credeti in fermece? va dau sfaturi

  •  
    • 509 mesaje
    22 Apr 2004, 13:03
    0 0
    apropos de astrologie, se pare ca cei ce citesc in stele, cred in horoscoape etc..sunt tot....satanisti, pentru ca asta e poate cea mai rezonabila si decenta metoda de a-ti afla viitorul.

    FETELOR,SUNTEM STIGMATIZATE!! SUNTEM CU TOATE NISTE SATANISTE...CE NE FACEM? PROPUN SA NE BICIUIM IN GRUP)))
    ....PENIBIL, ma umfla si rasul!
  •  
    • 44 mesaje
    22 Apr 2004, 15:05
    0 0
    ai dreptate Rozamunda..din pacate ignoranta e in floare..
    poate sunt mai fericiti cei ce ignora lucrurile din jur..toate fenomenele care din pacate se intampla,vrem sa credem ca exista sau nu..
  •  
    • 80 mesaje
    23 Apr 2004, 08:20
    0 0
    draga Andra, nimeni si nimic nu te poate face sa crezi in magie.asta este parere ta si doar tu ti-o poti schimba.sa sti ca nu te acuza nimeni ptr ceea ce crez dar trezeste-te asta-i realitatea de multe ori doare. si violenta este un adevar,si ceea ce exista trebuie sa crezi!!!dar eu care descant de farmece, daochii...ce sa mai zic ? nici eu nu trebuie sa mai cred in ceea ce fac ,ar insemna ca sunt o nebuna care nu are ce face. decat sa prosteasca lunea .in plus eu nu fac rau si nici nu iau bani . eu nu fac decat la prieteni. si nu mai uneltii impotriva noastra. ca nu se stie niciodata ce intorsaturi mai ia viata si poate ajungi sa simti pe pielea ta .nu mi-o lua in nume de rau nu iti doresc asta ,dar cu atata rautate pe pamant cine stie ce mistere ne mai ascunde viata... invata sa fii mai credula.niciodata nu e prea tarziu! nu incerca sa ne spui tu noua ca tu nu citesti horoscopul, sau nu iti pui dorinte ca ai vazut te miri ce. uneori e bine ca-ti faci viata mai usoara cu jocuri mai copilaresti.
  •  
    • 727 mesaje
    23 Apr 2004, 08:32
    0 0
    Sincer, eu inclin sa cred ca exista asa ceva, dar daca stai departe de aceasta lume misterioasa nu are cum sa te afecteze..Stiu un caz in care farmecele au condus la un fel de nebunie, si anume bunica mea. E obsedata ca ii face lumea tot felul de farmece, ca vor sa ii ia casa, sa o omoare si tot felul de prostii...dar eu cred ca e numai in mintea ei. A ajuns acum sa mearga la n biserici, de n ori pe zi, Dumnezeu stie ce o scrie in acatistele alea. Iar dupa ce iese de la biserica, injura si vorbeste de rau pe toti cei pe care ii banuieste ea ca i-ar face farmece.Am vorbit si eu cu persoanele respective si s-au ingrozit de ce poate sa ii treaca prin minte bunicii mele pt ca prea a ajuns la extrem.
    Asa ca lasati prostiile si vedeti-va de viata de zi cu zi si nu mai dati vina pe cine stie ce fenomene paranormale pt nereusitele voastre
  •  
    • 80 mesaje
    23 Apr 2004, 10:08
    0 0
    draga Blackeritza, problema ei nu este unica. cred ca a facut un acatit la biserica in care si-a exprimat dorinta de invidie sau dusmanie,la fel am patit cu bunica mea.trebuia sa fi stiut ca daca gandeste de rau in biserica se intoarce asupra ei.te poti duce cu ea la o biserica si sa scrii inn acatist.. asa cum d-zeu ne ajuta pe noi sa va ajute si pe voi.toti suntem egali.problema ei poate fi eliminata daca iti spune tie ce face,incearca sa vb cu ea poate iti dai si tu seama de la ce vine treaba asta cu obsesia vezi daca poarta cuiva ceva ,fiecare are secretul lui.nu vreau sa te sperii dar unei vecine ajunsese sa i se faca rau cand intra in biserica si totul a inceput de la un acatist,in care ar fi spus sa nu mora pers respectiva pana nu ii iese coptura,sa arda de vie,si cate si cate...nu te pot ajuta daca nu imi spui ce a facut bunica ta. in cazul asta trebuie sa te consulti cu ea si sa mergeti la vrajitoare. ca daca este intradevar facut ceva, trebuie sa desfaci cu magia alba.daca ajungi la vrajitoare nu te lasa impresionata de ea nu o lasa sa iti dea in carti.si nu ii da nici un obiect de aur de la tine si nici de la bunica ta. o sa iti spuna ca il baga in pamant si il scoate dupa 40 de zile cand s-o face talisman. mai bine cauti o femeie batrana.de la care poti cumpara niste plante care sa le fierbi cu apa sfntita si sa le bea. ori sa guste dupa care sa o lase sa sece.si saca nu da rezultat sa repeti si a doua - treia oara.
