dieta Catalin Crisan - disociata -

  •  
    • 508 mesaje
    22 Mar 2006, 12:20
    1 2
    Buna fetelor!

    Stiu ca acest subiect a mai fost abordat, dar eu am tinut regimul si a dat rezultate!!!

    Am tinut multe diete, dar acest regim este super!

    Cred ca se incadreaza la Atkins sau Monti dar nu am rabdare acum sa verific.

    Regimul este structurat pe 10 perioade (lung, dar sigur) si nu este dificil decat la inceput.
    Am tinut diete de tot felu, dar cand la 23 ani, 1,50 m am ajuns la 73 Kg am inceput acest regim si am slabit 13 Kg in 3 luni, in prima luna 7 kg.
    L-am intrerupt acum 6 luni si am mancat PROSTII(cate 1 tort inghetata odata) sa vad daca ma ingras : rezultatul doar 5 kg.

    Mai concret - se incepe cu 2 saptamani de acomodare in care se mananca carne si mezeluri (orice tip, dar nu prajit si nu slanina, 1 lamaie zilnic, 100g branza, 2 oua, 2 L de apa, cafea fara zahar (indulcitor)! Aceasta perioada este proteica, apoi se alterneaza pe zile disociat -legume, lactate (impartite si ele la inceput in permise si nepermise), carne cu sau fara mezeluri, fructele intra mai tarziu in joc, e mai complex, dar la sfarsit ajungi sa mananci orice, fara probleme.
    Dupa primele perioade (cele mai grele) ai alimente diferite in aceasi zi (legume cu carne, lactate cu carne, legume cu lactate, fructe...)
    Se mananca DES , eu imi puneam telefonul sa sune ptr. ca nu imi era foame.
    Recomandabil e sa faci sport, eu nu am facut (imi era greu la 20 Kg in spate).
    Sunt chimist de meserie si putem vorbi si despre disociat, indulcitori, pastile (nu sunt de acord cu ele, desi am luat si eu cate ceva).
    Am incercat diete toata viata : ceai, supa de varza, 1 zi disociat, dar dupa ce tineam 3 zile ma lasam pagubasa...si puneam tot ce am slabit plus bonus.

    Acum ma duc la sala si incerc o dieta minune de 13 zile pt ca vine Pastele, dar ma voi apuca curand de ea din nou, doar ca astept sa-mi vina cheful!!!
    Daca nu am chef nu fac nimic!
    Mie mi-a convenit ca stiam in fiecare zi ce sa mananc si mancam doar ce imi place (e destul de scumpa pt ca mananci carne des.....)

    Daca sunteti interesate ... ma gasiti si pe yahoo sub acelasi nume.
  •  
    • 55 mesaje
    22 Mar 2006, 12:50
    0 3
    Nu te supara dar m-a socat ca spus ca te-ai ingrasat "numai" 5 kg. intr-o luna, scuze am citit din nou, in 6 luni ai zis.... my mistake....

    5 kg. nu mi se pare putin deloc, e chiar faorte mult, de fapt te-ai ingrasat intr-un ritm mai rapid decit cel in care ai slabit (13 kg. in 3 luni ai spus, nu?).
  •  
    • 508 mesaje
    22 Mar 2006, 13:08
    0 2
    Nu ma supar!
    Am pus 5 Kg din septembrie anul trecut si pana acum si am mancat la greu si am tinut-o numai in chefuri.
    Eu am probleme cu apa - nu pot sa beau si mananc doar o data pe zi seara, la servici mananc dulciuri si chipsuri asa ca iata rezultatul.
    Acum m-am activat la loc si poate ma apuc iar.
    E rau sa dai sfaturi altuia cand tu nu le urmezi, dar eu nu am tinut ultimele perioade cand trebuia sa introduc treptat alimentele interzise (dulciuri, paine, fasole, banane)pt ca nu mi-am propus sa slabesc pana la 45 kg dintr-o data...acum vreau sa scad iar sub 60 si tot asa.
    Rezultatele au fost spectaculoase la corp. Va arat si poze daca vreti.
    Cura o tine un coleg (50 ani, 123 kg, 1, 70 m) de 2 luni si are 18 kg mai putin...e super multumit.
    E de discutat pe marginea ei...
    Sunt multe de spus, dar nu vorbesc acum ca tv-ul.
    Am citit tot ce scrie pe forum inainte sa scriu...am diete de tot felul, carti, programe...stiu ce trebuie sa fac, dar mai greu e cu inceputul...vointa am!
    Am baut ceaiuri scarboase, am tinut cure cu lamai, cu vara, cu fructe si legume, cu orez, cu usturoi si otet, cu macerat de lamai si miere, cu tinctura de soc, disociat, vegetarian, post, am luat crom , L-carnitin, prafuri, nici eu nu mai stiu cate. As putea scrie o zi despre fiecare cu avantaje si dezavantaje.
    Ce nu am facut? - nu m-am mentinut si nu am facut miscare.
    Va recomand cartea Mihaelei Bilic (nutritionistul lui Te este de bun simt...dar nu iti da o reteta.

