Diphereline

  •  
    • 3 mesaje
    12 Ian 2010, 13:08
    2 2
    As vrea sa stiu cum se calculeaza cele 28 de zile pentru administarea dipherellinului de 3.75. Se calculeaza inclusiv ziua cand ai facut injectia Eu am facut prima injectie pe 18 decembrie 2009. Acum nu stiu daca sa fac urmatoarea pe 14 sau 15 ianuarie. Mie mi-a facut-o o asistenta acasa. La o ora de la administrare am avut sangerari mai puternice care au durat cateva ore, cam la 10 zile de la administrare am sangerat putin , din nou. Am intrebat doctorita care seocupa de mine si mi-a spus ca in prima luna sunt normale aceste sangerari. Alte efecte secundare nu prea am avut.
  •  
    • 53 mesaje
    14 Ian 2010, 12:24
    0 1
    Servus nikki,
    Si eu am facut prima injectie in decembrie si urmatoarea inca nu am facut-o.Nu stiu cum se calculeaza deoarece toata lumea are pareri diferite cel mai bine stie medicul tau.Eu o sa o fac saptamana viitoare deoarece asa a zis medicul.Nu am avut reactii adverse dar se pare ca apar doar dupa a-2-a injectie si nu chiar imediat in prima luna.Eu zic ca cel mai bine sa vorbesti cu medicul tau Sanatate multa!!!!
  •  
    • 3 mesaje
    19 Ian 2010, 17:35
    2 1
    Am intrebat doctorita... si m-am lamurit, NU SE NUMARA SI ZIUA CAND AI FACUT INJECTIA!!!
  •  
    • 1 mesaje
    20 Ian 2010, 10:04
    1 0
    Sarut mana dragelor! Scriu in numele sorei mele care a fost operata prin laparo acum 2 luni pentru trompa uterina infundata. Dupa operatie s-a simtit relativ ok, a urmat apoi prima injectie de Diphereline din cele 3 prescrise, numai ca sangerarea i-a reaparut dupa vreo 2 saptamani de la injectie, ceea ce din cate stiu nu e normal. Mai nou am auzit-o ca o mai "inteapa" operatia din cand in cand, si deja au trecut 2 luni de cand a facut-o. Unde vroiam sa ajung - ea a oprit tratamentul cu Diphereline, trebuia sa-si faca a 2-a injectie acum vreo 4 zile, insa a refuzat spunand ca nu e normal ca a avut acele sangerari dupa prima injectie. Deocamdata nu vrea sa ramana insarcinata, insa cred ca nu trebuia sa opreasca sirul injectiilor. Daca as mai putea sa mai aud pareri de la cele care au trecut prin asa ceva si care evident stiu mai multe ar fi excelent. Ea cam ignora problema si evita discutiile pe aceasta tema, ceea ce nu reprezinta cea mai corecta atitudine. Sper ca ne puteti ajuta cu cateva sfaturi/pareri.
  •  
    • 3 mesaje
    20 Ian 2010, 10:23
    2 0
    Imi pare rau ca a luat decizia sa intrerupa diphelelinul fara sa intrebe medicul, Sangerarile sunt normale in prima luna, scrie su in prospect ca pot ca apara metroragii care reprezinta sangerari vaginale survenite in afara fluxului menstrual. Nu stiu ce sa zic... dar problema nu trebuie tratata cu superficialitate, dipherelinul fiind un medicament hormonal foarte puternic si nu trebuie sa iei decizii de capul tau. Parerea mea este ca ar trebui vorbit cu medicul.
  •  
    • 53 mesaje
    26 Feb 2010, 16:51
    2 0
    Servus Ioana,
    Cum mai esti?esti bine?Este sfarsit de februarie si ma gandeam daca ai terminat tratamentul si daca totul este OK.sper ca totul este bine.astept vesti de la tine.Pa!
