dieta Catalin Crisan - disociata -

  •  
    • 4487 mesaje
    5 Mai 2006, 12:11
    0 0
    cristina mersi pt. dieta. MAAAAAMAAAAA MEEEEEEEAA!!!! n-am voie oua, mezeluri. am voie carne numai fiarta sau la gratar, de orice, adica pui, peste, porc ffff.slaba sau vita. De fapt toate astea trebuie sa fie de la animale care nu sunt tinere. Ca legume am voie numai ardei, rosie, n-am voie castravete, ceapa verde sau usturoi verde. Ardeiul si rosia si salata trebuie sa fie de la curte fara a fi date cu nu stiu ce fel de chimicale. Trebuie ingrasamant natural. Bineinteles si animalele respective trebuie hranite tot cu mancare naturala, nu chimicale.
    Am voie cascaval si branza proaspata, cas. nu am voie branzeturi care sunt ff. sarate. Adica nu am voie sare aproape deloc. Mezelurile sunt interzise. N-am voie mazare sau fasole verde decat extra fina, ceea ce nu se mai gaseste. Asa ca iau mazare bonduelle. Legumele fierte sau crude, dar mai multe fierte. Fructe nu am voie banane, grefuit, cirese, visine, capsuni. Am voie mere, pere, portocale.
    Adica fetelor E VAI DE MINE. Daca ma iau dupa ce nu am voie, moooooor de foaaaaame!!!!! Am acasa lista cu ce am voie si ce nu. Am sa v-o scriu de acasa. Va luati cu mainile de cap. In primul rand sufar cu glanda tiroida, fac tratament, apoi din cauza glandei, am palpitatii dureroase la inima. Dupa aceea, am doua feluri de pete pe mine, fac tratament. Un fel a trecut, ma lupt cu celalalt fel. Asa ca regimul pt. glanda tiroida se bate cu cel pt. pete. Si in concluzie: AM VOIE MACAR SA RESPIR? Voi ce credeti? Ce fel de regim pot tine?
    Scuze ca v-am plictisit cu lamentarile mele, dar poate imi da-ti si mie un sfat ceva, legat de dieta? Mersic si pupici la toate.
  •  
    • 508 mesaje
    5 Mai 2006, 12:24
    0 0
    draga mea!
    stai jos si judeca drept.
    trage frumos 2 exemplare din dieta si cu lista ta de acasa cu alimente permise si interzise in fata, te apuci si tai din dieta tot ce nu ai voie...

    daca mai ramane ceva din dieta, care sa poti manca , suficient cat sa nu mori de foame, dar nu destul cat sa te ghiftuiesti..(hi-hi)atunci poti sa o ti, daca nu -nu!!!
    eu iti recomand sa ii arati medicului tau curant ce mai ramane din dieta si sa-i spui ca vrei sa mananci doar ce e acolo....
    daca el iti da ok...poti sa o tii, daca nu, atunci gasim alta ptr tine...

    hai ca o rezolvam noi cumva...
    pupici
    cristiana
  •  
    • 74 mesaje
    5 Mai 2006, 12:26
    0 0
    Buna, fetelor!
    Dupa 4 zile de carne cantarul arata 3 kg mai putin. Sper sa nu fie defect!!! Poate ca nu sunt 3, dar 2 tot sunt.A inceput sa se vada si la haine, nu ma mai strang pantalonii asa de tare cat ma strangeau.
    Eu am plecat de la 93 de kg asa ca mai am destul pana la 60 cat mi-am propus. Mult succes in continuare si va pup pe toate!
    Cristiana, multumim mult pentru sfaturi! E mai usor cand ai un profesor asa bun ca tine.
  •  
    • 508 mesaje
    5 Mai 2006, 12:31
    0 0
    bravo!!!!

    merge-merge!

    cel mai tare slabiti , adca vedeti voi ca slabiti atunci cand treceti la mancat dude!
    atunci o sa se vada.
    nu uitati de ceai si de hidratare.
    rinichii au nevoie de multa apa sa se spele dupa atat acid uric.

    pupici si cred ca mai intru diseara, ca acum trebuie sa plec... munca asta bat-o vina..

