regimul Atckins

  •  
    • 573 mesaje
    19 Apr 2005, 21:56
    0 0
    (
  •  
    • 573 mesaje
    19 Apr 2005, 21:57
    0 0
    Tocmai ma gindeam de ce mie nu-mi ies "fetele")
  •  
    • 159 mesaje
    19 Apr 2005, 23:48
    0 0
    Un litru de cafea? cam mult Laura! Mergi in cursa??????????? Imi pui curiozitatea la incercare!!!
    Drum bun!!!Sa conduci cu atentie si sa te intorci repede la noi!!!!!!
  •  
    • 492 mesaje
    20 Apr 2005, 00:23
    0 0
    Laura cea frumoasa, sa te intorci cu bine! O sa ne lipsesti, asa ca, in momentul in care ai pus din nou piciorul in casa, da-ne un semn cit de mic.
  •  
    • 331 mesaje
    20 Apr 2005, 08:59
    0 0
    buna dimineata!
    a treia zi pentru mine...pana acum, fara probleme. evit totusi prea multe oua. Azi am o salata de varza, cu salata verde, un pic de piept de pui si branzica, totul stropit cu lamaie si piper.
    apoi o branzica de casa - 200 grame si max. 10 masline.
    e prea mult pana la ora 17?
  •  
    • 492 mesaje
    20 Apr 2005, 10:23
    0 0
    Buna dimineata Sedi,
    Nu este de loc mult. Spuneam intr-un alt mesaj ca ideala este o dieta care sa insumeze 1400 calorii. Deci tine cont si de asta. Pentru gustarile dintre mese poti minca si telemea desarata, cam cit 1 cutie de chibrituri + ceva ridichi, ceapa + usturoi verde, sau ardei gras, orice cantitate mica de verdeata. Este bine sa incluzi (sa includeti) in dieta si telina tije.
  •  
    • 492 mesaje
    20 Apr 2005, 10:31
    0 0
    Draga Simina,
    Sarcina este pentru majoritatea femeilor un soi de furtuna hormonala, nu neaparat in sensul rau al cuvintului. In principiu, spun nutritionistii, ingrasarea nu se datoreaza decit intr-o mica masura dezechilibrului hormonal, in speta al tiroidei. Desi este comod sa dam vina pe "glanda" (urasc expresia asta, "sufera cu glanda"), cauzele pot fi multiple si nu de origine endocrina. Chestia cu stomacul mare este pe 1/2 legenda. Desigur ca in timp, obisnuindu-l cu portii mai mici, luate la intervale de 3 ore, ii vei modifica forma si cerintele. Va mai povestesc despre "o ciudatenie": spun nutritionistii ca, de multe ori senzatiile de foame sunt false, ele nereprezentind o golire reala a stomacului, ci o nevoie de "apa"; deci, daca vi se face foame (?) la un interval nejustificat, beti o cana de apa si vedeti daca senzatia dispare. Apa este f. buna in a potoli foamea care nu este justificata prin lipsa aportului alimentar.
  •  
    • 492 mesaje
    20 Apr 2005, 21:09
    0 0
    Mai e cineva prin preajma? Ce-i cu tacerea asta totala?
  •  
    • 8 mesaje
    20 Apr 2005, 21:35
    0 0
    buna mica!nu am mai scris de ceva timp dar v-am citit mereu. nu am mai scris ptr ca am dat-o in bara cu regimul.cand citesc aici totul pare usor si imi fac mustrari de constiinta. de fapt problema mea nu este decat timpul - maninc pe unde apuc si ce apuc.am tinut regim o saptamina si am slabit 4 kg.acum fac o serie de 12 masaje pentru depuneri si sunt vanata toata pe picioare si brate.beau apa calda si maninc cereale cu iaurt.de miine ma apuc din nou de regim.succes fetelor ambitioase si multa vointa celor ca mine.laura am incercat sa te sun dar aveai telefonul inchis(probabil ca nu esti in tara).mica tu parca esti ,,mama noastra pe acest forum.aceste lucruri le stii din experienta celo -75kg????????? oricum ne bucuram foarte mult de sfaturile tale si vorba unei eve cred ca ajuti(impreuna cu laura)mai multa lume decat crezi!!!
