Am ramas in urma.

  •  
    • 4346 mesaje
    13 Sep 2014, 21:16
    0 2
    Hope93 said:
    Oana_Domino said:dar tu ai vb cu baiatul despre inceperea vietii sexuale si manifestarile de genul asta?

     

    Subiectul asta este foarte delicat, de la o varsta se rusineaza si nu mai discuta cu tine...dar eu nu il las, ii spun mereu ca nu ii vreau raul, sa ma asculte doar si decizia ii apartine.

    A fost plecat in excursie cu scoala, i-am vorbit despre ipotetice situatii in care ar putea sa fie prins, i-am sugerat sa isi ia la el prezervativele primite de la scoala, cine stie ii vor fi de folos. Aici fetele sunt foarte indraznete, atat ele intre ele, cat si cu baietii.

    De multe ori le vad pe strada tinandu-se de mana, privindu-se cu o privire de  indragostita, nu va spun ca majoritatea sunt foarte frumoase, ma intreb ce le lipseste? De acceptat le-am acceptat asa cum sunt, chiar avem in bloc doua cupluri, unul dintre ele, cred ca au in jur de 19-20 ani, le privesc, nu le acuz, dar nici nu le inteleg. Am spus asta ca fapt divers, nu pt a crea polemici pe acest subiect.

     
    Faina treaba!!!! in loc sa  va invatati copiii ce e moralitatea , le " bagati" prezervative  in buzunar. 


    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 13 Sep 2014, 21:16
  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 21:18
    0 0
    Hope93 said:
    White_Storm said:
    Oana_Domino said:dar tu ai vb cu baiatul despre inceperea vietii sexuale si manifestarile de genul asta?

     M-a mai intrebat si Maricon odata. Am vorbit despre de toate, eu serioasa si el razand. L-am pus si pe ta-su sa-i spuna el mai fara coduri, pe inteles. A zis la un moment dat ca ne spune el, baiatul, ce nu stim. Stiu copiii in ziua de azi. Ar fi culmea cu atatea surse. Al meu prin clasa a doua venea acasa cu intrebari. Avea un coleg care avea si el un frate mai mare. Si de la colegul instruit de frate-su venea al meu cu necunoscute. Atunci i-am spus mai ca la varsta aia, acum doar ca sunt prea tanara sa cresc nepoti. Rade si ma pupa, adica "lasa-ma bre ca stiu". Si are 15 ani impliniti.

     

    exact asta patesc si eu daca incerc sa vorbesc cu el dar in final ma asculta, nu stiu cat ii intra in cap, pt ca in jurul lui vede cu totul si cu totul altceva.

     

     Cat sunt mici avem alte probleme si zicem ca vor creste ei. Si cand au crescut, iaca altele. Nici sa-l bat la cap tot timpul nu pot, ca poate ii starnesc ispitele. Poate pe urma incearca.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 13 Sep 2014, 21:21
  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 21:25
    1 0
    anda22-7 said:
    Hope93 said:
    Oana_Domino said:dar tu ai vb cu baiatul despre inceperea vietii sexuale si manifestarile de genul asta?

     

    Subiectul asta este foarte delicat, de la o varsta se rusineaza si nu mai discuta cu tine...dar eu nu il las, ii spun mereu ca nu ii vreau raul, sa ma asculte doar si decizia ii apartine.

    A fost plecat in excursie cu scoala, i-am vorbit despre ipotetice situatii in care ar putea sa fie prins, i-am sugerat sa isi ia la el prezervativele primite de la scoala, cine stie ii vor fi de folos. Aici fetele sunt foarte indraznete, atat ele intre ele, cat si cu baietii.

    De multe ori le vad pe strada tinandu-se de mana, privindu-se cu o privire de  indragostita, nu va spun ca majoritatea sunt foarte frumoase, ma intreb ce le lipseste? De acceptat le-am acceptat asa cum sunt, chiar avem in bloc doua cupluri, unul dintre ele, cred ca au in jur de 19-20 ani, le privesc, nu le acuz, dar nici nu le inteleg. Am spus asta ca fapt divers, nu pt a crea polemici pe acest subiect.

     
    Faina treaba!!!! in loc sa  va invatati copiii ce e moralitatea , le " bagati" prezervative  in buzunar. 

     Draga Anda, tineretea e navalnica. Mai bine previi, decat sa isi strice viitorul. Nu stii de unde sare...iepurele, adica stii tu.

