Diphereline

  •  
    • 126 mesaje
    3 Iun 2010, 12:08
    1 0
    salut Misspiss ,eu de 2 sapt am iesit din spital si sant f bine ,astept sa-mi vina ciclu sa mai incercam o stimulare acum repede sa vedem ce iese....cat am stat in spital si am fost sub efectul sedativelor mi-am dat seama si mi-am amintit de fapt cum e sa nu ai nici o durere,iti dai seama ca aveam dureri in fiecare zi,tot timpul ca nici nu mai stiam cum e fara ele...acuma deocamdata sant bine o sa-ti mai scriu ....tie cand iti face inseminarea,mai tine-ma la curent d-zeu sa ne ajute,te pup
  •  
    • 53 mesaje
    3 Iun 2010, 23:06
    0 0
    Draga Ioana, ma bucur ca esti bine si mersi de raspuns(ma gandeam ce mai faci si de ce nu mai dai nici un semn).Eu am facut a.6.a inj in 10 mai si astept primul cm.doar dupa aceea o sa se faca ceva.Dupa primul cm tb sa fac un set de analizes si dupa al.2.lea cm alt set.Dupa aceea plec din nou la SB.in functie de rezultatul analizelor se decide procedurile.Dar dupa ultima inj m-am simtit destul de rau - calduri insuportabile si o pofta de mancare iesita din comun.Si ce este cel mai greu au inceput sa ma doara oasele (nici nu credeam ca pot exista asemenea dureri) mai ales soldurile.Sper sa vina cm repede ca ma simt ca la 13 ani cand aveam prima data cm.este f grea asteptarea.Te pup!sanatate multa! Te-ai operat tot in Cluj?Cine te-a operat? Mai vorbim!
  •  
    • 126 mesaje
    4 Iun 2010, 13:29
    1 0
    buna draga mea,intradevar dipherelinul scade densitatea osoasa, scrie clar in prospect ,nu stiu de ce nu recomanda doc ceva si pt asta mai ales ca tu ai facut 6 luni.da la cluj m-am operat la gincologie 1 de doc petru halmagean
  •  
    • 21 mesaje
    7 Iun 2010, 12:20
    2 0
    Buna Ioana,
    Si eu am endometrioza si am fost operata anul trecut la Cluj , am facut diphereline 3 luni , apoi la indicatiile medicului am facut FIV care nu a reusit , si embriotransfer cryo tot nereusit , in noiembrie am descoperit ca chisturile au revenit ....
    Pentru ca nu sunt prea mari , doctorul mi-a recomandat sa nu le operam pt. ca "cu fiecare opratie se ciopleste din ovar" , dar trebuie sa iau din nou diphereline . Si apoi ... iar FIV .
    As vrea sa intreb daca atunci cand ai facut tratament cu diphereline ai primit si medicamente care sa impiedice aparitia osteoporozei ? ca mie data trecuta nu mi-a dat si am tot citit ca trebuie ......
  •  
    • 21 mesaje
    7 Iun 2010, 14:13
    0 0
    Buna misspiss ,
    Vreu sa te rog sa imi dai si mie mai multe informatii despre clinica Polisano din Sibiu , eu am facut FIV la Budapesta , dar doctorita mea mi-a dat nr. de tel . al unui coleg de-a ei care lucreaza acolo . Tot citind ce ati mai facut voi mi-am dat seama ca ar fi super sa imi fac si eu analizele hormonale inainte sa iau diphereline .
  •  
    • 53 mesaje
    7 Iun 2010, 22:59
    0 0
    Servus,Vreau sa precizez ,ca-mi pare rau ca nu am facut analize inainte de tratament,am pierdut timp.Dar durerile erau f mari si s-a decis destul de brusc sa incep tratamentul.Medicul meu nu mi-a dat analize si nici eu nu ma gandeam atat de serios la Fiv.In timpul tratamentului s-a decis ca ar fi bine sa ma duc si pana la Sibiu sa discut cu cei de acolo ca doar sunt specializati in probleme de infert.M-am programat telefonic.Sunt super draguti si deschisi.Am fost la d-na dr Mutuliga - are rabdare,se uita pe toate analizele care le ai,te asculta.Dar a zis ca nu poate sa inceapa nimic daca nu stie cum stau .Dupa ce-mi vine ciclu plec din nou la Sibiu.Orice intrebare ai te rog sa nu eziti sa ma intrebi.Noapte buna!
  •  
    • 53 mesaje
    7 Iun 2010, 23:03
    0 0
    Buna Ioana,
    Parca sunt un pic mai bine dar sa nu razi ma dor degetele de la picioare,abia mai calc si acum o saptamana am fost in curte la prietena mea si am o intepatura tare ciudata pe picior si nu-mi trece.Asta mai lipsea...
    Sa te refaci bine,sa ai grija de tine si sa mai dai din cand in cand cate un semn ...PUP!!!!
