Diphereline

  •  
    • 32 mesaje
    3 Apr 2009, 14:59
    0 0
    eva.....am mai avut ceva dureri si eram f.balonata dar a trecut.acum ma simt bine. Azi am repetat CA125, trebuie sa astept 1 sapt rezultatul. sper sa fie bine.
  •  
    • 7 mesaje
    9 Apr 2009, 02:44
    0 0
    la cat timp dupa ultima diphereline se repeta CA125?
  •  
    • 32 mesaje
    9 Apr 2009, 10:58
    0 0
    eu am repetat analiza la aprox 28 de zile de la ultima inj.
  •  
    • 15 mesaje
    9 Apr 2009, 14:18
    0 0
    dragele mele as avea o intrebare,dupa tratamentul cu dipherilin v-ati facut transaminaza.....mie mi-a iesit mare ....ma gandesc sa fie de la tratament?daca mai exista careva cu [problema asta va rog sa scrieti
  •  
    • 1 mesaje
    23 Nov 2009, 19:28
    0 0
    una,

    Imi cer scuze pt deranj, dar am o mare rugaminte la dumneavoastra.
    Numele meu este Alina si am endometrioza de gradul III, operata de 3 ori de chist ovarian drept-2006, stang 2007 si iarasi stang 2009 si domnul doctor Anastasiu Doru -Timisoara- mi-a recomandat Dephereline 3.75 mg si nu stiu ce sa fac, sa-l iau sau nu. Am vazut ca si dumneavoastra trebuia sa luati. Ce s-a intamplat? Ati luat? Cum a fost?
    Cel mai tare ma sperie gandul ca pot ramane la menopauza. Este destul de scump ( 418 lei fiola ) si am nevoie de 3 fiole si nu sunt sigura ca ma ajuta, merita?