    cristiana
  •  
    • 4487 mesaje
    5 Mai 2006, 12:38
    0 0
    cristina multumesc pt. incurajari.
    Numai ca eu nu am un medic curant. Eu ma intreb numai pe mine sau lista pe care o am. Deci o sa incerc ceea ce mi-ai spus. Tai si vad ce mai ramane....daca mai ramane. Daca nu...ma ajuti in continuare? mersic si pupic.
  •  
    • 42 mesaje
    5 Mai 2006, 12:51
    0 0
    imi puteti da si mie aceasta dieta??pleasee ...tre sa slabesc si eu cateva kg bune ca deh vine vara,voi cate kg ati slabit cu ea?
    adresa: pruna_gabriela@yahoo.com
    tks
  •  
    • 74 mesaje
    5 Mai 2006, 13:05
    0 0
    Gata, gabytza79! Ti-am trimis-o! Mult succes!
  •  
    • 79 mesaje
    5 Mai 2006, 14:41
    0 0
    Va rog dati-mi si mie regimul. Multumesc!
  •  
    • 186 mesaje
    5 Mai 2006, 16:05
    0 0
    Buna fetelor,
    Nu am disparut...Am fost ocupata cu un cerc stiintific...Acum am venit de la Univ. si m-am aruncat pe calculator. Am vazut ca ati slabit asa ca m-am dus fuga fuguta la cantar...am inchis ochii...eeh..zic este a 3-a zi ....DAR am slabit 1KG!!!!!URA!!!! Am 68 Kg....Buuunnnnn!
    Deci azi am luat si eu jambon, am mancat acum cand am venit o pulpa de pui (gratar facut dimineata in fuga), am o conserva de ton in suc propriu, mai incolo mananc si eu un ou cu putina branza...asta ca sa mi se faca sete ca nu am prea baut lichide azi....Si Doamne ce sete imi era de mi se uscase gura si nu mai puteam vorbi!
    Pe seara vad eu ce pap daca mie foame, dar as fi vrut sa nu mai mananc seara...mai bine beau ceai (ca ceaiul nu-mi iese pe nas!). Ce este important nu-mi este foame...deloc si nici nu-m este rau.
    Cristiana!? ce vrei sa zici cu dudele alea? avem si zile cand ne uitam doar?..Ia sa ma mai uit si eu pe dieta...
    Ok, am vorbit prea mult...
    Va pup, Elly
  •  
    • 48 mesaje
    5 Mai 2006, 17:04
    0 1
    Poate o sa va dau peste cap toate planurile de regim zicand: nu va mai chinuiti degeaba, mancati de toate si veti slabi.
    Cum? Simplu!
    Calculati valoarea energetica a alimentelor si nu depasiti 1200kcal timp de 5 zile, iar in week-end puteti consuma ce va place dar moderat, nedepasiind 1600kcal.

    Pt cele care fac regimuri de multa vreme (deci cu medabolism lent) incepeti prin a manca 1500kcal 5 zile si 2 1800kcal. Apoi cand v-ati reglat metabolismul (adica cand nu va mai ingrasati mancand 1500kcal, faceti regimul cu 1200kcal 5 zile).

    Va anexez un tabel de calorii http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/
    Puteti gasi si altele pe internet sau in carti specializate.

    Astfel puteti manca ce va este pofta (chiar si dulciuri, paine… si veti slabi).

    Apropo nu uitati de piramida alimentatiei: http://www.velpitar.ro/ro/util.html
    Ve-ti vedea ca nu trebuie eliminata painea din alimentatie. Este chiar alimentul cel mai necesar organismului, la fel ca si lichidele.