  •  
    • 11438 mesaje
    23 Apr 2004, 10:41
    1 0
    Blackeritza,nu sunt de acord cu tine...
    Nu este deloc adevarat ca daca stai departe de "nebunia farmecelor" si mai ales...ca daca nu crezi in ele ....nu te pot afecta in realitate...
    Cum am mai spus...eu am simtit-o pe pielea mea si in nici un caz in perioada respectiva nu auzisem de porcarii de genul....sau doar vag dar pe-o ureche imi intrau si pe alta imi ieseau pt. ca la cei 20 de ani cat aveam eu atunci ma interesa cu totul altceva si nu sa cred in vorbe babesti...dar...
    Am sa-ncerc sa fac un mic rezumat la ceea ce-am simtit eu....evident...povestea este foarte lunga si cu foarte multe detalii,dar...
    Ideea e ca pe la 20 de ani am inceput sa ma simt foarte rau cu sanatatea...ma topeam din picioare...mi-au aparut tot felul de chiste...dureri peste dureri...stat in spitale luni de zile...umblat prin toata tara pe la toti doctorii...si nimeni nu-mi gasea cauza...toti dadeau cu presupusul...
    Dar cert e c-am avut un chist ovarian de 7 cm(poza de la eco o confirma si nu a fost singura) care se pare ca ar fi obstructionat ureterul stang si de aici pielonefrita cronica cumulata cu tulburari hormonale...DIAGNOSTIC: suspecta de cancer.
    Trebuia sa ma opereze si sa-mi scoata tot...uter,ovare..tot...sa ma nenoroceasca la 21 de ani ca si femeie...
    Acum sa intru in partea cu voodoo...cu vreo doi ani inainte am inceput sa aud tot felul de pocnituri prin casa intre 12 si 2 noaptea. La inceput am crezut ca-i mobila dar in timp s-au intensificat.Ma trezeam noaptea in bubuituri in geam evident speriata,dar nu le-am bagat in seama si cu timpul am inceput sa ma obisnuiesc si sa nu-mi mai atraga atentia.
    In familie au inceput tot feluri de probleme...ai mei se certau ca naiba...eu eram nelinistita si aveam cosmaruri peste cosmaruri...
    Ma rog...dupa ce m-am imbolnavit si-am vazut ca doctorii nu-mi prea fac nimic am chemat si o bioenergeticiana acasa care din vorba in vorba ne-a zis ca energia negativa=vraji vine de pe undeva de pe balcon.Ce aveam pe balcon????...tampenii...printre care si roti de rezerva de la masina lu tata-meu...Ne-a spus sa cautam sub scaunul din dreapta de la masina...si cum taica-meu nu credea sub nici o forma(dar de fapt nici noi ceilalti din familie) nu s-a cautat nimic....pana intr-o zi in care i s-a spart un sac de ciment si a trebuit sa faca curatenie.Sub scaunul din dreapta a gasit doua braie negre legate intre ele si la mijloc era un ghemotoc cu habar n-a ce ca taica-meu s-a speriat si le-a aruncat pe-un rau(era la tara la bunici)...din acel moment am inceput sa fim atenti la tot felul de chestii de genul din jurul nostru...si au trecut lunile..tot la fel de rau imi era..mama a inceput sa-mi faca slujbe peste slujbe...megeam la biserica si nimic...
    Si acum sa ma intorc la perioada de dinainte de operatie...cu cateva zile inainte de marea operatie care m-ar fi nenorocit pe viata am auzit de Molidvele Sf. Vasile...si le-am facut...nu vreau sa va zic cum m-am manifestat...in biserica n-am simtit nimica doar ca ma gandeam cate tampenii pot sa indruge preotii in slujbele respective si ca ceea ce faceam era cea mai mare jignire adusa pragmatismului din mine si....ma rog...evolutiei omenirii...
