in decembrie, dar pana atunci, imi iese pe nas!
    acum s-a trezit aia mica...si se uita la mine si zambeste, cand vad asta ma topesc, uit de toate si o pup, asta e...
  •  
    • 75 mesaje
    22 Sep 2006, 15:11
    0 0
    Doralinda, las-o sa planga daca nu ii e foame sau nu e uda. In felul asta se va obisnui sa mai stea si singurica, in patut. Copiii sunt niste mici speculanti, daca le merge o data, mai incearca si asta nu poate decat sa ne macine noua nervii.
    E bine si sa ai pe cineva care sa te ajute din cand in cand... Nu poti duce fetita cea mare la gradinita?
  •  
    • 157 mesaje
    22 Sep 2006, 15:28
    0 0
    bertha..mersi, dar parca nu o pot lasa mult sa planga.
    nu locuim in romania, si aici unde locuim,gradinita in fiecare zi e doar ptr copiii in care parintii amandoi lucreaza, asa ca o pot lasa de 2 ori pe saptamana(1 data 4 ore si 1 data 2 ore in care practic nu am timp nici sa ajung acasa, si nici sa fac cumparaturi, doar sa ma plimb in astea2 ore)si in cele 4 ore, din care scad 30-40 min de cand o duc, o las si o iau, incerc sa-mi rezolv si eu unele probleme...deci, cam asta e
  •  
    • 2778 mesaje
    22 Sep 2006, 16:37
    0 0
    Sa nu o lasi sa planga,e prea mare efortul pentru aia mica.
    Asa a fost sfatuita si mama cu mine,si am plans pana m-am invinetit in jurul buricului.
    Asa ca in nici un caz
  •  
    • 1022 mesaje
    22 Sep 2006, 21:26
    0 0
    of, biata de tine te cred ca nu mai poti, eu am un mic terorist de 2 ani si ma epuizeaza, nu mai ai rabdare, e normal mai intervine rutina si poate depresia post natala.poti sa platesti pe cineva 2-3 h daca ai ceva de rezolvat sa stea cu copilul(copii) daca nu e alta solutie cine sa te ajute sau gradinita e solutia pentru cea mica, nu ai prietene cu copii?
  •  
    • 1151 mesaje
    22 Sep 2006, 23:00
    1 0
    eu zic sa angajezi pe cineva sa te ajute LA TREBURILE CASEI, iar tu sa stai cu copiii, nu invers
  •  
    • 1260 mesaje
    23 Sep 2006, 05:43
    0 0
    doralinda, daca gasesti pe cineva de incredere, adu-o sa stea cu copiii cateva ore pe saptamana. ai nevoie si tu sa-ti limpezesti gandurile. nu privezi copiii de dragostea ta, procedand astfel, din contra, vei fi mai calma si vei avea mai multa rabdare cand vii inapoi.
    stiu si eu cum a fost cu 2 copii mici (intre ai mei e diferenta de aproape 3 ani, dar stiu ca nu e usor).
    si nici acum, ca au crescut nu e usor. e adevarat ca dorm noaptea, dar alergam ziua, seara facem lectii etc. vroiam sa-ti spun doar ca odata ce esti mama, vei fi foarte ocupata pana cand pleaca de-acasa, probabil.
    cel putin aici, cum sunt distante uriase, trebuie sa-i duci cu masina peste tot, pana-si iau ei carnet si masina (asta insemnand 18 ani). si scapi de problemele specifice varstei de copii mici, dar vin altele si altele, din ce in ce mai mari. tu acum esti obosita, probabil ca nu dormi nici noaptea, ca se trezeste cea mica. si eu eram zombie, dar vreau sa-ti spun ca nici acum nu sunt departe.
    si pe cat posibil, implica-l si pe sotul tau, seara cand e acasa, si in week-end. incearca fara nervi, vorbind frumos cu el si rugandu-l: "poti te rog sa o speli pe cea mare, pana ii dau eu sa manance la cea mica?" etc. sau roaga-l sa o scoata la plimbare pe cea care e treaza, sa se poata odihni cealalata, macar in week-end. si incearca sa te odihnesti si tu. ai sa vezi ca si o jumatate de ora conteaza.
    te pup, sper sa te acomodezi cat mai usor in rolul de mama cu 2 copii.