    Succes si Carpe Diem, ca viata-i scurta!!!
  •  
    • 52 mesaje
    5 Mai 2006, 22:19
    0 0
    Salutare fetelor,
    la mine e problema mare! Stiam ca am 104 kg, dar nu ma cantarisem de ceva vreme. Cantarul meu de acasa nu ma mai suporta, pur si simplu se blocheaza. Azi a fost a V-a zi de dieta si nu stiu daca am slabit catva. In oras nu am gasit nici un cantar la nici un colt de strada, cum gaseam pana acum, iar la dispensar m-am urcat pe cantar si indica 104 kg dar mi-au spus asistentele ca m-am cantarit pe degeaba, cantarul nu functioneava, da o valoare mai mare. Totusi cred ca am slabit, dar la volumul meu nu poti va simti fiecare kilogram. Incerc sa fac miscare si pana azi am tinut cu dintii de dieta. Azi am cam calcat in strachini. Ai mei aveau pe masa capsuni cu zahar si cativa ciorchini de struguri, asa ca mi-am inmuiat degetul de vreo 3 ori in zeama de la capsuni si mi-am savurat degetul, si am impartit cu fiica-mea un bob de strugure. Asa mi se intampla cand sunt suparata, nu pot sa ma abtin de la dulciuri. Fata mea a facut varsat de vant si e smiorcaita rau, pe deasupra ii iese si cel de-al IV-lea dintisor si face si febra, scaune moi; ce sa-i faci, acum are aproape 8 luni, mai am pana creste mare. Alte sotii: ieri nu am baut deloc ceai, efectiv nu am avut timp sa-mi fac, dar apa, ajung pana la 3 litri si mai bine pe zi, iar azi mi-am decalat ultimele 2 mese cu aproximativ 1 ora, am intarziat la circa si m-am gandit ca ar fi mai rau daca as renunta si as sarii peste mese. Va urmaresc zilnic discutiile pe forum, dar nu am timp sa scriu si eu pentru ca tot intervine cate ceva. Oricum sa stiti ca va sunt aproape. Cum pana la finalul primei parti a dietei voi fi acasa cu fata, tocmai bine cand am sa pot sa plec de acasa voi cauta neaparat un cantar care sa functioneze. Va pup si la cat mai putine kilograme! (Cristina, nu ne lasa, tine-ne in forma! Asta e... tot greul pe tine)
  •  
    • 186 mesaje
    6 Mai 2006, 11:09
    0 0
    Vai Flori29, ce rau imi pare ca ai copilul bolnav...Stiu cum este ca anul trecut in iunie a facut baietelul mei (10 ani are acum ) si la o saptamana dupa ce a terminat el a facut fetita mea care este mare (17 ani). Au avut varsat de vant cu basicute mari, temperatura 39-40, mancarimi si ce mai...tot tacamul . Din iunie pana la sfarsitul lui iulie am stat cu ei in casa si apoi am facut tratamente cu ei ptr ca sa nu le ramana urme pe fata si pe corp..Ce mai a fost un chin mare .
    Nu avea grija ca sunt sigura ca ai slabit. la dieta asta slabesti mai incet dar sigur. primele kg nu se observa decat la cantar si putin la haine (in special pantalonii)...nici eu ieri nu am putut sa beau necesarul de lichide si asta ptr ca am probleme cu bautul...cateva zile beau si mai mult de 2 litri de lichide ptr ca in alta zi sa nu mai pot bea...imi iese pur si simplu pe "nas".Vreau dar nu pot, asa ca stau mereu cu sticla dupa mine si beau cate o inghititura.
    Deci azi voi manca ficatei de pui...si mai vad eu ce ca ma duc sa fac cumparaturile saptamanale azi in Metro si Pic.
    Cristiana, ce faci? Multumim ptr incurajari si sfaturi!!!!
    pupici, Elly
  •  
    • 4 mesaje
    6 Mai 2006, 11:35
    0 0
    As avea o intrebare: am tinut si eu regimul cu puncte si intradevar a dat rezultate spectaculoase (in 5 zile 2,5 kg) apoi am mancat fara paine o luna iar cand am inceput sa mananc normal (nu am exagerat) m-am ingrasat foarte mult. Nu ai patit la fel, sau eu am gresit ceva?
  •  
    • 186 mesaje
    6 Mai 2006, 12:05
    0 0
    Eu am tinut dieta pe puncte personalizata 2 luni.De la 80 kg am ajuns la 71,5 kg,incet dar bine. In schimb nu am renuntat la ea definitiv, doar am introdus mai multe puncte in alimentatie si am diversificat meniurile zilnice . m-am obisnuit incatnu mai era necesar sa consult zilnic dieta.painea nu am introdus-o ci numai cartofii, alunele...De Pasti am mancat de toate, in special prajituri f multe...Nu m-am ingrasat, dar imediat dupa Pasti am fost bolnava f rau si chiar am slabit 2,5 kg intr-o saptamana.
    Nu e bine ca dupa dieta sa incepi sa mananci normal direct . Tranzitia trebuie sa se faca incet deci pe perioada lunga.Exemplu; dieta tine 2 sapt. si perioada de tranzitie la obiceiurile alimentare din inainte trebuie sa tina cel putin dublu cat a tinut dieta (deci 4 sapt.).Organismului ii trebuie timp sa se obisnuiasca cu alte alimente decat cele cu care a fost obisnuit recent . Pe mine personal m-a doare stomacul si am avut o stare de rau cand am mancat prima data dupa dieta prajituri. Asta e parerea mea...Dar eu imi analizez toate reactiile corpului meu , imi cunosc metabolismul si mai ales eu stiu de ce ma ingras: din cauza stresului si nu neaparat de la alimentatie.
    Trebuie sa iti analizezi abiceiurile alimentare, programul,noteaza-ti-le o perioada si vezi care e problema adevarata .Si nu mai tine diete scurte cu efecte senzationale dar pe termen scurt. Cele lungi sunt poate grele dar au ca efect atat slabirea (incet si sigur)cat si (re)adaptarea organismului la un stil de alimentatie sanatos .Asa cred eu (am uitat ceva?)...
    Elly
  •  
    • 4 mesaje
    6 Mai 2006, 12:18
    0 0
    Ai dreptate, nu trebuia sa tin asa de putin, practi era doar o incercare si nici nu aveam nevoie sa slabesc mult, doar 3-4 kg. Acest regim l-am tinut in sptembrie anul trecut iar pana in februarie am pus 5 kg (am 1,57 inaltime si ajunsesem la 67 kg, destul de mult). De cand a inceput postul tin un regim cu prafuri de la Herbalife (cam scump, dar a dat rezultate). De dimineata m-am cantarit si am 61,5 kg. Sunt f. multumita tinand cont si de faptul ca acum de sarbatori si dupa am mancat normal.
  •  
    • 4 mesaje
    6 Mai 2006, 12:27
    0 0
    Acum,dupa ce am citit si discutiile anterioare, ma incanta si pe mine regimul disociat. As dori sa-l tin dupa ce termin prafurile de la Herbalife.
    Poate cineva sa-mi trimita si mie regimul?
    Adresa mea: manea.ioana@unitbv.ro.
    Va multumesc!
  •  
    • 186 mesaje
    6 Mai 2006, 12:48
    0 0
    Send...Enjoy!

