Am ramas in urma.

  •  
    • 11561 mesaje
    8 Apr 2016, 13:11
    0 0
    White_Storm said:He, he am crescut bre! Merem cu tipi, dar si cu gagici in oras. Cica jucam biliard, daca mama nu ne lasa se lasa cu mutre si scandal. Cumva trebuie sa iasa ca noi!!! Speram sa nu vina cu "necunoscute"!
    Ajuta-ne, doamne! 

     O  sa  avem  un  nepotell!!!!???

  •  
    • 7959 mesaje
    8 Apr 2016, 13:50
    1 0
    Da, unul din plastilina.
    Sa implineasca si el un 45 de ani macar, acu' asa e la moda.
  •  
    • 2085 mesaje
    8 Apr 2016, 15:18
    0 0
    White_Storm said:Dap, si am ajuns si aici. Nimic nu mai e cum trebuie, sfaturile sunt inutile, parintii sunt retrograzi, adolescentii de azi/ieri/poimaine sunt mai destepti ca noi.
    Pentru un rahat de nimic se iveste o furtuna, unde naiba s-au dus anii de intelegere, de explicatii, de iubire si ocrotire?

     

    Ce zice aia mica de ma-sa :

    la 5 ani : mama stie tot !

    la 10 ani : mama stie !

    la 15 ani : mama habar n-are !

    la 20 ani : batrana e dezastru !

    la 25 ani : mama ar trebui sa stie

    la 30 ani : mama cu siguranta stie

    la........... : daca mai era mama !!...........

  •  
    • 2085 mesaje
    8 Apr 2016, 15:26
    1 0
    White_Storm said:Sper sa treaca repede nebuneala asta ca deja mi s-a luat. Dar cum esti in foc continuu, nu te poti eschiva nicicum.
    Fetele din cresa, vedeti ce va asteapta, toate suntem mame devotate, dar copiii isi vad de interesele/drumul lor.

     

    Mai ai pana la 18-20 ai juniorului....Dupa care lucrurile incep sa se aseze.

    Trankila.

  •  
    • 7959 mesaje
    8 Apr 2016, 21:23
    0 0
    Sunt "trankila", doar ca aseara m-a luat ca din oala si n-am stiut cum sa gestionez problema. Furtuna intr-un pahar cu apa!
  •  
    • 10065 mesaje
    9 Apr 2016, 08:52
    0 0
    Istoria se repeta .

    Cind fu mici unele griji cu nopti albe, iar cind cresc ... din nou cu ochii in tavan . Oare pe unde-or fi la ora asta, cu cine, sper ca sint bine ... nu veni de vreo trei zile ...

  •  
    • 7959 mesaje
    10 Apr 2016, 11:27
    0 0
    ViktorC said:Istoria se repeta .

    Cind fu mici unele griji cu nopti albe, iar cind cresc ... din nou cu ochii in tavan . Oare pe unde-or fi la ora asta, cu cine, sper ca sint bine ... nu veni de vreo trei zile ...

     Te mananca cojocul, ai? Nu ca ai fi tu rau, dar...  "nu te poti abtine".
    N-am ajuns inca acolo... 

  •  
    • 10065 mesaje
    10 Apr 2016, 12:08
    0 0
    White_Storm said:
    ViktorC said:Istoria se repeta .

    Cind fu mici unele griji cu nopti albe, iar cind cresc ... din nou cu ochii in tavan . Oare pe unde-or fi la ora asta, cu cine, sper ca sint bine ... nu veni de vreo trei zile ...

     Te mananca cojocul, ai? Nu ca ai fi tu rau, dar...  "nu te poti abtine".
    N-am ajuns inca acolo... 

     

    Rabdarica doar ...

     

    E pe-aproape ...

     