    Va rog tare mult sa-mi dati un raspuns.
    O seara placuta!
  •  
    • 126 mesaje
    28 Nov 2009, 09:46
    0 0
    buna alina,daca ai endo trebuie sa iei neaparat dipherelinul,ma mir ca nu ti la dat mai repedei,intradevar este cam scump si are reactii adverse nu prea placute,dar este singurul care iti mai stopeaza endometrioza pt o vreme,sa nu crezi ca o sa-ti treaca de tot boala,dar o sa te simti mai bine dupa aceea,poate o sa ramai si insarcinata,in orice caz tu hotarasti pana la urma ce vrei sa faci iti doresc multa sanatate
  •  
    • 53 mesaje
    10 Dec 2009, 17:14
    0 0
    din pacate si eu am endometrioza.Am fost operat anul acesta si cosmarul este in derulare.In iarna am fost operata,clasic,2 chisturi f mari si din ovarul drept a ramas 25%.Dupa 6 luni a reaparut.Am un chist de 2.2cm care a evoluat intr-o luna de la 1.7 la 2.2.Acum tb sa iau diphereline .Daca ai timp ,te rog cateva amanunte sau adresa ta de e-mail.Deoarece am cam incercat tot fara rezultat.
  •  
    • 126 mesaje
    10 Dec 2009, 17:29
    0 0
    de unde esti,dupa operatie nu ti-a dat nici un tratament?
  •  
    • 53 mesaje
    10 Dec 2009, 18:09
    0 0
    am luat contraceptive dar am avut toate reactiile adverse ,am luat mycroginon,diane...
    am fost la cluj, viena...
    acum durerile nu sunt de nesuportat dar cm este ff mult.nu mai pot avea o viata normala.
  •  
    • 53 mesaje
    13 Dec 2009, 18:04
    0 0
    si o intrebare,mai putin indiscreta.In perioada tratamentului viata sexuala mai exista?oricum ,cred ca tb sa recunoastem ca aceasta boala ne afecteaza atat pe plan social cat si fam.mersi pentru intelegere.
  •  
    • 126 mesaje
    13 Dec 2009, 20:25
    0 0
    dipherelinul nu ne scapa de boala,doar amelioreaza este bine sa il iei spun doc.si mai spun ca doar cu o sarcina avem cele mai multe sanse sa scapam,mie mi sa facut laparoscopie la cluj,dupa operatie nu mi sa dat nimic o luna si mi sa facut iar un chist de 5cm,pe urma am luat diphe....bineinteles cu toate reactiile adverse de rigoare;bufeuri ,dureri de spate ,libidou scazut ,si altele si pe deasupra m-am si ingrasat,dupa terminarea trat.mi sa retras chistul endo.darrrrrrrrrr mi-a aparut alt chist de data aceasta folicular,de care bineinteles trebuie sa scap si mi sa-u dat anticonceptionale,iar de 2 luni tot mi se miceste si iar imi creste si nu stiu din ce cauza ,acum astept cu nerabdare luna viitoare sa vedem daca a scazut si daca se poate sa-mi faca stimulare ovariana pt a avea bebe[nici nu indraznesc sa ma gandesc asa deparete]tu cati ani ai ,?ai copii?doamne ajuta-ne sa scapam cumva de boala asta
  •  
    • 53 mesaje
    13 Dec 2009, 22:11
    0 0
    am 33 de ani,nu am copii si cred ca daca o sa raspund bine la tratament o sa fac FIV.medicul care ma trateaza a zis ca cel mai bine este natural dar nu mai am timp si nervii necesari.Saptamana viitoare o sa fac prima injectie si am ,sincer, emotii.Sper sa trec cu bine.Tot anul acesta a fost un cosmar.Am avut chisturi peste chisturi dar functionale dar acum daca a aparut din nou endometrioza m-am decis sa incep tratamentul.sanatate multa si sper sa avem si vesti bune.
  •  
    • 126 mesaje
    14 Dec 2009, 15:55
    0 0
    iti dau dreptate nu mai astepta,sper sa fie bine,sant curoiasa cum decurge totul,mai intra sa mai discutam
  •  
    • 53 mesaje
    14 Dec 2009, 18:00
    0 0
    Servus Ioana,doar o singura intrebare mai am.Azi am fost la medic si mi-a zis ca injectia se face doar in spital,sub supraveghere si o face dansul personal.M-am cam speriat.Este atat de periculoasa sau pot aparea reactii de moment.Chiar ca nu inteleg si sa-l anunt imediat in prima zi de cm.Tu une ai facut injectia?Doare ? Se fac in abdomen?Cred ca in loc de o singura intrebare am scris 5 dar sper sa nu te superi.Trebuie sa ma duc cu cineva cand fac injectia sau pot conduce dupa?Mersi frumos.Tu cum te simti?Ce tratament ai in prezent?
  •  
    • 126 mesaje
    16 Dec 2009, 21:15
    0 0
    saluuut,sa stii ca nu doare dupa cum se spune,si eu m-am speriat prima data,mie mi-a facut-o o asistenta,nu neaparat medicul,trebuie doar sa aiba grija sa ia tot din sticluta ,iar daca ai trei injectii de facut sa le faci exzact la 28 zile si pentru asta nu m-am internat,cine ti-e medic?(poate mai vrea ceva bani...)
  •  
    • 126 mesaje
    16 Dec 2009, 21:19
    0 0
    injectia se face cam pana in a5a zi de cm in a doua sau a treia zi de cm poti merge singura no sa patesti nimic si se face intramuscular....succes
  •  
    • 126 mesaje
    16 Dec 2009, 21:23
    0 0
    eu acum ma simt bine ,ma cam balonez,dar nu am dureri decat f rar si nu intense,acum iau miligest pana in februarie si pe urma ami vedem daca am liber la bebe
  •  
    • 53 mesaje
    17 Dec 2009, 10:08
    0 0
    Ai avut dreptate.nu a fost nimic dureros,o simpla injectia.Am facut-o in prima zi de cm deoarece medicul asa a zis ca trebuie ,fara nici o intarziere.dupa cat timp de la injectie apar efectele? acum sunt bine .mersi de raspuns.
  •  
    • 126 mesaje
    17 Dec 2009, 17:51
    0 0
    mie mi-a aparut dupa cam...o luna
  •  
    • 53 mesaje
    22 Dec 2009, 23:05
    0 0
    Va doresc ,tuturor,un Craciun fericit si linistit si sa uitam ( macar zilele acestea) de endo si dephereline.Va doresc un an bun si luminos , cu dorinte implinite si f important fara dureri.Ioana , multumesc mult pentru raspunsurile tale prompte si sper ca anul urmator vestile sa fie bune.Craciun fericit !!!!!!!!!