cum sa te descurci cu copiii

  •  
    • 157 mesaje
    30 Oct 2006, 11:25
    0 0
    buna evelor.....nu mai alaptez bebe ptr ca nu mai am lapte suficient si ii dau biberon, dar de vreo 3 zile ma doare sanul, si simt ca ma arde, e umflat putin, am incercat sa ma mulg cu pompa crezand ca daca voi scoate ceva, ma voi simti mai bine, dar nu...stie cineva de ce sau ce ar trebui sa fac?! va pup
  •  
    • 1272 mesaje
    1 Nov 2006, 11:18
    0 0
    doralinda! ai rezolvat problema cu pieptul? din pacate nu stiu ce sfat sa-ti dau, decat banalul:mergi la medic!

    am si eu o intrebare: cand incepe bebicul sa stea in fundulet? care sunt semnele, de remarcat ca bebele poate sta singur in fundulet?

    pupici tuturor mamaicilor! mi-ar place sa fie mai multe activitate pe acest topic, sa invatam una de la alta multe!
  •  
    • 856 mesaje
    1 Nov 2006, 13:38
    0 0
    buna angelika.eu sunt o mamica tanara,am un baietel de 1 an si 6 luni.am mai postat pana acum.
    bebe ar trebui sa stea in fundulet cam de la 4-5luni cred.dar depinde si de copil.baietelul meu la 6 luni statea in premergator,iar la 9 luni mergea singurel.mi-ar placea sa mai vorbim.te pup.
  •  
    • 1272 mesaje
    1 Nov 2006, 14:13
    0 0
    rodica esti o draguta! mereu mi-ai raspuns, cand am intrebat cate ceva! fata mea are 4 luni si jumatate, dar mi-e frica sa o pun in fundulet. cand o pun, atunci sta. chiar are tendinta sa stea si in picioare!
    mi-e frica sa nu o fortez! nu stiu cand e momentul sa o asez in fundulet.
    mi-ar place si mie sa o pun in premergator la 6 luni! m-ar mai usura si pe mine! este o rasfatata si vrea doar in brate. nu pot sa fac nimic. ea doarme, doar o jumatate de ora si se trezeste.
    cum este cu un copil la un an jumatate! poti face mai multa treaba in casa? poti avea si ceva timp si pentru tine?

    pupici
  •  
    • 856 mesaje
    1 Nov 2006, 15:26
    0 0
    draga mea pot sa-ti spun ca am scapat de chinurile prin care treci tu acum cam de doua-trei luni.
    dar acum am cel mai cuminte si intelegator baiat din lume.fac cu el o gramada de treaba,am organizat motul lui singura,ziua sotului meu,la care am facut petrecere mare,tot singura.
    e un copil cuminte,se uitacu mare placere la desene animate,se joaca singurel,joaca fotbal foarte mult prin casa.deja are 4 mingii din piele luate de taicasu.in sfarsit am scapat de noptile nedormite,de stat cu el in brate...
    in fundulet poti sa o pui cate putin,dar in picioare in nici un caz.e prea micuta.mai bine mai ai rabdare decat sa ai probleme mai tarziu.
    te pup.
  •  
    • 1272 mesaje
    2 Nov 2006, 09:45
    0 0
    rodica esti o fericita!
    sper ca la anul sa pot vorbi si eu ca tine!