  •  
    • 157 mesaje
    23 Sep 2006, 11:23
    0 0
    pescarush, iti multumesc din nou ptr sfaturi...stiu, ai drepate, sotul lucreaza f mult, chiar si cand e acasa, lucreaza pana seara, chiar daca ramane putin cu una din fetite, suna telefonul si trebuie sa raspunda, si de multe ori merge pe balcon ca sa fie liniste.cand era soacra cu mine, o lua pe cea mare afara si asa puteam sa dorm si eu dupa-amiaza cu cea mica, doar ca acum problema e ca doarme f putin, adica jum de ora si se trezeste, apoi iar 20-30 min, si tot asa, timp in care nici nu adorm bine...exista f rar cand doarme 3-4 ore dupa-amiaza si atunci ori nu sunt obosita, ori chiar nu am nimic de facut!!intr-adevar, ma trezeste noaptea, deci daca ma gandesc, dorm cam 5 ore din 24, din cauza asta poate sunt si nervoasa.
    si ca sa raspund si la o alta eva...nu am nici prietene aici, locuiesc de 4 ani in acest loc si nu am reusit sa-mi fac prietene(cunostinte am, dar nu poti vorbi ca si cu o prietena), deci practic sunt singura doar cu sotul...cam greu
    P.S. pescarush, nu m-am apucat de dieta, dar cred ca cu toata oboseala, kg vor cadea de la sine
  •  
    • 157 mesaje
    23 Sep 2006, 11:28
    0 0
    alyssa....am pe cineva care vine o data pe saptamana sa ma ajute la treburile casei(curatenie generala si calcat), ptr ca pur si simplu nu am timp...intr-adevar, am nevoie de cineva sa stea cu copiii, si asa as putea sa ies si eu sa ma calmez, relaxez, cred ca de asta am nevoie...o data, dupa ce am lasat-o pe cea mare la gradinita ptr 4 ore, cea mica era acasa dormind, cu sotul, si asa am putut face si eu cumparaturi ptr mine(haine, cosmetice...)cand am ajuns acasa, m-am simtit nemaipomenit, si f relaxata...deci, asta cred ca e solutia, doar ca trebuie sa gasesc pe cineva de incredere, cineva care sa-mi fie recomandata, caci altfel mi-e frica..am vazut niste reportaje la tv, de mi s-a facut parul maciuca, cu camera ascunsa, una batea bebelusul de doar 3 luni!!!!!!!
    mersi mult
  •  
    • 1260 mesaje
    23 Sep 2006, 16:21
    0 0
    doralinda, sa te apuci acum de dieta ar fi un stres in plus. si eu sunt convinsa ca se vor duce kg de la sine, problema este ca nu ai rabdare, si cand te uiti in oglinda te enervezi, si contribuie si asta la starea ta generala.
    si eu ma simt f. bine daca scap cateva ore singura prin oras
    asa ca, mai las copiii cu sotul, o data la cateva saptamani (duminica) si plec singura sa-mi fac de cap.
    avem nevoie si de putin timp numai pentru noi, oricat de mult ne-am iubi copiii. este greu sa fii intr-un loc in care nu cunosti pe nimeni, si este greu sa-ti faci si prieteni, la vrasta asta. prietenii ii cam avem de cand eram mult mai tineri. eu, cel putin cu aceia am ramas, ca adevarati prieteni, nu cunostinte.
    si cu voi, fetele de pe eva, bineinteles.
  •  
    • 126 mesaje
    23 Sep 2006, 17:16
    0 0
    chiar daca este ff ocupat sotul trebuie sa ajute !!
    nu te lasa induiosata de programul lui ca pe urma tu vei plange..
    nu vei putea face fata singura la 2 copii si un sot !!!!!...parerea mea .
    in concluzie daca lucreaza asa mult inseamna ca totusi castiga ceva asa ca fa bine si ia-ti ajutor in casa mai des ..tot pentru binele tau si fond pentru binele vostru (macar pentru o perioada-pana te mai linistesti) caci vei ajunge sa nu fii nici mama nici sotie doar un pachet de nervi
    doralinda draga mea m-ai impresionat! iti urez mult succes!
  •  
    610
    • 490 mesaje
    23 Sep 2006, 17:41
    0 0
    buna,si eu zic ca ar tb sa te ajute cineva,poate te ajuta doamna care vine si face curetenie.te pup
  •  
    • 26 mesaje
    26 Sep 2006, 10:20
    0 0
    eu am doar o fetita deocamdata.dar la inceput mi-a fost tare greu.sotul pleca dimineata la 6 si ajungea seara pe la 22-23.era frint avea servici la 200 km de oras mergea f. mult cu masina ,dar seara el o adormea pe fetita,peste noapte ma ajuta cit putea pt.ca eu picam din picioare.mama nu ma putea ajuta pt.ca avea grija de sora mea operata,iar de soacra ce sa zic o data nu ma intrebat daca am nevoie de ceva.deci ne-am descurcat singuri.a fost greu dar ne-a ajutat DUMNEZEU.am facut o intelegere cu al meu ,seara o ora sa fac ce vreau o masca ,o baie relaxanta,unghiile,prostii care binedispun o femeie.a si noi nu aveam bani pentru a angaja un ajutor,zilnic faceam mincare,spalam(noroc cu masina aut.)si calcam camasi...stiti voi treburile de zi cu zi ale femeii.e bine daca va permiteti sa angajati pe cineva,profita si ohidneste-te pt.ca au nevoie de tine toti trei.bafta
  •  
    • 259 mesaje
    26 Sep 2006, 12:45
    0 0
    Sunt familii de romani care isi aduc din RO cate o fata tanara sa aiba grija de copii si sa ajute la treburile casnice.Asta se intampla in Italia.Platesc fata cu 100-200 euro pe luna, are mancare si cazare, iar in weekend poate sa mai munceasca si pe la alte familii (sa faca curatzenie, sa calce,etc), astfel facand un ban in plus.
