credeti in fermece? va dau sfaturi

  •  
    • 1377 mesaje
    11 Apr 2005, 14:33
    0 0
    intr-adevar, superb
    eu de aceeea si sunt pe forum, pentru ca am fost ajutata de eve cand nu mi-a fost prea bine, si pt ca ma bucur sa le fiu si eu alaturi celor care au probleme
    si nu de putine ori aflu chestii meseriase de pe aici
    cat priveste impulsivitatea - si mie imi da batai de cap uneori
    (ma bucur ca ti-ai schimbat 'pozitia' - multumesc )
  •  
    • 228 mesaje
    11 Apr 2005, 15:02
    0 0
    Nu stiu fetelor dar eu sunt foarte ingrijorata..amandoi avem probleme cu somnul de un an incoace...el adoarme in fiecare seara doar cu ajutorul somniferelor, iar eu...acum nu mai pot lua pentrru ca mi-e teama ca va dauna copilului..astfel..adorm doar dupa ora doua, trei noaptea..si dimineata nu mai pot dormi...la sapte, opt sunt in picioare..oricat as incerca sa mai stau in pat...sunt foarte ingrijorata....acum vin de la doctor..mi am facut analizele si au iesit destul de proaste...am o anemie foarte mare, acre odata cu sarcina va avansa..dupa ce ca nivelul calciului este foarte scazut se pare ca il mai si pierd...nu am pofta de mancare...oricat as incerca..in plus nu stiu daca din cauza sarcinii sunt atat de sensibila emotional...dar sunt cu nervii la pamant..mereu stau sa plang...din orice vorba ma podideste plansul...
  •  
    • 1377 mesaje
    11 Apr 2005, 15:11
    0 0
    innaa - tu trebuie sa fii acum puternica pentru bebic... nu te mai lasa coplesita! chiar daca nu ai pofta de mancare trebuie sa mananci! fa-o ca pe un tratament. pai e si normal sa fii cu nervii la pamant daca nu te hranesti ca lumea! nu uita, cel mic trage ce e mai bun in tine acum, si asa si trebuie - asa ca trebuie sa fii puternica!
    stii, e usor sa dam vina pe chestii facute de altii atunci cand nu merge ceva! eu zic sa incerci sa te aduni, pentru ca nu te poti juca nici cu sanatatea ta nici cu a celui mic!

    in afara de stresul legat de relatia voastra, voi ati mai iesit, v-ati plimbat, ati facut lucruri complet noi?

    daca tu crezi ca te ajuta, poti merge si la preot, sau la cineva care sa iti indeparteze eventualele facaturi. fie si numai pt placebo, si tot te vei simti mai bine!
    eu iti tin pumnii. si capul sus!
    incearca sa faci ceva exercitii de relaxare combinate cu efort fizic - pot face minuni
  •  
    • 74 mesaje
    12 Apr 2005, 02:16
    0 0
    Inna draga,am citit povestea ta...ce sa spun ,e destul de delicata.Incearca sa nu mai crezi in vraji,blesteme...mergi la biserica,fa lucruri care sa-ti faca placere(citeste o carte buna,iesi intr-un parc,du-te la un cabinet ...unde se fac masaje de relaxare,intalneste-te cu o prietena,etc).Hraneste-te..daca nu poti manca,macar ciuguleste ceva..si odihna ..asta e foarte esentiala.Scoala-te dimineata..deschide fereastra larg..inspira aer curat sa spune-ti:azi incep o zi minunata,voi fi fericita intreaga zi..nu mi-e frica s-o intampin ..pt ea imi aduce numai lucruri bune.Sunt complet relaxata...plina de vitalitate si sanatate.Sunt un focar de iubire ..si voi fi fericita intreaga zi.Sunt convinsa ca esti intr-o usoara depresie...probabil din cauza problemelor intampinate in ultimul timp..si oboseala acumulata.Trezeste-te mai devreme..fa-ti de lucru(treb sa ai activitate)sa-ti obosesti corpul si mintea..iar seara vei pica..intr-un somn profund..gandeste optimist si roaga-te.Rugaciunea face bine la suflet..nu face ca problemele sa dispara,dar aduce speranta si solutii.Iti doresc sa treci cat mai curand peste aceasta incercare..si sa-ti fie bine!
  •  
    • 74 mesaje
    12 Apr 2005, 02:23
    0 0
    mey..fetelor..am si eu o problema.....cum se fac papitoii astia?ca vreau si eu sa ma mai exteriorizez din cand in cand...si nu-i frumos sa fac asa....hahaha!Evya,draga...te-am citit..si tot citit...imi place cum gandesti...intradevar omul cat traieste invata..si eu mai am atat de mult de invatat....desi citim aici povesti traite de evele noaste..unele tragice,altele cu sfarsit fericit,unele socante,altele"s haioase....din pacate pana nu ne dam cu capul de pereti,facand propriile erori..nu ne inteleptim..si nu capatam experienta....va pup!
  •  
    • 578 mesaje
    12 Apr 2005, 08:52
    0 0
    kiara draga...adevar grait-ai! e adevarat ca pana nu luam noi insine contact cu anumite situatii, n-avem cum sa dam sfaturi sau sa reactionam in consecinta...
    si e adevarat, rugaciunea ajuta...dar eu cred ca tot e nevoie sa vb. si sa cerem si sfatul unui preot...
  •  
    • 150 mesaje
    12 Apr 2005, 08:55
    0 0
    Stelia, ai pus la posta scrisoarea pt manastirea frasinei?

