dieta Catalin Crisan - disociata -

  •  
    • 186 mesaje
    3 Mai 2006, 16:03
    0 0
    Buna fetelor,
    Multumesc ptr urari, sunteti dragute.
    Deci... azi e prima zi si la mine..Usoara, nu mie foame si deja am baut ceaiul (1 l) si o cana de apa.
    Acum ma gandesc ce voi manca maine, ptr ca in prima saptamana (pana se obisnuieste organismul cu dieta)trebuie sa mananc diversificat, asta ca sa nu mi se aplece (in sensul adevarat).Am mai tinut o dieta hipoproteica acum ceva timp si nu mai suportam carnea , oul si branza. Asa ca maine voi avea peste la gratar (grill)cu lamaie, fac branza la tigaia din teflon (stil pane, dar simplu fara ou si faina), mai am sunca de pui, 1 ou (azi nu am mancat inca nici unul), cafea si evident ceai si apa cat cuprinde. Voi ce mai mancati? Mai dati-mi idei ca sa nu mi se faca greata (Sorry!).
    Curaj!... ca vom reusi si vom slabi atat cat vom dori...ireversibil !!
    (Adica...ati inteles fara sa ne mai ingrasam ..)
    Pa, va pup pe toate!
    Elly
  •  
    • 1135 mesaje
    3 Mai 2006, 16:19
    0 0
    Eu aseara am mancat ficatei de pui la gratar si au fost super buni. Cu o bucatica de branza alaturi nici nu mai par atat de uscati. Asa ca diseara pap cealalta jumatate de punga. Alta idee ar fi ceva jambon de curcan, mi se pare mai gustos decat sunca de curcan sau pui. Ai putea sa pui lamaie peste gratarul de pui, culmea, dar nu e rau deloc, nu mai e asa fad.
  •  
    • 186 mesaje
    3 Mai 2006, 17:31
    0 0
    Multumesc mult ptr idee Anateea.
    Ficateii de pui chiar imi plac si o sa-i introduc si in meniul meu . Stii cumva daca putem manca conserve de peste (ton) in suc propriu? Sau numai peste la gratar? Si daca tot vorbim de gratar nu putem arunca acolo ,asa din greseala si un "mitititel"?
    Elly
  •  
    • 74 mesaje
    3 Mai 2006, 18:45
    0 0
    Multumesc pentru raspuns Cristiana.
    M-am calmat. Asta este. Trec eu de perioada asta.Ceaiul verde poate fi inlocuit cu ceva? Mi se face rau de la el. Ametesc si alte chestii de-astea. Vi s-a intamplat si voua? Mersi mult pentru sustinere si multa vointa!!
  •  
    • 1135 mesaje
    4 Mai 2006, 10:21
    0 0
    Danaelly, conserva de ton in suc propriu sigur e ok, ca am intalnit-o cam in toate regimurile prescrise de nutritionisti. La fel, combinata ca suc de lamaie e chiar gustoasa. Parerea mea este ca ar fi bine sa evitam amestecul de carnuri: adica masa de peste e numai de peste, daca mancam pui, atunci numai pui.

    Mititei... ar fi de evitat, dar mai bine sa ne lamureasca Cristiana.
  •  
    • 508 mesaje
    4 Mai 2006, 11:19
    0 1
    buna!
    conserva de ton in suc propriu e ok!!!

    mititei... tare buni mai sunt...
    sunt de evitat ptr ca contin carne de porc si grasime, si cad cam greu la ficat si stomac cu toate condimentele pe care le contin...dar fetelor 1 mic odata la un gratar nu o sa va ingase cu 10 kg....
    puteti manca linistite

    ptr ca dieta este lunga, si ptr ca incearca sa te deprinda cu obiceiuri sanatoase, nu trebuie dusa la extrem...
    e drept ca daca separati masa de pui cu cea de peste si veti manca numai fiert veti slabi mai mult cu cateva sute de grame, poate, dar organismul si psihicul vostru vor percepe regimul ca pe o corvoada!!
    incercati sa invatati sa echilibrati balanta cu + si -, adica ai mancat azi un mic, maine, mananci fiert sau peste slab.... o placere si un pic de restrictie...

    daca le separati mesele vor parea fade, e altceva cand dupa o bucata de piept atos fiert in apa!!! vii cu o bucatica de cremvust sau de peste marinat...

    aveti grja si nu deveniti mai catolice decat papa...
    nu pentru ca nu e bine, dar o sa obositi si o sa va plictisiti!
    mancati variat si diversificat.

    nu trebuie sa dati 10 kg intr-o luna ci sa obisnuiti organismul sa mancati sanatos (e adevarat ca mai la sfarsitul dietei)

    sper ca nu v-ati suparat pe mine!

    cu drag,
    cristiana


    p.s. chiar mias dori sa aveti rezultate si sa fiti multumite!!!
  •  
    • 1135 mesaje
    4 Mai 2006, 11:30
    0 0
    E voie peste marinat? Iupiiiii! Asta da veste buna, ca-mi place la nebunie pestele marinat. Presupun ca afumat nu e voi, nu?