    Oricum, toata admiratzia mea pentru faptul ca ai decis sa ai al 2-lea copil, in situatia in care nu prea beneficiezi de ajutor.
    Bafta multa si sanatate tzie si comorilor tale.
    PS: cred ca te si invidiez putzin pt curaj...am un bb de 1.4 ani si imi mai doresc unul, insa...
  •  
    • 157 mesaje
    26 Sep 2006, 16:34
    0 0
    buna ziua la toate evele care mi-au scris si va multumesc fff mult ca sunteti alaturi de mine, sau mai bine zis ca ma ajutati cu cate o vorba..asta ma ajuta mult, discutand cu vio, deja ma simt mult mai bine...asa cum a zis pescarush, e greu sa-ti faci prietene la varsta asta, am prietene, dar nu sunt aici, sunt in rom, sau casatorite in alta tara, sau lucreaza in alta tara, etc...
    pescarush...ai dreptate spunand despre kg in plus, contribuie la starea mea generala, si nu numa, adica, daca ma vad neglijata, in sensul fara manichiura, pedichiura sau alte nevoi ale femeii, ma apuca nervii, nu tin sa fiu top model, ci doar sa ma simt femeie si nu numai mama..sunt sigura ca voi avea din nou timp, sunt optimista, doar ca nu prea am rabdare..
    imi face o deosebita placere de a discuta cu tine pescarush...numai bine tie si fam
  •  
    • 157 mesaje
    26 Sep 2006, 16:52
    0 0
    ptr rose2006,610 si mihaielas...
    sotul ma ajuta cand poate, adica sta si el uneori cu aia mica, se joaca cu cealalta mare ca sa pot face eu cate ceva in casa, gatit..etc, dar asa cum am mai zis, lucreaza chiar si acasa, si cand suna telefonul, trebuie sa raspunda ptr ca asta tine de munca lui, si primeste tel din toate colturile lumii unde pe acolo e dimineata poate, si la noi e seara, deci trebuie sa lase copiii si sa raspunda, si credeti-ma ca suna aproape non stop tel!!!!!!!!!vrea din tot sufletul sa ma ajute, intr-o seara am inceput sa rad singura ptr ca s-a dus el sa culce pe cea mica si a inceput sa-i cante dar numai 2 versuri stia din cantecul respectiv si pe astea 21 le-a repetat ptr 40 min...era haios...deci incearca, nu-i pot reprosa nimic.
    in ceea ce priveste sa-mi iau un ajutor, nu e asa de usor, ptr ca nu stii daca poti avea incredere in cineva fara sa cunosti, mi-e frica sa las copiii pe mana unei necunoscute! ar trebui sa gasesc pe cineva care e recomandat, poate asa o sa ma simt mai bine, sau ea sa ramana acasa cu copiii si eu sa merg afara sa ma recreez...femeia care ma ajuta la curatenie, nu sta cu copiii, am intrebat-o, pe ea o cunosc de 3 ani, dar nu poate, nu are timp.

    validragoescu...buna,sa-ti raspund la mesaj.stiu ca sunt fam cu fete din RO, m-am gandit la asta, doar ca problema e ca nu avem o casa f mare si nu am cum sa-i ofer cazare, asa ar fi putut sa stea soacra cu noi catva timp, nu am ce sa-i reprosez, m-a ajutat destul de la nastere, dar atunci fetita era mica, mai mult dormea, acum e problema, stiti voi....deci daca as fi avut spatiu, ar fi fost diferita situatia...
    P.S.validragoiescu...daca intr-adevar va doriti un al 2-lea copil, nu asteptati, iti dau sfatul din experienta...e fff greu, dar asa cresc impreuna, nu te dezobisnuiesti inca de pampersi si de biberoane si de nopti pierdute...mai ales daca ai pe cineva langa tine..stiu, eu dau sfaturi care de fapt cer, dar sincera sa fiu, nu as schimba cu nimic din lume situatia!eu am ramas insarcinata cand cea mare avea 1.1 an.
    iti multumesc ptr cuvintele tale si iti urez si tie bafta si curaj ptr al 2-lea!
  •  
    • 157 mesaje
    26 Sep 2006, 16:55
    0 0
    mihaelas...daca nu te superi, pot sa te intreb ceva? unde locuiti voi?ptr ca ai zis ca sotul merge la munca 200 km....tot respectul meu si sincere salutari sotului ptr bunavointa si iubirea care v-o poarta, tie si fetitei!!!!
    asa sot si tata, e minunat sa vezi..nu ca al meu nu ma ajuta, ai citit poate msj anterior!
    va pup