    Eu azi o pun. Te pup!
  •  
    • 578 mesaje
    12 Apr 2005, 09:19
    0 0
    si eu as vrea s-o pun tot azi!
    sa ne-ajute Dumnezeu!
  •  
    • 578 mesaje
    13 Apr 2005, 09:03
    0 0
    Ieri am reusit sa trimit scrisoarea! As vrea sa ajung si vineri la biserica, la slujba sf. maslu...discutam si cu mama ieri la tel....ceva se intampla; indiferent de ce proiect ne-am apuca (ma refer la membrii fam. mele), desi la inceput totul pare ok, in curand se totul incepe sa scartaie...
  •  
    • 609 mesaje
    13 Apr 2005, 09:37
    0 0
    Fetelor, mi s-a intamplat ceva ciudat.Am lasat o pereche de pantaloni de vara in camera la bunica mea, iar ieri cand i-am luat erau indoiti la manseta si prinsi cu un ac de siguranta.Stateau la ea in camera de asta-toamna, eu nu i-am prins cu ac si nici bunica.Sa fie ceva necurat?
  •  
    • 150 mesaje
    13 Apr 2005, 15:01
    0 0
    Am pus si eu azi scrisoarea la posta si am cerut si confirmare de primire pt mandat.

    Doamne ajuta!
  •  
    • 1222 mesaje
    13 Apr 2005, 15:03
    0 0
    `
  •  
    • 578 mesaje
    13 Apr 2005, 15:07
    0 0
    as vrea sa merg la sf. gheorghe!
  •  
    • 404 mesaje
    14 Apr 2005, 09:35
    0 0
    Inna ce ne mai spui?Speram ca esti bine.
  •  
    • 150 mesaje
    15 Apr 2005, 16:25
    0 0
    Stelia, tu ce ai scris in mandatul postal atunci cand ai trimis banii? Eu am scris donatie, dra acum realizez ca am gresit, trebuia sa scriu plata acatist...Insa pe acatist am scris suma. Sper sa fie bine!
  •  
    • 578 mesaje
    15 Apr 2005, 17:00
    0 0
    n-am scris nimic, am amintit doar in scrisoare ca aduc si eu o contributie neinsemnata pt. manastire!
  •  
    • 228 mesaje
    17 Apr 2005, 16:42
    0 0
    sunt bine acum...am fost pe la socri in vizita...imi iau medicamentele...incerc sa ma calmez...dar mereu am o stare cacacioasa..ce inteleg eu prin asta? pai...am o stare emotionala foarte instabila...ma enerveaza toata lumea..ei saracii incearca sa ma ajute si eu sunt insuportabila...imi dau seama de asta dar cu greu ma stapanesc...mi se pare ca nu ma intelege nimeni...ca nimeni nu imi spune ce am nevoie sa aud...si mereu am starea asta de plans...una doua imi dau lacrimile..si daca nu plang sa ma linistesc..e de jale...trec vre-o doua ore si o iau de la capat...nu va cer sa ma intelegeti pentru ca de multe ori nici eu nu ma inteleg...va pup pe toate..ma duc sa trag un plans ca iar ma apuca...
  •  
    • 2292 mesaje
    19 Apr 2005, 08:34
    0 0
    Draga Innaa...am citit tot ce ai scris si mi-am amintit cazul unei bune prietene. Ea a patzit aproape la fel si mi-a spus ca pentru a scapa de problema a tzinut post miercurea si vinerea, a citit PSALTIREA sau PSALMII LUI DAVID (SE INCEPE CU TATAL NOSTRU, SFANTA TREIME, PSALMUL NR 50 SI APOI PSALMII : 3, 9, 12, 23, 24, 27, 30, 31 SI 69 CARE DE ALTFEL ESTE SI CEL MAI IMPORTANT - TOTI FIIND IMPOTRIVA VRAJMASILOR)iar la 12 noaptea (si asa ziceai ca nu te poti odihni) citea ACATISTUL SFANTULUI CIPRIAN SAU RUGACIUNEA FECIOAREI MARIA. Sper sa te ajute sfatul meu. Mult succes
  •  
    • 74 mesaje
    22 Apr 2005, 11:18
    0 0
    draga mea....ai dreptate..aceste rugaciuni sunt foarte bune...atat pentru suflet cat si pt indepartarea vrajilor si a dusmaniilor.Draga mea Inna,citind aceste rugaciuni,nu ai cum sa nu scapi de problema ta...poti merge si la biserica...o spovedanie ..o impartasanie..si gata,totul e rezolvat!Hai..te rog...vreau un zambet!
  •  
    • 578 mesaje
    7 Mai 2005, 11:48
    0 0
    draga marty, asa cum povesteai tu ca ai primit scrisoare de confirmare de la manastire in ajun de Craciun, asa am primit si eu in ajun de Pasti! sper ca Dumnezeu sa imi acorde sprijinul pe care i l-am solicitat!
    mi-as dori ca in concediu sa plec pe la diverse manastiri, sa fac un fel de pelerinaj...sper sa pot!
    toate cele bune tuturor si...Hristos a inviat!