Subiect tabu

  •  
    • 3765 mesaje
    21 Feb 2016, 12:33
    0 0
    Lebada_neagra said:
    igivansenior said:da' iti place sa ai ultimul cuvant chiar daca spui o prostie.
    apropo, in situatia ipotetrica a unei nunti, mama ta ce rol are, soacra mica sau soacra mare??

     

    Elucideaza-ma te rog, ce prostie am spus? Sunt curioasă.

     

    nu conteaza, orice s-ar scrie tu trebuie sa ai ultimul cuvant. chiar daca este o prostie.

     

    vrei sa-ti spun ca mie din avion mi se pare ca nu esti lesbi?

  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 12:36
    0 1
    ViktorC said:Eu unu excud ca o relatie sa fie incadrata la "planuri de viitor". Lucrurile nu stau chiar asa, cel putin din punctul meu de vedere . In plus, o rasturnare de situatie o poti aduce chiar tu, tu care ti-ai dorit mai mult . Avind in vedere ca situatia e ceva mai piperata, e cit se poate de firesc (cred eu) a intimpina obstacole ceva mai greu de depasit .

    Sa presupunem ca ia parte la "planul de viitor" si da cu "da" in toate de dragul de a o face si nu ca cu adevarat astfel simte de moment . Oare sa iesi in cistig de cauza de realizezi peste un timp ca nu fu decit vorbe goale ?
    Si asta la modul general vorbind, fenomenul e des intinlit in relatii unde de o parte se doreste mai mult, ba chiar totul de se poate, iar de cealalta parte ... ceva mai lejer . Cite juraminti, cite promisiuni nu se fac apoi is incalcate cu buna stiinta ... Ohooo ...

    Iote, io avui o draguta ce-i placea show-ul la nebunie, cu moftul de a ma auzi urlind in public in gura mare c-o iubesc , ca bla bla bla ... Pai stai bre oleaca ... in primul rind convingete ca-i intr-un cu totul adevarat , si doi la mina, insisti cu chestii ce deloc nu ma coafeaza . Deci ... Show doresti ? Foarte bine, doar nu ma doare gura de urlu ca disperatu daca asta te face sa te simti bine insa , intrebarea e cit adevar e in toata povestea ...

     

    Corect, nu îmi doresc show sau vorbe doar de dragul de a le spune. Îmi doresc să știu dacă are ceva pentru viitor. Cred că orice om se gândește la viitorul lui. Nu vreau promisiuni, jurăminte și vorbe goale, vreau adevăr. Probabil par disperată sau că aș presa-o cu subiectul asta. Nu! Eu doar am în plan asta și am încercat să discut cu ea, ca doi oameni maturi.
  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 12:39
    1 0
    igivansenior said:
    Lebada_neagra said:
    igivansenior said:da' iti place sa ai ultimul cuvant chiar daca spui o prostie.
    apropo, in situatia ipotetrica a unei nunti, mama ta ce rol are, soacra mica sau soacra mare??

     

    Elucideaza-ma te rog, ce prostie am spus? Sunt curioasă.

     

    nu conteaza, orice s-ar scrie tu trebuie sa ai ultimul cuvant. chiar daca este o prostie.

     

    vrei sa-ti spun ca mie din avion mi se pare ca nu esti lesbi?

     

    Eu te cred că ai ceva cu subiectul în sine, însă dacă tot spui că spun prostii, asumă-ți. Nu am spus nicio prostie, am spus realitatea în sine. Dacă îți propui să fii contra, e alegerea ta. Vezi să nu ți se prăbușească avionul.
  •  
    • 3765 mesaje
    21 Feb 2016, 12:44
    0 0
    Lebada_neagra said:Înainte de a începe să povestesc, rog homofobii sau persoanele care au ceva cu comunitatea LGBT,

     

     

    homofobia este teama de homosexualitate.

    nu exista o comunitate lgbt pentru ca pur si simplu in romania nu este perceputa ca o comunitate.

     

    iar cand spui subiect tabu, spui un subiect despre care nu se vorbeste dintr-o anuimta consideratie.
     homosexualitatea nu este un subiect tabu. s-a vorbit si se vorbeste despre sexualitate ca si cum ai discuta despre vreme nu prea mai exista subiecte tabu.
    asa ca tu ai vrea sa  impresionezi cu un subiect. un fel de tabloid care anunta cu surla si trambite:  halucinant ce si-a facut o vedeta! intra si vezi!

