Am ramas in urma.

  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 16:55
    0 0
    Deschid si eu un topic sa nu dau buzna in altele cu asa un subiect. Ma uit pe geam, stam la bloc, si raman perplexa: un prieten al lui fiu-miu e pe banca cu o mandra pe picioare si o pupa de zor. Trebuie sa spun ca pustiul e frumos foc si dezvoltat pentru 14 ani, e mai mic cu un an ca al meu. Le zic la ai mei si ii intreb daca asta are prietena si ei razand imi spun ca "numai una?" E clar ca sunt in urma. Mai auzisem eu are O prietena, dar sa o tina pe genunchi si s-o pupaceasca la scara blocului, de fata cu ma-sa, ca era si asta la alt bloc pe banca, nu. Il stiu de mic, de la 2 ani, e nelipsit la aniversari, la fotbal pe afara cu ai mei.Nu stiu de ce ma mir atat, doar cresc si ei. Sunt in urma,asa-?
  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 17:02
    0 0
    Oana_Domino said:cam da. altii fac sex in baia din scoala, asta mic doar o saruta. sexul vine dupa 15 sept

     Nu cobi. Dar cand l-oi vedea pe-al meu, ce mai zic. Ma gandeam ca vorbesc si ei, ca se tin de mana si ...se feresc un pic macar de cunostinte. Ei asi, aci in fata blocului.

  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 17:11
    0 0
    Stiu Oana ca vad si eu in jur ce e, dar eu tot mic il vedeam si dintr-o data il vad asa. Al meu nu mi-a mai spus din clasa a 6 ca ii place o fata. A mai zis la gradi si atat. Macar nu face ca asta, inca. Nu sunt scandalizata, doar ...socata, daca nu-i prea tare cuvantul.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 13 Sep 2014, 17:17
  •  
    • 190 mesaje
    13 Sep 2014, 17:12
    1 0
    Bravo lui. Crai mic.
  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 17:18
    1 0
    mariagripini said:Bravo lui. Crai mic.

     Da, ne asteapta vremuri grele, sunt dupa colt.

  •  
    • 190 mesaje
    13 Sep 2014, 17:21
    0 0
    Soacra mare. Tanara soacra
  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 17:23
    1 0
    mariagripini said:Soacra mare. Tanara soacra

     Ptiu, ptiu ce-ti veni bre ca nu-i al meu, doar un vecin de-aci.Ah, ma-sa daaa. Al meu e cuminte inca. Cica parintii afla ultimii, la asta stie tot cartierul.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 13 Sep 2014, 17:25
  •  
    • 9728 mesaje
    13 Sep 2014, 17:41
    2 0
    Eu am inceput sa ma pupacesc asa, mai cu spor, pe la 16 ani si ceva.  Si erau alte timpuri, eram o fata destul de ok si cuminte, invatam bine, eram la un liceu bun. Destule fete din jurul meu se pupaceau de pe la 15 ani.  Asa ca nu ma mira ca in zilele noastre se pupacesc la 14 ani - mai ales ca sunt bombardati din toate partile de poze, imagini, video-uri, filme etc etc.

    Acum, si tu trebuie sa te gandesti mai bine.
    Ok, nu e prea grozav sa te pupacesti prin fata blocului in care stai (eu n-am facut-o niciodata ) ....dar parca nici sa se ascunda porumbeii cine stie pe unde, in locuri ferite, izolate , ce pot deveni periculoase.  
  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 19:24
    0 0
    cafe_au_lait said:Eu am inceput sa ma pupacesc asa, mai cu spor, pe la 16 ani si ceva.  Si erau alte timpuri, eram o fata destul de ok si cuminte, invatam bine, eram la un liceu bun. Destule fete din jurul meu se pupaceau de pe la 15 ani.  Asa ca nu ma mira ca in zilele noastre se pupacesc la 14 ani - mai ales ca sunt bombardati din toate partile de poze, imagini, video-uri, filme etc etc.

    Acum, si tu trebuie sa te gandesti mai bine.
    Ok, nu e prea grozav sa te pupacesti prin fata blocului in care stai (eu n-am facut-o niciodata ) ....dar parca nici sa se ascunda porumbeii cine stie pe unde, in locuri ferite, izolate , ce pot deveni periculoase.  