    oana, doralinda voua cum va merge? ce fac puiutii vostrii?
    va pup pe toate
  •  
    • 856 mesaje
    2 Nov 2006, 11:20
    0 0
    buna angelika.o sa vorbesti cu siguranta ca mine la anul.acum trebuie doar sa ai rabdare.stiu ca ti-e greu,dar va trece.si eu am trecut prin clime grele,dar acum,multumesc lui d-zeu au trecut.te pup.
  •  
    • 2312 mesaje
    2 Nov 2006, 11:56
    0 0
    buna!Uite,mie imi merge destul de bine..nu am intarcat-o inca,asta insemnand ca ii dau cam de 2 ori in 24h,din cauza biberonului ea nu mai trage tot din san asa ca ma mulg dupa fiecare supt(cam 20-30 ml mai iese)si il dau din biberon ,impreuna cu laptele praf.in rest,ii dau la celelalte 2 mese mancare(la greu...ca mananca..) plus lapte praf 60-90 ml.Astept sa vad cand i-or da dintii daca mai va papa la fel de bine.Vreau sa va zic ca danuta a inceput sa mearga de-a busilea.De cand a dat caldura(sunt cam 26 grade la ea in camera in permanenta),o las pe jos ,pe covor,cu prizele mascate,cu cablurile suspendate pe mobila,cu jucarii,baloane...nu mai am treaba.Sta singura!!!(bine,vin f des s-o verific..cam la 2-3 min)A inceput sa doarma f mult si noaptea ,si ziua(noaptea de la 22 la 7 iar ziua 2 reprize a cate 2-3 ore)Asa ca,sunt f fericita.Am aflat de la alte mame ca pe perioada cat le dau dintii ele la dau copiilor in fiecare seara nurofen.Voi ce ziceti?e sanatos atata nurofen??DEja ma interesez,ca acum o vad ca-i dau dintii!!
  •  
    • 856 mesaje
    2 Nov 2006, 12:01
    0 0
    buna oana.nu e bine sa-i dai nurofen in fiecare seara.eu ii dadeam doua,trei seri in care plangea micutul foarte tare.in momentul cand ii spargea gingia.si dormea tare bine noaptea.
    in rest nu ii dadeam.sigur ca nu prea iti va manca din cauza lor.bebe al meu 2 saptamani a si slabit.o zi intreaga nu manca nimic.doar lapte.sanatate multa si va pup.
  •  
    • 1272 mesaje
    2 Nov 2006, 12:55
    0 0
    oana, ma bucur ca-ti merge bine si tie si micutei tale!

    anna, ce sa zic, e un copil caruia ii place mult sa fie in atentia mea, sa-i vorbesc, sa ma joc cu ea. singura nu vrea de cat cateva minute!
    de domit, doarme noaptea de la 19,20 pana la 6-7, timp in care se scoala de cateva ori, ii dau piept si doarme din nou. dupa aceea mai doarme 3 reprize a cate o jumatate de ora.poate cand o incepe sa mearga de-a buselea va fi mai bine!

    in privinta durerilor de dinti, nu am experienta, dar m-am interesat: aici, in austria, si sunt sigura ca si in romania, sunt metode homeopatice:sunt geluri pt gingii, sunt bilute care se pun pe limba, chiar si din jumatate in jumatate de ora, sunt jucarioare, umplute cu apa, care se pun infrigider si se dau bebicilor pt a le roade.
    eu o saincerc pe cat se poate metodele homeopate. i-mi este frica sa-i dau medicamente, pt ca acestea ii dauneaza rinichilor!

    numai bine mamici si bebici!
  •  
    • 1 mesaje
    2 Nov 2006, 15:07
    0 0
    Nu trebuie sa te descurajezi. Toate am trecut prin asa ceva. Asa eram si eu pana a mai crescut puiutul meu Alex. Acum are 5 anisori. Si acum este nazdravan dar a inceput sa mai inteleaga unele lucruri. Cand mami e ocupata l-am invatat sa stea la calculator. I-am luat un joculet educativ din care nu mai poate sa iasa. E cu animalute, cifre, litere si mai are si muzica pentru copii. Ii place tare mult. Nu mai stiu sigur dar cred ca de pe makemesmart.info l-am luat.Iti urez numai bine si nu uita ca nu esti singura. Este bine sa mai ai pe cineva cu care sa vorbesti si sa te mai descarci.
  •  
    • 1272 mesaje
    2 Nov 2006, 16:27
    0 0
    flory, mersi mult pt incurajari!
    ma gandesc ca va creste si totul va fi mai usor! atunci cand va incepe sa mearga va fi o usurare!pb e ca vrea doar in brate si ceea ce fac in casa, putina treaba pe care o fac, o fac ori cu ea in brate, ori cu ea in baby port

