Am ramas in urma.

  •  
    • 190 mesaje
    15 Sep 2014, 12:41
    0 0
    anda22-7 said:mai bine le ati da linkuri cu invatatura si moarala crestina sa stie ce e de facut si ce nu!

     
    Sau pot apela la tine , sa-i inveti ce inseamna morala crestina. 

  •  
    • 5609 mesaje
    15 Sep 2014, 12:42
    4 0
    Nu-i rau sa le dati nici prezervative, dar trebuie sa le explicati ca trebuiesc folosite in toate tipurile de sex. 
    Sa nu uitam ca Sifilisul, HPV-ul si altele se iau si pe cale bucala.
    Recent s-a dovedit ca  HPV-ul este responsabil pentru cancerul din gat.
    deci, invatati-i sa accepte prezervativul ca pe un "rau" necesar, unul care nu le da dureri de cap si nici probleme de sanatate.


     
  •  
    • 5609 mesaje
    15 Sep 2014, 12:51
    4 0
    Anda, traim in 2014 si religia nu mai este obligatorie si nici o "moda" dupa care sa ne conducem viata.
    Sunt razboaie in lume din cauza religiei, sunt violuri si omoruri din cauza religiei, trebuie sa inveti sa accepti ca religia ta nu este unica pe lumea asta si nu ai voie sa incerci sa-i indotrinezi pe altii cu ce crezi tu. Nu poti impune asta omenirii!
    Am invatat ca NU am voie sa-mi ssustin religia si nici sa ma arat revoltata sau sa fac comentarii la alte religii, mai ales la servici, pentru ca risc sa fiu data afara, imediat.
    Traiesc intr-o tara unde sunt 100 de religii diverse si fiecare crede ca dumnezeul lui este cel drept si adevarat.
    Sunt credincioasa dar nu sunt fanatica religios.
    Nu incerc cu tot dinadinsul sa-i bag omului in cap religia, trebuie sa mai si judecam situatiile.


     
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Sep 2014, 13:04
    2 0
    auzi la ea ce idiotenii...religia e moda!!!! Conduceti va viata voastra atee dupa toate pacatele din lumea asta ca macar asta e la moda!! esti tu credincioasa cand o ingheta iadul! in ce crezi tu mai exact cand sustii ca orice e voie, nimic nu se mai considera pacat??? Cu siguranta nu in Dumnezeu crestin! pt cel care crede in El, il tine poruncile si tot asa isi invata si copiii!!!
  •  
    • 5609 mesaje
    15 Sep 2014, 13:08
    2 0
    Anda, am spus ca-s creincioasa nu fanatica religios ca tine!
    Atata rautate si jigniri cate debitezi tu pe gura nu pot iesii din gura unui om cu frica si credinta de Dumnezeu,  pur si simplu  te contrazici pe tine insati!
     
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Sep 2014, 13:10
    0 0
    asta te am intrebat si eu in ce crezi, sau in cine???????????????? Cine crede in Dumnezeu , ii tine poruncile!!!!! asca tine ti balivernele pt tine...poate te o si crede cineva
  •  
    • 5609 mesaje
    15 Sep 2014, 13:37
    2 0
    Anda, nu am chef de cearta si nici sa provoc scorpia din tine, ca atare, am sa ma retrag de pe topicul lui White.
    Oricum era un topic despre adolescenti si primii lor fiori de dragoste, nu un topic religios si nici nu am chef sa-i schimba directia.
    Daca voi mai revenii, o voi face doar sa postez direct la tema topicului nu la aberatii religioase!
     
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Sep 2014, 13:40
    0 0
    tu esti singura care aberezidin partea mea traieste cum vrei dar macar nu te da rotunda ca tu esti mare credincioasa..ca habar na i in ce consta asta!
  •  
    • 12208 mesaje
    15 Sep 2014, 14:17
    0 0
    anda22-7 said:tu esti singura care aberezidin partea mea traieste cum vrei dar macar nu te da rotunda ca tu esti mare credincioasa..ca habar na i in ce consta asta!

     nu judeca si acuza , esenta credintei este iubirea de oameni !ATAT !

  •  
    • 4346 mesaje
    15 Sep 2014, 14:24
    0 0
    gabriela42 said:
    anda22-7 said:tu esti singura care aberezidin partea mea traieste cum vrei dar macar nu te da rotunda ca tu esti mare credincioasa..ca habar na i in ce consta asta!

     nu judeca si acuza , esenta credintei este iubirea de oameni !ATAT !

