credeti in fermece? va dau sfaturi

  •  
    • 150 mesaje
    6 Apr 2005, 10:06
    0 0
    Stelia, ai fost la biserica sa vorbesti cu preotul?
    Eu cred ca ar fi bine sa vorbesti cu preotul, sa ii spui ce ti se intampla.
    Succes si ai grija de tine!
    Pupici!
  •  
    • 578 mesaje
    6 Apr 2005, 10:55
    0 0
    offf...n-am ajuns inca...desi simt nevoia asta din ce in ce mai puternic...pt. ca lucrurile merg destul de p.rost...de fapt, echilibrul meu s-a destabilizat un pic si de atunci totul pare sa fie primit direct in plin...nu resusesc sa ma echilibrez deloc...
  •  
    • 666 mesaje
    6 Apr 2005, 11:02
    1 0
    Stelia ,fi atenta ce m-a invatat si pe mine cineva.Daca ti-ai pierdut increderea in preotii de oras in care si eu mi-am pierdut increderea ,scrie problemele tale cat mai succint pe o foaie in care scrii si un acatist cu numele celor pt. care vrei sa se roage calugarii si trimite-o la Manastirea Frasinei,Comuna Muiereasca ,Jud.Ramnicu Valcea.Am inteles ca rugaciunile lor fac minuni.Si eu vreau sa scriu, dar tot la fel nu gasesc,parca momentul.
  •  
    • 410 mesaje
    6 Apr 2005, 11:12
    0 0
    SUNT ORTODOXA!!!
  •  
    • 410 mesaje
    6 Apr 2005, 11:16
    0 0
    DRAGA MARTY, IN BIBLIE SUNT POMENITI PETRU, ANDREI, IOAN,..ETC DAR NU CA SFINTI...CI ASA CUM AI SPUS SI TU CA "APOSTOLI"...AU FOST UCENICII D-LUI HRISTOS...CEI CARE I-AU FOST ALATURI IN TIMPUL VIETII SI CARE DUPA INALTAREA SA LA CERURI AU RAMAS SA VESTEASACA EVANGHELIA...DAR..NU AU FOST NICIODATA NUMITI SFINTI!!!

    VA ROG NU MA MAI JUDECATI PENTRU CA NU VREAU SA MA DAU IN SPECTACOL...SPUN DOAR CEEA CE AM STUDIAT NU CE AM VISAT NOAPTEA...SI VA INDEMN SA CITITI BIBLIA...POT RASPUNDE INTREBARILOR VOASTRA DACA GASITI CEVA ACOLO CE NU INTELEGETI!!! VA PUP!
  •  
    • 578 mesaje
    6 Apr 2005, 11:52
    0 0
    marty draga mea, eu stau f. p.rost cu timpul...si nici n-am masina personala sa ma pot deplasa usor...de aia am tot amanat sa merg la biserica...dar la posta cred ca ajung mai repede. Insa stiam ca trebuie platite acatistele, si in plic nu e permis sa pui bani, nu? pot trimite asa, fara sa platesc nimic?! eu nu ma pricep f. bine la procedurile astea...poate ma ajuti tu...multumesc frumos!
  •  
    • 666 mesaje
    6 Apr 2005, 13:35
    0 0
    Daca vrei sa platesti pentru acatist poti sa o faci tot in acelasi timp printr-un mandat postal.Iti arata tipa de la ghiseu.Eu am scris deja o scrisoare pe 2 decembrie anul trecut si exact in ziua de ajun mi-a sosit srisoare de confirmare de la manastire cu mii de multumiri pt. ajutorul banesc.A fost cel mai frumos cadou de craciun si m-a ajutat sa sper din nou.
    Eu am pus o suta de mii dar tu poti pune cat ai.
    Tipa de la ghiseu stia de manastire de zece ani si zicea ca foarte mult a ajutat-o .Ea m-a invatat cum sa scriu si sa pun la destinatar :Staret Neonil Stefan, nu doar numele manastirii.Foarte multa lume aplica metoda asta .Tot din lipsa de timp.Dar sa stii ca si daca mergi personal nu ai acces cecat la schitul manastirii.Manastirea se afla undeva pe un munte si se aplica aceleasi restrictii ca pe Muntele Athos .Se zice ca acei calugari nu au avut contact cu civilizatia de f. multi ani.Traiesc doar in rugaciune.
    Sa dea Domnul sa te ajute sfatul meu.
  •  
    • 666 mesaje
    6 Apr 2005, 13:41
    0 0
    .....nu ai acces la schitul.......