  •  
    • 4419 mesaje
    13 Sep 2014, 21:27
    0 0
    anda22-7 said:
    Hope93 said:
    Oana_Domino said:dar tu ai vb cu baiatul despre inceperea vietii sexuale si manifestarile de genul asta?

     

    Subiectul asta este foarte delicat, de la o varsta se rusineaza si nu mai discuta cu tine...dar eu nu il las, ii spun mereu ca nu ii vreau raul, sa ma asculte doar si decizia ii apartine.

    A fost plecat in excursie cu scoala, i-am vorbit despre ipotetice situatii in care ar putea sa fie prins, i-am sugerat sa isi ia la el prezervativele primite de la scoala, cine stie ii vor fi de folos. Aici fetele sunt foarte indraznete, atat ele intre ele, cat si cu baietii.

    De multe ori le vad pe strada tinandu-se de mana, privindu-se cu o privire de  indragostita, nu va spun ca majoritatea sunt foarte frumoase, ma intreb ce le lipseste? De acceptat le-am acceptat asa cum sunt, chiar avem in bloc doua cupluri, unul dintre ele, cred ca au in jur de 19-20 ani, le privesc, nu le acuz, dar nici nu le inteleg. Am spus asta ca fapt divers, nu pt a crea polemici pe acest subiect.

     
    Faina treaba!!!! in loc sa  va invatati copiii ce e moralitatea , le " bagati" prezervative  in buzunar. 

     

    Andoooo, vrei pe urma sa vina pe Eva.ro si sa ceara sfaturi daca a lasat-o sau nu gravida?

    Femeie, daca esti intr-adevar tipa de pe sentimente.ro, as putea sa spun ca imi pari dezghetata, daca nu esti...taci din gura

  •  
    • 4346 mesaje
    13 Sep 2014, 21:33
    0 1
    daca ar avea constiinta pacatului si o viata crestineasca pe masura, n ar trebui sa ti faci griji ca lasa pe careva cu burta la gura! Credinta si iubirea de Dumnezeu te " fereste " de astfel de probleme, nu niste prezervative expirate!!!
  •  
    • 4419 mesaje
    13 Sep 2014, 21:37
    1 0
    Anda, nu voi strica topicul stand de vorba cu tine, se stie cum gandesti, asa ca nu iti pierde timpul sa mai pui intrebari, pt ca nu voi raspunde.

    Daca cineva iti va tine isonul, atunci poate sa iti mai raspund
  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 21:37
    2 0
    Eu obisnuiesc sa glumesc cu ei, si cu al mic de fata despre fete, daca au simpatii ori ba de cand erau mititei. Ma aude maica-mea si incepe sa tune ca in loc sa-i bat la cap cu scoala lenzic de fete. Dar de ce ma rog sa nu vorbim si de ele? Mai bine sa le fie jena sau teama sa imi spuna mie si sa vorbeasca cu altii? Mie mi s-a parut ok sa glumim si nu am renuntat. Eu nu puteam sa vorbesc cu ea treburi de suflet, de iubire, dar gaseam cate o cunostinta si ii spuneam aleia. Dar cu mama nu se putea. Si apoi cu scoala merg f bine. Ce, daca vorbim doar de scoala ei nu se pot gandi si la altele si eu sa nu aflu?
  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 21:42
    0 0
    anda22-7 said:daca ar avea constiinta pacatului si o viata crestineasca pe masura, n ar trebui sa ti faci griji ca lasa pe careva cu burta la gura! Credinta si iubirea de Dumnezeu te " fereste " de astfel de probleme, nu niste prezervative expirate!!!

     Eu n-am zis ca se sexuieste bre ando, dar daca incepe e bine sa stie sa se fereasca si de boli si sarcini, nu? Stiu eu cum gandesti tu, dar nu se aplica universal.

  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 21:44
    0 0
    Hope93 said:Anda, nu voi strica topicul stand de vorba cu tine, se stie cum gandesti, asa ca nu iti pierde timpul sa mai pui intrebari, pt ca nu voi raspunde.

    Daca cineva iti va tine isonul, atunci poate sa iti mai raspund

     Hope, de crize de nervi si incapatanare ai parte? Ca eu am destul de des. Le stie el pe toate, vremurile s-au schimbat dom'le.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 13 Sep 2014, 21:45
  •  
    • 4346 mesaje
    13 Sep 2014, 21:45
    0 1
    White_Storm said:
    anda22-7 said:daca ar avea constiinta pacatului si o viata crestineasca pe masura, n ar trebui sa ti faci griji ca lasa pe careva cu burta la gura! Credinta si iubirea de Dumnezeu te " fereste " de astfel de probleme, nu niste prezervative expirate!!!

