Diphereline

  •  
    • 21 mesaje
    13 Feb 2009, 08:04
    0 0
    eu am reusit sa imi cumpar diphereline compensat si am avut nevoie de rezultatul anatomopatologic . pe site-ul ministerului sanatatii publice in lista de medicamente veti gasi diphereline si are prescriere limitata : "Tratamentul de scurta durata (pana la 6 luni) al endometriozei confirmate histologic. Tratamentul pubertatii precoce."
  •  
    • 32 mesaje
    13 Feb 2009, 08:15
    0 0
    Buna fetelor.Offff mare bataie de cap si cu inj astea.Ciudate moduri de prescriere.De ce difera ca doar in aceeasi tara traim???Vreau sa zic ca e o dif enorma intre modul cu a primit eva new compensat si cum am primit io......Adica mie la externarea din spital mi/a dat reteta si mi/a zis sa incep dupa ce imi vine ciclul...adica la 1 luna...dar ca rez la biopsie o sa vina in cel putin 2 luni ceea ce sa si intamplat....Si totusi am primit diph compensat.si sunt 6 inj.Si nici in mom de fata nu m/a intrebat nimeni de biopsie...si doar CAS le deconteaza....Nu mai inteleg....Rog evele care au luat diph compensat sa ne impartaseasca si noua felul in care au facut ele rost de reteta compensata!!! Nu de alta dar sunt curioasa. betty_76 tu cum ai facut??
  •  
    • 32 mesaje
    13 Feb 2009, 08:20
    0 0
    fancy_mona.sa inteleg ca si tie ti/a trebuit rez biopsiei....da...Pai nu mai inteleg....
  •  
    • 32 mesaje
    13 Feb 2009, 08:39
    0 0
    ma uitai pe alte forumuri...aceeasi situatie ...care cu dosar,care doar cu reteta....
  •  
    • 15 mesaje
    13 Feb 2009, 09:15
    0 0
    Eu am primit prima reteta compensata din spital ca dupa aceea am avut rezultatul anatomopatologic si am primit o scrisoare medicala din spital in care s-a specificat ca am fost operata de endometrioza si ca mai am nevoie de inca trei fiole de dipherelin ....cu acea scrisoare medicala am mers la medicul de familie si mi-a scris reteta compensata..
    Fancy_mona cum te simti dupa injectie?
  •  
    • 32 mesaje
    13 Feb 2009, 09:42
    0 0
    betty_76.Deci....prima inj ai luat/o oricum compensata fara biopsie nu? si dupa aia ai fost pe la CAS,ai facut dosar sau cum?eu la fel am 4 pe reteta si dupa ce am fost la control am mai primit inca2 pe scrisoare medicala,pt ca la externare desi imi zisese sa fac 6 ,imi trecuse asistenta doar 4...si cu scrisoarea se confirma faptul ca tre sa continui trat.
  •  
    • 21 mesaje
    13 Feb 2009, 09:58
    0 0
    da Ioana mi-a trebuit rezultatul biopsiei , de unde a reiesit ca am endometrioza si o comisie a aprobat prescrierea medicamentului in regim compensat . eu luni mi-am luat injectia , dar am inteles ca nu de mult s-au facut niste modificari in regimul de eliberare a unor medicamente ... poate de aceea unele au avut nevoie de biopsie si altele nu . oricum eu am umblat mult pana am aflat cine prescrie , ce acte trebuie .........
  •  
    • 1431 mesaje
    13 Feb 2009, 10:50
    0 0
    neatza fetelor
    nici eu nu mai stiu ce sa cred ! Voi tot in Bucuresti locuiti ?
    Mie nu mi-au dat fara rez ala care mi-a iesit in 3 sapt , am grabit eu lucrurile ca sa pot lua Diphereline , ca altfel cine stie cat ar fi durat . Probabil elibereaza in functie de '' fata '' omului ca altfel nu imi explic , si vreau sa va zic ca m-au plimbat ceva pe drum , iar de medicul de familie nu mai vb .........sunt f dezamagita de ea ........cand am iesit din spital m-am dus la ea cu iesirea si i-am zis sa imi dea reteta compensata pt Diph ( medicul din spital m-a trimis la med de fam ) . Aceasta cand m-a vazut a zis ca ce sa imi faca ea ? ca nu tb sa imi dea ea reteta compensata ci tb sa ma duk la Casa de Sanatate si ca ea imi elibereza doar o adeverinta medicala.
    Cu aceasta adeverinta merg la Casa de Sanatate . Cand ma vede aia de acolo mai avea un pik si incepea sa rada de mine . MI-a zis ca nu este suficient , mai mult aceasta adeverinta nu imi este de folos cu nimik . MI-a dat scris pe un bilet ce imi tb . M-am dus la spital unde medicul mi-a completat o fisa pe care mi-a dat-o de la CASM . Apoi m-am dus la medicul de familie sa imi dea reteta compensata ,. Bineinteles ca era f nervoasa ca ii cer reteta cand ea imi zisese clar ca nu imi poate da .