    Cristiana, cum sa ne superi?! Tu esti antrenorul nostru, ti-am mai zis. Pupici si multumim pentru ca ne esti aproape.
  •  
    • 508 mesaje
    4 Mai 2006, 12:25
    0 0
    multumesc, esti draguta!

    ai voie si afumat, cu rezerva ca in general sunt destul de nocive pentru sanatate produsele afumate (mai multe chimicale decat cele proaspate), dar cum toate in ziua de astazi sunt nocive... mancati linistite

    cristiana
  •  
    • 1135 mesaje
    4 Mai 2006, 15:09
    0 1
    Super! Fetele, daca va place pestele afumat, incercati-l pe cel polonez din Metro, se gaseste varsat la standul de peste. E absolut minunat!

    Eu de abia am mancat transa numarul 2 de pui la gratar si diseara cred ca o sa pap niste crenvursti, chit ca stiu ca nu-s tocmai ok. Azi nu stiu ce am avut, dar am baut tone de apa, cred ca sunt 2 l deja.

    Am o abatere: mi-am facut cafea decofeinizata si am pus lapte. E rau-rau?
  •  
    • 508 mesaje
    4 Mai 2006, 16:46
    0 0
    nu e bine, dar nici rau-rau
    ptr ca dieta ta zilnica contine si branza, in fond lapte-proteina din lapte, sa spunem ca e o greseala mai micuta.
    nu e voie ptr ca proteina din branza este maturata, si mai gasesti acolo si niste fermenti dintr-o anumita categorie.. nu degeaba avem voie doar uscata si nu proaspata!!!

    nu e tocmai corecta explicatia mea din punct de vedere chimic (io sunt juma de chimist), dar am incecat sa va arat cum se socoteste...

    fetelor, primul kg s-a dus...
    la mine merge mai greu decat la voi ptr ca eu am mai tinut-o odata...

    succes1
    cristiana
  •  
    • 1135 mesaje
    4 Mai 2006, 16:49
    0 0
    Da, m-am gandit si eu initial ca laptele e proteina... dar nefiind mentionat la permise, clar e ceva putred cu el. Multumesc!
  •  
    • 508 mesaje
    4 Mai 2006, 17:00
    0 0
    merci ptr pontul cu pestele afumat!
    o sa-l incerc ca tare imi place....

    daca va place tochitura, luati niste organe, le tocati si fierbeti, puneti ceva boia rosie si condimente peste si iata mancarea...

    daca mai fierbeti si un ou in apa (ochi romanesc) si radeti un pic de branza peste... cu tochitura de mai sus... ca la restaurant nu?
    in loc de boia puteti opta ptr usturoi pisat... putin nu mult rau..

    va mai dau idei diseara, cred...
    vreti sa incepem un nou topic , ca s-a lungit deja destul....?

    cristiana
  •  
    • 1135 mesaje
    5 Mai 2006, 09:25
    0 0
    Fetele, am slabit un kil jumate, inca un pic si ajung sub 70! Nu mi-a venit sa cred ochilor cand m-am suit de dimineata pe cantar. Stiu ca ar trebui saptamanal, dar cine rezista atat de mult?!

    Va pup! Eu azi o tin tot pe gratare la pranz, iar pe seara vad eu ce pap. Oricum, faptul ca slabesc e un implus fantastic!

    Cristiana, din partea mea putem sa ramanem tot pe topicul asta. Pupici!
  •  
    • 70 mesaje
    5 Mai 2006, 09:48
    0 0
    Buna Cristina !te rog sa-mi trimiti si mie dieta lui Catalin Crisan ;pare a fi fff interesanta . adresa mea este roxy77_s@yahoo.com

    multumesc din suflet
  •  
    • 1135 mesaje
    5 Mai 2006, 10:02
    0 0
    Roxy, ti-am trimis-o eu. Bafta si te asteptam daca te hotarasti sa o tii!
  •  
    • 348 mesaje
    5 Mai 2006, 10:06
    0 0
    Buna, fetelor. Imi puteti trimite una din voi regimul? botprim@yahoo.com
  •  
    • 1135 mesaje
    5 Mai 2006, 10:13
    0 0
    trimis
  •  
    • 508 mesaje
    5 Mai 2006, 10:16
    0 0
    bravo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! patratel
    vedeti? se poate!
    bine, ramanem aici.

    fetelor, cine mai e cu noi?
    dati si voi un mesaj aici sa stim cate suntem...
    andreea unde esti? cum e cu salata?

    roxy iti trimit mesaj

    cristiana
  •  
    • 508 mesaje
    5 Mai 2006, 10:20
    0 0
    anatea eu ma misc mai greu ca mai completez si niste tabele intre 2 raspunsuri.
    mercic ptr ajutor!!!
    cristiana
  •  
    • 4487 mesaje
    5 Mai 2006, 10:51
    0 0
    Fetelor imi da-ti si mie reteta?
    gena.caplescu@gmail.com Mersic. pup
    Poate reusesc sa o tin si eu.