Diphereline

  •  
    • 1431 mesaje
    13 Feb 2009, 17:00
    0 0
    bety .........a da ? si a fost un ciclu normal ?
    eu nu am avut ........ciudat , difera de la org la org !
  •  
    • 15 mesaje
    14 Feb 2009, 11:04
    0 0
    da Eva ....a fost ciclu normal intr-adevar difera
  •  
    • 32 mesaje
    14 Feb 2009, 14:33
    0 0
    Buna fetelor.Mi se intampla ceva ciudat......in afara de bufeuri de caldura,nervozitate si insomnii, in fiecere noapte ma trezesc speriata si cu inima batand sa/mi sara din piept nu alta.si asta in fiecare noapte de cand fac tratamentul.mi se intampla chiar de mai multe ori pe noapte.....dupa care adorm ffff greu.Mai are cineva problema asta sau nu e de la tratament???
  •  
    • 1431 mesaje
    14 Feb 2009, 21:42
    0 0
    buna seara
    io_ ana am patit si eu asa , se intampla sa fiu fffff speriata , si in fiecare seara ma trezesc peste noapte , ma uit pe pereti si ma invart in pat pana ma ia somnul
    am obs ceva beau multa apa seara , voi beti ?
  •  
    • 15 mesaje
    16 Feb 2009, 20:57
    0 0
    nici eu nu pot dormi noaptea.....ma uit pe pereti ,noaptea e o mare problema.
    si eu mi-am dat seama ca seara beau mai multe lichide.......de cand fac tratamentul sunt foarte irascibila si nervoasa
  •  
    • 21 mesaje
    19 Feb 2009, 12:57
    0 0
    nu stiu daca are vreo legatura cu tratamentul cu dephereline , dar eu am niste dureri de cap ..... groaznice , in ultima vreme .
  •  
    • 1431 mesaje
    19 Feb 2009, 15:22
    0 0
    salutare fetelor
    de l tratament ti se trag acele dureri ingrozitoare de cap , am avut si eu si mai am in continuare ........am avut perioade cand erau zilnice , simteam ca inebunesc
    groaznic este si tratamentul asta dar sa speram ca ne va fii cu folos si ne vom face bine !
    va pupik
  •  
    • 21 mesaje
    19 Feb 2009, 20:10
    0 0
    eva ai dreptate , trebuie sa speram ca ne va fi de folos tratamentul cu diphereline si apoi sa reusim sa facem cate un bebe .
    pupici.
  •  
    • 2 mesaje
    20 Feb 2009, 02:50
    1 0
    Buna!Sunt Ana Maria,scuzati-ma ca va raspund asa tarziu!Sa incep cu inceputul:in urma cu ceva ani au inceput durerile mari din timpul menstruatiei,dureri la contact sexual ,menstruatii prelungite si dureri la urinat.In mai 2005 am avut si hematurie masiva (sange in urina)doua saptam. La un consult medicii au spus ca am calculi renali asa dar am fost sa-mi fac litotritie(spars de pietre).Hematuria a disparut dar durerile la urinat s-au accentuat,transpiram pana terminam de urinat asa ca medicii m-au tratat de "infectie urinara" .Durerile nu au disparut asa ca in septemb. am fost la un ginecolog unde am fost diag. cu endometrioza!Am decis sa ma op.iar in octombrie 2005 m-am operat clasic Op. a durat 3 ore unde a fost necesar sa extirpe un ovar ,sa taie din vezica si din vagin ptr. ca era aproape de rect si de aceea aveam durerile acelea insuportabile la menstruatie.Dupa interventie am urmat un tratament cu orgametril 7 luni si mi s-a spus ca nu voi putea avea copii desi acesta este tratam. ptr. nemiloasa boala asa ca am fost si la alt gineco. iar acesta a spus ca este bine totul si sa incerc sa fac un bebe pana mai are functie si ovarul ramas.In martie 2007 testul barza mi-a aratat ca sunt gravida asa ca am fost cea mai fericita!Cu putin tratam. si cu o urata infectie urinara dobandita in urma op. de endom. ,in decembrie am nascut un baietel de3300 si 52 cm!Acum sunt fericita ca la cezariana doc.a spus ca nu am nici urma de endom. Sper sa numai am nimic ptr. ca nu am mai fost la control de cand am nascut!Multumesc lui D-zeu ptr.ajutorul dat!Nu va pierdeti speranat!!