    Acest mesaj a fost editat de către igivansenior: 21 Feb 2016, 12:48
  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 12:46
    0 1
    Nu este percepută de toți, dar o comunitate există.
  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 12:47
    0 1
    Există pentru cine știe. De fapt știu toți, dar le e greu să accepte.
  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 12:56
    0 1
    igivansenior said:
    Lebada_neagra said:Înainte de a începe să povestesc, rog homofobii sau persoanele care au ceva cu comunitatea LGBT,

     

     

    homofobia este teama de homosexualitate.

    nu exista o comunitate lgbt pentru ca pur si simplu in romania nu este perceputa ca o comunitate.

     

    iar cand spui subiect tabu, spui un subiect despre care nu se vorbeste dintr-o anuimta consideratie.
     homosexualitatea nu este un subiect tabu. s-a vorbit si se vorbeste despre sexualitate ca si cum ai discuta despre vreme nu prea mai exista subiecte tabu.
    asa ca tu ai vrea sa  impresionezi cu un subiect. un fel de tabloid care anunta cu surla si trambite:  halucinant ce si-a facut o vedeta! intra si vezi!

     

    Gata, m-ai impresionat. Când am scris tabu, m-am gândit că încă este privit așa. Fiecare cu părerea lui. Și nu se vorbește despre acest subiect cum spui tu. Există o anumită reținere.
  •  
    • 955 mesaje
    21 Feb 2016, 13:22
    1 0
    Lebada_neagra said:Înainte de a începe să povestesc, rog homofobii sau persoanele care au ceva cu comunitatea LGBT, să îmi ocolească postarea deoarece chiar am nevoie de sfaturi utile.
    Bun...

    Încep prin a vă spune că sunt o tipă care are o relație de un an și ceva, cu o altă tipă. Ea are 29 de ani, eu 23 de ani. I-am propus să ne mutăm împreună cu riscul să ne asumăm relația și toate problemele care vor apărea, deoarece părinții noștri nu știu, ca și în majoritatea cazurilor de genul. Eu sunt dispusă să discut cu ai mei despre acest subiect, deși nu îmi este ușor sau comod, însă ea a spus din start că nu vrea să facă acest pas din diferite motive: mama ei, frica, s.a. 
    Îi înțeleg toate aceste temeri într-un fel pentru că trec prin aceași situație ca și ea. Ceea ce nu înțeleg eu, este faptul că atunci cand iubești cu adevărat. treci și marea, urci și muntele. Nici mie nu îmi este ușor. În caz că vă gândiți că are îndoieli în privința orientării ei sexuale și de aceea nu vrea să își asume o relație cu mine, vă spun că este gay 100%.
    Sunt mai mică ca ea și totuși am planuri serioase de viitor. Îmi doresc o parteneră cu care să am o relație serioasă și cu care să mă mut. Ca orice alt cuplu, indiferent de orientare, că tot un om care simte, iubește, trăiește sunt și eu.
     
    Voi ce părere aveți? Îmi pierd timpul cu o astfel de relație care nu îmi garantează niciun viitor, sau pot face ceva în privința asta?

     

    Spui ca partenera ta are 29 de ani. Presupun ca pana sa fie cu tine a mai avut relatii de tip homosexual. Daca pana la varsta asta nu si-a gasit curajul sa-si asume identitatea sexuala, ma indoiesc de faptul ca o va face vreodata. De dragul relatiei, cred ca ar trebui sa deschizi inca o data acesta discutie si sa dezbateti subiectul pana obtii un raspuns clar. Daca ceea ce iti va spune nu va fi in acord cu planurile tale va trebui sa iei o decizie. Nu iti poate spune nimeni daca sau cat sa mai astepti si nici cat de implicata este ea in relatia voastra. In orice relatie, fie ea heterosexuala sau homosexuala, nu este suficient sa ai sentimente pentru a ramane impreuna. Daca tu nu esti dispusa la acest compromis (neasumarea relatiei) nu vei fi fericita nici tu si nici ea, iar relatia se va rupe la un moment dat. In acest caz ideal ar fi sa te desprinzi cat mai repede si, fie sa-ti gasesti pe cineva care sa-ti impartaseasca opiniile si aiba curajul sa infrunte prejudecatile celor din jur, fie sa emigrezi intr-o tara in care sa te simti "normala" si sa nu trebuiasca sa te mai confrunti cu astfel de probleme.
  •  
    • 12208 mesaje
    21 Feb 2016, 13:28
    1 0
    Este prea tanara, se grabeste spre ceva dar nu stie inca spre ce ...nu te supara lebada , dar si graba ta denota o oarecare incertitudine in privinta convingerilor tale , lasa timpul sa aseze lucrurile , s-ar putea foarte bine ca tu insati sa constati ca nu e ceea ce crezi acum , la 25 de ani vei gandi altfel , iar la 30 ....ce sa mai zic , s-ar putea sa razi de ceea ce afirmi acum atat de categoric .......
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 21 Feb 2016, 13:28
  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 13:34
    1 1
    alya_27 said:
    Lebada_neagra said:Înainte de a începe să povestesc, rog homofobii sau persoanele care au ceva cu comunitatea LGBT, să îmi ocolească postarea deoarece chiar am nevoie de sfaturi utile.
    Bun...

