credeti in fermece? va dau sfaturi

  •  
    • 150 mesaje
    30 Mar 2005, 13:53
    0 0
    Daca nu iti merge link-ul, cauta in site-ul www.formula-as.ro, dai cautare sf. ciprian.
    Ta pup si Doamne ajuta!
  •  
    • 578 mesaje
    30 Mar 2005, 18:14
    0 0
    teolinda, multumesc mult! cum trebuie sa procedez? sa merg vinerea acolo la slujba? sau cum?
  •  
    • 476 mesaje
    30 Mar 2005, 22:35
    0 0
    stelia mergi vinerea la biserica sf gheorghe la slujba de maslu, incepe in jurul orei 17.30
    este un preot minunat acolo , parintele Bogdan
  •  
    • 666 mesaje
    31 Mar 2005, 00:07
    0 0
    Fetelor aveti grija ,acatistul Sf. Ciprian nu ai voie sa-l citesti singura.Este extrem de periculos.Preotul mi-a zis asta dupa ce deja il citisem 39 zile.De regula il citesc mai multi preoti sau calugari ,pt. ca pot fi ,,cu doua taisuri" asa cum mi-a zis un calugar.

    In general cand vrei sa citesti un acatist ceri dezlegare de la preot.Mai ales acatistul Maicii Domnului.Scrie chiar in carticica respectiva.
  •  
    • 578 mesaje
    31 Mar 2005, 09:05
    0 0
    va multumesc mult pt. indrumari! sper sa fie bine! sa ne ajute Dumnezeu!
  •  
    • 1377 mesaje
    1 Apr 2005, 13:55
    0 0
    marty, de ce?
    ti-au dat si explicatie?
    sa fiu sincera eu nu stiu de ce anume vorbesti, dar m-ai facut curioasa
  •  
    • 155 mesaje
    1 Apr 2005, 18:29
    0 0
    madena, as avea nevoie de unele sfaturi poti sa-mi dai o adresa de email unde sa putem vorbi?
    adresa mea :michaela_911@k.ro.
    multumesc .
  •  
    • 666 mesaje
    2 Apr 2005, 11:25
    0 1
    Evya ,cand necazurile mele incepusera ca orice femeie disperata m-am dus sa-mi cumpar carti de rugaciuni recomandate de diverse persoane care spuneau ca sant extrem de folositoare.Am cumparat o astfel de carticica cu acatistul SF.Ciprian de la o taraba plina cu tot felul de acareturi facute la manastiri.Chiar tipa de-acolo mi-a recomandat-o ,pt.ca eram disperata si nu mai stiam ce posturi sa tin si ce sa mai citesc.Dupa ce am citit din ea 39 de zile ,m-am dus la preot sa ma spovedesc (eram si in postul pastelui),si i-am zis de necazul meu.Cand i-am zis ce rugaciuni am citit ,si-a pus mana in cap speriat de asa isprava si m-a certat .Eu ,evident ,si mai speriata l-am intrebat de ce ?Mi-a zis asa ,ca acatistul respectiv se citeste de mai multi preoti pt. ca Sf. Ciprian a fost mai intai vrajitor care a batjocorit numele lui Dumnezeu mult timp inainte sa devina sfant.Printr-o intamplare ,suvenita in viata lui s-a intors la credinta si a inceput sa faca fapte bune demne de un crestin ,bla bla bla bla bla bla .A fost hirotonit sau asa ceva si a devenit sfant.Ei, aici e baiul.Desi devenise sfant si ajuta multi necajiti,se pare ca exista posibilitatea ca rugaciunile sa aiba efectul invers decat te astepti tu sa-l aiba daca le citeai singura.Asa mi-a zis preotul.Am intrebat ce fel de efect si mi-a zis ca daca spre ex .m-am rugat ca sotul sa se intoarca din pacat ,dimpotriva se poate intampla sa plece si sa si divorteze.Lucru care s-a si intamplat la mine.
    Nu stiu ce sa cred ca nici eu n-am prea inteles cum e cu rugaciunile astea.Atata pot sa-tin spun ca ele se citesc de un grup mai mare de preoti,evitand riscul ,se pare, de a trezii fortele intunericului cu care lucrase inainte Sf. Ciprian.Stiu ca n-are logica dar eu va spun ce mi-a zis mie calugarul respectiv .Si cam avu' dreptate.......
  •  
    • 1377 mesaje
    4 Apr 2005, 17:51
    0 0
    hm...
    daca a fost o coincidenta?
    si apoi, daca e asa, de ce se apeleaza la chestia asta cu doua taisuri si nu la altceva fara putiinta de rezultate naspa?

