Diphereline

  •  
    • 126 mesaje
    4 Mar 2010, 15:14
    0 0
    NU MA SACAI DELOC,SA-TI SPUN SINCER EU NU MAI STIU CE MA DUREA ,ERAM DUPA OPERATIE SI NU POT SA SPUN SIGUR DE LA CE MA DUREA ,DAR IMI AMINTESC CA MAI AVEAM DURERI UNEORI,DACA VEZI CA PERSISTA DURERILE DUTE LA MEDIC SI NU TE MAI TOT GANDI ACOLO,ACUM DACA IEI DIPH.STAI LINISTITA CA NU PATESTI NIMIC SI MAI UITA DE BOALA NU TE MAI GANDI LA EA,NU TE MAI STRESA FI MAI VESELA MACAR PERIOADA ASTA,O SA VEZI CA O SA TE SIMTI MAI BINE,TE PUP ,MAI VORBIM.
  •  
    • 53 mesaje
    17 Mar 2010, 15:09
    0 0
    Servus Ioana,Ce mai faci?Este atat de frig afara si a nins ,parca vine Craciunul.Am fost la medic ca sa fac a 4 a injectie si mi-a dat ideea ca daca tot fac diph sa ma duc la o clinica de fertilizare sa am o prima discuti si sa nu mai trec o data prin menopauza.M-am programat saptamana viitoare la Polisano.Sper sa fie bine.La 12 am controlul ginecologic si la 14.30 intalnirea pentru stabilirea pasilor Fiv.Sunt curioasa daca scap de inj de diphereline si daca se incepe stimularea ovariana acum dupa 4 inj.Astept sa treaca mai repede saptamana aceasta.Mai vorbim.Pupici!!!!!
  •  
    • 126 mesaje
    18 Mar 2010, 17:24
    1 0
    sant f.suparata ...plang,e a doua luna de stimulare ovariana si nu am ramas insarcinata azi mi-a venit ciclul....cred ca am sa renunt...iti doresc mult succes si sa-ti ajute d-zeu.
  •  
    • 53 mesaje
    18 Mar 2010, 19:32
    0 0
    nu tb sa fii suparata!daca tu esti suparata pe mine cine ma mai sustine?tu erai cea optimista...Te cred.si pe mine ma apuca uneori disperarea si consider ca nu sunt intreaga sau normala ca toate celelalte...Eu am decis ,impreuna cu medicul meu ,sa merg la o prima discutie pt FIV nu doar ca este momentul bun ci si ca ma doare din nou,nu fff tare dar suficient sa ma sperie ,sunt si fff balonata mai ales dupa injectia de saptamana asta.Sper sa fie bine!!!!cand vin de la clinica,scriu tot ce am facut.Te pup!!Ai grija de tine.
  •  
    • 53 mesaje
    22 Mar 2010, 18:37
    1 0
    Buna Ioana,cum mai esti? sper din suflet ca ti-ai mai revenit.Pupici!!!
  •  
    • 126 mesaje
    23 Mar 2010, 19:02
    0 0
    salut,mi-am mai revenit un pic dar sant mai rau ,deoarece am facut stimulari mi-a crescut chistul endometriozic si dupa sarbatori trebuie sa-mi fac iar laparoscopie,si sa trec iar prin dphereline si sa fac iar stimulari si sa am iar dezamagiri si tot asa deci iti dai seama ce bine mi-am revenit..sa nu te sperii fiecare organism reactioneaza altfel tu poate o sa ai noroc sa ramai insarcinata(iti doresc numai bine)..acuma ma intrb oare nu exista nici un ceai ,niciun trat naturist ceva orice care sa ajute in tratare sau macar sa amelioreze sau sa stopeze chisturile sa nu mai creasca ...totusi oare cum poate fi tinuta sub control aceasta boala,ce-o sa facem ,toata viata o sa luam anticonceptionale,sau o sa ne operam tot la un an sau doi?