    Si uitati asa m-am plimbat pe drumuri , iar la spital sa iau rez la biopsie si in final la CASM pt depunea actelor si SURPRIZA , tipa cu care discutasem eu plecase de la ei . Si am asteptat pe alta si bineinteles ca asta nu stia absolut nimik !
    Ce sa va mai zic ? Imi este sila de toate sistemele noastre , oriunde ai merge si orice problema ai avea astia te plimba pe drumuri si mai mult NU au pregatirea necesara si iti dau informatiile gresit .
    Probabil va mirati d c mai pastrez legatura cu med de fam is nu ma mut la alta , ei bine pt ca nu am gasit alt medic si nu stiu la care sa ma mut , stiu din experienta ca toti sunt cu ochii numai dupa bani si nu isi fac deloc meseria .
    Aseara am facut ultima injectie . Pe voi va doare locul in care faceti injectia ? pe mine ma doare cateva zile .
  •  
    • 15 mesaje
    13 Feb 2009, 10:51
    1 0
    eu nu am facut nici un dosar ...medicul de familie este oblogat sa va dea reteta compensata doar daca are scrisoarea medicala din spital unde se scrie cla ca ai fost operata de endometrioza si ca trebuie sa faci tratamentul cu dipherelin
    si pe mine ma doare locul de la injectie
  •  
    • 15 mesaje
    13 Feb 2009, 10:54
    0 0
    eva tu ai avut efecte secundare de la injectie?cum te-ai simtit?
  •  
    • 1431 mesaje
    13 Feb 2009, 12:03
    0 0
    betty .......... eu ma simt cam naspha !
    mi-au dat destule reactii injectiile astea .....bufeuri , insomnii ( nu mai pot dormi noaptea ) , dureri de cap , ameteli , nervozitate ( uneori ) , uscaciunea vaginului
    Tu cum te simti ?
  •  
    • 1431 mesaje
    13 Feb 2009, 12:23
    0 0
    eu sunt curioasa cand o sa ne vina menstruatia . In prospect scrie ca apare in medie la 70 zile de la ultima injectie in cazul asta , de ex la mine ar fi o absenta de 127 zile ( 57 inainte de ultima injectie si 70 dupa ultima injectie ) .
    Ciudat mi se pare ca , tot in prospect scrie , ovulatia apare la 58 zile de la ultima injectie .Adika neavand ciclu .......apare totusi ovulatia inainte .
    VRoiam sa va zic ca am citit pe alte site-uri despre cazuri fericte cand femeilor nu le-a mai venit menstruatia ci au inceput simptomele de sarcina , asa ca poate avem si noi noroc
  •  
    • 15 mesaje
    13 Feb 2009, 12:46
    0 0
    si eu am probleme cu somnul nu pot dormi noaptea si ziua sunt foarte obosita,uscarea vaginului si cam atat....luna trecuta dupa prima injectii am avut cateva zile ameteli ,acum nu mai am.
    Abia astept sa termin tratamentul si sper ca dupa sa am si eu bucuria de a deveni mama
  •  
    • 1431 mesaje
    13 Feb 2009, 12:53
    0 0
    dar capul nu te doare ? eu am niste dureri de cap si in acelasi timp imi este fffffff somn , mi se inchid ochii de somn
    Cat as dormi eu ma simt obosita .......
  •  
    • 15 mesaje
    13 Feb 2009, 12:57
    0 0
    nu,capul nu ma doare in schimb dupa injectie am avut o durere groaznica de uter !!!!!!!!
  •  
    • 15 mesaje
    13 Feb 2009, 12:57
    0 0
    si mie mi-e tare somn nu am dormit mai deloc azi noapte
  •  
    • 15 mesaje
    13 Feb 2009, 13:00
    0 0
    eu trec peste toate aceste lucruri neplacute si ma gandesc sa nu recidivez boala si sa reusesc sa fac bb asta ma rog la Dumnezeu
  •  
    • 1431 mesaje
    13 Feb 2009, 14:23
    2 0
    da bety si mie imi este frica de asta ........sa nu recidiveze
    ai facut decat o singura injectie ?
    nu vreau sa te sperii .....dar mie dupa a doua injectie a inceput sa imi fie si mai rau
    la inceput nu simtam mare lucru si nici capul nu ma durea ......dupa ce am facut-o pe a doua au inceput si ametelile si durerea de cap ( cefalee )
  •  
    • 15 mesaje
    13 Feb 2009, 15:11
    0 0
    sunt la a doua injectie
  •  
    • 15 mesaje
    13 Feb 2009, 15:23
    0 0
    ahh si inca ceva eu am avut ciclu dupa prima injectie sunt curioasa acum la a 2 a se va opri cilul?