    eu sunt derutata - as vrea sa fie lumina!
    ieri a nascut o prietena a mea, pe care acum cateva luni am visat-o ca naste ok, dar cu cezariana. ei bine, a nascut cu cezariana...
    sa fie intamplare, sa nu fie... ?
  •  
    • 666 mesaje
    4 Apr 2005, 22:16
    0 0
    Iar eu in urma cu mai multi ani am visat-o pe sora mea ca avorteaza intr-o noapte de vineri ,iar dimineata sora mea mi-a zis ca toata noaptea s-a zbatut intre viata si moarte si avortase....o fetita, exact ca in visul meu avut exact in acelasi timp cu avortul ei ,eu fara sa stiu ca ea trece prin asta .....iarasi coincidenta?????
  •  
    • 404 mesaje
    4 Apr 2005, 22:22
    0 1
    Imi pare rau!
  •  
    • 1377 mesaje
    5 Apr 2005, 14:02
    0 0
    marty, lucrez in cercetare... intelegi!
    am formatie stiintifica...
    nu pot sa cred chestii cu ochii inchisi..
    si totusi trec prin atatea!!!
    ca sa le validez din punct de vedere stiintific, am nevoie de o statistica serioasa, si de un control serios al eventualelor erori. iar dragul nostru creieras ne poate juca atatea feste...
    adica - eu nu zic nu, ca cine stie ce rugaciune citita are nu stiu ce efecte. e cu atat mai naucitor cu cat sunt atat de senzitiva incat simt (sau mi se pare ca simt) cand un preot are har si efectiv schimba ceva - se "simte in aer", si nu numai...
    dar CUM si DE CE - asta as vrea sa inteleg...
    de ce citita de nu stiu cine are efect naspa, si de nu stiu cine nu...
    vreau sa VAD!
    ai putea da o explicatie legata de asazisul lor camp energetic, sau de fortele care se manifesta in preajma anumitor persoane, dar pana nu am dovada, totul e supozitie.
    poate fi foarte bine o superstitie...
    pana una alta, visele mele isi urmeaza cursul, si se pare ca nu prea dau gres...
    iar dincolo de zbaterea aceasta la nivel de intelegere, eu imi urmez intuitia...
    ceea ce cred ca faci si tu marty
    pentru mine intuitia face uneori minuni!
  •  
    • 410 mesaje
    5 Apr 2005, 15:43
    0 0
    dragele mele cititi Biblia!!!!!!!!un om care sta langa Dumnezeu nu poate fi afectat de farmece ...stiti f bine cine se ocupa cu asa ceva? nu?????stiti ca vrajitoarele si toate celelalte lucreaza cu Diavolul...Stiti ca Diavolul poate face minuni, nu????NU VA LASATI PACALITE!!!!NU EXISTA MAGIE ALBA SAU MAGIE NEAGRA...EXISTA DUMNEZEU SI SATANA care incearca sa insele pe oameni...voi nu vedeti ca traim timpurile din urma????pamanatul a decazut mai mult decat Babilonul cand a fost distrus...Intoarceti-va fetele spre Dumnezeu si cautati-l din toata inima nu dupa cum va spun altii, nu asa cum face vecina ci in Cartea Sa...in Biblie gasiti raspuns la orice intrebare!!!cautati numai!!!asa veti gasi adevarata fericire!!!numai bine va doresc!!!va satu la dispozitie pentru orice ajutor!
  •  
    • 410 mesaje
    5 Apr 2005, 16:02
    0 0
    inca ceva FFFFFFFF IMPORTANT!!!! IN bIBLIE NICAIERI NU SE GASESTE VORBINDU-SE DE VREUN SFANT...Sfant este numai Dumnezeu!!!! poate ca sunteti super uimite...la fel am fost si eu...da asa este nu exista sfintii pe care preotii ii tot ridica in slavi...ex Sf Paraschiva, Sf Andrei, Sf Ion...etc...sunt oameni normali...nu sfinti...daca vreti sa cereti ajutorul cuiva, sa va rugati la cineva atunci faceti-o la Dumnezeu...nu trebuie sa va rugati standard...rugati-va asa cum aveti nevoie...pentru ce aveti nevoie si multumiti pentru ce trebuie...lasati oamenii acestia presupusi sfinti...si SURPRIZA MARE si pe Fecioara Maria...OF!!!!daca ati studia Biblia ati vedea ca am dreptate si ati descoperii lucruri uimitoare asa cum am facut si eu...nu mai credeti tot ce auziti ci cercetati!!!! si daca exista un singur Creator....daca noi suntem creatia Lui El ne-a dat si un ghid pentru viata noastra - Biblia...acolo gasiti raspuns la orice!!!
  •  
    • 1101 mesaje
    5 Apr 2005, 16:06
    0 0
    mda, esti martora a lui Jehova sau din ce secta faci parte?