  •  
    • 53 mesaje
    24 Mar 2010, 22:38
    0 0
    Servus, am venit de la Sibiu.Cei de la Pokisano sunt f deschisi si d-na dr la care am fost - f primitoare si cu multa rabdare.S-a uitat pe toate analizele ,pe biopsie ..Binenteles , ca inca nu se poate face nimic.A zis ca mai bine sa nu intrerup inca diphereline-ul si sa fac 6 inj .Dupa ce vine al-2-lea ciclu sa fac analize hormonale si in functie de rezultat sa incepem stimularea.Problema este si ca am uterul mic si sanse sa duc o sarcina la final sunt sub10%.Dar de ce sa te operezi din nou?s-au format chisturi sau de ce ?ai facut CA-125 din nou?Chiar trebuie sa te operezi?Sa nu te superi ca nu am raspuns mai repede dar azi am fost tot pe drum.Noaptea trecuta chiar m-am gandit la tine si chiar nu mai inteleg ,cu endometrioza azi esti bine si mai speri ceva si peste cateva lunii te trezesti cu alte si alte probleme.Te rog, sa-mi mai scrii ce mai faci si cum mai esti.Efectele mele pe diphereline dupa inj 4 sunt din ce in ce mai naspa.Nu mai stiu tu cite lunii ai facu diphereline.Ca daca nu are efect parca nici nu merita efortul.Te pup.
  •  
    • 126 mesaje
    25 Mar 2010, 15:54
    0 1
    saluuuuut,da mi-a crescut iar un chist endometriozic pe ovarul stang din cauza ca 2 luni nu am luat anticonceptionale pt. ca a trebuit sa fac stimulare ovariana si iar trebuie sa ma operez.Data trecuta am facut 3 luni diphereline,acuma nu stiu cate o sa fac...Dar tu crezi ca medicii de la sibiu sant buni de mergi la ei sa-ti faci fiv?
    Nu ar fi mai bine in ungaria sau austria,daca tot faci?scuza-ma dar intreb si eu pt. ca nu am mai auzit pe nimeni sa-si faca acolo.cat de mari ai avut chisturile de trebuie sa faci sase luni injectiile?
  •  
    • 53 mesaje
    25 Mar 2010, 18:45
    0 0
    ioana, poti sa ma intrebi orice .Am avut pe ovarul drept un chist de 7 cm si pe ovarul stang de 5 cm + multe aderente.Medicul la care sunt a zis ca a mai avut paciente care au reusit la Sibiu si este mai aproape si merita si la incerc si la Sibiu.Am zis ca incerc dar din pacate mai trebuie sa astept si binenteles ca totul este in functie de rezultatul analizelor hormonale la clclu 2.Efectele de la inj sunt din ce in ce mai greu de suportat.Dar ,la tine acum cat sunt chisturile de trebuie operatie.la sibiu au zis ca nu este bine ca am facut operatia clasic deoarece mai mult se extinde endometrioza si se muta dintr-o parte in alta.dar ce mai conteaza ca nu pot sa mai intorc nimic...preturile la SB sunt chiar OK ,TE PUP! astept vesti...
  •  
    • 126 mesaje
    26 Mar 2010, 21:39
    0 0
    buna seara misspis ,prima data am avut chist de 10cm si unul de5cm si mi sa facut laparoscopie,acum mi sa facut iar de 6cm pe ovarul stang si tot laparo mi se face, trebuie sa ma operez pt.ca altfel nu am sanse deloc sa raman insarcinata,iti doresc sa poti trece peste chinurile dipherelinului usor si sarbatori fericite dar mai vb pana atunci,paaa.
  •  
    • 53 mesaje
    28 Mar 2010, 16:24
    0 0
    am vorbit cu medicul si a zis ca daca efectele sunt mai greu de suportat poate fac doar 5 inj.dupa aceea plec la SB si incerc...vreau sa te intrb, daca nu te suoeri, ovarele au ramas intregi dupa operatie.am o stare de nervi si de agitatie fantastica,nu mai am rabdare sa fac nimic.Cand te operezi,chiar in saptamana de dupa sarbatori.Te rog,din suflet,sa-mi scrii ce faci si cand te operezi.Te pup!!!