  •  
    • 7 mesaje
    27 Mar 2009, 04:03
    0 1
    Buna!!! Se plange cineva de amorteli de maini? Eu ma trezesc dimineata cu mainile amortite , iar la mana stanga degetul mijlociu aproape ca nu-l simt. In cateva ore isi revine. Asta se intampla de la a2a injectie.
  •  
    • 1431 mesaje
    27 Mar 2009, 14:44
    0 0
    dary ........ti-am ras si la topikul celalalt
    da eu ama vut si amorteli de maini si mai am .......... aceste amorteli apar cand si cand
  •  
    • 21 mesaje
    31 Mar 2009, 10:37
    0 0
    si eu am o durere la piciorul stang , oare tot reactie adversa ???
  •  
    • 1431 mesaje
    31 Mar 2009, 11:26
    0 0
    mona ....da este tot reactie adversa !
    sa sti ca diph atatca oasele .... ca sa zic asa , adika creste in primul rand riscul de spondiloza
  •  
    • 15 mesaje
    31 Mar 2009, 20:48
    0 0
    buna fetelor ce mai faceti?eu am terminat tratamentul cu dipherelin a fost foarte greu
  •  
    • 1431 mesaje
    1 Apr 2009, 11:01
    0 0
    buna bety .....si eu l-am terminat de pe 12 febr acum astept CM-ul care se pare ca va venii luna aceasta . In rest am aceleasi bufeuri , m-am lasat durerile de cap si in mare starea mea generala este un pik mai buna .
    Voi cum va simtiti ?
  •  
    • 21 mesaje
    1 Apr 2009, 12:08
    0 1
    Eu sunt in luna a 2-a de tratement , nu am mai avut deloc ciclu de cand fac tratamentul ,am bufeuri din cauza carora dorm destul de rau noaptea , sunt irascibila , nervoasa , plangacioasa si acum ma mai doare si piciorul . DA E FFFF GREU TRATAMENTUL.
  •  
    • 32 mesaje
    1 Apr 2009, 14:54
    0 0
    salut fetelor, si eu am terminat tratmentul.De duminica incep cu anticonceptionale vreo 3 luni.am inteles ca pastilutele ce o sa le iau au reactii asemanatoare cu diph.
    eva...deci ai terminat trat pe 12 febr. si bufeurile de caldura continua...rau....Eu am cump niste pastile de plante contra acestor reactii ..dar...nik,bine am inceput de cateva zile ,ca nu mai suportam ...mi le/a recomandat doctorita......totusi am niste dubii in privinta lor ...contin fitoestrogeni....sper sa nu imi faca rau.
  •  
    • 1431 mesaje
    1 Apr 2009, 15:11
    0 0
    io_ana....cum adika ai treminat trata dar urmeaza sa iei anticonceptionale ?ai facut diph ? iarta-ma dar la cate suntem pe forum , si mai ales ca acest topik nu a mai fost activ , am uitat povestea ta . Ai facut Diph? daca da .........eu stiu ca tb sa astepti sa-ti vina Cm si apoi sa iei anti .....
    in leg cu acele pastilute nu stiu ce sa iti zic , astea sunt reactiile Diph pe care il ai in sange , deci nu vad cum ai putea impiedica reactiile lui .Sa sti ac ama vut o perioada cand m-am simtit f bine , acum nu stiu carui fapt i se datoreaza asta .
  •  
    • 32 mesaje
    2 Apr 2009, 15:25
    0 1
    eva...am facut 6 luni diphereline. anticonceptionale mi/a recomandat medicul sa iau ...deci la 28 de zile dupa ultima injectie,trebuie sa incep sa le iau.E cumva o ,, continuare,, a tratamentului dupa diph.,probabil din cauza ca am avut endometrioza foarte avansata,si cum nu pot face mai mult diph,mi/a dat astea.A zis asa ,,diph a fost bomba mare ,iar AC una mai mica,,... Daca asa zice ea ,asa o fi ,...eu ma supun.
  •  
    • 1431 mesaje
    2 Apr 2009, 17:08
    1 0
    io_ana .....am inteles despre ce este vb !
    eu nu am auzit de asa ceva .......stiu ca se asteapta venirea CM si apoi se da AC , dar nah medicii stiu mai bine
    Cum te simti ? Ai mai avut dureri de ovare ? Vreo jena ceva ?