    Scuze pt. greseala...
  •  
    • 578 mesaje
    6 Apr 2005, 13:48
    0 0
    iti multumesc mult! o sa incerc! pt. ca nu stiu unde sa mai caut resurse sa fac fata vietii! ma simt f. obosita! pana acum reuseam mereu sa-mi gasesc sperante...chiar la biserica...insa acum, neavand nici timp sa merg la biserica (desi din cand in cand am reusit sa fur putin timp sa ajung)simt ca nu mai am unde sa merg sa cer ajutor...
  •  
    • 150 mesaje
    6 Apr 2005, 13:53
    0 0
    Marty, multumim mult ca ne-ai spus.

    Dar vreau sa te mai intreb ceva, dar sa nu razi de mine: cum incep scrisoarea, cum ma adresez?
    Stelia, hai sa ne mobilizam si sa scrie, ce zici? Eu as vrea azi sau maine sa o fac.

    Merci mult, Marty! Va pup!
  •  
    • 578 mesaje
    6 Apr 2005, 14:07
    0 0
    teolinda draga, cred ca o sa incep mentionand ca ma simt pierduta...si ca ii rog sa se roage pt. pacatoasa de mine!
    da, vreau sa ma mobilizez! sper sa am timp sa scriu intr-o pauza scrisoarea...si s-o trimit la sf. de program (chiar trec pe langa o posta!)
  •  
    dru
    • 57 mesaje
    6 Apr 2005, 15:09
    0 0
    Stelia, am invatat de la un preot, ca nu-i suficient sa trimiti acatiste sau lucruri la sfintit, trebuie sa si crezi cu toata fiinta ta. Si daca nu ai ajuns pana acum la biserica poate ca, inca, nu-i momentul pentru tine, poate ca inca mai poti duce greutati si inca nu iti intorci fata la Dumnezeu.
    O sa te invat ceva (m-a invatat si pe mine altcineva):
    -mergi in fiecare vineri la Biserica, roagate pentru ce vrei tu si aprinde o lumanare la fii pentru Fecioara Maria;
    -mergi, o data pe luna (daca vrei tu si mai des), la sapte biserici in aceeasi zi. la fiecare dintre ele te rogi pentru iertare de pacate si pentru ceva anume si aprinzi o lumanare la vii pentru ceea ce te-ai rugat (de ex. sanatate) si una la morti pentru iertarea pacatelor.
    Ai putea sa incerci sa mergi la moastele Sf. Calinic de la Cernica-pe 11 aprilie este ziua sfantului si se scot moastele afara. Oricum te poti duce oricand pt. ca ele sunt in permanenta in Manastirea Cernica.
    Dumnezeu sa te ajute si sa-ti dea liniste si pace sufleteasca.
  •  
    dru
    • 57 mesaje
    6 Apr 2005, 15:10
    0 0
    scuze pt. ortografie, am vrut sa scriu vii
  •  
    • 666 mesaje
    6 Apr 2005, 15:40
    0 0
    Oooff,Stelia...draga de tine,te inteleg perfect.Si eu m-am zbatut foarte mult sa inteleg ce mi se intampla si mai ales de ce .Eram in stare sa fac orice ca sa-mi intre viata pe un fagas normal(cu exceptia vrajitoarelor).Tot ce am auzit ca e bine sa faci ,sa aprinzi lumanari de nu stiu cate ori si la nu stiu cate biserici samd.....sa mergi la nu stiu ce biserica sau manastire .Nu pot sa zic ca am fost chiar peste tot dar am obosit sa caut sa aflu asa raspunsul .Nu le-am facut ca pe niste lucruri obisnuite .M-am rugat din tot sufletul si uneori aveam sentimentul ca, chiar sant auzita .Dar am obosit .....psihic.
    Am aflat de Manastirea Frasinei si am luat-o ca pe o ultima speranta.Ma rog la Dumnezeu sa-ti gasesti linistea si tu si celelalte aflate in nevoi.