  •  
    • 331 mesaje
    21 Apr 2005, 09:42
    0 0
    buna dimineata!
    parca-parca pantalonii sunt mai largi...da' lunga-i calea, albastra-i marea!
    azi am salata de varza, cu ridichii si salata verde, stropita cu lamaie, o branzica de casa si 3 felii de cascaval.
    mica, am o intrebare: am facut o mancarica de ciuperci, cu verdeata multa...e valabila, ca sa spun asa?
  •  
    • 39 mesaje
    21 Apr 2005, 15:43
    0 0
    salut fetelor! ce mai facetzi? eu nu prea bine..mi-a mers super nasol ziua asta... mica, tu mai tii regimu' asta sau l-ai tinut? cat ai slabit cu el? si pentru celalalte fete...cum va merge?
  •  
    • 331 mesaje
    21 Apr 2005, 15:50
    0 0
    dupa cum am spus, parca simt pantalonii un pic mai largi...sau doar ma incurajez eu, asa, ca sa nu simt pofta de ceva dulce.
    am scapat azi trei jumatati de aluna in gura si mi-am dat na-na in gand.
    am papat doar o branzica de casa si trei linguri de mancarica de ciuperci...si apa...da' nu mi-e foame.
    Doamne, ce usor le pui si ce greu le dai jos!!!
  •  
    • 331 mesaje
    21 Apr 2005, 15:51
    0 0
    aaaa...si aseara am avut o stare de ameteala, da' dau vina pe vreme, ca era inainte de furtuna.
    ce as manca o inghetata.......
  •  
    • 39 mesaje
    21 Apr 2005, 18:05
    0 0
    bravo sedi! cat ti-ai propus sa slabesti? eu ar trebui cam 5-8 kg...8 kg ar fi ideal...si parca cu cat sunt mai putine cu atat se dau jos mai greu...eu mananc un iaurt dimineata,salata de varza cu pui si cas la pranz, si seara ceai verde... e foarte delicios si recunosc ca mi-e si foame..off..vorba ta..vine caldura si ar merge o inghetata!! dar ma gandesc ca vine caldura si se renunta din ce in ce mai mult la haine pana se ajunge la costumul de baie..si mi-e frica... pup!
  •  
    • 492 mesaje
    22 Apr 2005, 01:11
    0 0
    Fetelor, Sedi si celelalte, unele din voi mincati prea putin!!!!! O mai spun o data si gata, am cedat nervos: 5 MESE/ZI, la interval de aprox. 3 ore, 3 MESE PRINCIPALE (nu sariti micul dejun!) + 2 gustari intre mesele principale, un total de aprox. 1400 calorii, apa 2,5 litri, miscare moderata 30 min/zi (ex. mers pe jos, dansat in casa etc.). Va este foame pentru ca mincati dezechilibrat!!!!!!!!! Aceasta nu este o dieta de exterminare. Va periclitati sanatatea! Luati acest subiect de la inceput, cititi toate mesajele si lamuriti-va! La un moment dat nu o sa mai slabiti oricit de putin ati minca si o sa va ingrasati din prima zi de alimentatie normala. Daca asta vreti, basca depresie, stare de oboseala cronica + orice alta afectare a sanatatii, dati-i inainte cu acest stil lipsit de logica! Aici am incheiat si mai stau de vorba numai cu persoanele "serioase", care au respect pentru propria fiinta.
  •  
    • 573 mesaje
    22 Apr 2005, 01:50
    0 0
    Un salut mare pentru toata gasca.