  •  
    • 7959 mesaje
    11 Apr 2016, 12:01
    0 0
    Da, da s-o crezi tu! Are in clasa un zapacit tupeist, chiulangiu, golanel de bani gata. Erau doi, dar pe unul a reusit dirigintele sa-l oblige sa se mute la alta clasa, nu ca in pauze nu sta tot cu fostii colegi.
    Ei si flacaul asta in vacanta de Craciun a sters-o de acasa vreo cateva zile de l-au cautat parintii cu politia, ca desteptul posta pe facebook-ul lui localitatile pe unde umbla.
    Vine al meu cu inregistrari pe telefon cu grozaviile pe care asta le face la ore, cu dialoguri halucinante intre el si cativa profesori cu care isi permite sa vorbeasca in fel si chip. Pe fundal se aud colegii razand, profesorii/oarele ridica tonul la el si primesc raspunsuri la misto ca izbucnesc in ras si ei. Ii merge mintea brici, dar nu la carte. Eh, are tac-su bani!
  •  
    • 2085 mesaje
    11 Apr 2016, 12:08
    0 0
    Cati anisori avem ? Ca sa stim depre ce vorbim .
  •  
    • 7959 mesaje
    11 Apr 2016, 12:15
    0 0
    Ati mers mai nou pe strada in urma unui grup de liceeni, ati intrat pe holurile vreunui liceu in pauze, v-ati uitat pe facebook-ul unui adolescent la discutiile pe care le poarta prietenii intre ei?
    Eu da, ramai perplex ce limbaj folosesc, cat de dezinhibat vorbesc despre orice, deopotriva fete si baieti. Am prins din zbor si la al meu cuvinte de genul, dar parca ceva mai retinute.
    Am scris eu pe undeva la un topic genul lor de alintari, de dragaleli, sunt ceva de "vis"!
    Mda, cam asta-I tineretul de azi, mandria tarii de maine: dezinhibati, smecheri, atoatestiutori, dezghetati si isteti, dar intr-o maniera... de cartier.
    Acasa, pe strada, cu familia al meu e retinut, cumintel, dar l-am auzit pe skype si pe el bagandu-si ...una, alta, cu castile pe urechi nu m-a auzit ca eram pe aproape. L-am tras de maneca, a stins iute microfonul si mi-a replicat senin ca asa vorbesc toti, doar n-o fi el mai fraier.
    Eh, cata vreme nu umbla aiurea, invata bine eu ii dau voie sa se dea in stamba putin cu prietenii, doar e adolescent.
  •  
    • 7959 mesaje
    11 Apr 2016, 12:16
    0 0
    Facem 17 ani in septembrie.
  •  
    • 2085 mesaje
    11 Apr 2016, 12:18
    0 0
    Deci 16.
    E generatia care o sa ne dea noua pensia la batranete.
  •  
    • 7959 mesaje
    11 Apr 2016, 12:24
    0 0
    Poate, daca nu dispare termenul pana atunci. Pai de unde sa ne dea ei pensie noua ca astia vor pleca din tara cu prima ocazie. Astia pe care noi ii votam degeaba ar trebui sa ne dea pensie, creand locuri de munca pentru oameni. Dar daca au ei, da-I naiba de prosti, doar " asa le trebuie, nu ei ne-au votat?"
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 11 Apr 2016, 12:27
  •  
    • 2085 mesaje
    11 Apr 2016, 12:33
    0 0
    De la mine se vede asa : "se aliniaza" generatiei, anturajului, pentru ca altfel este exclus. Asta referitor la limbaj. Si aici urmeaza sa i se explice ca nu e nici mai barbat, nici mai "cool" daca isi baga/scoate. Si niciodata o persoana cu pretentii de educatie si intelect peste medie nu va imbratisa atitudine sau jargon de spatele blocului. Ca e alegerea lui ce doreste sa devina.
  •  
    • 10065 mesaje
    11 Apr 2016, 12:40
    0 0
    White_Storm said:Ati mers mai nou pe strada in urma unui grup de liceeni, ati intrat pe holurile vreunui liceu in pauze, v-ati uitat pe facebook-ul unui adolescent la discutiile pe care le poarta prietenii intre ei?
    Eu da, ramai perplex ce limbaj folosesc, cat de dezinhibat vorbesc despre orice, deopotriva fete si baieti. Am prins din zbor si la al meu cuvinte de genul, dar parca ceva mai retinute.
    Am scris eu pe undeva la un topic genul lor de alintari, de dragaleli, sunt ceva de "vis"!
    Mda, cam asta-I tineretul de azi, mandria tarii de maine: dezinhibati, smecheri, atoatestiutori, dezghetati si isteti, dar intr-o maniera... de cartier.
    Acasa, pe strada, cu familia al meu e retinut, cumintel, dar l-am auzit pe skype si pe el bagandu-si ...una, alta, cu castile pe urechi nu m-a auzit ca eram pe aproape. L-am tras de maneca, a stins iute microfonul si mi-a replicat senin ca asa vorbesc toti, doar n-o fi el mai fraier.
    Eh, cata vreme nu umbla aiurea, invata bine eu ii dau voie sa se dea in stamba putin cu prietenii, doar e adolescent.

     

    Fara a o da in Gica contra, ca idee doar, io unu i-as fi explicat ca TU nu esti toti. Asadar , ramii pe un vocabular decent ca astfel iti sade bine . Capisi ?

     

     

    Un punct de vedere doar, nimic mai mult . La mine-i strict interzisa "golaneala". Nu de alta, da' sa nu-ti intre-n singe , ca-i la moda , copchila ...

     


    Ce-al dracu-i asta !