    Daca esti interesata de ceva anume putem discuta.
    Astept si critici!
  •  
    • 344 mesaje
    23 Mar 2006, 12:44
    0 2
    Mai fetelor, eu nu stiu ce sa cred. pe Catalin Crisan l-am vazut spunand ca a slabit mancand o singura data pe zi legume, fructe si gratar de pui si peste. Apoi spune ca tinut dieta disociata.
    Iar zilele trecute l-am vazut in TV Satelit facand reclama la nu stiu ce picaturi "minune" care l-au ajutat pe el sa slabeasca 30kg.
    Concluzia : MINTE DE SPARGE PT BANI SI PUBLICITATE!!!
    Mi se face cah!!!
  •  
    • 344 mesaje
    23 Mar 2006, 13:01
    0 2
    Cristina, eu am vrut sa tin dieta de 13 zile. a mers super 3 zile, am dat jos 2 kg, dar am cazut din picioare pe scari. Am facut lipotimie.Bine ca nu m-am ranit!

    Cand eram studenta am tinut un regim hiperproteic(regimul pe puncte) care a dat super rezultate. Cand am inceput cursurile colegii veneau la mine sa se prezinte si sa ma intrebe daca sunt noua in grupa, si ma recunosteau abia cand erau langa mine.

    Te rog sa-mi dai si mie regimul tau. Am vazut ca se aseamana cu ce am tinut eu. PLS! Multumesc mult de tot!
    Crede-ma sunt disperata! Dupa nastere am ramas cu multe kg.
  •  
    • 1070 mesaje
    23 Mar 2006, 15:19
    2 4
    Catalin Crisan se pare ca e nemancat...face ce facea si Mihaela Tatu: minte de ingheata apele si isi mai scoate si el ceva banuti.....
    NU cred in retete, dar intr-un mod de viata schimbat, da! cum ar fi sa scapam de bauturile carbogazoase, cele dulci sau alcoolice, sa eliminam dulciurile(dar, nu de tot),painea alba(inlocuita cu graham si in cantitate mica luata dimineata),sa facem miscare.....ar trebui sa ne intereseze mai mult cum sa fim sanatosi dupa ceea ce mancam nu cate kg. mai avem de dat jos.(sub orice forma).
    Pana la urma tot veti manca prostii, si va veti ingrasa mai mult,oricate diete si regimuri ati tinut...
  •  
    • 508 mesaje
    24 Mar 2006, 10:17
    1 2
    Buna fetelor!
    yoyo da-mi adresa ta sa pot sa-ti trimit regimul ptr ca e foarte lung.
    am si regimul pe puncte daca il vrei, abia l-am primit, cica e la moda acum in state (iti calculezi nr de puncte si nu ai voie sa-l depasesti - poti combina ce alimente vrei).
    Picaturile lui catalin crisan sunt vrajala marii...fetelor nu dati banii pe ele ca sunt prostii!!!!
    Regimul l-a prezentat sotia sa care este medic odata la tv si atunci am vaut ca este acelasi cu cel pe care l-am tinut si eu.
    Are rezultate sigure, dar eu am grupa 01 .... si nu l-am tinut pana la sfarsit si tot a mers...
    Au tinut si alte cunostinte ale mele pe bucati cu alte grupe de sange si a mers...
    Daca poti raspunde astazi ptr ca nu mai intru pe net pana luni..