    Încep prin a vă spune că sunt o tipă care are o relație de un an și ceva, cu o altă tipă. Ea are 29 de ani, eu 23 de ani. I-am propus să ne mutăm împreună cu riscul să ne asumăm relația și toate problemele care vor apărea, deoarece părinții noștri nu știu, ca și în majoritatea cazurilor de genul. Eu sunt dispusă să discut cu ai mei despre acest subiect, deși nu îmi este ușor sau comod, însă ea a spus din start că nu vrea să facă acest pas din diferite motive: mama ei, frica, s.a. 
    Îi înțeleg toate aceste temeri într-un fel pentru că trec prin aceași situație ca și ea. Ceea ce nu înțeleg eu, este faptul că atunci cand iubești cu adevărat. treci și marea, urci și muntele. Nici mie nu îmi este ușor. În caz că vă gândiți că are îndoieli în privința orientării ei sexuale și de aceea nu vrea să își asume o relație cu mine, vă spun că este gay 100%.
    Sunt mai mică ca ea și totuși am planuri serioase de viitor. Îmi doresc o parteneră cu care să am o relație serioasă și cu care să mă mut. Ca orice alt cuplu, indiferent de orientare, că tot un om care simte, iubește, trăiește sunt și eu.
     
    Voi ce părere aveți? Îmi pierd timpul cu o astfel de relație care nu îmi garantează niciun viitor, sau pot face ceva în privința asta?

     

    Spui ca partenera ta are 29 de ani. Presupun ca pana sa fie cu tine a mai avut relatii de tip homosexual. Daca pana la varsta asta nu si-a gasit curajul sa-si asume identitatea sexuala, ma indoiesc de faptul ca o va face vreodata. De dragul relatiei, cred ca ar trebui sa deschizi inca o data acesta discutie si sa dezbateti subiectul pana obtii un raspuns clar. Daca ceea ce iti va spune nu va fi in acord cu planurile tale va trebui sa iei o decizie. Nu iti poate spune nimeni daca sau cat sa mai astepti si nici cat de implicata este ea in relatia voastra. In orice relatie, fie ea heterosexuala sau homosexuala, nu este suficient sa ai sentimente pentru a ramane impreuna. Daca tu nu esti dispusa la acest compromis (neasumarea relatiei) nu vei fi fericita nici tu si nici ea, iar relatia se va rupe la un moment dat. In acest caz ideal ar fi sa te desprinzi cat mai repede si, fie sa-ti gasesti pe cineva care sa-ti impartaseasca opiniile si aiba curajul sa infrunte prejudecatile celor din jur, fie sa emigrezi intr-o tara in care sa te simti "normala" si sa nu trebuiasca sa te mai confrunti cu astfel de probleme.

     

    Îți mulțumesc pentru mesajul tău, este foarte adevărat ceea ce spui. Având 29 de ani cred că te gândesti măcar puțin la o viață stabilă în 2. Voi mai încerca să discut cu ea pe tema asta. Eu consider că nu este un gând deplasat să vrei o familie.
  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 13:37
    0 1
    gabriela42 said:Este prea tanara, se grabeste spre ceva dar nu stie inca spre ce ...nu te supara lebada , dar si graba ta denota o oarecare incertitudine in privinta convingerilor tale , lasa timpul sa aseze lucrurile , s-ar putea foarte bine ca tu insati sa constati ca nu e ceea ce crezi acum , la 25 de ani vei gandi altfel , iar la 30 ....ce sa mai zic , s-ar putea sa razi de ceea ce afirmi acum atat de categoric .......

     

    Nu mă grăbesc....pur și simplu îmi doresc să îmi intemeiez o familie. Nu cred că am o vârstă care să nu îmi permită asta, sau să pară că este prea devreme. Oricând pot constata, cu oricine, că nu este ceea ce îmi doresc. Asta nu înseamnă că trebuie să stau pe loc.
  •  
    • 12208 mesaje
    21 Feb 2016, 14:35
    0 0
    De ce consideri ca a fi intr-o relatie cu cineva, inseamna a sta pe loc , ce te face sa crezi ca o "oficializare" inseamna un progres??
    Voi doua ati locuit impreuna ? cam de cat timp dureaza defapt relatia voastra ?/Si ce intelegi tu prin a iti intemeia o familie , vrei un copil...???
    SUNT ASTEA SI DORINTELE/VISELE PARTENEREI TALE ??/
  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 14:41
    0 2
    gabriela42 said:De ce consideri ca a fi intr-o relatie cu cineva, inseamna a sta pe loc , ce te face sa crezi ca o "oficializare" inseamna un progres??
    Voi doua ati locuit impreuna ? cam de cat timp dureaza defapt relatia voastra ?/Si ce intelegi tu prin a iti intemeia o familie , vrei un copil...???
    SUNT ASTEA SI DORINTELE/VISELE PARTENEREI TALE ??/