    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 11 Apr 2016, 12:41
  •  
    • 7959 mesaje
    11 Apr 2016, 12:44
    0 0
    mama_omida said:De la mine se vede asa : "se aliniaza" generatiei, anturajului, pentru ca altfel este exclus. Asta referitor la limbaj. Si aici urmeaza sa i se explice ca nu e nici mai barbat, nici mai "cool" daca isi baga/scoate. Si niciodata o persoana cu pretentii de educatie si intelect peste medie nu va imbratisa atitudine sau jargon de spatele blocului. Ca e alegerea lui ce doreste sa devina.

     Dap, si eu cred la fel si cat timp se jeneaza sa vorbeasca de fata cu noi, cu altii, inclusiv cu profesorii eu zic ca e vorba doar de apartenenta la grup, cel putin deocamdata.

  •  
    • 10065 mesaje
    11 Apr 2016, 14:43
    0 0
    Io cred ca situatia prioritara e cea a formarii si mai putin importat fata de cine o "da" de gard. N-o faci fata de mine, nu fata de profesor, in schimb, fata de restul lumii, da . Si iote-asa , ajungi sa ma bagi si pe mine la apa ca fuse-i prea ocupat sa ma ocup de educatia "ta" . De regula, din start se ridica problema celor sapte anisori, nicidecum ca el/ea (copilul) ii prins intr-un cerc gresit si tine sa fie in rind cu "lumea" . Si is multe si marunte ... In cazul unui baiat ( ca idee doar) mai putin sa-si traga o draguta in toate mintile , de ii sta in fire sa si-o fluture intr-o veselie . O sa-i cada in mina numai pitiponcoase d-alea misto ce scuipa seminte pe strada, ca alea cu caracter de lauda o sa cam pastreze distanta, cred eu. Aceiasi poveste si in cazul fetelor , cine seamana culege. Alor de le place a se da pe ulita cu funduletu' gol, ce crezi ca atrage ? Bu mai mult decit pleava, ca unuia in toate mintile si se respecta, cu siguranta nu-i trebue, cel mult de-o tavaleala si cam atit, cred io.
    Dara na, fiecare dupa cum crede ...

  •  
    • 4350 mesaje
    12 Apr 2016, 23:14
    2 0
    White_Storm said:
    mama_omida said:De la mine se vede asa : "se aliniaza" generatiei, anturajului, pentru ca altfel este exclus. Asta referitor la limbaj. Si aici urmeaza sa i se explice ca nu e nici mai barbat, nici mai "cool" daca isi baga/scoate. Si niciodata o persoana cu pretentii de educatie si intelect peste medie nu va imbratisa atitudine sau jargon de spatele blocului. Ca e alegerea lui ce doreste sa devina.

     Dap, si eu cred la fel si cat timp se jeneaza sa vorbeasca de fata cu noi, cu altii, inclusiv cu profesorii eu zic ca e vorba doar de apartenenta la grup, cel putin deocamdata.

     White, eu zic ca baiatul tau are un comportament normal, specific varstei, din momen ce vb asa doar cu prietenii si are bun simt in fata celor mai mari.

    Mai are putin si vine cu fete acasa, sa te vedem atunci ce fel de soacra esti!

     

     

  •  
    • 4350 mesaje
    12 Apr 2016, 23:19
    1 0
    ViktorC said:Io cred ca situatia prioritara e cea a formarii si mai putin importat fata de cine o "da" de gard. N-o faci fata de mine, nu fata de profesor, in schimb, fata de restul lumii, da . Si iote-asa , ajungi sa ma bagi si pe mine la apa ca fuse-i prea ocupat sa ma ocup de educatia "ta" . De regula, din start se ridica problema celor sapte anisori, nicidecum ca el/ea (copilul) ii prins intr-un cerc gresit si tine sa fie in rind cu "lumea" . Si is multe si marunte ... In cazul unui baiat ( ca idee doar) mai putin sa-si traga o draguta in toate mintile , de ii sta in fire sa si-o fluture intr-o veselie . O sa-i cada in mina numai pitiponcoase d-alea misto ce scuipa seminte pe strada, ca alea cu caracter de lauda o sa cam pastreze distanta, cred eu. Aceiasi poveste si in cazul fetelor , cine seamana culege. Alor de le place a se da pe ulita cu funduletu' gol, ce crezi ca atrage ? Bu mai mult decit pleava, ca unuia in toate mintile si se respecta, cu siguranta nu-i trebue, cel mult de-o tavaleala si cam atit, cred io.
    Dara na, fiecare dupa cum crede ...

     Victore, tu la 16 ani nu derapai verbal deloc? Doar din carti vorbeai? Eu una nu injur si nu folosesc cuvinte vulgare, n-am facut-o niciodata, pur si simplu nu " m-a prins" stilul, desi in jurul meu, majoritatea colegilor, fete si baieti, se intreceau in metafore, dar nici nu mi se pare ceva iesit din comun, cel putin la varsta asta...