     Eu n-am zis ca se sexuieste bre ando, dar daca incepe e bine sa stie sa se fereasca si de boli si sarcini, nu? Stiu eu cum gandesti tu, dar nu se aplica universal.

     
    Pai sigur ca nu se aplica ... atata timp cat orice e permis, nimic nu e pacat!  cu o astfel de mentalitate inoculata copiiilor, ar trebui sa te mire daca nu si ar incepe viata sexuala!

  •  
    • 4419 mesaje
    13 Sep 2014, 21:56
    1 0
    White_Storm said:
    Hope93 said:

     Hope, de crize de nervi si incapatanare ai parte? Ca eu am destul de des. Le stie el pe toate, vremurile s-au schimbat dom'le.

     

    Daaaaa, dar am invatat un lucru de pe Eva.ro, sa ma pun in pielea lui. De fapt acest lucru l-a scris Dancing cuiva...mi-a ramas in minte si incerc sa analizez problema aparuta prin prisma lui.

    Cand se intampla, il intrebam "iar ai sarit din banda?"

    White, un lucru este cert, ei stiu mai multe, decat am stiut noi la varsta lor. Eu nu raportez nimic la vremurile mele, nu isi are rostul, plus ca difera de la baiat la baiat, darminte de la fata la baiat.

     

  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 22:00
    0 0
    anda22-7 said:
    White_Storm said:
    anda22-7 said:daca ar avea constiinta pacatului si o viata crestineasca pe masura, n ar trebui sa ti faci griji ca lasa pe careva cu burta la gura! Credinta si iubirea de Dumnezeu te " fereste " de astfel de probleme, nu niste prezervative expirate!!!

     Eu n-am zis ca se sexuieste bre ando, dar daca incepe e bine sa stie sa se fereasca si de boli si sarcini, nu? Stiu eu cum gandesti tu, dar nu se aplica universal.

     
    Pai sigur ca nu se aplica ... atata timp cat orice e permis, nimic nu e pacat!  cu o astfel de mentalitate inoculata copiiilor, ar trebui sa te mire daca nu si ar incepe viata sexuala!

     De curiozitate esti crestin-ortodoxa? Daca vrei sa imi spui.

  •  
    • 4419 mesaje
    13 Sep 2014, 22:03
    1 0
    White, vrei ca topicul asta sa devina unul religios? Pai nu ai zis ca citeai de n ani? Anda este catolica...dar eu cred, citind-o ca este cea mai mare pacatoasa
  •  
    • 4455 mesaje
    13 Sep 2014, 22:07
    2 1
    Si al meu adolescent. Vorbit si rasvorbit. Am încercat să explic ca sexul nu e ceva rușinos, ca normal e sa se întâmple cu cap, protejat si de preferat la 40 de ani (glumesc).  Eu is mai relaxata in privința ăsta, o sa se întâmple cu sau fără acordul meu, dar vreau ca el sa știe să se protejeze.  Suntem prieteni cu 2 cupluri care si-au pierdut unul din copii. Prin ce au trecut oamenii astia si inca trec e horror. De asta cred ca am si început să mă relaxez, is aici, is sănătoși, ca or face sex sau pupa prin vecini, asta sa fie cel mai mare rău care sa li se întâmple.  Da, as vrea sa se întâmple când sunt suficient de maturi sa poată gestiona situația. Eu nu pot decât să le explic cum sa se protejeze, riscuri si sa fiu aici când au nevoie de mine.
  •  
    • 4346 mesaje
    13 Sep 2014, 22:09
    0 0
    White_Storm said:
    anda22-7 said:
    White_Storm said:
    anda22-7 said:daca ar avea constiinta pacatului si o viata crestineasca pe masura, n ar trebui sa ti faci griji ca lasa pe careva cu burta la gura! Credinta si iubirea de Dumnezeu te " fereste " de astfel de probleme, nu niste prezervative expirate!!!

     Eu n-am zis ca se sexuieste bre ando, dar daca incepe e bine sa stie sa se fereasca si de boli si sarcini, nu? Stiu eu cum gandesti tu, dar nu se aplica universal.

