Am ramas in urma.

  •  
    • 7959 mesaje
    2 Oct 2014, 15:51
    0 0
    ViktorC said:Si eu care credeam ca numai eu ma uit la desene animate cu copiii .

    Cite o data asa palpitant devine incit nici nu aud ce spune copila .

    Sa nu mai spun ca nici nu maninc pina la finalul desenului animat.


     Eu la desenele mentionate trebuia sa ma uit de doua ori, sa ascult de mai mult de doua ori. Nu pricepi din prima care sunt smecheriile. Nu prea sunt de copii, ca vorbesc la prostii... Dar ei le-au descoperit si asteptau cu nerabdare sa apara noul episod pe net, aparea unul pe saptamana sau mai rar. La astea se uitau, la vacanta mare ca si replicile alora le cam invatasem de la atata privit / ascultat.

  •  
    • 4419 mesaje
    15 Oct 2014, 22:37
    1 0
    White_Storm said:
    cafe_au_lait said:
    White_Storm said:
    Oricum sarna de idei, sunt binevenite, ca pana acum eu nu am mai fost mama de adolescent. Sa inteleg ca e atipic, ceva special cu copilul meu daca isi vede de treaba lui fara fete? Ma bagati la idei, fratilor!!!  Just kidding.

     
     
    Nu, nu este tocmai atipic, dar este o varsta limita.
    Mie daca as fi mama de adolescent, mi-ar conveni mai mult sa stiu ca iese in grup si cu fete, si ca s-a pupat pana acum macar cu o fata, chiar si mai multe.
    Ca pe urma va plangeti ca vai, sta baiatul tot timpul la calculator si nu iese afara, ca nu are cu cine, toti prietenii ies cu iubitele si el nu poate iesi ca nu are o iubita, ca fetele din ziua de astazi nu se uita la el ca n-are aia sau ailalta - cand de fapt problema e in alta parte.

    Mie mi se pare absolut normal ca pana la varsta asta  sa fi iesit macar cu o fata, niste intalniri dragute. Nu m-ar incalzi ca la 15 ani "n-are treaba cu fetele".


    Am avut un amic bun, in liceu.
    Cand a dat la liceu, era ceva mai smecheras si era prieten cu o fata, de care ulterior am inteles ca a fost ff indragostit.
    A picat la liceu si l-a parasit si prietena.  Era o fata dragutica, nu cine stie ce frumoasa, dar nah, daca el o iubea. Dar nu a parut niciodata totusi, la el ma refer, ca ce mare suferind in iubire era sau chestii de genul asta, parea ok.
    DAR s-a mai inchistat in el, s-a mai interiorizat.. Dar in rest era un tip ok, isi vedea de treaba, invata bine etc etc.
    Nu l-am mai vazut niciodata cu vreo fata, cu vreo iubita, sau sa povesteasca vreodata de "prietena lui".
    Ne-am mai intalnit pe la 26 de ani, la fel. Mi-a spus ca fapt divers ca X tocmai s-a casatorit cu un scotian, si au plecat in Marea Britanie. Deci tot o mai interesa de ea.
    S-a casatorit dupa mai multi ani, pe la 35+ , are o fetita de 2 ani. Am vazut pozele sotiei pe FB : seamana foarte bine la chip, la tunsoare, la culori, cu fosta sa prietena de la 14 - 15 ani, X. 

     

     Io-te ca pe mine ma incanta ca nu are iubita. E vreo problema? Mi se pare ok ca fiul meu e un baiat serios si ca nu da atentie deosebita fetelor. Care e problema? Ma incanta faptul ce e serios si nu se inscrie in tiparele actuale. Poate ca si daca i s-ar oferi una el e constient ca nu merita efortul sa pata el ceva. Are tot timpul din lume sa experimenteze. Acum fetele sunt f relaxate si se ofera cui vrea. Sper sa il tina atitudinea asta  muuulta vreme.

     

    White, sincer iti spun...ai un mod tare brutal sa te adresezi unei persoane care iti da un sfat  


    Si, da este o problema. Spun asta fiind mama de adolescent...dar acum depinde cum vede fiecare lucrurile. 

  •  
    • 4419 mesaje
    15 Oct 2014, 22:45
    2 0
    White_Storm said:Si inca ceva cafe, eu cand gresesc imi cer scuze, deh, educatia e de vina. Am si eu in vocabular cuvinte urate, dar le scot f rar. Aici vad ca sunt la mare cautare. Ce ma sfatuiesti, sa vorbesc si eu urat? Par mai credibila daca jignesc in stanga si in dreapta?

     

    Eu nu voi aprecia scuzele unei persoane care se avanta...boxeaza in stanga si in dreapta, cu discernamant si pe urma isi cere scuze  

    White, in fond sfaturile au ajuns la discutii despre sex, tocmai pt ca la un moment dat ai spus ca ti se pare normal ca astfel de discutii sa le poarte sotul tau cu baiatul, probabil de aici fetele au incercat sa te sfatuiasca.