    Totul a fost bine pana la sfarsit cand m-au apucat niste dureri de-mi venea sa sar pe pereti...Ne-am intors acasa si din clipa cand am intrat in camera m-au apucat pandaliile...urlam..eram foarte nervoasa..am luat-o pe mama de gat...ca in final sa mi se fac rau.Noroc ca a venit prietena mamei care-i psiholog si a inceput sa-mi citeasca Visul Maicii Domunui.Prin toata casa au inceput pocniturile...mama se chinuia sa aprinda tamaia si nu reusea...mie mi se facuse rau si eram intr-un fel de semi-lesin...Eu vag imi mai amintesc ce s-a intamplat..dar ai mei mi-au spus ca bricheta a crapat...lingura de inox in care se chinuia mama sa aprinda tamaia(ca din mana nu reusea si se ardea tot timpul la degete)..a inceput sa se topeasca...credeti-ma ca nu vorbesc deloc tampenii...este purul adevar dar multi ani n-am vrut sa vorbesc despre asta ca lumea ori zice ca mint ori ca mi-s nebuna.De ce o fac acuma???...nu stiu dar vreau sa
  •  
    • 11438 mesaje
    23 Apr 2004, 10:43
    1 0
    De ce o fac acuma???...nu stiu dar vreau sa intelegeti ca indiferent cat de multa tehnologie exista pe Pamant...ca indiferent cat de mult a evoluat lumea...ca indiferent daca esti sau nu intelectual(apropo...ai mei sunt profesori...iar eu inginera...deci nu se pune problema c-am fi ignoranti)...GANDUL RAU SI FAPTA REA A UNORA SPRE TINE..ENERGIA NEGATIVA...VOODOO...VRAJI...FARMECE...sau cum mai vreti voi sa le ziceti EXISTA si mai grav este ca se si practica.
    Sa va spun finalul???...Dupa ce am inceput sa ma mai linistesc si sa mi se desclesteasca gura...am inceput sa citesc si mi-am revenit.A doua zi m-am intors la spital si din nou a fost confirmat chistul cu pricina.A doua zi au inceput pregatirile pt. operatie...ai mei erau distrusi...umflati la fata de atata plans si rugaciuni facute in noaptea respectiva..au fost chemate 5 persoane pt. sange...m-au ras...mi-au facut clisma...ma rog...si inainte de a intra in sala doctorii au vrut sa ma mai vada inca o data la eco...habar n-am de ce dar D-zeu le-a luminat mintile...SURPRIZA!!!CHISTUL DISPARUSE IN TOTALITATE!!!!...evident ca nu si-au explicat si inclusiv medicii au afirmat ca este minune de la D-zeu...
    De atunci l-am simtit pe D-zeu langa mine tot timpul...nu m-am vindecat in totalitate dar cel putin mi-am revenit..nu mai am dureri decat sporadic...si in ultimul an am vazut ca este mult mai bine..cel putin cu sanatatea...E...de atunci au trecut 9 ani si inca nu sunt convinsa ca sunt curata...dar slujbe pt. inlaturarea lor am mai facut...
    D-zeu stie ce este dar multi preoti,calugari mi-au confirmat ca a fost ceva...Si intr-adevar...DACA SLUJBE DE INLATURARE EXISTA...ATUNCI EXISTA SI VRAJI...pt ca numai D-zeu te poate vindeca de ceva ce nu vine de la el.
    Acum imi asum foarte multe riscuri etalandu-mi povestea si credet-ma ca o fac fara nici o retinere...doar pt. a va da urmatorul sfat :AVETI GRIJA CE AFIRMATI DACA NU STITI SIGUR CA EXISTA SAU NU!!!!EU STIU.........
  •  
    • 80 mesaje
    23 Apr 2004, 11:14
    0 0
    draga Carmelia nu esti de loc nebuna este foarte bune ca le spui si lor ce inseamna sa ai facute farmece.acum 6 luni m-am mutat la tara. a gasit bunica mea nu smoc de par negru legat cu ata rosie. le-a pus in cos dupa care a aterizat in pat sub plapuma.le-am luat si le-am bagat in foc...nu stiam ce sa fac ca nu ardea,ce mi-a venit de am dat cu apa sfintita dupa care a ars.la cateva zile am inceput sa auzi busituri in pereti din partea sobei. bunica mea se confrunta cu o boala de mana si picior pe partea stanga.se chinuie cu ia de 2ani de cand a gasit niste bucati de carpa neagra intr-un tifon alb.de atunci nu o inteleg de loc este foarte rea.acum de curand s-a certat rau cu tatal meu incercand sa aprind tamaie nu reuseam.insa problema s-a rezolvat cat de cat dupa ce am descantat ma bucur ca s-au in-mpacat. dupa mine eu cred ca tu ai avut ceva facut pe vreun obiect de al tau.
