Simona Halep s-a calificat în sferturi la Toronto

Jucătoarea de tenis, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o, joi, cu scorul de 6-3, 5-7, 6-4, pe sportiva germană Angelique Kerber, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 13, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 Rogers Cup.
Partida a durat două ore şi 23 de minute şi l-a finalul ei Halep a înregistrat a treia victorie în faţa lui Kerber din tot atâtea meciuri disputate, relatează Mediafax.

În faza următoare, Halep va juca împotriva câştigătoarei din meciul Agnieszka Radwanska (Polonia), locul 14 WTA şi cap de serie numărul 6 - Alize Cornet (Franţa), locul 28 WTA.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 52.430 de dolari şi cu 190 de puncte WTA.