    Plus ca sexul reprezinta urmatorul pas pt un adolescent. Cum pana acum am fost mama de pusti, normal ca imi prind bine sfaturile despre adolescenti si despre metode de abordare cu el.

    Asa este iti cunosti copilul cel mai bine, dar nu uita ca uneori tindem sa lasam pe azi pe maine din lipsa de timp, din pudoare, din inconstienta. 

    Subiectul parea interesant... 

  •  
    • 4419 mesaje
    15 Oct 2014, 22:51
    1 0
    cafe_au_lait said:
    White_Storm said:

     

     E chiar dragut. Mi-ar placea sa stiu ca are, sa il iau peste picior. Abia astept. 

     

    Dar ce rezolvi daca il iei peste picior? ...sau mai degraba, ce nu rezolvi eu daca as fi adolescenta si m-ai lua peste picior pai te-as lua si eu la randul meu, si nu ti-as mai spune nici nimic

    Si nu, nu toate fetele intre 14-18 ani fac sex chiar si in zilele noastre, depinde foarte mult de personalitatea lor, de anturaj, de educatie.  Chiar nu toate fetele vor si sunt pregatite pentru viata sexuala. 

     

     

    White, esti dintr-o extrema in alta


    Cafe, sa stii ca te-am citit cu placere la topicul asta. Multe din cele spuse de tine le fac, uneori nu am  timp si simt ca ne indepartam unul de altul. Asa ca atunci cand el este deschis, las totul si il ascult, pt ca fiind un incapatanat le interperteaza total aiurea.

    Imi cere sfatul, ca in final sa imi zica ca" nu ma intereseaza"...acum cand imi cere sfatul, nu ii mai aduc in discutie ce imi zice mereu, tac si in acest fel el vorbeste deschis...

    Este foarte greu sa fi parinte de adolescent, sa nu poti comunica cu nimeni alticneva...asa ca eu culeg de pe unde apuc sfaturi cum sa il inteleg pe incapatanatul meu.  

  •  
    • 4419 mesaje
    15 Oct 2014, 22:55
    0 0
    marlenalili said:

     

    Discutam in general despre cum sunt tratati adolescentii, bombe cu ceas, cum imi place mie sa ii numesc.

    Acu, fara sa dau linkuri spre studii de specialitate, strict din experienta mea, spun ca ironia si zeflemeaua nu ne apropie de ei, ci ne departeaza, isi vor cauta sprijinul si intelegerea in alta parte.

     

    Cand baiatul meu este incapatanat noi ii zicem ca "a iesit din banda"
    Exact, daca incerc sa glumesc subtil pe seama lui...ma ignora total. Are dreptate, daca el nu face misto de mine, eu de ce sa zic? In fond vorbim de viitori oameni maturi. 

  •  
    • 4419 mesaje
    15 Oct 2014, 23:00
    0 0
    Gata...sper sa nu imi spui ca este topicul tau sau alte trasnai

    Pacat ca la final l-ati stricat
  •  
    • 4455 mesaje
    26 Oct 2014, 20:57
    4 0
    Teoretic e usor de zis ca o sa faci x si y, cand esti in fata bestiutei cu hormoni zburdatori, te orientezi la fata locului.
    Si eu aplic metoda glumitului, nu pe seama lor, ci a situatiei. Altfel intri intr-o discutie serioasa cand esti degajat, alta e cand incepi serios. Adolescenta fiind nu mi-a placut sa discut despre sex si altele cu ai mei, ca atunci descopeream intimitatea, nu stiam nici eu ce vroiam, plus ca le stiam pe toate! Dar ai mei asa au procedat, o gluma, bagat o chestie serioasa, un misto (pt asta o sa la multumesc toata viata, m-au invatat sa nu ma iau prea in serios).
    Nu m-au amenintat niciodata, ca daca se intampla x sau y te nenorocesti pe viata. Nu dom'le, nimic nu e atat de grav. Problemele se rezolva atat timp cat nu sunt ascunse. Si bine mi-a prins
    Io pe modelul asta merg cu ai mei. Si sa nu uitam, ceea ce noua ni se pare un fleac, pt un adolescent poate capata proportii gigantice. De aia reactiile exagerate. Toti am trecut prin asta.
  •  
    • 7959 mesaje
    27 Oct 2014, 20:48
    0 0
    Cam aia ziceam si eu.
    Tot am zis ca las balta subiectul, dar am scris pentru ca mi-a placut foarte mult  raspunsul. Nu ca n-as fi raspuns si celor care nu gandeau la fel!
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 27 Oct 2014, 20:52
  •  
    • 7959 mesaje
    18 Ian 2015, 20:01
    0 0
    Dublat.