    Eu acum am venit,m-am spalat doar pe maini si am vanit aici,imi era dor de voi.Ce ninsoare prin tara fratilor!!!
    Astept cu nerabdare dimineata sa ma cintaresc!!!!Am avut niste blugi noi pe mine si s-au largit tere,dar cred ca asa se fac blugii noi totusi...vad eu dimineata.
    Mica,ficatul meu incepe sa dea semne ca ceva nu-i convine...oare sa fie doar oboseala,stresul?
    Pe 21 apr. am avut exact o luna de cind am inceput atkins.Dar vitaminele nu-si fac treaba?Se numesc centrum.
    De la dieta asta cred imi intirziase si menstruatia mult(eu am trompele legate asa ca nu-mi facuseram probleme) si mi-a venit tocmai cind am plecat de acasa...am crezut ca mor de ciuda!!Maine va spun exact cit am dat jos intr-o luna cu dieta asta.D`abia astept...
    Va sarut cu drag
  •  
    • 573 mesaje
    22 Apr 2005, 02:09
    0 0
    Am uitat sa va spun,am tinut dieta ca la carte,nu am calcat in strachini chiar daca am fost pe drumuri.Sint asa de fericita!Vechea poveste,piept de pui,salata,apa plata cu lamaie,cafea fara zahar,dar putin...am mincat doar de 3 ori,nu am avut timp.In 2 nopti si 2 zile.
    La mine in casa toata lumea viseaza...cred ca e timpul sa ma duc si eu sa visez ceva))))ahhhh in patul meu cel drag!
  •  
    • 1166 mesaje
    22 Apr 2005, 09:26
    0 0
    buna dimineata! sa intru si eu in discutie, va tot citesc si urmaresc cu atentie tot ce se intampla cu voi zi de zi...sper sa nu va supere comentariul meu ci din contra , sper sa va ajute si sa imi spuneti parerile voastre...si eu tot in lupta cu kg, nu trebuia sa slabesc foarte mult insa de cand m-am lasat de fumat am luat peste masura si de 1 saptamana si ceva m-am pus pe mancat salate, aerobic, apa multa (inainte nu cred ca depaseam 2 pahare/zi, 1 cafea/ 1 ceai -acum minim 2 l, 3 ceaiuri, 1 cafea, suc de ananas etc).Saptamanile trecute eram dispusa sa incep si eu regimul cu voi , asa "din umbra" insa m-am lasat pagubasa deoarece organismul meu cere multe legume si fructe, mai ales ca vreau sa scap de celulita...pot spune ca am reusit sa slabesc 3 kg, ma simt mult mai bine si sper sa mai slabesc macar 2-3 pana la paste.ma rog , sa trecem la subiect, am gasit pe undeva urmatoarele:"Atkins deprima!
    Regimul de slabire Atkins pare sa creasca riscul tulburarilor de dispozitie datorita afectarii secretiei de serotonina din creier" ca titlu ,detaliile in limba engleza pe site-ul BBC News http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/3522903.stm
    O zi placuta, va pup! P.S. Sa nu interpretati gresit, ma bucur pentru voi , multe persoane au reusit, dar la fel cum unele diete pot avea reactii diferite in functie de organism la fel poate fi afectat si psihicul...
  •  
    • 704 mesaje
    22 Apr 2005, 09:34
    0 0
    Aveti mare grija la sanatate...Atkins e un regim care elimina carbohidratii complet ceea ce nu e sanatos...si oricum nu de lunga durata...normal ca veti avea rezultate, insa pe ce perioada de timp si cu ce costuri pentru ficat...Laura, ai mare grija...
  •  
    • 704 mesaje
    22 Apr 2005, 09:40
    0 0
    Uitasem: Mult succes, sanatate, sa va reziste organismul, kilograme din ce in ce mai putine..si in timp scurt...Va pup si o sa va mai urmaresc...progresele..Aveti grija de voi si mancati, vorba Micai!