  •  
    • 126 mesaje
    26 Feb 2010, 19:40
    0 0
    saluut,misspiss.....eu tratamentul cu diphereline l-am terminat demult,iar dupa ce l-am terminat mi-au aparut altefel de chisturi si mi-a dat anticonceptionale sa mi se resoarba si tot asa cateva luni mi se resorbeau iar imi cresteau,eu cred ca depinde f. mult si de alimentatie,in fine...pana la urma mi-au scazut la 1cm si doctorul mi-a dat clostybelgit pt stimulare ovariana si ovitrelle pt spargerea foliculilor,bineinteles ca intre timp chisturile mi-au mai crescut,dar nu am ramas insarcinata(mi-a venit ciclu in urma cu o saptamana) am mers iar la medic si mi-a dat sa fac 5 injectii de menopur(mi sau parut f. scumpe)acum astept sa vad cat imi cresc foliculii si poate reusesc sa raman insarcinata(doamne ajuta)sant f suparata si nelinistita,sper sa fie bine.
  •  
    • 2 mesaje
    27 Feb 2010, 00:31
    5 4
    Fetelor nu vreau sa va speriati, dar va rog din suflet, atentie mare la sani.Eu am facut cancer de san dupa tratamentul cu Diphereline.
    Controale dese si cind aveti cel mai mic dubiu, fuga-fuguta la oncolog, nu ginecolog, sau alt fel de doctor.
  •  
    • 126 mesaje
    27 Feb 2010, 10:05
    2 0
    oare cat de atente putem fi cand stim ca asta e singura sansa sa putem avea copii,si singurul tratament pt endometrioza(multumim oricum pt. atentionare,tu ai copii?)nu avem alta optiune mergem inainte orice s-ar intampla,imi pare rau pt tine o sa ma verific mai des...multumim.
  •  
    • 53 mesaje
    27 Feb 2010, 17:46
    0 0
    Raspunsul tau ma surprinde si sperie in ac masura.Ai facut tratament si acum ai probleme?Cat timp ai facut tratament.Eu sunt in timpul tratamentului.Initial am crezut ca fac doar 3 inj dar in final s-a decis sa fac 6injEfectele secundare din timpul tratamentului sunt suportabile si au aparut dupa 6 saptamani de la prima injectie.Te rog frumos sa ne ajuti cu detalii.Mersi.
  •  
    • 53 mesaje
    27 Feb 2010, 17:52
    0 0
    Servus Ioana.ma bucur ca ai raspuns dar nu ma bucur ca inca nu esti chiar bine.Eu aveam mari sperante in tratamentul cu diphereline dar ce tot citesc - ma ingrozesc si sincer m-am cam saturat.Dar pentru ce sunt inj care tb sa le iei acum?nu am auzit de ele.am facut si a.3.a injectie si acum am "ceva"efecte secundare - caldura noaptea dar si o stare de agitatie.cat despre libidou ma simt ca la 18 ani si-mi este frica ca nu are efect tratamentul .sper sa fie bine.pa!
  •  
    • 53 mesaje
    27 Feb 2010, 18:17
    0 2
    Draga anena, m-ai cam speriat.Ai luat dipherelin cate luni.De unde stii ca este o legatura intre diphereline si cancerul de san?Ai fost deja diagnosticata? Ai luat diphereline pentru endometrioza?Te rog, din suflet sa-mi raspunzi deoarece cred ca o sa o iau razna.Mersi.
  •  
    • 126 mesaje
    28 Feb 2010, 09:39
    0 0
    stai linistita nu o lua razna,fiecare organizm reactioneaza altfel(oricum alta solutie nu ai mai buna)fac injectii cu menopur pentru stimulare ovariana si cu voia lui dumnezeu poate o sa raman insarcinata,stai linistita nu santem singurele care facem diphereline
  •  
    • 126 mesaje
    28 Feb 2010, 09:47
    1 0
    vreau sa te intreb cum iti cumperi diph.,ai primit reteta compensata?