  •  
    • 80 mesaje
    23 Apr 2004, 11:15
    0 0
    draga Carmelia nu esti de loc nebuna este foarte bune ca le spui si lor ce inseamna sa ai facute farmece.acum 6 luni m-am mutat la tara. a gasit bunica mea nu smoc de par negru legat cu ata rosie. le-a pus in cos dupa care a aterizat in pat sub plapuma.le-am luat si le-am bagat in foc...nu stiam ce sa fac ca nu ardea,ce mi-a venit de am dat cu apa sfintita dupa care a ars.la cateva zile am inceput sa auzi busituri in pereti din partea sobei. bunica mea se confrunta cu o boala de mana si picior pe partea stanga.se chinuie cu ia de 2ani de cand a gasit niste bucati de carpa neagra intr-un tifon alb.de atunci nu o inteleg de loc este foarte rea.acum de curand s-a certat rau cu tatal meu incercand sa aprind tamaie nu reuseam.insa problema s-a rezolvat cat de cat dupa ce am descantat ma bucur ca s-au in-mpacat. dupa mine eu cred ca tu ai avut ceva facut pe vreun obiect de al tau.
  •  
    • 80 mesaje
    23 Apr 2004, 11:17
    0 0
    imi cer scuze.nu intentionez sa trimit acelasi msg de 2 ori. cred ca di greseala
  •  
    • 509 mesaje
    23 Apr 2004, 11:41
    0 0
    jkjh
  •  
    • 89 mesaje
    23 Apr 2004, 11:51
    0 0
    Este uimitor ce ti s-a intamplat! Eu, personal nu cred in chestii de genul asta, nu in sensul ca nu ar exista, pentru ca nu pot da un verdict, ci pur si simplu ignor subiectul! Nu m-a preocupat niciodata prezicerea viitorului intratat incat sa ma duc la vrajitoare, ghicitoare,etc si nici ganduri sa fac cuiva rau nu am! Cat despre ce mi s-ar putea intampla mie datorita raului altora, eu de mica cred in Dumnezeu, asa cum crezi si tu, si sunt convinsa ca NU MA POATE ATINGE RAUTATEA ALTORA SUB FORMA ASTA ! Nu stiu daca credinta imi ofera siguaranta asta , dar chiar cred ceea ce zic ! Deci pentru mine sunt pure tampenii! Insa nu ma indoiesc ca ceea ce ai povestit este adevarat, si ma bucur ca te-ai vindecat!
  •  
    • 11438 mesaje
    23 Apr 2004, 12:50
    0 0
    Mda...si de cativa ani ma simt foarte vinovata ca m-am indepartat de D-zeu...de fapt...de biserica...cand eram bolnava ma duceam la slujbe in fiecare duminica...de cand mi-e bine n-am mai fost asa des..ba mai mult in ultimii doi ani n-am mai fost deloc...
    Cred cu toata convingerea mea in D-zeu...ma rog acasa...dar nu stiu de ce nu-mi mai place sa merg la biserica...
    Ma simt vinovata...ca stiu ca sunt om si mai ales nerecunoascatoare...cand am avut nevoie a fost langa mine...l-am simtit si numai datorita lui sunt acuma in viata..si cand imi e mai bine eu ce fac????...alerg dupa bani si dupa un trai cat mai bun din punct de vedere material...m-am inrait si nu-mi place deloc...dar intotdeauna gasesc sa fac orice altceva decat sa ma duc la biserica...

    ....si acum ma doare capul de-mi crapa nu alta....am zis eu ca nu-mi place sa vorbesc despre astea...gata...m-am potolit...
  •  
    • 509 mesaje
    23 Apr 2004, 13:08
    0 0
    iertati hieroglifele de mai sus, se para ca nu pot intra pe mesaje private decat daca postez ceva.