     Sunt precoci rau copiii azi. Pe al meu l-a cautat o fata de la bunici din sat pe facebook si apoi a venit la poarta. Au stat frumos de vorba, s-au trezit la acelasi liceu. Maica-mea a inceput sa bombane ca de ce-l las, ca fata aia umbla pe coclauri cu unu si ce mai fac ei. Am ramas iar blocata, ca asta e de o seama cu el, dar fetele sunt mai iuti de picior. I-am soptit lui sa nu plece pe undeva cu aia si a ras de mine ca stie el mai bine. Na si acum asta. Pai atunci cum mai e bine: pe ascuns pe coclauri, a se citi pe camp, la tara sau in fata blocului? 

  •  
    • 9728 mesaje
    13 Sep 2014, 20:01
    1 0
    White_Storm said:
     Sunt precoci rau copiii azi. Pe al meu l-a cautat o fata de la bunici din sat pe facebook si apoi a venit la poarta. Au stat frumos de vorba, s-au trezit la acelasi liceu. Maica-mea a inceput sa bombane ca de ce-l las, ca fata aia umbla pe coclauri cu unu si ce mai fac ei. Am ramas iar blocata, ca asta e de o seama cu el, dar fetele sunt mai iuti de picior. I-am soptit lui sa nu plece pe undeva cu aia si a ras de mine ca stie el mai bine. Na si acum asta. Pai atunci cum mai e bine: pe ascuns pe coclauri, a se citi pe camp, la tara sau in fata blocului? 

     
    White, va trebui sa te gandesti serios la toate lucrurile astea.
    Baiatul tau este maricel, are 14 ani, nu mai e deloc un copil, trebuie sa aiba diverse experiente. Cu ore de plecat si venit, sa te apropii de el si sa stii pe cat posibil exact unde si cu cine, sa nu se ascunda.
    Eu m-am ascuns intruna de ai mei, ca nu aveam incotro

    Si apropo de "umblat pe coclauri cu unul si cu altul". Am fost destul de departe de statutul de "golanca" sau mai stiu eu ce, repet, eram un copil ok, fara probleme (uneori de sanatate), invatam foarte bine.
    Insa in clasa a 8-a de ex., la 13 ani jumate am plecat pe sestache cu un baiat din scoala, la film, in Centru.
    Dupa cateva luni, in primavara, am plecat cu alt baiat intr-un parc mare la cateva statii de casa, si m-am sarutat cu el prin niste tufisuri retrase. De 2 ori .......iar urmatorul sarut a fost la 15 ani.
    Dupa treapta I, in aceeasi vara, n-aveam inca 14 ani, mergeam cu vecina si prietena mea din bloc  in alt parc mare, la cateva statii de casa, unde "ne bagam in seama" cu cativa baieti, radeam, ne hahaiam.

    Nu stiu, eu asa vad evolutia, fireasca, a unui adolescent

     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 13 Sep 2014, 20:08
  •  
    • 6599 mesaje
    13 Sep 2014, 20:11
    2 0

    pfff..de cand n-am mai postat)

    Ma mir ca mai tin minte parola

    Chiar ieri imi spunea iubitul meu ca nu si-a mintit mama niciodata si ca si acum au o relatie foarte buna.Cred ca cel mai bine este sa te apropii de el,sa nu-i fie frica sa-ti spuna anumite lucruri,sau sa le faca pe ascuns.