    pupici si numai bine

    doralinda, sper ca esti bine!
  •  
    • 856 mesaje
    3 Nov 2006, 09:44
    0 0
    buna angelika.am o prietena,are baietelul cu 2 luni mai mare ca al meu.cand ieseam cu ea in oras si cu micutii imi spunea:fata,abia astept sa mai creasca cu un an macar,sa ma inteleg mai bine cu el,sa stea langa mine atunci cand ne oprim pe o banca pe bulevard,si tot asa.uite ca timpul trece,micutii cresc,iar noi ne bucuram de fiecare clipa minunata petrecuta alaturi de ei.pentru mine fiecare clipa cu el e plina de emotie si bucurie.
    nu m-am gandit niciodata ca voi trai aceste sentimente...a fost greu si pentru mine,nopti nedormite,zile cand nu mancam nimic,zile cand nu manca el si atunci plangeam si ma consumam foarte mult.
    dar acum s-a mai marit,ma inteleg cu el,si profit din plin de ultimile 5 luni din concediu.
    va pup si ma iertati daca v-am plictisit,astazi sunt foarte melancolica.....
  •  
    • 1272 mesaje
    3 Nov 2006, 09:59
    0 0
    rodica ai dreptate! si anna este un copil mult dorit de mine! este sensul meu de a trai! si eu i-mi doresc sa mai creasca sa pot sa ma inteleg cu ea si sa pot face fata treburilor gospodaresti!
    de ex, azi, la noi ninge atat de mult. astept sa doarma putin, sa ma duc sa dau si eu zapada de afara.pana acum am facut curat, asa cu ea dupa mine cu mii de tricuri!
  •  
    • 2312 mesaje
    3 Nov 2006, 11:10
    0 0
    Eu abia astept sa vina Craciunul,ii fac brad la ea in camera..sper sa nu-l darame,si am vb sa facem Craciunul doar noi trei.Abia astept!Oare i-o place bradul..cyu beculete...?
  •  
    • 322 mesaje
    3 Nov 2006, 11:20
    0 0
    oana m-ai facut sa lacrimez. Anul trecul, baietelului meu i-am facut un pom mare, frumos, cu globulete,beteala, tot tacamul. Si ce frumos a fost.
    Of, de-abia astept sa vina Craciunul si sa fiu cu ai mei.
  •  
    • 1272 mesaje
    3 Nov 2006, 13:30
    0 0
    eu, poate o sa ziceti ca sunt nebuna, dar nu m-am bucurat niciodata de craciun. eu ma simt trista, ori de cate ori a fost craciunul! nu stiu de ce!
    poate anul asta va fi altfel cu fettia mea! binenteles ca o sa-i fac si eu bradut! i-am facut si anul trecut, chiar daca era doar in burtica! eu astept sa treaca craciunul!
    noi tot singuri o sa facem craciunul, in trei, ca si revelionul, ca si orice sarbatoare!
  •  
    • 1272 mesaje
    5 Nov 2006, 19:28
    0 0
    doralinda, cum i-ti e? ti-e mai bine?
  •  
    • 157 mesaje
    5 Nov 2006, 20:22
    0 0
    buna oana...buna la toate evele!sunt f fericita acum ptr ca nu mai sunt singura, am ajutor!buna angelika, iti multumesc ca te interesezi de mine....sunt mult mai bine, in sfarsit am ajuns la soacra-mea, asa ca voi fi mult mai linistita, deja le-a luat pe amanoua in brate, nu stie cu care sa stea mai mult la ''taclale''.. ce bine ma simt acum, ca si cum mi s-a luat o greutate de pe umeri( nu ca nu as vrea sa fiu cu puii mei, doar ca e greu singura cu 2 bebe), asa am timp mai mult si sunt mult mai linistita sa ma joc cand cu cea mare, cand cu cea mica...
    despre san, acum sunt bine, am fost la medic si nu a vrut sa-mi dea medicamente, mi-a zis ca sunt deja f obosita si stresata si daca imi da si medicamente, voi fi terminata, asa ca mi-a dat homeopatice, dar mi-a trecut.mersi mult ptr intrebare.
    cat despre stat in fundulet,a mea cea mica deja vrea sa stea ridicata, chiar se forteaza sa se ridice singura!o las, dar nu mult timp ptr ca nu e bine ptr sira spinarii, la fel si de stat in picioruse, si a mea se ridica, dar nu o fortez e inca mica ptr asta, iar cat despre dintisori, si eu ii pun gel ptr gingii, si ii dau homeopatice, iar daca vad ca o doare rau de tot, ii dau paracetamol, si are si ceva de ros cu ea..
    cat are fetita ta? ptr ca a mea are aproape 4 luni jum, s-a nascut pe 19 iunie, a ta?
  •  
    • 1272 mesaje
    5 Nov 2006, 21:41
    0 0
    doralinda, ma bucur ca esti mai bine!
    te inteleg cum i-ti e cu 2 bebici! nu mi-asi putea imagina! sunt sigura ca peste 1-2 ani va fi altfel!

    anna impluneste 5 luni pe 13 noiembrie!

    nici eu nu o las sa stea mult in fundulet, nici in picioruse! ma mira faptul ca e asa puternica, de aceea am intrebat

    multa sanatate si profita si tu si odihnestete mai mult!