     

    asta probabil  cand o sa inventezi tu noua invatatura crestina. Dumnezeu  a lasat tinerea poruncilor si iubirea de oameni...ca ai tu alte variante..n ai decat ...dar alea o fi valabile in lumea ta !!!! 

  •  
    • 190 mesaje
    15 Sep 2014, 15:29
    1 0
    anda22-7 said:
    gabriela42 said:
    anda22-7 said:tu esti singura care aberezidin partea mea traieste cum vrei dar macar nu te da rotunda ca tu esti mare credincioasa..ca habar na i in ce consta asta!

     nu judeca si acuza , esenta credintei este iubirea de oameni !ATAT !

     

    asta probabil  cand o sa inventezi tu noua invatatura crestina. Dumnezeu  a lasat tinerea poruncilor si iubirea de oameni...ca ai tu alte variante..n ai decat ...dar alea o fi valabile in lumea ta !!!! 

     

     

    Tu esti aceiasi care spune "arza-te-ar focurile iadului"?

  •  
    • 7959 mesaje
    15 Sep 2014, 20:56
    0 0
    Maricon said:Anda, nu am chef de cearta si nici sa provoc scorpia din tine, ca atare, am sa ma retrag de pe topicul lui White.
    Oricum era un topic despre adolescenti si primii lor fiori de dragoste, nu un topic religios si nici nu am chef sa-i schimba directia.
    Daca voi mai revenii, o voi face doar sa postez direct la tema topicului nu la aberatii religioase!
     

     Maricon, am postat la dragoste si am rugat adminul sa imi transfere topicul aici. Am primit si acolo raspunsuri frumoase, dar am considerat ca, tinand de familie trebuie sa fie la familie. Spune-mi mie, nu andei, ca probabil ea asa a crescut si nimeni niciodata nu o va convinge.

  •  
    • 7959 mesaje
    15 Sep 2014, 21:08
    0 0
    anda22-7 said:asta te am intrebat si eu in ce crezi, sau in cine???????????????? Cine crede in Dumnezeu , ii tine poruncile!!!!! asca tine ti balivernele pt tine...poate te o si crede cineva

     Mai anda, mai ia o gura de aer. Sunt asa multe credinte, ca esti praf, tu habar nu ai. Adica, mai taci dracu din gura. Ca suntem multi. Ce naiba vrei, sa fim toti tampiti ca tine? Lasa-ne, ca ne-ai... aia destul. Ori esti crescuta ca o tuta, ori esti una. Pamantul e plin de religii, mai opreste-te naiba. Am incercat sa vorbesc omeneste cu tine, desi stiam cine esti, dar esti ca o musca albastra, care doar unde vrea pluteste. Mai lasa-ne, lasa-ne, ca ne-ai cam zapacit... Ai vrea tu.

  •  
    • 7959 mesaje
    15 Sep 2014, 21:19
    0 0
    Mai anda ai un gps? Am mutat subiectul si ai venit. Lumea nu traieste dupa idealul tau, capisci? Lasa lumea sa traiasca, pt ca domnul doar a indreptat, nu a pus la zid. Pai cine esti tu? O nevrednica ca osandeste suflete nevinovate. Cine te-a pus pe tine sa judeci si sa infierezi?
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 15 Sep 2014, 22:14
  •  
    • 10065 mesaje
    15 Sep 2014, 21:22
    0 0
    White_Storm said:Deschid si eu un topic sa nu dau buzna in altele cu asa un subiect. Ma uit pe geam, stam la bloc, si raman perplexa: un prieten al lui fiu-miu e pe banca cu o mandra pe picioare si o pupa de zor. Trebuie sa spun ca pustiul e frumos foc si dezvoltat pentru 14 ani, e mai mic cu un an ca al meu. Le zic la ai mei si ii intreb daca asta are prietena si ei razand imi spun ca "numai una?" E clar ca sunt in urma. Mai auzisem eu are O prietena, dar sa o tina pe genunchi si s-o pupaceasca la scara blocului, de fata cu ma-sa, ca era si asta la alt bloc pe banca, nu. Il stiu de mic, de la 2 ani, e nelipsit la aniversari, la fotbal pe afara cu ai mei.Nu stiu de ce ma mir atat, doar cresc si ei. Sunt in urma,asa-?

     

    Mie unu imi e urit sa-i vad cum isi scapa limbile-n gura pe unde apuca, pe strada, pe la colturi ...

     

    Haoleu ... si cind vad cite o pereche carora nici pufu nu le-a dat si o fac pe crocodilii ... zici ca se halesc nu alta ...