  •  
    • 1841 mesaje
    13 Sep 2014, 20:29
    2 0
    White, eu stiu ca te bucuri cumva ca nu l-ai suprins pe "al tau" pupandu-se prin fata blocului, insa asta nu inseamna ca nu o face-o si el. Evident ca nu-ti va spune tie asta, insa e firesc ca adolescentii la 14 ani sa aiba deja atractii sexuale sau/si emotionale fata de sexul opus (sau acelasi sex uneori) si sa caute oportunitati sa experimenteze asta. Toata lumea stie ca masturbarea incepe deja mai devreme de atat la adolescenti, iar din acel punct ei incep sa devina perceptibili la stimuli sexuali. De-asta poate ar fi util sa ii vorbesti despre sex, precautiile necesare pentru a evita bolile cu transmitere sexuala si cum acestea nu sunt vizibile, ca sa nu mai vorbim de sarcina. Daca simte ca accepti faptul ca a inceput sa creasca, vorbind cu el ca si cu un tanar responsabil, va avea incredere in tine (in loc sa se teama de tine) si va deveni responsabil, odata echipat cu informatiile necesare despre riscuri, in loc sa actioneze iresponsabil. In plus, mie mi se pare un lucru minunat ca o mama sa isi educe fiul despre cum sa se comporte cu femeile, am impresia ca mamele in general nu prea vorbesc cu baietii despre lucrurile astea ca doar sunt barbati aproape. Educandu-l deschis despre cum ar trebui sa curteze o fata care ii place si ce este potrivit pentru varsta lor sa faca (gen mers la film sau in parc etc) el si invata care sunt limitele acceptabile si sigure pentru ca doi adolescenti sa isi manifeste pasiunile, si cred ca sansele sa se furiseze prin tufisuri sa se pipaie scad, atunci cand pasiunea lor este acceptata de societate si familie in anumite limite bineinteles.
  •  
    • 1841 mesaje
    13 Sep 2014, 20:29
    0 0
    White, eu stiu ca te bucuri cumva ca nu l-ai suprins pe "al tau" pupandu-se prin fata blocului, insa asta nu inseamna ca nu o face-o si el. Evident ca nu-ti va spune tie asta, insa e firesc ca adolescentii la 14 ani sa aiba deja atractii sexuale sau/si emotionale fata de sexul opus (sau acelasi sex uneori) si sa caute oportunitati sa experimenteze asta. Toata lumea stie ca masturbarea incepe deja mai devreme de atat la adolescenti, iar din acel punct ei incep sa devina perceptibili la stimuli sexuali. De-asta poate ar fi util sa ii vorbesti despre sex, precautiile necesare pentru a evita bolile cu transmitere sexuala si cum acestea nu sunt vizibile, ca sa nu mai vorbim de sarcina. Daca simte ca accepti faptul ca a inceput sa creasca, vorbind cu el ca si cu un tanar responsabil, va avea incredere in tine (in loc sa se teama de tine) si va deveni responsabil, odata echipat cu informatiile necesare despre riscuri, in loc sa actioneze iresponsabil. In plus, mie mi se pare un lucru minunat ca o mama sa isi educe fiul despre cum sa se comporte cu femeile, am impresia ca mamele in general nu prea vorbesc cu baietii despre lucrurile astea ca doar sunt barbati aproape. Educandu-l deschis despre cum ar trebui sa curteze o fata care ii place si ce este potrivit pentru varsta lor sa faca (gen mers la film sau in parc etc) el si invata care sunt limitele acceptabile si sigure pentru ca doi adolescenti sa isi manifeste pasiunile, si cred ca sansele sa se furiseze prin tufisuri sa se pipaie scad, atunci cand pasiunea lor este acceptata de societate si familie in anumite limite bineinteles.
  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 20:39
    1 0
    Oana_Domino said:dar tu ai vb cu baiatul despre inceperea vietii sexuale si manifestarile de genul asta?

     M-a mai intrebat si Maricon odata. Am vorbit despre de toate, eu serioasa si el razand. L-am pus si pe ta-su sa-i spuna el mai fara coduri, pe inteles. A zis la un moment dat ca ne spune el, baiatul, ce nu stim. Stiu copiii in ziua de azi. Ar fi culmea cu atatea surse. Al meu prin clasa a doua venea acasa cu intrebari. Avea un coleg care avea si el un frate mai mare. Si de la colegul instruit de frate-su venea al meu cu necunoscute. Atunci i-am spus mai ca la varsta aia, acum doar ca sunt prea tanara sa cresc nepoti. Rade si ma pupa, adica "lasa-ma bre ca stiu". Si are 15 ani impliniti.