    Pot sa-ti spun cum sa incepi...cred ca am mai scris mai sus...orice fel de carne (fara porc, grasime , slanina), gatita fara ulei (gratar, cuptor, fiarta),ai voie si organe (inima, pipota, rinichi, ficat - ai grija de obicei este o sursa de toxine-), orice mezeluri (fara grasime pe cat se poate si evita parizerul care este balast), 2 oua fierte tari {eu nu le-am mancat ptr ca nu le metabolizez}, 100 g branza (fara cea foarte grasa - frantuzeasca si care mai sti tu ca este, fara cascaval) si o lamaie ....toate acestea intr-o zi timp de doua sapatamani...
    Atentie! obligatoriu 2L apa pe zi, cafea fara zahar!!!
    Mananci la ore cat mai fixe: 3-5 mese pe zi, chiar daca nu iti este foame.
    Evita, daca poti, alimentele afumate ptr ca sunt tratate deasupra unor bai de nitriti-toxici ptr organism si de obicei aceste alimente sunt in prag de alterare.
    Peste la greu ptr ca e sanatos - cel proaspat ca cel congelat nu sti de cati ani este (scuze, deformatie profesionala, eu sunt chimist).

    Startul ti l-am dat...restul depinde de tine..
    Ia un complex de vitamine...gasesti la farmacii, cred ca la Sensi Blue, un complex nemtesc, face parte dintro gama mai larga in citii de caton in general colorate cu rosu, sunt niste casete mari roz inchis, # 250.000 / 40 casete/ = 1/zi, si contin tot ceea ce are nevoie organismul..
    Eu am baut si ceai verde cu ginseng in cutie lunguiata, la 95.000 - 30 plicuri ambalate individual, pe cutia verde deschis cred ca este si o fata...

    Cam atat pentru acum...spor la chin....(glumesc, daca te poti abtine in aceasta perioada de la dulce, poti tine cura fara probleme, o sa scapi de nevoia de dulce).
    Sper ca sunt suficiente informatiile, dar daca ai intrebari, pune-le!
  •  
    • 344 mesaje
    24 Mar 2006, 10:56
    1 3
    Cristiana, mailurile la care te rog sa-mi trimiti regimul tau si pe cel pe puncte!
    yoyo31@eva.ro
    glnr_yoyo@yahoo.com
    multumesc mult de tot!
  •  
    • 2 mesaje
    25 Mar 2006, 01:45
    0 1
    Cristiana nu stiu ce sa cred ,eu am slabit acum 2 ani 10 kg fara paine in 6 luni,dar acum parca mi-e greu sa o iau de la inceput si as vrea sa incerc si eu aceasta dieta ,sa nu-ti spun ca am vrut chiar sa cumpar picaturile .Te rog sa-mi trimiti si mie Dieta Catalin Crisan si cea pe puncte la adresa de mail melsidera@yahoo.com
  •  
    • 10 mesaje
    25 Mar 2006, 09:59
    0 1
    Cristiana te rog daca poti sa-mi trimiti si mie reteta pe adresa bodocdana@yahoo.co.uk.
    Multumesc anticipat.
  •  
    • 344 mesaje
    28 Mar 2006, 12:01
    0 1
    Cristiana, nu am primit nimic. Astept cu nerabdare si infometare!
  •  
    • 23 mesaje
    28 Mar 2006, 18:48
    1 1
    Cristina, daca poti, trimite-mi si mie dieta, te rog. Adresa mea este ancanedu@yahoo.com Ashtept cu nerabdare. Apropo de regimul de 13 zi, eu acum sunt in ziua a 13-a si am slabit pana acum 5kg!
  •  
    • 1 mesaje
    28 Mar 2006, 19:00
    1 2
    CRISTIANA de cand am citit articolul tau parca mai am o speranta in lupta cu monstrul din mine care mereu cere si iar cere ceva dulce si nu numai.am tinut si eu mai multe diete si mereu pun ce am dat jos asa ca te rog sa-mi trimiti si mie regimul tau si pe cel pe puncte.am 46 de ani crezi ca mai am vreo sansa?
    multumesc mult livia
  •  
    • 8 mesaje
    28 Mar 2006, 22:27
    1 1
    salut!pana azi m-am tot gandit sa-mi cumpar picaturile,ba chiar am facut rost si de cartea in care catalin da retetele!nu stiu ce sa fac?dar trebuie sa slabesc neaparat!putin ajutor se poate?
    multumesc!
  •  
    • 1135 mesaje
    29 Mar 2006, 09:48
    1 1
    Aseara stateam de vorba cu un instructor de fitness si mi-a spus ca stie 2 cazuri concrete de doamne care au slabit ~17 kg cu dieta pe care a urmat-o Crisan, fara picaturi si alte minuni, doar dieta. Si masaj. Sincer, sunt si eu curioasa sa vad despre ce e vorba, mai ales ca prima parte a regimului, descrisa de Cristiana, este de fapt o dieta medicala, superproteica, ce la mine a ars cam 4 kilograme cand am tinut-o.