     

    Oh, dragoste nebuna ...

     

  •  
    • 12208 mesaje
    15 Sep 2014, 21:34
    0 0
    incearca si ei sa fie mari , ce este la fel de trist este sa ii auzi vorbind , te ingrozesti , sa auzi fetite de 11 sau 12 ani care isi baga de toate, vorbesc cu fa in plin centrul capitalei in metrou sau autobuz ....si au limbajul unor birjari ...e de groaza !sunt revoltata!
  •  
    • 12208 mesaje
    15 Sep 2014, 21:34
    1 0
    incearcarile lor sexuale se termina cu multe sarcini la fetite de 12 anisori si apoi sunt copii abandonati in maternitati  
    CAZ maternitatea din Constanta , a fost dat la tv si in ziare 1
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 15 Sep 2014, 21:38
  •  
    • 7959 mesaje
    15 Sep 2014, 22:00
    1 0
    ViktorC said:
    White_Storm said:Deschid si eu un topic sa nu dau buzna in altele cu asa un subiect. Ma uit pe geam, stam la bloc, si raman perplexa: un prieten al lui fiu-miu e pe banca cu o mandra pe picioare si o pupa de zor. Trebuie sa spun ca pustiul e frumos foc si dezvoltat pentru 14 ani, e mai mic cu un an ca al meu. Le zic la ai mei si ii intreb daca asta are prietena si ei razand imi spun ca "numai una?" E clar ca sunt in urma. Mai auzisem eu are O prietena, dar sa o tina pe genunchi si s-o pupaceasca la scara blocului, de fata cu ma-sa, ca era si asta la alt bloc pe banca, nu. Il stiu de mic, de la 2 ani, e nelipsit la aniversari, la fotbal pe afara cu ai mei.Nu stiu de ce ma mir atat, doar cresc si ei. Sunt in urma,asa-?

     

    Mie unu imi e urit sa-i vad cum isi scapa limbile-n gura pe unde apuca, pe strada, pe la colturi ...

     

    Haoleu ... si cind vad cite o pereche carora nici pufu nu le-a dat si o fac pe crocodilii ... zici ca se halesc nu alta ...

     

    Oh, dragoste nebuna ...

     

     Pai da, cu atatea cunostinte, ca au de unde le lua, nu ca altii. Vad, pricep mai repede.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 16 Sep 2014, 09:38
  •  
    • 7959 mesaje
    15 Sep 2014, 22:07
    2 0
    Maricon said:White, eu cred ca nu gresesti si este bine sa-ti apropii copii, sa vina sa-ti spuna totul, nu sa faca chestii ciudate pe ascuns.
    Educatia sexuala ar trebuii inceputa pe la 12-13 ani.
    Copii sunt dezvoltati, au instincte sexuale, au erectii de la 10-11 ani chiar pot avea sex pe la 12-13. Multi isi incep viata sexuala din curiozitate sau ca sa fie cool, daca nu au habar cu ce se manaca, apai este grav, ca nu stiu ce li se intampla si vin cu burta la gura.

    Avem baieti si ei trebuiesc invatati sa se protejeze, sa inteleaga ca bolile venerice se iau la primul contact sexula cu o persoana infectata, chiar daca nu are nici un simpton sau afectiune pe corp.
    Ei se indeamna unul pe altul si curiozitatea este mare, ajung chiar sa stranga bani sa poata avea sex cu prostituate. Copii buni, ajung sa faca miscari regretabile din dorinta de a avea sex, asa ca, mai bine previi decat sa-ti para rau...ca-i prea tarziu!
     
    Dati-le linkuri sa citeasca, puneti sotul sa le explice, ori vorbiti voi cu ei daca accepta ...este important sa stie ca orice decizie poate sa-i afecteze in viata si ca trebuie luata cu raspundere mare.


     

     Multumesc, Maricon de orice sfat. Esti un om bun. Unele lucruri, multe, le stiu si eu. Dar e greu sa le aplici cu adolescentii. Ma straduiesc, mai ales ca tati e cand aici in tara, cand plecat. A cam aflat pustiul, ca a avut un coleg "bun", a si vazut, prea mic, dar vorbesc cu el si imi zice ca stie "tot", sa nu imi fac eu griji. Dar eu il mistocaresc, in ideea ca daca vorbesc serios se supara, "ca doar e mare"...


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 15 Sep 2014, 22:09
  •  
    • 10065 mesaje
    15 Sep 2014, 22:10
    1 0
    Eu unu, niciotata nu am povestit acasa de gagici. Secretos din cale-afara la acestt capitol.