  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 20:45
    0 0
    cafe_au_lait said:
    White_Storm said:
     Sunt precoci rau copiii azi. Pe al meu l-a cautat o fata de la bunici din sat pe facebook si apoi a venit la poarta. Au stat frumos de vorba, s-au trezit la acelasi liceu. Maica-mea a inceput sa bombane ca de ce-l las, ca fata aia umbla pe coclauri cu unu si ce mai fac ei. Am ramas iar blocata, ca asta e de o seama cu el, dar fetele sunt mai iuti de picior. I-am soptit lui sa nu plece pe undeva cu aia si a ras de mine ca stie el mai bine. Na si acum asta. Pai atunci cum mai e bine: pe ascuns pe coclauri, a se citi pe camp, la tara sau in fata blocului? 

     
    White, va trebui sa te gandesti serios la toate lucrurile astea.
    Baiatul tau este maricel, are 14 ani, nu mai e deloc un copil, trebuie sa aiba diverse experiente. Cu ore de plecat si venit, sa te apropii de el si sa stii pe cat posibil exact unde si cu cine, sa nu se ascunda.
    Eu m-am ascuns intruna de ai mei, ca nu aveam incotro

    Si apropo de "umblat pe coclauri cu unul si cu altul". Am fost destul de departe de statutul de "golanca" sau mai stiu eu ce, repet, eram un copil ok, fara probleme (uneori de sanatate), invatam foarte bine.
    Insa in clasa a 8-a de ex., la 13 ani jumate am plecat pe sestache cu un baiat din scoala, la film, in Centru.
    Dupa cateva luni, in primavara, am plecat cu alt baiat intr-un parc mare la cateva statii de casa, si m-am sarutat cu el prin niste tufisuri retrase. De 2 ori .......iar urmatorul sarut a fost la 15 ani.
    Dupa treapta I, in aceeasi vara, n-aveam inca 14 ani, mergeam cu vecina si prietena mea din bloc  in alt parc mare, la cateva statii de casa, unde "ne bagam in seama" cu cativa baieti, radeam, ne hahaiam.

    Nu stiu, eu asa vad evolutia, fireasca, a unui adolescent

     

     Normal ca o sa treaca si el prin toate fazele. Pana acum a fost cuminte, a si invatat bine. Nu l-am vazut cu fete. Obisnuia sa imi spuna ca ii place una sau alta. Apoi a crescut si nu a mai zis. Il mai intreb eu si zice ca n-are el timp de fete. Face basket, are antrenament, meciuri, merge si la sala. In rest cu prietenii a mai rarit-o. De-o avea vreuna, cand s-o vada?. Daca are trebuie s-o cunosc si eu.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 13 Sep 2014, 20:47
  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 20:54
    0 0
    outofhere said:White, eu stiu ca te bucuri cumva ca nu l-ai suprins pe "al tau" pupandu-se prin fata blocului, insa asta nu inseamna ca nu o face-o si el. Evident ca nu-ti va spune tie asta, insa e firesc ca adolescentii la 14 ani sa aiba deja atractii sexuale sau/si emotionale fata de sexul opus (sau acelasi sex uneori) si sa caute oportunitati sa experimenteze asta. Toata lumea stie ca masturbarea incepe deja mai devreme de atat la adolescenti, iar din acel punct ei incep sa devina perceptibili la stimuli sexuali. De-asta poate ar fi util sa ii vorbesti despre sex, precautiile necesare pentru a evita bolile cu transmitere sexuala si cum acestea nu sunt vizibile, ca sa nu mai vorbim de sarcina. Daca simte ca accepti faptul ca a inceput sa creasca, vorbind cu el ca si cu un tanar responsabil, va avea incredere in tine (in loc sa se teama de tine) si va deveni responsabil, odata echipat cu informatiile necesare despre riscuri, in loc sa actioneze iresponsabil. In plus, mie mi se pare un lucru minunat ca o mama sa isi educe fiul despre cum sa se comporte cu femeile, am impresia ca mamele in general nu prea vorbesc cu baietii despre lucrurile astea ca doar sunt barbati aproape. Educandu-l deschis despre cum ar trebui sa curteze o fata care ii place si ce este potrivit pentru varsta lor sa faca (gen mers la film sau in parc etc) el si invata care sunt limitele acceptabile si sigure pentru ca doi adolescenti sa isi manifeste pasiunile, si cred ca sansele sa se furiseze prin tufisuri sa se pipaie scad, atunci cand pasiunea lor este acceptata de societate si familie in anumite limite bineinteles.