    sa inteleg ca nici sf Petru nu exista, nu? nici apostolii? pai poate citim alte biblii!!!
  •  
    • 1377 mesaje
    5 Apr 2005, 16:14
    0 0
    mai, nu ma luati cu bigotisme, ca nu merge - cel putin nu la mine...
    cat priveste raportarea la "sursa" - sunt de acord - dar in spirit, nu in litera...
  •  
    • 3526 mesaje
    5 Apr 2005, 16:38
    0 0
    care biblie bre? de Noul Testament ce zici? e contrafacut or ce?
  •  
    • 666 mesaje
    5 Apr 2005, 17:32
    0 0
    Cu riscul de a supara pe cineva,eu gasesc biblia o carte cu f. multe mesaje cifrate ,catrene pe care nu reusesc intotdeauna sa le inteleg.
    Ce sa-i faci nu toti avem deschidere catre Divin in egala masura.Imi doresc ,in schimb sa citesc o carte echivalenta ca valoare dar care imi,,traduce " si mie textele de acolo din biblie.Sant crestina ,ortodoxa dar gasesc ca religia noastra nu este intotdeauna usor de inteles.
    Cred in Dumnezeu si in tot ce scrie in biblie dar trebuie sa recunoastem ca nu tot ce scrie acolo poate fi pus in aplicare.
    Ramonzca (nu stiu daca am scris bine),ai dreptate pana la un punct .Acei apostoli sant pomeniti in biblie ,inclusiv Maica Domnului.

    Sincer nu as apela la vrajitoare si alte faze, nici daca ar fi ultima alternativa .Nu pt. ca nu stiu ce zic cu ghicitul lor, ci pt. ca nu le accept existenta din principiu......

    In egala masura sant fascinata sa aflu mai multe raspunsuri legate de asa-zisele ,,coincidente",vise premonitorii ,manifestari fizice sau spirituale bizare.

    Deasemenea incep sa cred ca exista lumi paralele.
  •  
    • 578 mesaje
    5 Apr 2005, 19:15
    0 0
    dar despre blesteme ce credeti?
  •  
    • 666 mesaje
    5 Apr 2005, 22:44
    0 0
    La capitolul asta nu pot sa vorbesc decat din auzite.Variante am auzit destule.E un subiect care face ca parerile sa fie destul de impartite,pentru ca este ceva ne-palpabil si greu de dovedit.Uneori anumite coincidente nefaste ne pot duce cu gandul ca ar fi vorba de blesteme dar iarasi e foarte greu sa demonstrezi lucrul asta .
    Hai sa-ti dau un exemplu:Eu am nascut primul meu copil ,un baietel care a trait doar 40 zile.Drama a fost enorma .Urmari au ramas si azi in sufletul meu.Legatura cu tragedia asta e urmatoarea : cand au aflat rudele mele lucrul asta mi-au zis ca pe linia bunicii mele ar fi un blestem care trebuie sa se finalizeze abia dupa 9 ganeratii.Si-acum hai sa-ti zic ,,coincidentele" care au decurs de-a lungul timpului la rudele mele dar numai pe linie materna .Fiecareia dintre noi i-a murit primul nascut .

    Baietel

    binenteles.Bunica ,mama ,matusile,sora mea toate avem primul copil mort la cateva luni sau ani de la nastere.Aici ne-fiind vorba de vreo boala genetica .Unul dintre verii mei a murit la doi ani bagand un cui in priza.Deci daca ar fi sa ma iau dupa asta as fi tentata sa cred ca este ,ca exista un blestem dar as cadea intr-o latura extrema a ratiunii si m-ar depasii din p.d.vedere spiritual ,prin urmare ma abtin ......