    vroiam sa va spun ca si eu am trecut printr-o experienta groaznica cu spiritismul, eram in liceu, la 16 ani si descoperisem cu prietena mea modalitatea asta de a primi raspunsuri la tot felul de intrebari din perioada aceea.
    pentru o astfel de practica trebuie o initiere cat de cat, sunt niste semne care trebuiesc desenate intr-un cerc si in felul asta esti protejat dar noi habar nu aveam, si ne distram asa cat de des aveam ocazia sa ramanem singure acasa, va dati seama, acasa!!
    evident ca au inceput sa mi se intample tot felul de lucruri, dar de teama le puneam pe seama coincidentelor, nu voiam sa cred ca e ceva mai mult decat atat.
    si cosmaruri care se manifestau printr-un fel de blocaj, eram constienta ca visez, ca vreau sa ma trezesc pentru ca mi-era frica dar nu poteam sa ma misc, nici sa deschid ochii, nici sa tip dupa ai mei, reusam cu greu sa ma trezesc dupa ce imi faceam zeci de cruci cu limba si incercam sa spun Tatal Nostru dar nu prea imi iesa. cand ma trezeam aveam pleoapele grele si eram la un pas sa pic din nou in transa. trebuia sa merg sa ma ud pe fata si sa incerc sa adorm abia dupa vreo ora timp in care incercam sa spun rugaciuni. perioada a durat cam 3-4 ani, e adevarat ca aceste cosmaruri le aveam cam la 2-3 luni, imi era teama sa adorm. la inceput credeam ca din cauza oboselii, dar totusi cum v-am spus nu scapam decat facand cruce cu limba si rugandu-l pe Dumnezeu sa ma trezeasca.
    am scapat citind la 12 noaptea Paraclisul Maicii Domnului asa cum m-a invatat o buna prietena care e si astrolog, si am mers de trei ori la Sf. Anton a cate 9 marti.
    m-a ajutat ata de mult asta incat am scapat, m-am apropiat mai mult de Divinitate, si imi e bine, chiar am scapat de paralizia aceea provocata de creaturile acelea odioase. niciodata nu puteam sa le vad indeaproape.
    sa nu faceti niciodata spiritism, nici sa nu participati la un astfel de ritual ca cei sensibili sunt foarte predispusi sa fie posedati de entitati negative daca se pot numi asa.
  •  
    • 11438 mesaje
    23 Apr 2004, 13:23
    0 0
    roza...eu ti-am trimis mai demult un mail...l-ai primit????
  •  
    • 509 mesaje
    23 Apr 2004, 14:13
    0 0
    carmelia, n-am primit nimic, am verificat mesajele.
  •  
    • 509 mesaje
    23 Apr 2004, 14:20
    0 0
    carmelia, asa simt si eu. de cand au incetat visele alea si m-am vazut cu sacii in caruta n-am mai fost la biserica, si simt ca ar trebui sa merg dar nu gasesc niciodata momentul potrivit, si nu e bine...(
  •  
    • 112 mesaje
    23 Apr 2004, 14:37
    0 0
    Buna evelor! Eu cred in magie si chiar sunt interesata sa aflu mai multe lucruri despre asta. Sora mea a trecut printr-o perioada ft grea. Cineva le-a spus parintilor ca i s-au fact vraji la morminte. Ajunsese sa nu mai stea de vorba cu familia, avea ochii injectati tot timpul, a plecat acasa la prietenul ei si incerca sa ia din casa toate lucrurile (credea ca i se cuvin),...
    Si am mai vazut situatii cand anumite persoane iau legaturile de la mainile si picioarele mortilor (in biserica) si le iau cu ei, sau pastreaza din apa cu care a fost spalat mortul.
    Poate sa-mi recomande si mie niste carti, ceva, sunt interesata.
  •  
    • 11438 mesaje
    23 Apr 2004, 14:44
    0 0
    roza...acum vreo cateva saptamani am descoperit si io ca boul mesajele private si-am vazut ca acum doua luni cand am zis ca parasesc o perioada forumul mi-ai trimis mesaj cu adresa ta de mail...ti-am raspuns...dar eu ti-am scris pe mail-ul tau...si nu pe eva pe privat...
  •  
    • 89 mesaje
    23 Apr 2004, 14:47
    0 0
    Stai linistita, nici eu nu ma prea duc la biserica, de fapt doar de Pasti! Dar de crezut,cred, fac rugaciune in fiecare seara, asa m-a invatat mama de cand sunt mica si s-a prins, dar nu sunt habotnica! Cred ca important este sa crezi cu adevarat si credinta o practici unde te simti tu bine! Eu de exemplu nu ma simt bine in bisericile ortodoxe, au aer de inmormantare,sunt atat de intunecate....Am fost intr-o biserica catolica, si chiar mi-a placut cum arata! Multa lumina, plante, era o atmosfera linistitoare.Insa nu este un motiv sa-mi schimb religia, spuneam asa ca o constatare! Sfatul meu e sa crezi in continuare si sa nu te simti vinovata daca nu te-ai mai dus la biserica, credinta o porti in suflet!