    Cristiana, poti sa-mi trimiti si mie regimul, te rog? Pe mariaero@yahoo.com. Multumesc mult!!!
  •  
    • 65 mesaje
    1 Apr 2006, 10:39
    1 1
    Va rog trimiteti-mi si mie dieta, cele care o aveti, pe kowalska@eva.ro. Va multumesc si astept sa-mi spuneti cum va merge celor care ati inceput s-o tineti.
  •  
    • 7 mesaje
    1 Apr 2006, 16:22
    0 1
    Buna!Eu sunt noua pe aici. De 2 saptamani m-am apucat si eu de dieta Catalin Crisan, eu am o varianta pe care am gasit-o pe idieta. Va rog, imi puteti trimite dieta daca voi o aveti completa? Adresa mea este pratoza@yahoo.com
    Va multumesc!
  •  
    • 508 mesaje
    3 Apr 2006, 14:32
    1 1
    Fetelor imi cer scuze pentru intarziere! Am incercat sa trimit fiecareia dieta pe care a dorit-o, daca am omis pe cineva, sau am incurcat dieta, dati-mi un e-mail pe cristiana_patrascu@yahoo.com si promit sa remediez situatia.
    Va pup si va urez : "Spor la slabit!"
    Cristiana
  •  
    • 7 mesaje
    4 Apr 2006, 16:04
    0 1
    Salutare evelor! Multumesc pentru raspuns si incurajari Cristiana. Eu sunt la faza 2 a regimului acum, in zilele de carne. In primele 2 saptamani, acelea unde se mananca numai carne am slabit 7kg. Cu constipatia n-am prea avut probleme, beau cam 2L de ceai verde zilnic. Eu ma inteleg bine cu regimul asta, din cate regimuri am tinut acesta e singurul cu care ma inteleg bine, asta cred ca depinde de felul fiecaruia, pentru ca la inceput nici eu nu credeam ca voi slabi mancand carne.
    Pupici si bafta la dieta!
  •  
    • 508 mesaje
    6 Apr 2006, 10:58
    0 1
    Buna fetelor!
    Deci....spor la treaba...curatanie si ce mai urmeaza, iar daca infulecam (ce urat suna)bunatati de Paste, o sa fim constiincioase dupa si ne apucam TOATE de regim!!! Trebuie sa schimbam modul de alimentatie!!!! Si porcul a spus "numai p-asta ca e calda", dar noi o sa slabim, o sa ne simtim mai bine in pielea noastra, o sa fim mai increzatoare in fortele proprii, si odata ce toata lumea ne va admira pentru vointa de care am dat dovada sa obtinem asemenea rezultate....nu o sa mai manancam ca porcul!
    Eu si acum la aproape 8 luni de cand nu am mai reaspectat, inca mai am o tragere de inima cand calc stramb! Deci....se poate!!!!

    Cumparati agende, scrieti programul zilnic de mancare, la inceputul agendei scrieti in ce categorii se imparte mancarea, ce e permis si ce nu si sa ne pregatim de marele start.
    Nu scrieti inca ziua (ca zi de septamana si data)cand incepeti, ptr. ca s-ar putea intampla un accident (o vizita neprevazuta, prelungita)si trebuie sa rectificati, dar puteti numerota zilele si perioadele.
    Recomand sa se distinga perioadele (este un suport psihologic sa vezi ca ai trecut de o etapa... mai grele la inceput).
    Nu uitati de ceai verde ...de slabit!
    faceti provizii, ca sa nu aveti motiv sa amanati!
    Cristiana