    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 18 Ian 2015, 20:38
  •  
    • 7959 mesaje
    18 Ian 2015, 20:30
    0 0
    Eh, am ajuns si acolo. Stiam eu ca e baiat bun. Am aruncat un ochi intr-o dimineata  pe tableta lui cu care dormea noaptea, cica asculta muzica pana adoarme, si am vazut poze ...explicite. L-am intrebat ce e acolo, s-a stacojit tot si a zis ca si cand a cumparat tableta erau chestii..pe ea. I-am confiscat-o si nu a mai cerut-o inapoi. E copil ok sau golan ca majoritatea celor de azi?
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 18 Ian 2015, 20:32
  •  
    • 7959 mesaje
    18 Ian 2015, 21:31
    0 0
    Oana_Domino said:eu zic ca e copil ok, dar da-i tableta ca nu a facut vreo crima. curiozitatea e normala.

     Eu stiu deja, dar am auzit multe voci ca o mama afla ultima. Stiu si eu ca e mare curiozitatea, dar el nu cere tableta. Si eu nu i-o dau pana nu o cere.

  •  
    • 292 mesaje
    21 Ian 2015, 11:45
    0 0
    Evolutia si lipsa de teama (puterea libertatii) ii face pe copii sa incerce cat mai multe lucruri (unele mai putin indicate). Dar se stie cum e adolescenta... in aceasta perioada se fac cele mai multe nebunii de care nu trebuie sa alfle parintii . Oricum , cu o astfel de libertate pentru copii se dau stiri precum " tata la 16 ani,mama la 14" - ce fel de familie e asta? Greu de spus... Daca esti in urma ? la vremea adolescentei tale tot faceai lucruri pe ascuns de care parintii tai s-ar fii minunat deci, nu esti in urma. Doar ca tempo-ul adolescentilor de azi este foarte rapid si cred ca te-ai speria daca ai stii detaliat ce sunt in stare sa faca "fara stirea parintilor" .
  •  
    • 11561 mesaje
    21 Ian 2015, 12:04
    1 0
    White_Storm said:Eh, am ajuns si acolo. Stiam eu ca e baiat bun. Am aruncat un ochi intr-o dimineata  pe tableta lui cu care dormea noaptea, cica asculta muzica pana adoarme, si am vazut poze ...explicite. L-am intrebat ce e acolo, s-a stacojit tot si a zis ca si cand a cumparat tableta erau chestii..pe ea. I-am confiscat-o si nu a mai cerut-o inapoi. E copil ok sau golan ca majoritatea celor de azi?

     Msai devreme  sau  mai  tarziu , tot  va  afla  de  la  tine  sau  din  alta  parte!
      Fii  fata  'open  mind " , vorbeste  cu  el  deschis , si  explica  i  ce  consideri  de  cuviinta!
    Orice  restrictie  naste  reactii  si  mai  virulente , asa  ca  daca  va  afla  din  gura  ta  , ce  l  intereseaza  , va  fi mai  simplu  pentru  amandoi!!

  •  
    • 11561 mesaje
    21 Ian 2015, 12:11
    0 0
    mariagripini said:
    anda22-7 said:mai bine le ati da linkuri cu invatatura si moarala crestina sa stie ce e de facut si ce nu!

     
    Sau pot apela la tine , sa-i inveti ce inseamna morala crestina. 

     

    Anda  le  poate  povesti  si  despre  "pozitiile "  crestine!!:

  •  
    • 7959 mesaje
    21 Ian 2015, 21:42
    0 0
    pitipoanca69 said:
    White_Storm said:Eh, am ajuns si acolo. Stiam eu ca e baiat bun. Am aruncat un ochi intr-o dimineata  pe tableta lui cu care dormea noaptea, cica asculta muzica pana adoarme, si am vazut poze ...explicite. L-am intrebat ce e acolo, s-a stacojit tot si a zis ca si cand a cumparat tableta erau chestii..pe ea. I-am confiscat-o si nu a mai cerut-o inapoi. E copil ok sau golan ca majoritatea celor de azi?

     Msai devreme  sau  mai  tarziu , tot  va  afla  de  la  tine  sau  din  alta  parte!
      Fii  fata  'open  mind " , vorbeste  cu  el  deschis , si  explica  i  ce  consideri  de  cuviinta!
    Orice  restrictie  naste  reactii  si  mai  virulente , asa  ca  daca  va  afla  din  gura  ta  , ce  l  intereseaza  , va  fi mai  simplu  pentru  amandoi!!

     N-ai citit tot, asa-i? 