     Ba eu cred ca mi-ar spune. Sper sa imi spuna. Oricum e ocupat cu multe si in rest se uita la sport, asculta muzica, vorbeste cu prietenii pe skype si  se joaca la calculator pe aceleasi jocuri cu eiSe spune ca parintii afla ultimii, dar eu nu vad o preocupare pt asta inca.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 13 Sep 2014, 20:57
  •  
    • 9728 mesaje
    13 Sep 2014, 20:57
    0 0
    Sa stii ca si perioada asta de adolescenta este cu oscilatii
    Uite cum a fost la mine:  chiar daca m-am sarutat prima oara pe la 13 ani si ceva, urmatoarele cateva saruturi au fost cu prietenul de la 15 ani (dar au fost putine), apoi, cum am mai spus, pupaturi mai serioase incepand cu 16 ani si ceva.
    Intre timp, au fost perioade cand ieseam cu cate un baiat, ne plimbam, ne tineam de mana sau nu, ne pupam pe obraz sau nu, si chiar perioade lungi in care nu ieseam cu niciun  baiat, doar cu amicii si prietenele sau colegele. 


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 13 Sep 2014, 20:58
  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 21:04
    1 0
    Eu nu sunt impotriva unei prietene, dar nici nu stiu cum e bine:nici ca baietul asta asa in vazul tuturor, nici pe ascuns. Nici in car, nici in caruta. Sper numai sa stiu si eu si sa fie cuminte, ca are toata viata inainte. Ce mai vezi si pe la tv. A capiat lumea. La prima iubire sau dezamagire isi fac de cap. Si despre asta am povestit cu el.
  •  
    • 4419 mesaje
    13 Sep 2014, 21:06
    5 0
    Oana_Domino said:dar tu ai vb cu baiatul despre inceperea vietii sexuale si manifestarile de genul asta?

     

    Subiectul asta este foarte delicat, de la o varsta se rusineaza si nu mai discuta cu tine...dar eu nu il las, ii spun mereu ca nu ii vreau raul, sa ma asculte doar si decizia ii apartine.

    A fost plecat in excursie cu scoala, i-am vorbit despre ipotetice situatii in care ar putea sa fie prins, i-am sugerat sa isi ia la el prezervativele primite de la scoala, cine stie ii vor fi de folos. Aici fetele sunt foarte indraznete, atat ele intre ele, cat si cu baietii.

    De multe ori le vad pe strada tinandu-se de mana, privindu-se cu o privire de  indragostita, nu va spun ca majoritatea sunt foarte frumoase, ma intreb ce le lipseste? De acceptat le-am acceptat asa cum sunt, chiar avem in bloc doua cupluri, unul dintre ele, cred ca au in jur de 19-20 ani, le privesc, nu le acuz, dar nici nu le inteleg. Am spus asta ca fapt divers, nu pt a crea polemici pe acest subiect.

  •  
    • 4419 mesaje
    13 Sep 2014, 21:11
    1 0
    White_Storm said:
    Oana_Domino said:dar tu ai vb cu baiatul despre inceperea vietii sexuale si manifestarile de genul asta?

     M-a mai intrebat si Maricon odata. Am vorbit despre de toate, eu serioasa si el razand. L-am pus si pe ta-su sa-i spuna el mai fara coduri, pe inteles. A zis la un moment dat ca ne spune el, baiatul, ce nu stim. Stiu copiii in ziua de azi. Ar fi culmea cu atatea surse. Al meu prin clasa a doua venea acasa cu intrebari. Avea un coleg care avea si el un frate mai mare. Si de la colegul instruit de frate-su venea al meu cu necunoscute. Atunci i-am spus mai ca la varsta aia, acum doar ca sunt prea tanara sa cresc nepoti. Rade si ma pupa, adica "lasa-ma bre ca stiu". Si are 15 ani impliniti.

     

    exact asta patesc si eu daca incerc sa vorbesc cu el dar in final ma asculta, nu stiu cat ii intra in cap, pt ca in jurul lui vede cu totul si cu totul altceva.