  •  
    • 126 mesaje
    28 Mar 2010, 17:47
    0 0
    pe ovarul stang am avut chistul de 10 cm si a trebuit sa-mi taie jumatate din el,dar ovarul drept este bun si frumos ,cum spune doct.nu stiu daca ma operez chiar in sapt dupa paste pt. ca inca nu stiu cat concediu medical mai am de luat anul acesta,inca nu sa implinit un an de la ultima operatie,dar o sa te anunt,ai grija de tine si incearca sa faci toate injectiile,stiu ca e greu,dar o sa fie bine,Doamne ajuta
  •  
    • 126 mesaje
    28 Mar 2010, 17:50
    0 0
    Fi atenta ,lasa toate gandurile deoparte ,nu te stresa si rade cat mai mult pt ce numai asa vei reusi sa ramai insarcinata si nu te mai gandi acolo tot timpul,relaxaza-te si fi bine dispusa,te pup
  •  
    • 53 mesaje
    31 Mar 2010, 13:26
    1 0
    Servus Ioana, sunt mult mai bine, am inceput un proiect nou ( profesional vorbind) si ma tine f mult ocupata.Este super ,nu ma mai gandesc f mult la Fiv,diphereline...Binenteles ca este naspa ca am calduri si ziua mai nou si in timpul unei prezentari era sa ma dezbrac si erau numai barbati fff seriosi la cravata si costum.Ffff greu...Dar m-am tot gandit si am ajuns la urmatoarea concluzie : trebuie sa ma gandesc mai mult la mine,sa fac tot ce se poate pt bebe dar sa nu uit ca nu toata lumea trebuie sa aiba copii si in final eu sa fiu bine si fara dureri.Te pup! Sa-mi dai un semn inainte sa te operezi ,eu ma uit zilnic pe aceasta pagina .Paste fericit si trebuie sa fie bine.Ai grija in primul rand de tine!
  •  
    • 53 mesaje
    24 Apr 2010, 22:17
    0 0
    Servus Ioana,ce mai faci?,cum mai esti?Da un semn.....
  •  
    • 126 mesaje
    27 Apr 2010, 16:19
    0 0
    saluuut,sant bine ,adica tot asa ,mi-am amanat operatia pt luna mai deoarece nu-mi ajungea concediul medical,tu cum esti ce-ai mai facut?
  •  
    • 53 mesaje
    27 Apr 2010, 23:25
    0 0
    Servus,sunt OK,mai am o singura inj de diph in data de 10 mai.Fac 6 inj pana la urma.Nu stiu daca am apucat sa-ti zic ce am facut la Sb.Oricum si ei au zis sa fac 6 inj.Am calduri f mari si mananc fff mult.Daca aveam analizele hormonale facute inainte de diph incepeam procedurile pt FIV si chiar era mai simplu.Dar eu nu am stiut,medicul meu nu a dat analize inainte de tratament si iar pierd timp.Dupa ce o sa vina CM ,dupa primul o serie de analize si doar la al.2.lea ciclu pot face analizele hormonale ca sa fie rellevante.Cei de la SB nu incep procedurile fara sa stie exact ce fac,stimulari etc..Mai am de asteptat,am inteles ca dupa 6 luni de diph CM vine dupa inca 3 luni.Dar macar in aceasta perioada nu am avut dureri.Te pup!Sanatate multa si mai vorbim.
  •  
    • 126 mesaje
    28 Apr 2010, 15:58
    0 1
    deci,in primul rand sa nu te sperii,ciclu va putea sa vina mai repede daca medicul iti da anticonceptionale o luna,asta numai daca vrei.....dar fi atenta ,cat tu astepti sa-ti vina al doilea ciclu fara sa mai iei nici un medicament o sa-ti creasca chistul la loc trebuie sa fi f atenta sa fi monitorizata dupa primul ciclu si daca o sa-ti faca prima data doar stimulari o sa-ti creasca chistul, nu vreau sa te sperii dar trebuie sa fi f atenta.Eu dupa 2 luni de stimulare am avut un chist de 6 cm.In timpul cat ai facut diphereline ai mai fost controlata?te pup si eu
  •  
    • 53 mesaje
    28 Apr 2010, 18:03
    1 1
    am fost controlata doar la Sm.medicul meu a zis ca in perioada aceasta nu se fac controale deoarece ovarele sunt in pauza.La sb au spus ca ovarele sunt nefunctioane si este bine ,dar am uterul mic.Din pacate si problema cu uterul este destul de delicata .Deoarece este mic si pozitionat aiurea.Trompele sunt 100%permeabile - am facut hsg in ianuarie.Mai vedem.Te pup si mai vorbim.
  •  
    • 53 mesaje
    1 Iun 2010, 20:08
    0 0
    Servus Ioana,Ce mai faci?cum mai esti?Eu am termin tratamntu si astept....Sincer sunt cam speriata,era bine pe dipherelin cu toate efectele secundare macar stiai ca nu mai apr chisturi si dureri.Sunt tare curioasa ce va fi in continuare.Sper ca esti bine.Te-ai operat?