    P.S:am uitat sa va dau si codul postal:
    247405,jud.Valcea
  •  
    • 578 mesaje
    6 Apr 2005, 15:41
    0 0
    draga dru, poate ca mai gasesc forta sa mai duc greutati...dar in momentul in care ma vor coplesi, nu stiu daca mai pot gandi logic, sa mai am timp sa merg la Dumnezeu...
    o stare cam ca acum am avut in toamna (de fapt cam de atunci nu reusesc sa-mi revin!)si am fost cu niste prietene la o biserica in afara Bucurestiului...aveam sufletul atat de greu ca nu mi-am gasit cuvintele sa-i povestesc parintelui ce mi se intampla...pur si simplu m-a bufnit plansul!
    si simt/vreau/cred ca trebuie sa ajung mai mult la biserica...pana ieri am fost la Sf. Anton (cele 9 marti)cu toata lipsa de timp! insa vreau sa DISCUT cu un duhovnic...dar nu unul care sa-mi tina teoriile din carti, ci unul care sa inteleaga lupta mea interioara si sa ma sfatuiasca in spiritul credintei...preotul din toamna mi s-a parut potrivit, dar nu mai am cum sa merg acolo...poate totusi voi gasi o solutie!
  •  
    dru
    • 57 mesaje
    6 Apr 2005, 15:46
    0 0
    Incearca la parintele Zaharia de la Biserica de pe Dorobanti (e asezata intre posta si Petrom-ul de pe Dorobanti). Biserica poarta hramul Maicii Domnului. Si, fruntea sus ca poate fi mult mai rau.
  •  
    • 578 mesaje
    6 Apr 2005, 16:14
    0 0
    aia ma si sperie...sa nu fie mai rau!
    mersi frumos de sfat!
  •  
    • 578 mesaje
    6 Apr 2005, 16:22
    0 1
    de ce sa credem ca minti?! experientele fiecaruia difera! ce e trist e ca exista atata rautate pe lume!
  •  
    • 666 mesaje
    6 Apr 2005, 16:47
    0 0
    Simina ,la mine in casa zici ca e intrecere de pocnituri , zgomote si luminite si niciodata ziua .Numai dupa 12 noaptea.La inceput ma speriau rau ,acum le ignor chiar daca pocnesc de zici ca s-au spart toate.Mai nou cand aud cate o pocnitura zic :,,da, da aici sant".Pe urma imi vad de treaba .,,Farmece" sau nu ,nici nu mai imi pasa .Ignorandu-le am obsevat ca imi e mai bine.
    Pastrez credinta in suflet si pe Dumnezeu tot acolo. Restul ,nu mai conteaza.Va pup
  •  
    • 74 mesaje
    6 Apr 2005, 23:17
    0 0
    of..of...Madena..cat te poti contrazice!Eaberant sa spui ca poti recurge la serviciile unei vrajitoare,dar ti-e frica sa ajungi la o ghicitoare care este cu mult mai inofensiva.Cum poti da sfaturi oamenilor de a merge si la biserica si la vrajitoare?EXISTA O SINGURA CALE...NU EXISTA CALE DE MIJLOC.Mai gandeste-te.