  •  
    • 126 mesaje
    11 Iun 2010, 17:03
    1 1
    salut fetelor imi pare bine ca mai discuta cineva cu noi ,adica nu-mi pare bine ca are aceasta boala ci pentru ca ne mai spune cineva din experianta ei,misspiss draga nu stiu de ce te dor degetele de la picioare...ti s-au umflat ...poate retii apa,eu sant bine dimineata merg la medic sa-mi masoare foliculii....Fancy draga mea imi pare f rau pt tine este nasol sa faci iar diphereline,din pacate nu mi sa spus sa iau nici un medicament pt osteoporoza ,nu mi sa spus sa am grija ce mananc,nu mi sa spus nimic ,cand am iesit anul trecut din spital nici nu stiam ce e aia endometrioza toate le-am aflat de pe internet ,acuma nu stiu daca sant toate adevarate suta la suta dar iti mai faci o idee de ce ar trebui sa faci,si eu ma gandeam ca,daca osa-mi dea iar diph.o sa-l intreb mai multe si o sa stiu ce sa-l intreb,...probabil daca se face 3 luni diph o data la cativa ani nu afecteaza asa mult organismul, cine stie ..??? va pup fetelor si mai vb duminica paaaaaa
  •  
    • 53 mesaje
    15 Iun 2010, 17:17
    0 0
    Salut Ioana,ma bucur ca esti bine,sa ne spui ce a zis medicul si ce tratament urmezi.Eu plec in concediu pe 19 in Grecia.dar am laptop-ul cu mine.Am emotii ,sper sa fie bine si sa nu-mi vina cm chiar in concediu .Ma simt ca la 13 ani cand am avut primul cm-chiar ca este naspa tratamentul acesta ,sa astepti ...azi este a.36.a zi de la ultima injectie.Va pup pe toate si va doresc tot binele posibil.pupici!!!!!!!!!!
  •  
    • 21 mesaje
    16 Iun 2010, 10:09
    0 0
    Miss - iti doresc concediu placut , distractie , relaxare si sa nu ai surprize pe acolo .
    Ioana - asteptam noutati .....
    Despre mine ce sa va zic ... am facut diphereline saptamana trecuta , sper macar sa imi ajute la ceva . PAAAA .
  •  
    • 21 mesaje
    16 Iun 2010, 10:40
    0 0
    Miss - tu scrii si pe forumul "Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe" ?? Tocmai am citit o postare si am dedus ca de tine era vorba , oare ma insel ?
  •  
    • 53 mesaje
    16 Iun 2010, 17:46
    1 0
    Nu te inseli si eu te-am recunoscut.Ajuta f mult sa citesti si sa discuti cu fete care au aceiasi problema ca si tine.Cine nu trece prin asa ceva nu stie despre ce este vorba si nu are cum sa te inteleaga.Mersi de mesaj.Va pup!
  •  
    • 21 mesaje
    17 Iun 2010, 08:01
    0 0
    Ai perfecta dreptate , eu oricum am gasit fff multe informatii pe forum si tot citesc reusitele fetelor care au fost si sunt in situatia noastra sa imi mai ridic moralul , ca mi-e cam greu , incerc sa fiu optimista , dar .... nu imi prea iese.
    Ioana ... ceva vesti bune ??
  •  
    • 126 mesaje
    17 Iun 2010, 19:11
    0 0
    salut fetelor...astept cu nerabdare sfarsitul de luna sperand sa nu-mi vina cm...va pup
  •  
    • 21 mesaje
    30 Iun 2010, 12:18
    0 0
    Ioana , pe unde esti ?? da-ne vesti bune ....!!!!!
  •  
    • 126 mesaje
    1 Iul 2010, 17:52
    0 0
    salut fetelor,nu am nici o veste buna ,mi-a venit cm in 17,mai repede cu 2 sapt,nu stiu de ce ,medicul mi-a spus sa astept urmatorul ciclu sa facem o noua stimulare cu ceva injectii mai bune ,zice el,voi cum santeti ce mai faceti va pup
  •  
    • 21 mesaje
    2 Iul 2010, 10:57
    0 0
    ufff , ce rau imi pare sa aud ca nu ai vesti bune .
    eu ce sa-ti zic sunt sub tratam cu diphereline , in afara de faptul ca am avut ceva scurgeri care m-au cam scos din minti inca nu am avut alte efecte adverse .
    si eu va pup .
  •  
    • 53 mesaje
    9 Iul 2010, 10:38
    0 0
    Buna Ioana ,ce mai faci?? cum te simti,te-ai refacut dupa lapo?
    Te pup si mai vorbim!!
  •  
    • 126 mesaje
    6 Sep 2010, 20:09
    0 0
    MISSPISSSSSSS,saluuut, ce mai faci ?cum esti?m-am refacut bine dupa laparo si de atunci am facut o multime de stimulari si deja iar am chist.....tu ce ai mai facut?ai fost la Sibiu?te pup
  •  
    • 53 mesaje
    7 Sep 2010, 09:52
    0 0
    ioana - am crezut ca ne-ai uitat,ce sa zic nu sunt bine si eu am un chist endometriozic dupa 6 luni de dipherelin am aflat in 13.aug.tu ce fel de chist ai? am facut analizele hormonale si am un FSH eu zic bun in cazul meu 6 dar cei de la SB au cerut 2 analize suplimentare,rezultatul o sa-l am maine si in functie de acesta o sa incep FIV dar este rau ca deja chistul s-a format si totul este mai naspa acum .este micut zic ei dar la mine cresc f repede.are 2,3X1,7 cm deci nu chiar de neglijat.te pup si mai intra pe net sa mai stiu de tine.