     

    Păi dacă stau într-o relație cu cineva care nu are planuri de viitor nu înseamnă că pierd timpul în zadar? Am locuit împreună doar pasager, ea la mine, eu la ea. De un an și câteva luni suntem împreună. Îmi doresc un copil, dar mai e cale lungă până acolo, fiind dificil în situația de față.
  •  
    • 4346 mesaje
    21 Feb 2016, 18:05
    0 0
    Lebada_neagra said:Înainte de a începe să povestesc, rog homofobii sau persoanele care au ceva cu comunitatea LGBT, să îmi ocolească postarea deoarece chiar am nevoie de sfaturi utile.
    Bun...

    Încep prin a vă spune că sunt o tipă care are o relație de un an și ceva, cu o altă tipă. Ea are 29 de ani, eu 23 de ani. I-am propus să ne mutăm împreună cu riscul să ne asumăm relația și toate problemele care vor apărea, deoarece părinții noștri nu știu, ca și în majoritatea cazurilor de genul. Eu sunt dispusă să discut cu ai mei despre acest subiect, deși nu îmi este ușor sau comod, însă ea a spus din start că nu vrea să facă acest pas din diferite motive: mama ei, frica, s.a. 
    Îi înțeleg toate aceste temeri într-un fel pentru că trec prin aceași situație ca și ea. Ceea ce nu înțeleg eu, este faptul că atunci cand iubești cu adevărat. treci și marea, urci și muntele. Nici mie nu îmi este ușor. În caz că vă gândiți că are îndoieli în privința orientării ei sexuale și de aceea nu vrea să își asume o relație cu mine, vă spun că este gay 100%.
    Sunt mai mică ca ea și totuși am planuri serioase de viitor. Îmi doresc o parteneră cu care să am o relație serioasă și cu care să mă mut. Ca orice alt cuplu, indiferent de orientare, că tot un om care simte, iubește, trăiește sunt și eu.
     
    Voi ce părere aveți? Îmi pierd timpul cu o astfel de relație care nu îmi garantează niciun viitor, sau pot face ceva în privința asta?

     
    daca  iti pierzi timpul cu relatia asta chiar  nu stiu...dar viata vesnica cu siguranta ti o vei pierde! 

  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 18:08
    0 0
    Anda, știam că vei avea o părere de genul. E ok.
  •  
    • 4346 mesaje
    21 Feb 2016, 18:10
    0 0
    si crezi ca se merita?
  •  
    • 514 mesaje
    21 Feb 2016, 18:31
    0 0
    Io te consider o femeie mult prea firava sa duci o pula ntreaga , pentru tine niste limbute si degetele sunt indeajuns pentru o partida de amor ...

    Daia le consider eroine pe fetele dupa eva.ro ... Toata breee , si mai cere !!!

    Comunitatile de afara sunt in general bi .... Altfel e greu sa gasesti o femeie care sa doreasca aceleasi lucruri ca tine ....
  •  
    • 514 mesaje
    21 Feb 2016, 18:48
    0 0
    10 persoane, tipi si tipe, se hotarasc sa plece la munte
    Ajunsi acolo le vine ideea sa faca o orgie. Se aduna intr-o camera, sting lumina si incep. Dupa o jumatate de ora, unul se desprinde din imbirligatura, aprinde lumina si zice:
    – Ba, hai sa ne organizam ca e a 3-a oara cand iau mu**!
  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 18:49
    0 1
    radiosantz said:Io te consider o femeie mult prea firava sa duci o pula ntreaga , pentru tine niste limbute si degetele sunt indeajuns pentru o partida de amor ...

    Daia le consider eroine pe fetele dupa eva.ro ... Toata breee , si mai cere !!!

    Comunitatile de afara sunt in general bi .... Altfel e greu sa gasesti o femeie care sa doreasca aceleasi lucruri ca tine ....

     

    Tu poți considera multe.
  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 18:50
    0 1
    anda22-7 said:si crezi ca se merita?

     

    Îmi e bine așa cum sunt, cu orientarea mea.