  •  
    • 53 mesaje
    28 Feb 2010, 10:35
    0 0
    nu am primit reteta compensata, adevarul este ca nici nu am cerut. eu o comand cu 3 zile inainte de la farmaciile Dona.medicul a zis ca dupa tratament sa incerc si normal si sa mai am rabdare cu Fiv-ul.Am facut hsg si am trompele bune dar uterul f mic.asa cred ca m-am chinuit aiurea si cu hsg-ul.dar am deja 33 de ani si nu stiu cat o sa mai am timp.tu cati ani ai?adevarul este ca eu am ajuns asa cu chisturi f mari pt ca am mers la medic f regulat dar medicul nu a vazut nimic.Paradoxal este ca medicul la care mergeam inainte era si cunostinta bune cu sotul meu.Am mers tot timpul la dansul cu incredere.Cand am fost la primul control la medicul care m-a si operat nu-mi venea sa cred ce zice.Auzeam dar credeam ca visez urat.A fost cea mai bizara veste pe care am primit-o.Dupa aceea numai probleme...Eu am fost operata clasic .Tu la cat timp dupa operatie ai luat diphereline?
  •  
    • 126 mesaje
    28 Feb 2010, 19:15
    0 0
    in primul rand sa stii ca ai dreptul la diph .compensat,reteta trebuia sa ti-o dea medicul care te-a operat la iesirea din spital,eu am umblat f mult pana am reusit sa am reteta compensata toata lumea ma trimitea de la unul la altul,incat am zis ca renunt si mi le cumpar eu,dar am reusit sa-i dau de capat pana la urma,am 30 ani,am facut dipherelin la o luna dupa ce am iesit din spital desi trebuia sa o fac mai repede,sant curioasa cine e doc ala,dupa cum saluti mi se pare ca esti din cluj si eu sant tot din cluj
  •  
    • 53 mesaje
    1 Mar 2010, 14:15
    1 1
    nu sunt din cluj.dupa operatie am luat contraceptive .am facut chisturi pe contraceptive si dupa aceea o perioada nu am luat nimic deoarece asa a considerat doctorul care m-a operat.dupa aceea durerile era din ce in ce mai mari si doar la sf anul trecut am inceput tratamentul cu diphereline - aproape la un an de la operatie.Inainte de operatie nu aveam dureri si nici o alta simptoma.am fost si la cluj la control la dr Renata Necula si la dr Necula sunt rude deoarece nu stiam unde sa ma operez-aveam mai multe variante.Dar dr din cluj au zis diagnostic cam diferit de medicul care m-a operat si dupa aceea am plecat la Viena unde s-a confirmat ca am endometrioza.in final m-am operat la noi in oras deoarece la vremea aceea aveam mare incredere in medicul care a realizat operatia.Am fost si la Bucuresti la dr Anca Florin care m-a dezamanagit total ....Acum dupa ce am facut 3 inj nu cred ca mai are rost sa cer reteta compensata ...Oricum nu mai conteza nimic.
  •  
    • 126 mesaje
    1 Mar 2010, 15:55
    2 0
    imi pare rau pt.tine.este de groaza boala asta.dar nu trebuie sa ne dam batute trebuie sa mergem inainte .parerea mea este ca trebuia sa/ti dea dupa operatie dipherelin si pe urma sa incerci sa faci bebe.dar o sa/ti ajute dumnezeu si acum o sa vezi ca o sa fie bine nu trebuie sa te dai batuta
  •  
    • 53 mesaje
    2 Mar 2010, 09:50
    2 0
    mersi de mesaj.Am impresia ca esti mult mai optimista decat sunt eu.sper sa mai vorbim.
  •  
    • 53 mesaje
    3 Mar 2010, 18:31
    1 2
    Servus Ioana,sper sa nu te superi ca iar te sacai cu intrebarile dar a inceput sa ma cam doara si nu cred ca este de bine .Tu ai avut dureri cand erai de diphereline ? sunt dureri ca la chisturi ... nu stiu ce sa cred pana acum era OK. te rog sa-mi spui daca ai avut dureri sau balonari.Mersi.