  •  
    • 11561 mesaje
    21 Ian 2015, 21:45
    0 0
    White_Storm said:
    pitipoanca69 said:
    White_Storm said:Eh, am ajuns si acolo. Stiam eu ca e baiat bun. Am aruncat un ochi intr-o dimineata  pe tableta lui cu care dormea noaptea, cica asculta muzica pana adoarme, si am vazut poze ...explicite. L-am intrebat ce e acolo, s-a stacojit tot si a zis ca si cand a cumparat tableta erau chestii..pe ea. I-am confiscat-o si nu a mai cerut-o inapoi. E copil ok sau golan ca majoritatea celor de azi?

     Msai devreme  sau  mai  tarziu , tot  va  afla  de  la  tine  sau  din  alta  parte!
      Fii  fata  'open  mind " , vorbeste  cu  el  deschis , si  explica  i  ce  consideri  de  cuviinta!
    Orice  restrictie  naste  reactii  si  mai  virulente , asa  ca  daca  va  afla  din  gura  ta  , ce  l  intereseaza  , va  fi mai  simplu  pentru  amandoi!!

     N-ai citit tot, asa-i? 

     Nu  chiar  tot , dar  in  mare  am  citit  esentialul  cred!

  •  
    • 7959 mesaje
    21 Ian 2015, 21:50
    1 0
    Nu, ai citit ultima postare pe care o stiai din cafeanea. Restul se referea la altceva, ceva de care unele eve incercau sa ma convinga ca habar nu am ce face sau gandeste fii-miu. Ultima mea postare era dupa cateva luni ca un rezultat ca s-au inselat unele, cele mai acide si care desi n-au copii sunt maestre in gandirea lor.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 21 Ian 2015, 21:52
  •  
    • 10065 mesaje
    22 Ian 2015, 00:38
    0 0
    IMirelaeu said:Evolutia si lipsa de teama (puterea libertatii) ii face pe copii sa incerce cat mai multe lucruri (unele mai putin indicate). Dar se stie cum e adolescenta... in aceasta perioada se fac cele mai multe nebunii de care nu trebuie sa alfle parintii . Oricum , cu o astfel de libertate pentru copii se dau stiri precum " tata la 16 ani,mama la 14" - ce fel de familie e asta? Greu de spus... Daca esti in urma ? la vremea adolescentei tale tot faceai lucruri pe ascuns de care parintii tai s-ar fii minunat deci, nu esti in urma. Doar ca tempo-ul adolescentilor de azi este foarte rapid si cred ca te-ai speria daca ai stii detaliat ce sunt in stare sa faca "fara stirea parintilor" .

     

    Intr-adevar . Multe nebunii se fac si dese ori fara a ne da seama, fara a lua in calcul gravitatea faptelor . Ai tai te stiu de baiat cuminte, in schimb tu ... l-ai imbatrinit pe dracu . Ma refer la cazuri extreme, nu ca te-ai ascuns dupa caminul cultural cu una si ai pupat-o ... sau ai bajbiit-o, ma rog .

     

  •  
    • 7959 mesaje
    28 Apr 2015, 22:54
    0 0
    IMirelaeu said:Evolutia si lipsa de teama (puterea libertatii) ii face pe copii sa incerce cat mai multe lucruri (unele mai putin indicate). Dar se stie cum e adolescenta... in aceasta perioada se fac cele mai multe nebunii de care nu trebuie sa alfle parintii . Oricum , cu o astfel de libertate pentru copii se dau stiri precum " tata la 16 ani,mama la 14" - ce fel de familie e asta? Greu de spus... Daca esti in urma ? la vremea adolescentei tale tot faceai lucruri pe ascuns de care parintii tai s-ar fii minunat deci, nu esti in urma. Doar ca tempo-ul adolescentilor de azi este foarte rapid si cred ca te-ai speria daca ai stii detaliat ce sunt in stare sa faca "fara stirea parintilor" .

     E misto inca, nu am gasit nimic ascuns, nici nu are cand sa faca lucruri ascunse. O prietena care are pe fii-su in clasa cu al meu a platit pe cineva sa-l urmareasca pe al ei sa vada daca fumeaza, chiuleste etc. Am ras de ea si de obsesia ca fii-su, copil caftit la greu de mic si tinut sub papucul mamei, ar putea, ar indrazni sa faca ceva " interzis" de mama. Asa arata viitorii barbati! Daca nu ii acorzi un minim de incredere, daca il judeci tot timpul si il supraveghezi va fii toata viata baiatul mamei. Eu cred ca verificarea din timp in timp si pe neasteptate si nestiute e suficienta pentru a afla ce copil ai. Nu trebuie sa-i sufli in ceafa tot timpul, sa-i tai "aripile" si elanul.

  •  
    • 7959 mesaje
    28 Apr 2015, 22:56
    0 0
    Trebuie sa aiba libertate, sa ia si singur hotarari, sa se loveasca de greutati si dupa ce cade va stii cum sa se ridice singur.