    Hai cu noi..te asteptam.
    Pupici,Ely
  •  
    • 508 mesaje
    6 Mai 2006, 16:27
    0 0
    buna fetelor!
    nu v-am uitat dar nu pot sta mult
    va pup si mai intru mai pe la noapte cred...
    treaba asta bat-o vina..
    hai ca mi se arde gratarelul...
    pupici multi!!

    cristiana
  •  
    • 22 mesaje
    6 Mai 2006, 22:46
    0 0
    cristiana te rog mult d tot dak poti sa-mi trimiti si mie reteta. (tin sa specific k am tinut nenumarate diete dar nu prea au dat rezultate; si sper k aceasta dieta recomandata d tine sa ma ajute si p mine). poti trimite reteta p adresa lumynadeluna@yahoo.com.multumesc mult!
  •  
    • 508 mesaje
    7 Mai 2006, 04:11
    0 0
    buna din nou!
    cam tarziu ptr voi, da' io sunt mai intarziata...
    va trimit luni dieta fetelor, ptr ca acum nu o am salvata pe acest calculator...

    daca nu o primiti pana atunici...

    fetelor cum stati cu masa?

    azi am avut gratarel la mic dejun, dejun si cina...
    am luat cam tarziu masa.... principala, ca secundare...

    maine , pardon azi, am in program niste pipotele si inimioare bine curatate de grasime, fierte bine la tuci in zeama putina si cu o leaca spoiala de usturoi... ce sa-i faci doar atat suporta ulceru', asta ar fi felul principal...
    felurile secundare - nu stiu inca, dar gasesc eu cate ceva...

    voi cum stati?

    ce mai mancati?

    ma duc si eu sa dorm o leaca ca miine seara sunt baby sitter si nu cred ca o sa pun geana pe geana...

    va pup,
    cristiana