     
    Pai sigur ca nu se aplica ... atata timp cat orice e permis, nimic nu e pacat!  cu o astfel de mentalitate inoculata copiiilor, ar trebui sa te mire daca nu si ar incepe viata sexuala!

     De curiozitate esti crestin-ortodoxa? Daca vrei sa imi spui.

     
    Nu 

  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 22:16
    0 0
    Hope93 said:
    White_Storm said:
    Hope93 said:

     Hope, de crize de nervi si incapatanare ai parte? Ca eu am destul de des. Le stie el pe toate, vremurile s-au schimbat dom'le.

     

    Daaaaa, dar am invatat un lucru de pe Eva.ro, sa ma pun in pielea lui. De fapt acest lucru l-a scris Dancing cuiva...mi-a ramas in minte si incerc sa analizez problema aparuta prin prisma lui.

    Cand se intampla, il intrebam "iar ai sarit din banda?"

    White, un lucru este cert, ei stiu mai multe, decat am stiut noi la varsta lor. Eu nu raportez nimic la vremurile mele, nu isi are rostul, plus ca difera de la baiat la baiat, darminte de la fata la baiat.

     

     Io-te ca asta cu pielea ar fi ceva. Eu cand n-o scot la cap cu el incep sa vorbesc exact cum vorbeste, pana il umfla rasul.

  •  
    • 7959 mesaje
    14 Sep 2014, 09:23
    0 0
    Hope93 said:White, vrei ca topicul asta sa devina unul religios? Pai nu ai zis ca citeai de n ani? Anda este catolica...dar eu cred, citind-o ca este cea mai mare pacatoasa

     Neata. Spun in apararea mea: stiam ca e catolica, dar mi-a atras atentia ceva ce a scris la un subiect la Familie si am cautat aseara, am gasit si am ramas fara curent. A inceput balamucul: fiecare cu ce-l doare unul nu poate vedea meciul de basket, altul era in joc si pe skype cu astia de prin jur, din cartier, eu nu puteam posta. Curentul la noi nu s-a mai luat de nu stiu cat timp, deci lanterne nu stiam pe unde-or mai exista si daca. Mai mult imi era sa nu tina mult pana din cauza buruienilor pentru iarna din lada. Am gasit ce a postat, vorbea despre "taine si ortodoxie" si m-a bagat in ceata. Nu le am cu religia, dar mi-a sarit in ochi. La Familie/ Consiliere psihologica gratuita.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 14 Sep 2014, 22:52
  •  
    • 7959 mesaje
    15 Sep 2014, 09:42
    0 0
    victoria39 said:Nu cred ca se poate glumi pe tema sexului in discutia cu un tanar , pozitia trebuie sa fie destul de clara si rezonabila , altfel ori te ia la mishtou , ori te ignora !

     daaa, o sa-i dau doua peste ceafa sa-i arat cine-i sefa. Atat ii trebuie, sa viseze la fete.
     


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 15 Sep 2014, 09:43
  •  
    • 5609 mesaje
    15 Sep 2014, 12:32
    3 0
    White, eu cred ca nu gresesti si este bine sa-ti apropii copii, sa vina sa-ti spuna totul, nu sa faca chestii ciudate pe ascuns.
    Educatia sexuala ar trebuii inceputa pe la 12-13 ani.
    Copii sunt dezvoltati, au instincte sexuale, au erectii de la 10-11 ani chiar pot avea sex pe la 12-13. Multi isi incep viata sexuala din curiozitate sau ca sa fie cool, daca nu au habar cu ce se manaca, apai este grav, ca nu stiu ce li se intampla si vin cu burta la gura.

    Avem baieti si ei trebuiesc invatati sa se protejeze, sa inteleaga ca bolile venerice se iau la primul contact sexula cu o persoana infectata, chiar daca nu are nici un simpton sau afectiune pe corp.
    Ei se indeamna unul pe altul si curiozitatea este mare, ajung chiar sa stranga bani sa poata avea sex cu prostituate. Copii buni, ajung sa faca miscari regretabile din dorinta de a avea sex, asa ca, mai bine previi decat sa-ti para rau...ca-i prea tarziu!
     
    Dati-le linkuri sa citeasca, puneti sotul sa le explice, ori vorbiti voi cu ei daca accepta ...este important sa stie ca orice decizie poate sa-i afecteze in viata si ca trebuie luata cu raspundere mare.


     
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Sep 2014, 12:36
    0 0
    mai bine le ati da linkuri cu invatatura si moarala crestina sa stie ce e de facut si ce nu!